Yangi nimstansiya qurilishi davom etmoqda
Elektr tarmoqlari boshqarmasi nimstansiyalar tarmog‘i sexi elektr uchastkasi boshlig‘i Oleg Kuznetsovning ma'lumotiga ko‘ra,  ayni kunlarda mazkur nimstansiyaning qurilish ishlari jadallik bilan olib borilmoqda. Loyihalash va tadqiqot ishlari 2022-yilni yanvar oyi oxirigacha to‘liq yakunlanishi kutilmoqda. Umuman olganda, loyihalash ishlari 90 foizga bajarildi.
Loyihaning asosiy uskunalarini yetkazib berish bo‘yicha shartnomalar tuzildi. Jumladan, Ispaniyaning "Faramax" quvvatli avtotransformatorlar olinib, poydevorga o‘rnatildi. Germaniyaning Siemens  kompaniyasi tomonidan ishlab chiqarilgan rele himoyasi uchun mikroprosessorlar olib kelindi. Dispetcherlik nazorat va ma'lumotlarni yig‘ish  uchun SCADA tizimi o‘rnatiladi. ORU 500 / 110kV  ochiq taqsimlash qurilmalari uchun Shvetsiyaning ABB  elegaz o‘chirgichlari olib kelindi.
Ayni paytda 500 kV kuchlanishli havo liniyasi (kirish-chiqish)ni qurish bo‘yicha ishlar boshlangan bo‘lib, 7-dan 20-gacha bo‘lgan piketlardagi tayanchlar uchun poydevorlar to‘liq o‘rnatildi. Shuningdek, 220 kV kuchlanishli havo liniyasini rekonstruksiya qilish bo‘yicha 7 ta komplekt o‘rnatildi. 7 dona miqdorida 220 kV kuchlanishli havo liniyasining L-20Ks liniyasini rekonstruksiya qilish uchun tayanchlarni o‘rnatish ishlari tugallandi. 20 ta tayanch va 500 kV kuchlanishli havo liniyasini izoliyasiyalash materiallari va 2 km kabel o‘rnatiladi.
Transformator uchastkasida jihozlar uchun poydevor quyish ishlari to‘liq yakunlanib, hozirda yog‘ drenaji o‘rnatilmoqda. ORU-500 ochiq taqsimlash qurilmasida portallar uchun poydevor quyish va portallarning o‘zini o‘rnatish ishlari yakunlandi. Uskunalar uchun tayyor temir-beton poydevorlarni o‘rnatish ishlari olib borilmoqda. ORU-110 ochiq taqsimlash qurilmasi poydevorlari o‘rnatilmoqda, moy kollektorining monolit poydevori quyilayapti.
Nimstansiyaning transformator uzeli kuchlanishli transformatorlar uchastkasida qurilish-montaj ishlari davom etayapti.
Nimstansiyaning ORU-110kV ochiq taqsimlash qurilmasi uchun portal metallkonstruksiyalar o‘rnatish uchun temir-beton poydevorlarni montaj qilish ishlari bajarilayapti. 500 kV kuchlanishli elektruzatish liniyalari uchun tayanchlar yig‘ilmoqda.
2021-yilning dekabr oyida nimstansiyaning bino va inshootlarini qurish ishlari boshlab yuborildi. Tezkor boshqaruv punkti hamda yordamchi ahamiyatga ega bo‘lgan bino shular jumlasidan. Bundan tashqari, nimstansiyaning elektr energiyaga bo‘lgan ehtiyojini qondirish uchun foto elektr stansiyasi ham barpo etilmoqda.
Bugungi kunga kelib, 500/110/10 kV loyihaviy quvvati 650 MVt bo‘lgan "Texnologik" ("Tukket") nimstansiyasi qurilishiga JSC «O’zelektroapparat-Electroshield»  pudrat tashkilotining yuzga yaqin ishchi-xodimi, maxsus qurilish va avtotexnikalari, harakatlanuvchi yuk ko‘tarish mexanizmlari jalb etilgan.
