Yashil makon – kelajak avlod uchun yashil nafas
Yer yuzidagi jiddiy ekologik muammo - iqlim o’zgarishi dunyoning barcha mamlakatlarini bu haqda chuqurroq oʻylashga da’vat etmoqda. O’tkazilgan tadqiqotlar natijasiga koʻra, 1970 yildan buyon dunyoda yovvoyi hayvon va qushlarning soni 3,43 ming turga, tirik sayyoraning indeksi esa 52 foiz qisqargan. Har yili 11 million gektar tropik o'rmon kesilmoqda. Yoʻqotishlar oʻsimliklar dunyosini tiklash ishlariga nisbatan 10 barobar koʻp. Har kuni atmosferaga 60 million tonnaga yaqin karbonat angidrid gazlarining chiqarilishi dunyo okeanidagi suv sathining ko'tarilishiga sabab boʻlmoqda. Ona tabiatga ziyon yetkazayotgan bu kabi ayanchli holatlarning oldini olish maqsadida yurtimizda Yashil makon umummilliy loyihasi joriy etilgan bo’lib, mazkur xayrli tashabbusda OKMK ham faol ishtirok etmoqda. Xususan, Olmaliq shahrining asosiy koʻchalaridan sanoat hududi tomon ketuvchi yo’l atroflari kombinat tarkibiy bo’linmalariga biriktirib, manzarali daraxt va gul koʻchatlari ekildi. Mutasaddilar tomonidan maxsus idishlar o’rnatilib,  tomchilatib sugʻorish tizimi ham yoʻlga qoʻyildi.
Bundan tashqari, ayni kunlarda 2- va 3-mis boyitish fabrikalarini tutashtirib turuvchi hududda koʻrkam bogʻ yaratilmoqda.
Yashil makon umummilliy loyihasi doirasida mazkur hududda “Olmaliqmetallurggqurilish” tresti ishchi-xodimlari tomonidan obodonlashtirish va yoʻl qurilish ishlari ham amalga oshirilmoqda. Bu esa nafat kombinat mehnatkashlari balki shu yerda yashovchi aholiga ham koʻplab qulayliklar yaratadi.
Avval bironta daraxt ekilmagan ochiq maydon bugungi kunda kombinat ishchi-xodimlari tomonidan yam-yashil so’lim maskanga aylantirilmoqda. Bogʻda 2000 tup mevali va manzarali daraxt koʻchatlari ekilgan. Shuningdek, bogʻda turli xil argʻimchoqlar, ertak qahramonlari oʻrnatilgan. Bogʻ joriy yilning sentyabr oyida foydalanishga topshirilishi koʻzda tutilgan.
Yashil makon loyihasida faol ishtirok etish orqali nafaqat tabiatni, balki o‘z salomatligimizni, qolaversa, kelgusi avlodlar sog‘ligini ham saqlashga hissa qo‘shgan boʻlamiz. Bu borada kombinatda amalga oshirilayotgan ishlar haqida so’zlar ekanmiz, 2-mis boyitish fabrikasi mehnat jamoasi tomonidan barpo etilgan yashil belbogʻ(bulvar) haqida toʻxtalmaslikning iloji yoʻq.
2-MBF direktorining umumiy masalalar boʻyicha oʻrinbosari Saidazim Quvondiqovning maʻlum qilishicha, yashil belbogʻning uzunligi 1050 metr, eni 30 metrni tashkil etadi. Mazkur bogʻda turli xil mevali va manzarali daraxt koʻchatlari, gullar ekilgan. Bundan tashqari, hozirda bogʻning yoʻlaklari ikki chetiga uzum koʻchatlari ekilishi va soʻrilar oʻrnatilishi rejalashtirilgan.
Olimlarning ta’kidlashicha, yaqin 25−30 yil ichida dunyoda iqlim yanada issiqlashadi va ob-havo sharoiti keskinlashadi. Buning oldini olish maqsadida yerga qadalayotgan koʻchatlar esa musaffo kelajakni ta’minlovchi kichik qadamlar demakdir. Agar har bir fuqaro o’zining atrof-muhit muhofazasiga nisbatan mas’uliyatini his qilib, umummilliy loyihaning bir boʻlagiga aylansa, yer yuzidagi yashillik dunyosi yanada gullab-yashnashi shubhasiz.

Green Initiative is a Common Cause
Climate change is one of the most serious environmental problems on the planet. It makes countries around the world think about the future of our Earth. According to research, since 1970 the number of wild animals and birds has decreased by more than 3.4 thousand species, and the wildlife index has fallen by 52%. About 11 million hectares of tropical forests are cut down annually – this is 10 times higher than the rate of restoration of the flora. Almost 60 million tons of carbon dioxide are emitted into the atmosphere every day, which leads to a rise in sea levels.
To combat such alarming trends, a nationwide project "Green Region" is being implemented in Uzbekistan, and Almalyk Mining and Metallurgical Complex (AMMC) is actively participating in this good initiative. In particular, along the roads from the central streets of Almalyk to industrial zones, labor collectives of the plant's divisions planted seedlings of ornamental trees and flowers. In addition, special containers were installed and a drip irrigation system was introduced.
Also, a landscaped park is currently being created on the territory between copper processing plants No. 2 and No. 3. As part of the Green Edge project, employees of Olmalikmetallurgkurilish trust are engaged in landscaping and building access roads to the park. This improves not only the working conditions of the plant's employees, but also creates comfort for local residents.
The site, which was previously a wasteland without a single tree, is now turning into a green corner thanks to the efforts of the workers. About 2,000 seedlings of fruit and ornamental trees have already been planted. In the future, there will be children's swings, sculptures of fairy-tale characters and recreation areas. The opening of the park is planned for September of this year.
By participating in the Green Edge project, we care not only about nature, but also about our own health, and most importantly, about the health of future generations. Speaking about the environmental initiatives of the plant, one cannot fail to mention the green boulevard created by the workers of MOF-2. According to Saidazim Kuvandikov, Deputy Director of the Moscow Forum for General Affairs, the green zone is 1,050 meters long and 30 meters wide. Various fruit trees, ornamental trees, and flowers are planted here. The immediate plans include planting grape vines along the paths and installing trellises for them.
Scientists warn that in the next 25-30 years, the planet's climate will become even warmer and weather conditions more extreme. And every branch planted today is a small step toward a clean and sustainable future. If each of us feels personal responsibility for environmental protection and becomes part of this national project, the world around us will truly become greener.