Yangi yuk tashish vagonini ishlab chiqarish o‘zlashtirildi
OKMK mutaxassislari Andijon mexanika zavodi bilan hamkorlikda O‘zbekistonda birinchi marotaba 15-1482 modelidagi ixtisoslashtirilgan yuk vagonining yangi turini ishlab chiqarishni o‘zlashtirishdi.
Sir emas, kombinat konlarida portlatish ishlarini olib borishda portlovchi materiallar ishlab chiqarishga bo‘lgan ehtiyoj doimiy ravishda o‘sib bormoqda va bu o‘z navbatida zarur kimyoviy komponentlarga bo‘lgan ehtiyojlarning oshib borishiga olib keladi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Adminstratsiyasining 2019-yil 10-oktyabrdagi bayonnomasi topshirig‘iga binoan “Olmaliq KMK” AJ joriy faoliyatini samarali tashkil etish va investisiya loyihalarini jadallashtirish belgilangan edi. Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Adminstratsiyasining 2019-yil 14-oktyabrdagi  topshirig‘iga ko‘ra, “Yoshlik-1 konini kompleks o‘zlashtirish” loyihasini amalga oshirish doirasida Portlatish materiallari zavodida modernizasiya ishlari olib borilmoqda. Qalmoqqir va “Yoshlik-1” konida tasdiqlangan rejaga asosida portlatish ishlarini bajarish maqsadida olib borilayotgan modernizasiya ishlari davomida elektr suv ta'minoti tizimini rekonstruksiya qilish, bug‘ generator uskunasi va mavjud emul'siya ishlab chiqarish tizimini yangisiga almashtirish ishlari amalga oshirilmoqda. Bundan tashqari, bu ishlar natijasida yillik ishlab chiqarish quvvatlari ham bir necha barobarga oshishi kutilmoqda. Bu esa zarur miqdordagi kimyoviy reagentlar, shu jumladan, ammiakli selitra bilan ta'minlashni talab qiladi.
Ammiakli selitra portlovchi moddalarni ishlab chiqarishda ishlatiladigan noorganik kimyoviy modda hisoblanadi. Ammiakli selitrani tashish Maksam-Chirchiqdan “O‘zbekneftgaz” AJ dan ijaraga olingan, xizmat muddati tugayotgan vagon- sisternalar yordamida amalga oshirib kelinar edi.
Kimyoviy reagentlarga bo‘lgan talabning ortishi, shuningdek, valyuta mablag‘larini tejash maqsadida kombinat rahbariyati tomonidan ammiakli selitrani tashish uchun mo‘ljallangan vagon-sisternani mahalliy ishlab chiqaruvchilar bilan hamkorlikda O‘zbekisonda ishlab chiqarish va xarid qilish masalasini o‘rganib chiqishga qaror qilindi.
OKMK temir yo‘l transporti va logistikasi bo‘limi boshlig‘i Umar Mavlyanqulovning ma'lumotiga ko‘ra, o‘tgan 2021-yilning oxirida temir yo‘l transporti va logistikasi bo‘limi va PMZ mutaxassislari Andijon mexanika zavodi vakillari bilan birgalikda sisterna ishlab chiqarish uchun zarur texnik qaror o‘rganib chiqildi. Sisternaning portlovchi moddani tashishini hisobga olgan holda, uning xavfsiz ishlashi uchun barcha talablar hisobga olindi. Ammiakli selitrani tashish uchun izotermik vagon-sisternani ishlab chiqarish bo‘yicha texnik hujjatlar va texnik yechimlar, konstruktorlik va texnologik chizmalar ishlab chiqilib, kelishildi.
Bugungi kunda, ushbu vagon-sisternani ishlab chiqarish O‘zbekistonda birinchi marotaba amalga oshirilmoqda.
Shunday qilib, shu yilning fevral oyi oxiriga kelib, birinchi vagon-sisternani ishlab chiqarish bo‘yicha ishlar yakunlandi va birinchi vagon-sisterna kombinat temir yo‘llariga yetib keldi. Vagon-sisternani foydalanishga topshirishi uchun zarur hujjatlarni rasmiylashtirish ishlari olib borilmoqda.
Jami bo‘lib 2 dona vagon-sisternalarni foydalanishga topshirilishi natijasida Qalmoqqir va “Yoshlik-1” konida barcha tasdiqlangan rejalashtirilgan portlatish ishlarini barqaror olib borish imkonini beradi. Bundan tashqari, muntazam ravishda va maqsadli tarzda tashishning texnologik jarayonlari takomillashtirilib borilgan holda mahsulot tannarxi ham tushirib boriladi.

Освоено производство новых грузовых вагонов
Специалисты АГМК совместно с Андижанским механическим заводом впервые в Узбекистане освоили выпуск нового вида специализированного грузового вагона модели 15-1482.
Всем известно, что при проведении взрывных работ на карьерах комбината, постоянно растет потребность в производстве взрывчатых материалов, а тот в свою очередь требует необходимых химических компонентов.
Согласно Протокольному поручению Администрации Президента Республики Узбекистан от 10.10.2019 года касательно эффективной организации текущей деятельности и ускорения инвестиционных проектов АО «Алмалыкский ГМК», Поручению Администрации Президента Республики Узбекистан от 14.10.2019 г. № 9202 по реализации проекта «Комплексное освоение месторождения Ёшлик I» в структурном подразделении комбината, а именно на заводе по производству взрывчатых материалов в целях выполнения утвержденных плановых взрывных работ по РУ «Кальмакыр» и месторождениям «Ёшлик 1» проводится модернизация и реконструкция системы электроводоснабжения, замена парогенераторной установки и имеющейся системы по изготовлению наливной эмульсии на новую, с увеличенной годовой производительностью в несколько раз, что требует обеспечения необходимого количество химических реагентов, в т.ч. нитрата аммония.
Нитрат аммония это – хорошо известное неорганическое химическое вещество, которое используется при производстве взрывчатых веществ. Перевозка нитрата аммония осуществлялась с «Максам-Чирчик» с использованием арендованых у АО «Узбекнефтгаз вагонов-цистерн которые». У этих вагонов-цистерн истекает срок службы.
Из-за растущей потребности в химических реагентах, а также в целях экономии валютных средств, руководством комбината было принято решение по изучению вопроса изготовления и закупа цистерн для перевозки нитрата аммония у местных отечественных производителей.
Так, в конце 2021 года отделом железнодорожного транспорта и логистики совместно со специалистами ЗВМ и представителями Андижанского механического завода были определены необходимые технические характеристики. Так как цистерна является специализированной, перевозящей взрывоопасные грузы, были учтены все требования по безопасной эксплуатации. Разработаны и согласованы конструкторско-технологические чертежи, технические документации и технические решения по изготовлению изотермических вагон-цистерн для перевозки нитрата аммония.
На сегодняшний день изготовление данной цистерны проводится в Узбекистане впервые.
К концу февраля текущего года работы по изготовлению первой вагон-цистерны были завершены, и первая цистерна поступила на пути комбината. Осталось только оформить необходимые документы для ввода в эксплуатацию.
Начальник отдела железнодорожного транспорта и логистики комбината Умар Мавлянкулов: «Ввод в эксплуатацию двух вагон-цистерн создаст возможность обеспечить стабильное выполнение всех утвержденных плановых взрывных работ на РУ «Кальмакыр» месторождениях «Ёшлик 1». При этом работы по совершенствованию технологических процессов перевозок и снижения себестоимости продукции будут продолжаться целенаправленно и постоянно».