+998 71 619 23 33Bugungi kunda mamlakatimizda, shu jumladan, mahalliy xom ashyo resurslarini chuqur qayta ishlash va yuqori qo‘shilgan qiymatga ega tayyor mahsulot ishlab chiqarishni ta'minlovchi yuqori texnologiyali ishlab chiqarishlarni modernizasiya qilish va tashkil etishga qaratilgan investisiya siyosatini yanada faollashtirish bo‘yicha kompleks chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda. Xususan, “Yoshlik” koni negizida “Olmaliq KMK” AJning ishlab chiqarish quvvatlarini kengaytirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Prezident qarori asosida kombinat tomonidan amalga oshirilayotgan investision dastur aynan shu maqsadlarga yo‘naltirilgan. Shuningdek, mamlakatimizning 2020-2022 yillarga mo‘ljallangan investision dasturida ham mazkur loyihaga alohida urg‘u berilgan.
“Olmaliq KMK” AJ va Olmaliq shahrining elektr ta'minoti “O‘zbekenergo” AJning Toshkent, Yangi Angren va Sirdaryo IES energiya tizimlaridan uchta bosh nimstasiya orqali amalga oshiriladi: Qora-qiya-soy kuchlanishi 220/110/35/6 kV.li ikkita kuchlanishi 200 000 kVA transformatorlaridan, “Adolat” nimst ansiyasi 220/110/35/6 kV.li ikkita kuchlanishi 200 000 kVA transformatorlaridan va “5-Tyagovaya” 110/35/6 kV.li kuchlanishi 25000 kVA ikkita transformatorlaridan.
Elektr ta'minoti sxemasi shunday ijroda bajarilganki, kombinatning barcha bo‘linmalari 110, 35, 6 kV.li liniyalar bilan ikki karrali ta'minotga ega. Bundan tashqari, elektr ta'minoti sxemasiga kiritilgan kuchlanishi 110, 35, 6 kV.li uzunligi 800 kilometrdan ziyod havo elektr uzatish liniyalari, 10 kV. gacha bo‘lgan 400 kilometrdan ortiq kabel' liniyalariga xizmat ko‘rs atib kelayotgan Elektr tarmoqlari boshqarmasi yangi “Texnologik” nimstansiyasini foydalanishga qabul qilib olish arafasida turibdi. Mazkur nimstansiya quvvati, uni bunyod etishdan maqsad va boshqa bir qator masalalar yuzasidan ETB boshlig‘i v.b. Shuhrat TOJIYEV quyidagi ma'lumotlarni beradi.
- Mazkur yangi nimstansiya kombinat tomonidan amalga oshirilayotgan “Yoshlik I” konini o‘zlashtirish loyihasi doirasida ochilayotgan yangi konlar va 3-MBFni elektr energiyasi bilan ta'minlash maqsadida bunyod etilmoqda. Kuchlanishni kamaytirib beruvchi “Texnologik” nimstansiyasining foydalanishga topshirilishi “Yoshlik I” koni ishlab chiqarish quvvatlarini elektr tarmoqlariga ulanishi va kombinat tomonidan foydalanib kelinayotgan nimstansiyalardagi quvvatlarni qisman yengillashtirishga ham xizmat qiladi. Raqamli PS 500/110/10 kV stansiyasi SCADA boshqaruv tizimiga ega bo‘ladi. Raqamli nimstansiya qurilishida kuchlanishi 500 kV, quvvati 650 Mvt bo‘lgan ikkita bir fazali avtotransformatorlar guruhi va zahira fazasiga ega bo‘lish nazarda tutilgan. Bundan tashqari, yangi ob'ekt Sirdaryo IES-Yangi Angren IESning “Yoshlik I” koni nimstansiyasiga kirish va chiqishini ham ta'minlab beradi.
Yangi nimstansiyani qurish loyihasi ijro si uchun JSC “O’zelektroapparat-Electroshield” tashkiloti jalb etilgan va u ob'ekt kalitga topshirilishini o‘z zimmasiga olgan. Asosiy elektr qurilmalarini yetkazib berish yuzasidan loyiha doirasida shartnomalar tuzilgan. Bugungi kunga kelib Ispaniyaning “Faramax” firmasi avtotransformatorlari xarid qilindi va o‘rnatilishiga muvaffaq bo‘lindi. Germaniyaning “Siemens” kompaniyasi mahsuloti bo‘lgan ko‘p prosessorli releli himoya qurilmalari ham xarid qilindi. Yana bir muhim jihat - barcha ma'lumotlarni to‘plab borish va dispetcherlik nazoratini olib borish maqsadida SCADA dasturiy- apparatlar kompleksini o‘rnatish ishlari ham davom ettirilmoqda.
Shu o‘rinda ta'kidlab o‘tish lozimki, “Faramax” kompaniyasining kuchlanish transformatorlari va “Siemens” kompaniyasining ikkilamchi as boblari hamda mikroprose ssor texnikalari energetika tizimidagi eng ilg‘or va vaqt sinovlaridan muvaffaqiyatli o‘tgan elektr jihozlari sirasiga kiradi.
Ayni kunga qadar ORU-500 kV va reaktiv quvvat manbalari uchastkasida qurilish-montaj ishlari bajarilishiga erishildi. Nimstansiyaning ORU-110 kV.sida temir-beton poydevorlari montaj qilinishi bilan bir qatorda ularga portal metallkonstruksiyalarni o‘rnatish ishlari olib borilmoqda. Kuchlanishi 500 kV bo‘lgan havo elektr uzatish liniyalarining tayanch tirgaklarini tiklash ishlari qizg‘in pallaga kirgan.
