+998 71 619 23 33“OKMK korxonalarini texnik qayta qurollantirish” dasturiga ko‘ra, Ohak zavodida quvurli aylanma pechining 2-tarmog‘i barpo etildi.
Ushbu obyektning tantanali ochilish marosimi joriy yilning 14-fevral kuni bo‘lib o‘tdi. Tadbirda OKMK rahbariyati, tarkibiy bo‘linmalarning rahbarlari, mehnat faxriylari va ishchi-xodimlar ishtirok etishdi.
Tadbirda so‘z olgan Olmaliq kon-metallurgiya kombinati boshqaruv raisi Abdulla Xursanov kombinatda amalga oshirilayotgan investitsiyaviy loyihalarning ahamiyati hamda ushbu pechning ishlab chiqarish zanjiridagi roli katta ekanligini ta'kidlab o‘tdi. Pech qurilishida ishtirok etgan kombinat tarkibiy bo‘linmalari mehnat jamoalariga o‘z minnatdorchiligini bildirdi. Yaqin kunlarda Jizzax viloyatida ham yangi ohak zavodining qurilish ishlari boshlanishini ma'lum qildi.
Shuningdek, tadbirda so‘z olgan mehnat faxriylari va mehmonlar ham yangi inshootning kombinat rivojida muhim ahamiyat kasb etishini ta'kidlashdi.
Tadbirda pech qurilishida ishtirok etgan kombinat tarkibiy bo‘linmalarining bir guruh ishchi-xodimlari qimmatbaho sovg‘alar bilan rag‘batlantirildi.
Shundan so‘ng, Ohak zavodi direktori tomonidan pech ishga tushishga tayyor ekanligi ma'lum qilinib, pech ishga tushirildi. Ishga tushirilgan pechdan dastlabki ohak mahsulotini ham olindi.
Ma'lumki, ma'danlarni boyitishda ohak muhim reagent hisoblanadi. OKMK boyitish fabrikalarida ham uni keng qo‘llashadi. Shuningdek, Rux va Mis eritish zavodlarida sulfat kislota ishlab chiqarishda neytralashtirish uchun ohakdan foydalaniladi.
Kombinatda ishlab chiqarish quvvatlarining kengayishi natijasida ohakka bo‘lgan ehtiyoj ham kundan-kunga oshib borayapti. Ushbu omillarni hisobga olgan holda yangi barpo etilgan mazkur pech kombinatda ishlab chiqarish quvvatlarining kengayishi natijasida ohakka bo‘lgan ehtiyojni to‘liq qondiradi. E'tiborlisi, pech kombinatning o‘z kuchi va mablag‘lari evaziga qurib bitkazildi.
Pechning deyarli barcha detallari mahalliylashtirish dasturi asosida Markaziy ta'mirlash mexanika zavodida tayyorlandi.
Bugungi kunda kombinatda ohakka bo‘lgan ehtiyoj sutkasiga 360 tonnani tashkil etishini hisobga oladigan bo‘lsak yangi pechning ishga tushirilishi ehtiyojni to‘liq qondiradi. Bir sutkada ohak ishlab chiqarish 480 tonnaga yetkaziladi. Yiliga esa yangi pechda 85 ming tonna ohak ishlab chiqariladi.
Yangi pech to‘liq avtomatlashtirilgan bo‘lib, uning iqtisodiy samaradorligi yuqori sanaladi.
Gaz va elektr energiyasi sarfi ham to‘liq nazoratda bo‘lib, mahsulot sifati yuqori bo‘lishini ta'minlaydi. Mazkur pech jarayonda hosil bo‘ladigan changni ushlab qoluvchi zamonaviy aspiratsion tizimlar bilan jihozlangan.
Yana bir e'tiborga molik jihat ushbu pechning ishga tushishi natijasida 51 ta yangi ish o‘rni ham yaratildi.

На АГМК состоялся запуск новой печи
В рамках программы технического переоснащения структурных подразделений Алмалыкского горно-металлургического комбината на известковом заводе было успешно завершено строительство второй линии вращающейся печи.
Торжественная церемония открытия нового объекта состоялась 14 февраля текущего года. В этом значимом событии приняли участие руководство АГМК, руководители структурных подразделений, почетные ветераны труда и труженики комбината.
В своём выступлении председатель правления АО «Алмалыкский ГМК» Абдулла Хурсанов подчеркнул важность реализации инвестиционных проектов на комбинате и выделил ключевую роль новой печи в общей производственной цепочке. Он выразил искреннюю благодарность коллективам структурных подразделений комбината, принимавшим участие в строительстве данного объекта. Также А. Хурсанов сообщил, что в ближайшее время начнется строительство нового известкового завода в Джизакской области.
В ходе мероприятия выступили и ветераны труда, а также другие приглашенные гости, которые отметили стратегическое значение нового объекта для дальнейшего развития комбината.
Работники подразделений комбината, принимавшие активное участие в проектировании и строительстве печи, были награждены ценными подарками в знак признания их вклада.
После официальной части директор известкового завода объявил о полной готовности печи к запуску. Затем печь была введена в эксплуатацию, а с нее был получен первый продукт.
Как известно, известь является неотъемлемым реагентом в процессе обогащения руд. Она активно используется не только на обогатительных фабриках, но и в производственных процессах на медеплавильном и цинковом заводах комбината, где применяется для нейтрализации в процессе производства серной кислоты.
С увеличением производственных мощностей на комбинате растет и потребность в извести, которая с каждым годом становится все более актуальной. В связи с этим новая печь, построенная с учетом расширения мощностей АГМК, полностью удовлетворяет этот растущий спрос. Примечательно, что строительство печи было осуществлено исключительно за счет собственных сил и средств комбината.
Стоит отметить, что почти все ключевые элементы печи были изготовлены на центральном ремонтно-механическом заводе.
С учетом того, что потребность в извести на комбинате составляет 360 тонн в сутки, запуск новой печи полностью обеспечит необходимый объем производства. Суточное производство извести на новой печи составит 480 тонн, а в год этот показатель достигнет 85 тысяч тонн.
Новая печь отличается высокой степенью автоматизации и отличной экономической эффективностью, что делает её важным элементом модернизации комбината. Контроль за расходом газа и электроэнергии позволяет минимизировать затраты и гарантировать стабильное качество продукции. Дополнительно, печь оснащена современными аспирационными системами, которые эффективно улавливают пыль, образующуюся в процессе производства.