Joriy yilning 5-noyabr kuni Resurslar va tog‘-kon ishlari departamentining Marksheyder bo‘limi xodimlari tomonidan Chodak koni tarkibidagi yangi “Chaqmoqtosh” koni zahiralarini ochishga oid loyiha doirasida muhim amaliy ishlar bajarildi.
Xususan, kelgusida elektr tarmoqlarini tortish va nimstansiya o‘rnatish uchun zarur bo‘lgan hududning aniq topografiyasi tayyorlandi.
“Ertosh” podstansiyadan O‘rmon xo‘jaligi qo‘riqlash postigacha bo‘lgan 100 gektar maydonda aerofotosuratga olish ishlari zamonaviy dron orqali amalga oshirildi. Olingan ma’lumotlar asosida yuksak aniqlikdagi topografik reja tayyorlanib, loyiha tashkilotiga topshirildi.
Ushbu ishlar yangi “Chaqmoqtosh” koni infratuzilmasini shakllantirish, elektr ta’minoti tizimini loyihalash va zahiralarni o‘zlashtirish jarayonlarini jadallashtirishga xizmat qiladi.

+998 71 619 23 33Маркшейдеры Алмалыкского горно-металлургического комбината применяют современные технологии в своей работе. Это помогает им выполнять задачи точнее и быстрее, создавая надёжную основу для дальнейшего освоения месторождений.
5 ноября текущего года специалисты маркшейдерского отдела Департамента ресурсов и горных работ провели важные мероприятия в рамках проекта по освоению запасов нового месторождения «Чакмоктош», входящего в состав Чадакского месторождения. В частности, был подготовлен точный топографический план территории, необходимой для последующей прокладки электрических сетей и установки подстанции.
На площади в 100 гектаров – от подстанции «Эртош» до поста охраны лесного хозяйства выполнена аэросъёмка с использованием современного дрона. На основе полученных данных составлен высокоточный топографический план, который передан проектной организации.
Эти работы создают основу для формирования инфраструктуры нового месторождения «Чакмоктош», проектирования системы электроснабжения и ускорения процесса освоения запасов.