07 Aprel 2026, 14:43 431
“Yashil makon” bu davlatimiz rahbari tomonidan ilgari surilgan umummilliy loyiha bo‘lib, u yurtimiz hududlarini ko‘kalamzorlashtirish, o‘simliklar olamini asrab-avaylashga qaratilgani bilan muhim ahamiyat kasb etmoqda. 2021-yildan to bugungi kunga qadar 2 ming gektardan ziyod maydonda 942 ta yashil bog‘ va jamoat parklari, 47 ta massivda “Yangi O‘zbekiston bog‘lari” barpo etildi. Respublikaning tog‘, cho‘l va adirlarida 256 ming gektar o‘rmon tashkil qilindi. Shamol va qum-chang bo‘ronlari zararli ta’sirining oldini olish maqsadida 33 ta tumanda 60 kilometrli “yashil belbog‘” hosil qilindi. Ta’kidlash kerakki respublikaning eng yirik sanoat korxonalaridan biri hisoblangan OKMK mazkur loyiha ijrosi yo‘lida faol ishtirok etmoqda. Xususan, “Qalmoqqir” kon boshqarmasining mehnatsevar jamoasi ham bo‘linmaga biriktirilgan hududlarni obod qilishib, ekologik tizim barqarorligiga o‘z ulushlarini qo‘shishyapti.
Qalmoqqir KB direktori o‘rinbosari Baxrom Nazarovning maʻlum qilishicha, 18 gektar yer maydonida 125 mingdan ortiq terak va boshqa manzarali daraxtlar yetishtirilmoqda. 1 gektar yer maydonida terak qalamchalari kuz mavsumi uchun ekilgan.
Tarkibiy bo‘linma xodimlari iqlim sharoitiga mos, tez o‘suvchi va ekologik jihatdan foydali ko‘chat turlarini ekishga alohida e’tibor qaratishmoqda. Bu borada terak daraxti havoni tozalashdagi yuqori samaradorligi bilan ajralib turadi shuningdek, u shamolga qarshi tabiiy to‘siq vazifasini ham bajaradi. Shu sababli kombinat sanoat hududlari atrofida “yashil belbog‘” lar barpo etishda terakdan keng miqyosda foydalanilmoqda.
“Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida ko‘kalamzorlashtirish ishlarini yanada kengaytirish, ishchi-xodimlarning ekologik madaniyatini rivojlantirish hamda Olmaliq shahrini bundanda obod maskanga aylantirish chora-tadbirlarini jadallashtirish rejalashtirilmoqda. Zero davlatimiz rahbari ta’kidlaganlaridek “Yaxshi niyatda ekilgan har bir ko‘chat bu-hayot, bu-toza havo, bu-sog‘lom muhit, bu-keljak demakdir!”

Contribution of the “Kalmakir” Mine Administration in the “Yashil Makon” Project
The nationwide "Yashil Makon" ("Green Land") project, initiated by the head of state, is currently playing a significant role in greening the country and preserving its natural resources. It aims to create a favorable environment and promote sustainable plant life.
From 2021 to the present, the large-scale project has been implemented across the country: 942 green zones and public parks have been created on the area ​​over 2,000 hectares, and "Yangi Uzbekistan" gardens have been planted in 47 communities. Forests have been formed across 256,000 hectares in mountainous, desert, and adyr regions. Furthermore, the 60-kilometer "green belt" has been created in 33 districts to protect against wind and dust erosion.
One of the republic's largest industrial giants, Almalyk Mining and Metallurgical Complex, is actively participating in this initiative. In particular, the “Kalmakir” Mine Administration team is contributing to the improvement of assigned territories and strengthening the ecological balance.
As Deputy Director of the Mine Administration, Bakhrom Nazarov, noted, over 125,000 poplars and other ornamental trees are already being grown on an area of ​​18 hectares. Additionally, poplar shoots have been planted on one hectare for autumn planting.
The division's employees pay special attention to selecting seedlings that are adapted to local climate conditions, fast-growing, and environmentally friendly. Poplar holds a special place in this regard: it is highly effective at purifying the air and simultaneously serves as a natural wind barrier. This is why poplar is particularly widely used in creating "green belts" around the Complex industrial zones.
In the framework of the "Yashil Makon" project to further expand the scale of greening, improve the environmental awareness of employees, and accelerate landscaping efforts.