Yangi tizim yuqori tejamkorlikni ta’minlaydi
Bugun “Olmaliq KMK” AJ boshqaruv raisi Abdulla Xursanov kombinat mas’ullari hamda mutaxassislari bilan birgalikda Mis boyitish fabrikasida amalga oshirilayotgan modernizatsiya ishlari bilan tanishishdi.
Tashrif davomida A.Xursanov Mis-molibden konsentratlarini saralash va quritish sexining molibden boʻlimidagi amalga oshirilgan ishlar bilan yaqindan tanishib, boʻlimda mehnat qilayotgan ishchi-xodimlar bilan samimiy muloqot qildi.
Kombinatning asosiy ishlab chiqarish quvvatlarini rekonstruksiya qilish va barqarorlashtirish dasturiga binoan mazkur boʻlimning aspiratsion-ventilyatsion tizimlari toʻliq yangilandi.
Rekonstruksiya ishlari davomida  boʻlimga energiya sarfi kam va unumdorligi yuqori boʻlgan yangi zamonaviy uskunalar oʻrnatildi. Tizimlarni ishga tushirish va ishlash samaradorligini nazorat qilish ishlari amalga oshirildi. Tutun soʻrgʻichlar, oʻqli ventilyatorlar, eski oqim tizimi kabi eski uskunalar demontaj qilindi. E’tiborga molik jihati shundaki boʻlimga oʻrnatilgan sovutgichlar, ventilyator tizimlari, tozalash uskunalarining hammasi plastikdan tayyorlangan boʻlib, ularning yaroqlilik muddati 50 yilni tashkil etishi bilan ajralib turadi. Avval bu uskuna va tizimlar metalldan tayyorlangan boʻlib, ular har 3 oyda almashtirilishi natijasida koʻp mablagʻ sarflangan. Yana bir diqqat molik jihati shundaki, boʻlimga oʻrnatilgan uskuna va jihozlar ekologik xavfsiz boʻlib, OKMK va Germaniya bilan tashkil etilgan “DIT-AGMK” qoʻshma korxonasida ishlab chiqarilgan. Yangi uskunalar ishonchliligi, energiya samaradorligi va sanitariya xavfsizligi boʻyicha zamonaviy talablarga javob beradi hamda kombinat ishlab chiqarish bazasini modernizatsiya qilish boʻyicha strategik maqsadlarga erishishga yordam beradi.
Rekonstruksiya doirasida boʻlimga jami boʻlib 9ta aspiratsion tizim, 25ta sovutish qurilmasi va 48 ta deflektorlar oʻrnatildi.
Amalga oshirilgan rekonstruksiya ishlari natijasida boʻlimda soatiga oʻrtacha 75 kVt elektr energiyasi tejalib, yiliga 650-660 mln soʻm mablagʻ iqtisod qilinadi.
Ishchi-xodimlar bilan oʻtkazilgan muloqot davomida A.Xursanov kombinat tarkibiy boʻlinmalarida amalga oshirilayotgan bu kabi rekonstruksiya ishlari yuqori mehnat unumdorligini ta’minlashini ta’kidlab, fabrika mehnat jamoasiga ulkan marralarni zabt etishlarini tilab qoldi.

+998 71 619 23 33Сегодня председатель правления АО «Алмалыкский ГМК» Абдулла Хурсанов вместе с руководителями и специалистами комбината посетил медную обогатительную фабрику, чтобы лично ознакомиться с ходом работ по модернизации предприятия.
Во время визита он подробно осмотрел цех селекции и сушки медно-молибденовых концентратов, пообщался с работниками.
В рамках программы по реконструкции и стабилизации основных производственных мощностей предприятия в этом подразделении полностью обновили аспирационно-вентиляционные системы. Здесь установлено современное оборудование с низким энергопотреблением и высокой производительностью. Все системы успешно введены в эксплуатацию, проводится контроль за их эффективной работой.
Были демонтированы устаревшие устройства — дымоуловители, осевые вентиляторы и старые воздуховоды. Теперь в отделении используются охлаждающие и вентиляционные установки, а также фильтры, изготовленные из прочного пластика, срок службы которых составляет до 50 лет. Ранее аналогичное оборудование производилось из металла и требовало замены каждые три месяца, что приводило к значительным затратам.
Важно отметить, что всё новое оборудование является экологически безопасным и произведено на совместном предприятии «DIT-AGMK», созданном АГМК в сотрудничестве с Германией. Эти установки отвечают современным требованиям по надёжности, энергоэффективности и санитарной безопасности и вносят вклад в реализацию стратегической задачи — модернизации производственной базы комбината.
В рамках реконструкции было установлено 9 аспирационных систем, 25 охлаждающих установок и 48 дефлекторов. Благодаря этим обновлениям в отделении экономится в среднем 75 кВт электроэнергии в час, что даёт ежегодную экономию в размере 650–660 миллионов сумов.
В завершение встречи с коллективом фабрики Абдулла Хурсанов подчеркнул, что подобные преобразования во всех подразделениях комбината способствуют росту производительности труда, и пожелал работникам новых успехов и достижения больших целей.