18 Yanvar 2024, 8:13 3940
Kuni kecha “Yoshlik-1” koniga transport xizmatini ko‘rsatib kelayotgan Texnologik transport boshqarmasi texnoparki yangi texnologik transport vositalari bilan boyidi.
TTB boshlig‘ining transport vositalaridan foydalanish bo‘yicha o‘rinbosari Bahrom Niyazmetovning ma'lum qilishicha, loyiha doirasida 2 dona KRANTAS NMT 240 rusumli avtosamosval olib kelindi. Bu yil yana 3 dona ushbu avtogigant olib kelinishi ko‘zda tutilgan. Ushbu samosvallarning yuk ko‘tarish quvvati 240 tonnani tashkil etib, transport vositasi to‘liq takomillashtirilgan. E'tiborlisi, ushbu avtosamosvallar mahalliylashtirish dasturi asosida "NURAFSHON-MAXSUS-TEXNIKA" MChJda ishlab chiqarilmoqda. Ushbu zamonaviy avtogigantlar hozirda TTB texnoparkida yig‘ilmoqda. Mazkur avtosamosvallardan foydalanish bo‘yicha 25 nafar malakali haydovchilarni o‘qitish ishlari ham tashkil etilgan.
Shuningdek, 2023-yilning oxirida TTB texnoparkiga 6 dona maxsus LGMG MS25 rusumli suv sepish transport vositalari ham keltirildi. Ushbu transport vositalaridan kon yo‘llariga suv sepib changni bostirishda foydalaniladi. Bundan tashqari, 2 dona shina o‘rnatidigan manipulyatorlar ham olindi. Manipulyatorlar avtogigantlarning ta'mirlash jarayonini sifatli amalga oshirilishini ta'minlaydi.
Bundan tashqari, Avtomobil transport boshqarmasi texnoparkiga 60 tonna yuk ko‘tarish quvvatiga ega avtokran olib kelindi. Ushbu avtokran poytaxtimizdagi “Krantas” korxonasi tomonidan ishlab chiqarilgan bo‘lib, uning afzalligi ikkita avtokranning o‘rnini bosadi.
Ma'lumot uchun: 2020-2021 yillarda “Yoshlik-1 konini o‘zlashtirish investitsiyaviy loyihasi” doirasida 31 ta 220 tonna yuk ko‘tarish quvvatiga ega bo‘lgan “BelAZ” rusumli avtosamosvallar keltirilgan.
Bir so‘z bilan aytganda, zamonaviy transport vositalari yuqori ish unumdorligini ta'minlashi shubhasiz.

Новая техника для улучшения производительности
На Алмалыкском горно-металлургическом комбинате полным ходом идет реализация инвестиционного проекта «Освоение месторождения «Ёшлик I».
В рамках инвестпроекта для ведения работ на карьере «Ёшлик I» комбинатом приобретается новая горнотранспортная техника.
В частности, на днях на АГМК привезли 2 современных самосвала KRANTAS «NMT-240». Как рассказал заместитель начальника управления технологического транспорта по эксплуатации Бахром Ниязметов, грузоподъемность данной техники составляет 240 тонн. Примечательно, что самосвалы производятся компанией ООО «NURAFSHON-MAXSUS-TEXNIKA» в соответствии с Программой локализации. В настоящее время специалисты УТТ занимаются сборкой техники, которая будет эксплуатироваться на карьере «Ёшлик I».
В настоящее время уже организованы работы по обучению 25 специалистов эксплуатации новой карьерной техники. Также планируется в ближайшее время приобрести ещё три аналогичных самосвала.
Кроме этого, в конце 2023 года автопарк УТТ пополнился 6 поливальными машинами LGMG MS25. Поливальные машины для карьеров – это специализированная карьерная техника с шасси высокой проходимости и баками для транспортировки и распыления большого объема воды. Такие машины широко используются для пылеподавления на дорогах карьеров.
Также в прошлом году приобретено два шинных манипулятора, предназначенные для наиболее безопасного и эффективного выполнения работ по снятию, установке, погрузке и перемещению крупногабаритных колес автосамосвалов.
В технопарк управления автомобильного транспорта доставлен автокран грузоподъемностью 60 тонн, произведенный столичным предприятием «Krantas».
Для справки: в 2020-2021 годах в рамках инвестпроекта «Освоение месторождения Ёшлик I» АГМК приобрел 31 самосвал БелАЗ грузоподъемностью 220 тонн.