+998 71 619 23 33Joriy yilning 21-oktyabr kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasidagi ishlar natijadorligi va kelgusidagi ustuvor vazifalar muhokamasi yuzasidan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Yig‘ilishda hozirgi mavsum va kelgusi yilga mo‘ljallangan vazifalar belgilab olingan edi.
Bahorda 138 million dona ko‘chat ekilgan edi. Vazirlik va hokimliklar 257 ta bog‘ barpo qilgan. Yirik sanoat korxonalari va chiqindi poligonlari atrofiga ham daraxtlar ekilib, “yashil belbog‘”lar tashkil qilinmoqda.
Bu borada Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida ham samarali ishlar amalga oshirib kelinmoqda.
Ayni kunlarda Mis boyitish fabrikasi mehnat jamoasi tomonidan atirgul qalamchalari ekilib, dub, kashtan va gul ko‘chatlari yetishtirishga tayyorgarlik olib borilayapti. MBF mehnat jamoasi tomonidan mavsum uchun rayhon(50 000 tup), petunya(34078 tup), gultojixo‘roz(1674 tup), xitoy archasi(10 000 tup), vinka(5000 tup ), shafran(10 ming tup), atirgul(3500 tup) kabi gul ko‘chatlari hamda dub(3500 tup), kashtan(3500 tup) daraxt nihollari parvarish qilinadi.
Kombinat temir yo‘lchilari ham mavsum uchun 800 tup uzum ko‘chatlari va 5700 tup terak ko‘chatlarini tayyorlashga kirishgan.
Shuningdek, Mis eritish zavodi mehnat jamoasi tomonidan terak qalamchilarini tayyorlash ishlari amalga oshirilmoqda. Mis erituvchilar mavsum uchun 82667 dona terak qalamchalarini tayyorlash belgilangan bo‘lib, shu kungacha 20 000 donadan oshiq qalamchalar tayyorlangan. Hozirda yer tayyorlash ishlari olib borilmoqda.
Mamlakatimizda har yili 200 million tup daraxt va buta ekib, yashillik miqyosini 2030 yilgacha 30 foizga yetkazish maqsadi belgilangan. So‘nggi yillarda bu ko‘rsatkich 12 foizga yetdi.
Ushbu kuzgi mavsumda “Yashil makon” loyihasi doirasida yurtimizda 80 million tup daraxt va buta ko‘chatlarini ekish rejalashtirilgan.

Реализация проекта «Зелёный край» на АГМК
21 октября текущего года под председательством Президента Шавката Мирзиёева состоялось видеоселекторное совещание по обсуждению результативности работы в рамках общенационального проекта «Яшил макон» («Зелёный край») и приоритетных задач на перспективу.
В ходе совещания были определены задачи на текущий и следующий год.
Весной этого года высажено 138 миллионов саженцев. С начала года создано более 10 тысяч гектаров зеленых поясов, министерства и хокимияты разбили 257 садов. Вокруг крупных промышленных предприятий и мусорных полигонов сажаются деревья и организуются «зелёные пояса».
Значительная работа в этом направлении ведется и трудовым коллективом Алмалыкского горно-металлургического комбината. Так, в эти дни работники медной обогатительной фабрики для сезона посадки подготавливают черенки декоративных деревьев и саженцы цветов. Это – базилик (50 000 саженцев), петуния (34 078 саженцев), можжевельник китайский (10 000 саженцев), барвинок (5 000 саженцев), шафран (10 000 саженцев), роза (3 500 саженцев), а также дуб (3 500 саженцев), каштан (3 500 саженцев).
Работники управления промышленного железнодорожного транспорта также приступили к подготовке к нынешнему сезону. Железнодорожники готовят к посадке 800 саженцев винограда и 5 700 саженцев тополя.
Перед коллективом медеплавильного завода стоит задача по подготовке 82 667 черенков тополя. На сегодняшний день к посадке готовы 20 000 черенков. Ведутся земляные работы.
В нашей стране поставлена цель ежегодно высаживать 200 миллионов деревьев и кустарников, чтобы довести уровень озеленения до 30 процентов к 2030 году. В последние годы этот показатель достиг 12%.
За осенний сезон текущего года в рамках проекта «Зелёный край» в нашей стране планируется высадить 80 миллионов саженцев деревьев и кустарников.