“Texnologik” 500/110/10 kV nimst ansiyasini bunyod etish ishlariga pudratchi tashkilotning 100 nafardan ziyod ishchi-xodimlari, maxsus qurilish avtotexnika vositalari va ko‘chma yuk ko‘tarish mexanizmlari jalb qilingan. Rejaga asosan ishga tushirish, sozlash hamda ob'ektni foydalanishga topshirish ishlari 2023 yilning birinchi choragida yakunlanishi ko‘zda tutilgan. Biroq, ob'ektda amalga oshirilayotgan ishlarning sur'ati vazifalar ancha barvaqt uddalanishi va joriy hisobot yili yakuniga qadar ETB yangi nimstansiyani foydalanishga qabul qilib olishini ko‘rsatmoqda.
R.S. Mazkur nimstansiya foydalanishga topshirilishi elektr energiyasining sifat ko‘rsatkichlarini yaxshilashga ham xizmat qiladi. Chunki bu ko‘rsatkichlar elektr energiyasi sarfiga, elektr ta'minoti tizimining ishonchliligiga va korxonaning ishlab chiqarish jarayoniga ijobiy ta'sir etishi bilan bir qatorda elektr energiyasini sifatini oshirishda texnik-iktisodiy masalalar ham oqilona o‘z yechimini topishiga omil bo‘ladi.

+998 71 619 23 33Presently it was being carried out wide range of activities on further activation of the investment policy aimed at the modernization and organization of high-tech productions that ensure the deep processing of local raw materials and the production of finished products with high added value. In particular, the investment program implemented by the complex on the basis of the President's decision on measures to expand the production capacity of "Almalyk Mining and Metallurgical Complex" JSC on the basis of the "Yoshlik" mine is directed to these goals. Also, in the investment program of our country for 2020-2022, special emphasis is placed on this project.
Electricity supply of “Almalyk Mining and Metallurgical Complex” JSC and the city of Almalyk is carried out through three main substations from Tashkent, Yangi Angren and Syrdaryo Power Station power systems of Uzbekenergo JSC: Kara-kiya-soy voltage 220/110/35/6 kWh from two 200,000 kVA transformers, "Adolat" substation with two 220/110/35/6 kWh voltage 200,000 kWh transformers and "5-Tyagovaya" from two 110/35/6 kWh voltage 25,000 kWh transformers.
The power supply scheme is implemented in such a way that all units of the complex have double supply with 110, 35, 6 kWh lines. In addition, more than 800 kilometers of overhead power lines with a voltage of 110, 35, 6 kWh, 10 kWh included in the power supply scheme. The Department of Electric Networks, which serves more than 400 kilometers of cable lines, is on the verge of commissioning the new "Technological" substation. Regarding the power of this substation, the purpose of its creation and a number of other issues, acting head of electricity organization Shuhrat TOJIYEV gives the following information.
- This new substation is being built in order to supply new mines and 3rd Copper Enrichment Factory with electricity as part of the development project of the "Yoshlik I" mine implemented by the complex. Commissioning of the "Process" substation, which reduces the tension, will serve to connect the production capacities of the "Yoshlik I" mine to the electric grid and partially relieve the capacities of the substations used by the complex. The digital PS 500/110/10 kWh substation will have a SCADA control system. In the construction of the digital substation, it is envisaged to have two groups of single-phase autotransformers with a voltage of 500 kWh and a capacity of 650 mWh and a spare phase. In addition, the new facility will provide access and exit to the Yoshlik I mine substation of the Syrdaryo Power station-New Angren Power station.
JSC "Uzelektroapparat-Electroshield" was involved in the implementation of the new substation construction project, and it undertook the turnkey delivery of the facility. Contracts were concluded within the framework of the project for the delivery of the main electrical equipment. To date, autotransformers of the Spanish company "Faramax" have been purchased and installed. Multi-processor relay protection devices manufactured by the German company "Siemens" were also purchased. Another important aspect is the installation of the SCADA software-hardware complex in order to collect all the data and carry out dispatch control.
It should be noted here that voltage transformers of "Faramax" company and secondary control units of "Siemens" company and microprocessor techniques are among the most advanced and time-tested electrical equipment in the energy system.
To date, construction and assembly works have been completed at the site of ORU-500 kWh and reactive power sources. In addition to the installation of reinforced concrete foundations in ORU-110 kWh of the Nimstation, metal portal constructions are being installed on them. The restoration of the pillars of overhead power lines with a voltage of 500 kWh is in full swing.
More than 100 employees of the contracting organization, special construction vehicles and mobile lifting mechanisms were involved in the construction of the "Technological" 500/110/10 kWh substation. According to the plan, the commissioning, adjustment and commissioning of the facility is expected to be completed in the first quarter of 2023. However, the pace of work being carried out at the facility shows that the tasks will be completed much earlier and that Electricity organization will accept the new substation for use by the end of the current reporting year.
P.S. Commissioning of this substation will also improve the quality of electricity. Because these indicators have a positive effect on the consumption of electricity, the reliability of the electricity supply system, and the production process of the enterprise, as well as the fact that the technical and economic issues of improving the quality of electricity are also a factor in rationally finding their solution.