«Texnologik»(“Tukket”) nimstansiyasi 2023-yilning 1-choragida foydalanishga topshirilishi rejalashtirilgan bo‘lib, qurilish ishlarining jadallik bilan olib borilishi natijasida 2022-yilning oxiriga mazkur ob'yekt foydalanishga topshirilishi ko‘zda tutilmoqda.

Работы по строительству новой подстанции продолжаются
Как сообщалось ранее, во исполнение Постановления Президента Республики Узбекистан от 01.03.2017г. № ПП-2807 «О мерах по расширению производственных мощностей АО «Алмалыкский ГМК» на базе месторождения «Ёшлик I» на АГМК строится современная электрическая понизительная подстанция напряжением 550/110/10кВ «Технологическая» («Туккет»).
В АО «Алмалыкский ГМК» продолжается реализация одного из самых масштабных инвестиционных проектов «Освоение месторождения «Ёшлик I». Параллельно с вскрышными работами на карьере приобретается и вводится в эксплуатацию современное горное оборудование и автотранспорт, создаётся новая инфраструктура, возводится медная обогатительная фабрика №3. Здесь же строится новая электрическая понизительная подстанция «Технологическая» («Туккет»), напряжением 550/110/10кВ. О том, что уже сделано в данном направлении, рассказывает начальник УЭ № 1 ЦСП УЭС Кузнецов Олег.
- Строительство понизительной подстанции, предназначенной для обеспечения бесперебойного снабжения электроэнергией карьера «Ёшлик» и МОФ-3, ведётся на основании Постановления Президента Республики Узбекистан от 1.03.2017 года «О мерах по расширению производственных мощностей АО «Алмалыкский ГМК» на месторождении «Ёшлик I». К реализации этого проекта привлечена JSC «O’zelektroapparat-Electroshield», которая будет заниматься возведением этого важного объекта на условиях «под ключ». Данная подстанция возводится с целью бесперебойного и качественного электроснабжения потребителей реализуемого проекта «Освоение месторождения «Ёшлик I», а также строящейся новой медной обогатительной фабрики №3 (МОФ-3).
Проектно-изыскательские работы планируется полностью завершить к концу января 2022 года.
Заключены договора на поставку основного оборудования. В частности, приобретены и установлены мощные автотрансформаторы испанского производства «Faramax». Приобретены микропроцессорные устройства релейной защиты производства немецкой компании «Siemens». Устанавливается SCADA-система — программно-аппаратный комплекс сбора данных и диспетчерского контроля.
В настоящее время здесь уже смонтированы железобетонные фундаменты и металлоконструкции порталов ОРУ-500кВ, производится монтаж железобетонных фундаментов для солового оборудования. Продолжаются строительно-монтажные работы на участке силовых трансформаторов трансформаторного узла подстанции.
На ОРУ-110кВ подстанции производится монтаж железобетонных фундаментов с установкой на них портальных металлоконструкций, собираются опоры для воздушных линий электропередач напряжением 500кВ.
На сегодняшний день на строительстве подстанции «Технологическая» («Туккет») 500/110/10кВ с проектной мощностью 650МВт занято порядка ста тружеников подрядной организации, задействована специализированная строительная и автотехника, передвижные грузоподъёмные механизмы.
Проведение пусконаладочных работ и ввод в эксплуатацию планируется в первом квартале 2023 года. Однако, в связи с высокими темпами проводимых работ, запуск объекта может состояться раньше – к концу 2022 года.
Сдача в эксплуатацию новой понизительной подстанции «Технологическая» («Туккет») даст возможность подключения к электрическим сетям АО «Алмалыкский ГМК» дополнительных производственных мощностей для реализуемого проекта «Освоение месторождения «Ёшлик I», а также позволит частично разгрузить существующие мощности эксплуатируемых на комбинате подстанций.