“Yashil makon” umummilliy loyihasi bu - bir yillik tashabbus emas!
Bugun dunyo hamjamiyati misli koʻrilmagan ekologik muammolar bilan yuzma-yuz kelmoqda. Global isish, muzliklarning erishi va bioxilma-xillikning kamayishi endi shunchaki nazariy bashoratlar emas, balki kundalik hayotimizga ta’sir qilayotgan real tahdidlarga aylandi. Dunyo miqyosida oʻrtacha haroratning koʻtarilishi kuchli qurgʻoqchiliklar va kutilmagan tabiiy ofatlarni keltirib chiqaryapti. Mana shunday murakkab vaziyatda Oʻzbekiston oʻzining strategik tashabbusi — “Yashil makon” umummilliy loyihasi bilan sayyoramizni asrashga munosib hissa qoʻshmoqda.
Xususan, koʻp ming sonli mehnat jamoasiga ega OKMK ham yashil hududlarni kengaytirish kabi yakdil gʻoya asosida jonbozlik koʻrsatishyapti. Birgina Texnologik transport boshqarmasi misolida oladigan boʻlsak, korxona oʻzlariga biriktirilgan 15 gektar yer maydonida 107 ming dona terak nihollari va 40 mingdan ziyod qalamchalarini parvarish qilmoqda.
Bundan tashqari, sanoat hududlariga gul hamda mevali va manzarali daraxt koʻchatlari ekilyapti.
Faxriddin Xamzayev TTB kapital-qurilish va umumiy masalalar boʻyicha boshliq oʻrinbosari:
Umummilliy loyiha doirasida TTB hududini obodonlashtirish uchun 1500 dona viola, 1300 ga yaqin shafran, qoʻqon gul, 2300 dan ziyod rayxon hamda 310 dona nastarin gullari ekildi. Tarkibiy boʻlinma mehnat jamoasi sanoat maydoni atrofida “yashil belbogʻlar” hosil qilishmoqda.
Yerga qadalgan har bir nihol ertaga havo musaffoligi va chang darajasini kamaytirishga xizmat qiladi. Ayniqsa, mevali daraxtlarning parvarishlanishi kelajakda nafaqat tabiatga foyda, balki jamoa uchun qut-baraka manbai hamdir. Bu kabi tizimli chora tadbirlar oʻz oʻrnida “Yashil makon” loyihasining uzoq muddatli hayotiy zaruratga aylanganini koʻrsatadi.

The nationwide project “Yashil Makon” is not a one-time initiative!
Today, the global community is facing with unprecedented environmental challenges. Global warming, melting glaciers, and declining biodiversity are no longer just theoretical predictions, but real threats that directly affect our daily lives.
Rising average temperatures on the planet lead to droughts, as well as an increase in the frequency of unexpected natural disasters.
In this challenging environment, Uzbekistan is making a significant contribution to environmental conservation by implementing its strategic initiative, the nationwide “Yashil Makon” (“Green Land”) project.
Large workforces from the Almalyk Mining and Metallurgical Complex, which unites thousands of workers, are particularly active in this effort, consistently promoting the idea of ​​expanding green spaces. As an example, as part of the activities of the Technological transport department alone, 107 thousand poplar seedlings and more than 40 thousand cuttings are grown on a designated 15-hectare territory.
In addition, flowers, fruit and ornamental trees are planted in industrial zones.
Deputy Head of Capital Construction and General Affairs of the Technological Transport Department Fakhriddin Khamzaev noted: “As part of a nationwide project, 1,500 violets, approximately 1,300 saffron plants, over 2,300 basil bushes, and 310 lilac bushes have been planted on the premises of the department.  The department’s employees are creating so-called “green belts” around production facilities”.
Every seedling planted today will help to purify the air and reduce dust levels in the future.
Such systemic activities clearly demonstrate that the Yashil Makon project is a long-term and vital initiative.