Xavfsizlik qoidalariga befarqlik – ayanchli oqibatlarga yo‘l ochadi
Olmaliq kon-metallurgiya kombinati tarkibiy bo‘linmalarida Mehnat muhofazasi va Sanoat xavfsizligi departamenti tomonidan muntazam ravishda profilaktik tadbirlar o‘tkazib kelinmoqda.
Mana shunday profilaktik tadbirlardan navbatdagisi Angren kon boshqarmasida tashkil etildi.
Tadbirda Olmaliq kon texnika inspeksiyasi boshlig‘i v.b. N.Akubov, Olmaliq KTI davlat inspektori M.Azimov, Mehnat muhofazasi va Sanoat xavfsizligi departamenti boshlig‘i Sh.Jo‘rayev, OKMK tog‘-kon bo‘limi boshlig‘i o‘rinbosari S.Prokopsov, Moddiy-texnika ta’minoti boshqarmasi boshlig‘ining o‘rinbosari A.Chegabayev, Geologiya bo‘limi boshlig‘ining o‘rinbosari T.Temirov, kombinat xodimlari Kasaba uyushmasi vakili, korxona rahbariyati, bosh mutaxassislari va tarkibiy bo‘linmalarning muhandis texnik xodimlari ishtirok etishdi.
Tadbirda joriy yilning 12-yanvar kuni Ko‘chbuloq shaxtasi “Semg‘uron” yer osti uchastkasida sodir bo‘lgan guruhiy baxtsiz hodisa sabablari tahlil etildi.
Tadbir davomida so‘zga chiqqan mas’ullar sodir bo‘lgan baxtsiz hodisadan keyin, shaxtadagi barcha kon lahimlari kesishmalarining holati qoniqarli takroran tekshirilganligi va kon lahimlariga javobgar hisoblangan kon ustalari tomonidan doimiy nazoratga olinganligini bildirishdi.
Shuningdek, Mehnat muhofazasi va Sanoat xavfsizligi departamenti va Olmaliq kon-texnika inspeksiyasi mas’ullari ro‘y bergan baxtsiz hodisa yangi ishga qabul qilingan ishchilarning aksariyati to‘g‘ridan to‘g‘ri lahim o‘tuvchi kasbiga ishga qabul qilinayotganligini, ularning yetarli malaka va tajribasi yo‘qligi bois oxirgi ikkita sodir bo‘lgan baxtsiz hodisalar aynan shu kabi kamchiliklar orqali sodir bo‘lganligini ta’kidlashdi.
Ta’kidlandiki Mehnat muhofazasi va xavfsizlik texnikasi bo‘yicha aniqlangan kamchiliklarga jiddiy yondashish kerakligini, tuzilgan chora-tadbirlarni o‘z muddatida bajarish kerakligini, ishchilarga xavfsizlik texnikasi qoidalariga rioya etib ishlash kerakligi bo‘yicha tushuntirish ishlarini olib borish kerak. Har bir muhandis texnik xodim birinchi navbatda ishchilarning xavfsizligini ta’minlashi lozim, ishchilarning ish yo‘riqnomalarida ko‘rsatilmagan ishlarni bajarishga majburlash salbiy oqibatlarga olib kelishi alohida ko‘rsatilib o‘tildi.
Shaxtada bajariladigan ayrim ishlar xavflilik darajasi hamda ishchilarning malakasi va ish stajini inobatga olgan holda yetarli darajada rejalashtirilmaganligi tanqid qilindi.

+998 71 619 23 33В структурных подразделениях Алмалыкского горно-металлургического комбината Департаментом охраны труда и промышленной безопасности на регулярной основе проводятся профилактические мероприятия.
Очередное из таких мероприятий состоялось в Ангренском рудоуправлении. В нём приняли участие исполняющий обязанности начальника Алмалыкской горнотехнической инспекции Н. Якубов, государственный инспектор АГТИ М. Азимов, начальник Департамента охраны труда и промышленной безопасности Ш. Жураев, заместитель начальника горного отдела АГМК С. Прокопцов, заместитель начальника управления материально-технического снабжения А. Чегабаев, заместитель начальника геологического отдела Т. Темиров, представитель профсоюза работников комбината, руководство предприятия, главные специалисты, а также инженерно-технические работники структурных подразделений.
В ходе мероприятия были детально проанализированы причины группового несчастного случая, произошедшего 12 января текущего года на подземном участке «Семгуран» шахты «Кочбулак».
Выступившие ответственные лица отметили, что после происшествия было проведена повторная проверка состояния всех пересечений горных выработок, которое показало удовлетворительные результаты. Также подчеркнуто, что мастера, отвечающие за состояние выработок, взяли ситуацию под постоянный контроль.
Вместе с тем представители Департамента охраны труда и промышленной безопасности и Алмалыкской горнотехнической инспекции указали на одну из ключевых причин произошедшего: значительная часть вновь принятых работников сразу трудоустраивается на должности проходчиков, не обладая при этом достаточной квалификацией и практическим опытом. Именно этот фактор, по их словам, стал одной из основных причин двух последних несчастных случаев.
Особое внимание было обращено на необходимость серьёзного отношения к выявленным нарушениям в области охраны труда и техники безопасности, своевременного выполнения разработанных мероприятий, а также проведения системной разъяснительной работы с персоналом о строгом соблюдении правил безопасности. Подчёркнуто, что каждый инженерно-технический работник в первую очередь обязан обеспечивать безопасность труда. Принуждение работников к выполнению задач, не предусмотренных их должностными инструкциями, может привести к негативным последствиям.
Критике подверглось и то, что отдельные виды работ в шахте планируются без должного учёта уровня их опасности, а также квалификации и стажа работников.