07 Aprel 2026, 14:43 431
“Yashil makon” bu davlatimiz rahbari tomonidan ilgari surilgan umummilliy loyiha bo‘lib, u yurtimiz hududlarini ko‘kalamzorlashtirish, o‘simliklar olamini asrab-avaylashga qaratilgani bilan muhim ahamiyat kasb etmoqda. 2021-yildan to bugungi kunga qadar 2 ming gektardan ziyod maydonda 942 ta yashil bog‘ va jamoat parklari, 47 ta massivda “Yangi O‘zbekiston bog‘lari” barpo etildi. Respublikaning tog‘, cho‘l va adirlarida 256 ming gektar o‘rmon tashkil qilindi. Shamol va qum-chang bo‘ronlari zararli ta’sirining oldini olish maqsadida 33 ta tumanda 60 kilometrli “yashil belbog‘” hosil qilindi. Ta’kidlash kerakki respublikaning eng yirik sanoat korxonalaridan biri hisoblangan OKMK mazkur loyiha ijrosi yo‘lida faol ishtirok etmoqda. Xususan, “Qalmoqqir” kon boshqarmasining mehnatsevar jamoasi ham bo‘linmaga biriktirilgan hududlarni obod qilishib, ekologik tizim barqarorligiga o‘z ulushlarini qo‘shishyapti.
Qalmoqqir KB direktori o‘rinbosari Baxrom Nazarovning maʻlum qilishicha, 18 gektar yer maydonida 125 mingdan ortiq terak va boshqa manzarali daraxtlar yetishtirilmoqda. 1 gektar yer maydonida terak qalamchalari kuz mavsumi uchun ekilgan.
Tarkibiy bo‘linma xodimlari iqlim sharoitiga mos, tez o‘suvchi va ekologik jihatdan foydali ko‘chat turlarini ekishga alohida e’tibor qaratishmoqda. Bu borada terak daraxti havoni tozalashdagi yuqori samaradorligi bilan ajralib turadi shuningdek, u shamolga qarshi tabiiy to‘siq vazifasini ham bajaradi. Shu sababli kombinat sanoat hududlari atrofida “yashil belbog‘” lar barpo etishda terakdan keng miqyosda foydalanilmoqda.
“Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida ko‘kalamzorlashtirish ishlarini yanada kengaytirish, ishchi-xodimlarning ekologik madaniyatini rivojlantirish hamda Olmaliq shahrini bundanda obod maskanga aylantirish chora-tadbirlarini jadallashtirish rejalashtirilmoqda. Zero davlatimiz rahbari ta’kidlaganlaridek “Yaxshi niyatda ekilgan har bir ko‘chat bu-hayot, bu-toza havo, bu-sog‘lom muhit, bu-keljak demakdir!”

+998 71 619 23 33Общенациональный проект «Яшил макон» («Зелёный край»), инициированный главой нашего государства, сегодня играет важную роль в озеленении территорий страны и сохранении природного богатства. Он направлен на формирование благоприятной экологической среды и бережное отношение к растительному миру.
С 2021 года по настоящее время в стране реализован масштабный комплекс работ: на площади свыше 2 тысяч гектаров создано 942 зелёные зоны и общественных парка, в 47 массивах заложены сады «Янги Узбекистон». В горных, пустынных и адырных районах сформированы лесные массивы на площади 256 тысяч гектаров. Кроме того, для защиты от ветровой и пылевой эрозии в 33 районах создан «зелёный пояс» протяжённостью 60 километров.
Один из крупнейших промышленных гигантов республики – Алмалыкский горно-металлургический комбинат – активно участвует в реализации этой инициативы. В частности, коллектив рудоуправления «Кальмакыр» вносит свой вклад в благоустройство закреплённых территорий и укрепление экологического баланса.
Как отметил заместитель директора рудоуправления Бахром Назаров, на площади 18 гектаров уже выращивается более 125 тысяч тополей и других декоративных деревьев. Дополнительно на одном гектаре высажены черенки тополя под осеннюю посадку.
Работники подразделения уделяют особое внимание выбору саженцев, адаптированных к местным климатическим условиям, быстрорастущих и экологически эффективных. В этом плане тополь занимает особое место: он отличается высокой способностью очищать воздух и одновременно служит естественным барьером от ветра. Именно поэтому при создании «зелёных поясов» вокруг промышленных зон комбината тополь используется особенно широко.
В рамках проекта «Яшил макон» планируется и дальше расширять масштабы озеленения, повышать экологическую культуру работников и ускорять работы по благоустройству.