Xavfsiz mehnat — ustuvor vazifa
Joriy yilning 11-fevral kuni Mis boyitish fabrikasida Kasaba uyushmasi qo‘mitasining Mehnat muhofazasi bo‘yicha komissiyasi a’zolari hamda fabrikaning barcha uchastkalaridan yangi saylangan mehnat muhofazasi bo‘yicha vakillari uchun seminar tashkil etildi.
Seminarda ishtirokchilarga Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 24-dekabrdagi “Mehnatni muhofaza qilish sohasiga oid ayrim nizomlarni tasdiqlash to‘g‘risida”gi 819-sonli qarori mazmun-mohiyati batafsil tushuntirib o‘tildi.
Mazkur qaror bilan tasdiqlangan yangi tahrirdagi nizomga ko‘ra, endilikda mehnat muhofazasi bo‘yicha vakillarning faoliyati tubdan takomillashtirilgan. Qarorda asosiy e’tibor quyidagilarga qaratilgan:
• Nazorat va tekshiruv: Vakillar ish joylarida mehnatni muhofaza qilish qoidalariga rioya etilishini va xodimlarning xavfsizligini ta’minlash ustidan jamoatchilik nazoratini amalga oshirish bo‘yicha keng vakolatlarga ega bo‘ldilar.
• Ish beruvchining majburiyati: Korxona ma’muriyati mehnat muhofazasi bo‘yicha vakillar o‘z vazifalarini bajarishi uchun zarur sharoitlar yaratib berishi, jumladan, ularni maxsus o‘quv kurslarida o‘qitishi shartligi belgilab qo‘yilgan.
• Ijtimoiy himoya: Vakillar o‘z zimmasiga yuklatilgan vazifalarni ishlab chiqarishdan ajralmagan holda bajarishi uchun haftasiga kamida ikki soat ish vaqti ajratilishi va bu vaqt uchun o‘rtacha ish haqi saqlanishi kafolatlandi.
Shuningdek, qaror talablariga muvofiq, korxonada mehnat xavfsizligini ta’minlashda nafaqat ma’muriyat, balki kasaba uyushmasi va saylangan vakillarning mas’uliyati yana-da oshirilganligi ta’kidlandi”.
Vakillarning ish faoliyatini to‘g‘ri va samarali tashkil etish, ularning vazifalari, bugungi kunda ularga qaratilgan e’tibor muhokama qilindi.
Mehnat muhofazasi va havfsiz mehnat sharoitlarini ta’minlash masalasi korxonadagi eng birinchi o‘rinda ekanligi, sexlarda xodimlarning mehnat sharoitlari doimiy nazoratda bo‘lishi darkorligi tushuntirildi.

Safe Labor is Priority Task
On 11 February this year, the seminar was held at the Copper Processing Plant for members of the trade union committee's occupational safety committee, as well as for newly elected occupational safety representatives from all production areas of the plant.
During the seminar, participants received a detailed explanation of the content and significance of Resolution No. 819 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan dated 24 December 2025, "On Approval of Certain Provisions in the Field of Occupational Safety."
According to the new version of the provisions approved by this document, the activities of occupational safety representatives have been significantly improved. The document places particular emphasis on the following areas:
1) Monitoring and Supervision
The authorized persons are granted expanded powers to exercise public oversight over compliance with occupational safety requirements in the workplace and to ensure worker safety.
2) Employer Responsibilities
The enterprise administration is obligated to create the necessary conditions for the commissioners to perform their functions, including providing them with specialized occupational safety training.
3) Social Protection
At least two hours of work per week are guaranteed for the authorized representative to perform his duties without interruption from work, with retention of average wages for the period.
Furthermore, it was emphasized that, in accordance with the requirements of the resolution, responsibility for ensuring safe working conditions at the enterprise rests not only with the management but also equally with the trade union and elected authorized representatives.
During the event, the proper and effective organization of the work of occupational safety and health authorized representatives, their functional responsibilities, and the increased attention currently being paid to this area were discussed.
It was especially emphasized that ensuring occupational safety and safe working conditions is a priority for the enterprise, and that the working conditions of employees in production facilities must be constantly monitored.