+998 71 619 23 33“OKMK korxonalarini texnik qayta qurollantirish” dasturiga ko‘ra, Ohak zavodida quvurli aylanma pechining 2-tarmog‘i barpo etildi.
Ushbu obyektning tantanali ochilish marosimi joriy yilning 14-fevral kuni bo‘lib o‘tdi. Tadbirda OKMK rahbariyati, tarkibiy bo‘linmalarning rahbarlari, mehnat faxriylari va ishchi-xodimlar ishtirok etishdi.
Tadbirda so‘z olgan Olmaliq kon-metallurgiya kombinati boshqaruv raisi Abdulla Xursanov kombinatda amalga oshirilayotgan investitsiyaviy loyihalarning ahamiyati hamda ushbu pechning ishlab chiqarish zanjiridagi roli katta ekanligini ta'kidlab o‘tdi. Pech qurilishida ishtirok etgan kombinat tarkibiy bo‘linmalari mehnat jamoalariga o‘z minnatdorchiligini bildirdi. Yaqin kunlarda Jizzax viloyatida ham yangi ohak zavodining qurilish ishlari boshlanishini ma'lum qildi.
Shuningdek, tadbirda so‘z olgan mehnat faxriylari va mehmonlar ham yangi inshootning kombinat rivojida muhim ahamiyat kasb etishini ta'kidlashdi.
Tadbirda pech qurilishida ishtirok etgan kombinat tarkibiy bo‘linmalarining bir guruh ishchi-xodimlari qimmatbaho sovg‘alar bilan rag‘batlantirildi.
Shundan so‘ng, Ohak zavodi direktori tomonidan pech ishga tushishga tayyor ekanligi ma'lum qilinib, pech ishga tushirildi. Ishga tushirilgan pechdan dastlabki ohak mahsulotini ham olindi.
Ma'lumki, ma'danlarni boyitishda ohak muhim reagent hisoblanadi. OKMK boyitish fabrikalarida ham uni keng qo‘llashadi. Shuningdek, Rux va Mis eritish zavodlarida sulfat kislota ishlab chiqarishda neytralashtirish uchun ohakdan foydalaniladi.
Kombinatda ishlab chiqarish quvvatlarining kengayishi natijasida ohakka bo‘lgan ehtiyoj ham kundan-kunga oshib borayapti. Ushbu omillarni hisobga olgan holda yangi barpo etilgan mazkur pech kombinatda ishlab chiqarish quvvatlarining kengayishi natijasida ohakka bo‘lgan ehtiyojni to‘liq qondiradi. E'tiborlisi, pech kombinatning o‘z kuchi va mablag‘lari evaziga qurib bitkazildi.
Pechning deyarli barcha detallari mahalliylashtirish dasturi asosida Markaziy ta'mirlash mexanika zavodida tayyorlandi.
Bugungi kunda kombinatda ohakka bo‘lgan ehtiyoj sutkasiga 360 tonnani tashkil etishini hisobga oladigan bo‘lsak yangi pechning ishga tushirilishi ehtiyojni to‘liq qondiradi. Bir sutkada ohak ishlab chiqarish 480 tonnaga yetkaziladi. Yiliga esa yangi pechda 85 ming tonna ohak ishlab chiqariladi.
Yangi pech to‘liq avtomatlashtirilgan bo‘lib, uning iqtisodiy samaradorligi yuqori sanaladi.
Gaz va elektr energiyasi sarfi ham to‘liq nazoratda bo‘lib, mahsulot sifati yuqori bo‘lishini ta'minlaydi. Mazkur pech jarayonda hosil bo‘ladigan changni ushlab qoluvchi zamonaviy aspiratsion tizimlar bilan jihozlangan.
Yana bir e'tiborga molik jihat ushbu pechning ishga tushishi natijasida 51 ta yangi ish o‘rni ham yaratildi.

+998 71 619 23 33As part of the technical re-equipment program for the structural divisions of Almalyk Mining and Metallurgical Complex, the construction of the second line of the rotary kiln was successfully completed at the lime plant.
The grand opening ceremony of the new facility took place on February 14 this year. The management of Almalyk Mining and Metallurgical Complex, heads of structural divisions, honorary labor veterans and workers of the plant took part in this significant event.
In his speech, the Chairman of the Board of JSC “Almalyk” MMC Abdulla Khursanov emphasized the importance of implementing investment projects at the plant and highlighted the key role of the new kiln in the overall production chain. He expressed sincere gratitude to the teams of the plant's structural divisions that took part in the construction of this facility. A. Khursanov also said that construction of a new lime plant in the Jizzakh region will begin in the near future.
During the event, labor veterans and other invited guests also spoke, noting the strategic importance of the new facility for the further development of the plant.
The employees of the plant's divisions who took an active part in the design and construction of the furnace were awarded valuable gifts in recognition of their contribution.
After the official part, the director of the lime plant announced that the furnace was fully ready for launch. Then the furnace was put into operation, and the first product was obtained from it.
As is known, lime is an integral reagent in the ore enrichment process. It is actively used not only in enrichment plants, but also in production processes at the copper smelter and zinc plants of the plant, where it is used for neutralization in the production of sulfuric acid.
With the increase in production capacity at the plant, the need for lime also grows, which is becoming more and more urgent every year. In this regard, the new furnace, built taking into account the expansion of the AMMC capacity, fully satisfies this growing demand. It is noteworthy that the furnace was built exclusively at the expense of the plant's own forces and funds.
It is worth noting that almost all key elements of the furnace were manufactured at the central repair and mechanical plant.
Considering that the plant's demand for lime is 360 tons per day, the launch of the new kiln will fully provide the required production volume. The daily production of lime at the new kiln will be 480 tons, and this figure will reach 85 thousand tons per year.
The new kiln is highly automated and has excellent economic efficiency, which makes it an important element of the plant's modernization. Control over gas and electricity consumption allows minimizing costs and guaranteeing stable product quality. In addition, the kiln is equipped with modern aspiration systems that effectively capture dust generated during the production process.