Yangi sulfat kislotasi sexida uskunalarni oʻrnatish-sozlash ishlari davom etmoqda
2022-yil 30-sentyabr kuni Germaniyaning Metso-Outotec kompaniyasi bilan yangi sexni loyihalash, jihozlar yetkazib berish va qurilishni nazorat qilish bo‘yicha ikki tomonlama EPC shartnomasi imzolanib 2023-yilning noyabr oyidan qurilish ishlari boshlangan edi. Ayni vaqtda qurilish ishlari bosh pudratchi “Olmaliqmetallurgqurilish” tresti hamda Ixtisoslashtirilgan ta’mirlash ishlari boshqarmasining ishchi-xodimlari tomonidan amalga oshirilmoqda.
Rux zavodi Sulfat kislotasi sexi boshlig‘i Dilshod To‘ychiyevning ma’lum qilishicha, bugungi kunga kelib yangi sexda qurilish ishlari rejasi 90% ga, asosiy jihozlar va qurilmalarni o‘rnatish vazifasi 95%ga, hamkor tashkilottomonidan loyihalash ishlari 100%ga, jihozlarni yetkazib berish ishlari 100%ga bajarilgan.
Ta’kidlash kerakki, sulfat kislotasi – jahon sanoatida eng ko‘p ishlab chiqariladigan va talabgir mahsulotlardan biridir. Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida joriy yilda ushbu mahsulotni ishlab chiqarishni 690 ming tonnaga yetkazish rejalashtirilgan. Ammo bu raqam ham mamlakat ehtiyojini to‘liq qoplamaydi. Shu bois Rux zavodida qurilayotgan yangi sex sulfat kislotasi ishlab chiqarish hajmini oshiradi.Mazkur majmua soatiga 20 000 dan 79 000 m3 gacha texnologik gazlarni qayta ishlab, yiliga 180 000 tonna yuqori sifatli sulfat kislotasi ishlab chiqaradi. Obyektning yana bir o’ziga xos jihati bu to’liq yengil shishaplastik materiallar asosida yig’ilgan, quvvati soatiga 4000 m3 ni tashkil etuvchi suv sovutish tizimiga ega.
Rux zavodi Sulfat kislotasi sexi katta mexanigi Hasan Alimqulovning ta’kidlashicha, yangi sex to‘liq avtomatlashtirilgan bo‘ladi va barcha texnologik jarayon monitor orqali kuzatib boriladi. Shuningdek, sex qurilishi bilan paralel ravishda uning elektr energiyasi bilan ta’minlab beradigan podstansiya ham qurilmoqda. Eski sexda quruq elektrofiltrlar bo‘lmagan, yangida esa quruq elektrofiltrlar qurildi. Bu ham sifatli mahsulot tayyorlanishida muhim ahamiyat kasb etadi.
Ushbu loyiha doirasida yangi ish o‘rinlari yaratilishi, yuqori malakali mutaxassislarni jalb etish va kadrlar salohiyatini oshirish masalalari ham ko‘zda tutilgan. Xulosa oʻrnida aytish joizki, OKMKda yangi sulfat kislotasi sexining qurilishi — bu nafaqat ishlab chiqarish quvvatlarini kengaytirish, balki ekologik mas’uliyatni kuchaytirish, iqtisodiy samaradorlikni oshirish va barqaror rivojlanishni ta’minlashga qaratilgan muhim qadamdir.

Installation and adjustment of equipment is ongoing in the new sulfuric acid workshop
Significant projects are being implemented at the Almalyk Mining and Metallurgical Complex to expand technological capacities, ensure environmental sustainability, and introduce modern management systems. In particular, the construction of the new sulfuric acid workshop No. 6 on the Zinc Plant territory is one such initiative. This industrial complex aims to ensure continuous production processes in non-ferrous metallurgy, deep processing of raw materials, and reduction of finished product costs. One of the workshop's most important advantages is the conversion of sulfur dioxide from the technical gas produced in the plant's roasting department into sulfuric acid using specialized equipment.
On September 30, 2022, a bilateral EPC (Engineering, Procurement, and Construction) agreement was signed with the German company Metso-Outotec for the design of a new workshop, equipment supply, and construction supervision. The construction work began in November 2023. Currently, the construction work is being carried out by the general contractor, the Almalyk Metallurgical Construction Trust, and the employees of the Specialized Repair Works Department.
According to Dilshod Tuychiev, Head of the Sulfuric Acid Workshop at the Zinc Plant, to date, the construction plan for the new workshop has been completed by 90%, the installation of main equipment and devices by 95%, design work by the partner organization by 100%, and equipment delivery by 100%.
It should be noted that sulfuric acid is one of the most produced and in-demand products in the global industry. At the Almalyk Mining and Metallurgical Combine, it is planned to increase the production of this product to 690 thousand tons this year. However, even this figure does not fully meet the country's needs. Therefore, the new workshop being built at the Zinc Plant will increase the volume of sulfuric acid production. This complex will process from 20,000 to 79,000 m3 of technological gases per hour and produce 180,000 tons of high-quality sulfuric acid per year. Another unique feature of the facility is a water cooling system, assembled entirely from lightweight fiberglass materials, with a capacity of 4000 m3 per hour.
According to Hasan Alimkulov, the chief mechanic of the Sulfuric Acid Workshop at the Copper Plant, the new workshop will be fully automated, and the entire technological process will be monitored via screens. Additionally, alongside the construction of the workshop, a substation is being built to provide it with electricity. While the old workshop lacked dry electrostatic precipitators, these have been installed in the new one. This also plays a crucial role in producing high-quality products.
Within the framework of this project, the creation of new jobs, attraction of highly qualified specialists, and enhancement of personnel potential are also envisaged. In conclusion, it should be noted that the construction of a new sulfuric acid workshop at Almalyk Mining and Metallurgical Complex is an important step not only in expanding production capacity but also in strengthening environmental responsibility, increasing economic efficiency, and ensuring sustainable development.