+998 71 619 23 33MUNOSABAT
“Yoshlik I” kon maydonini o‘zlashtirish investitsiyaviy dasturi ijrosiga shahdam kirishish bilan bir vaqtning o‘zida OKMKning asosiy ishlab chiqarish korxonalari quvvatlarini oshirish strategiyasi ham belgilab olindi. Qisqa vaqt ichida birgina Mis boyitish fabrikasining o‘zida mavjud quvvatlarni texnik va texnologik qayta qurollantirish borasida e'tiborga molik ishlar amalga oshirildi.
Shavkat Mirziyoyevning Toshkent viloyati, jumladan “Olmaliq KMK” AJga kuni kecha uyushtirgan navbatdagi tashrifi ham sermahsul kechishi bilan birga yangi ulug‘vor vazifalar yo‘lida yo‘nalishlarni belgilab berdi. Ayniqsa, viloyat faollari bilan o‘tkazilgan yig‘ilishda “Olmaliq KMK” AJ tomonidan xarid qilinib kelinayotgan mahsulotlarni Toshkent viloyati imkoniyatlarini oshirgan holda ishlab chiqarilishini yo‘lga qo‘yilishi borasida berilgan takliflar e'tiborga molikdir.
Boyitish jarayonlarida qo‘llaniladigan ksantagenat kaliysini ishlab chiqarish o‘zimizda yo‘lga qo‘yilishi o‘ylaymanki, nafaqat MBF, balki yangi bunyod etilayotgan boyitish fabrikalarining texnologik sarf-harajatlari keskin tushirilishi va yakuniy mahsulotlar tannarxi tushishiga xizmat qilishi shubhasiz.
Davlatimiz rahbarining ko‘rsatmalari va takliflari OKMKning eng yirik boyitish korxonasi hisoblangan Mis boyitish fabrikasi mehnat jamoasini ham yangi marralar sari ruhlantiradi. Fabrika jamoasi kelgusi yilda 40,3 million tonna ma'danni qayta ishlash kabi ulkan marrani zabt etishni o‘z oldiga ustuvor maqsad sifatida belgilab oldi.

+998 71 619 23 33I would not be wrong to say that the visit of the head of our state to the regions and the most important strategic objects always initiates a period of sharp turns. In particular, the visit of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev in 2017 to the city of Almalyk and the Almalyk mining and metallurgical complex started a completely new stage in the history of the complex.
Simultaneously with the implementation of the investment program for the development of the "Yoshlik 1" mining area, the strategy of increasing the capacity of the main production enterprises of AMMC was determined. In a short period of time, significant work was carried out on the technical and technological rearmament of the existing capacities of the Copper concentrator plant itself.
Shavkat Mirziyoyev's next visit to the Tashkent region, including "Almalyk MMC" JSC, was fruitful and set directions for new ambitious tasks. In particular, the proposals made at the meeting with the activists of the region regarding the implementation of the production of the products purchased by "Almalyk MMC" JSC, increasing the capabilities of the Tashkent region, are noteworthy.
I think that the production of potassium xanthate, which is used in beneficiation processes, will be started in our country, and it will undoubtedly help to reduce the technological costs of not only the copper beneficiation factory, but also the newly built beneficiation factories, and reduce the cost of the final products.
The instructions and suggestions of the head of our state inspire the labor team of the Copper concentrator plant, which is the largest beneficiation enterprise of AMMC, to new goals. The factory team has set a priority goal of processing 40.3 million tons of ore next year.