Yer osti yo‘lagi qurilishiga start berildi
Avval xabar berilganidek, bugun "Oydin” dehqon bozori oldida piyodalar o‘tish yer osti yo‘lagining qurilishiga start berildi. Boshlangan xayrli ishning oldidan jonliq so‘yilib, osh damlandi. Nuroniy otaxonlar shahrimiz obodligi yo‘lida olib borilayotgan ishlar bardavom bo‘lishini, Yaratgandan yurt tinchligini so‘rab qo‘llarini duoga ochishdi va Qur'on tilovat qilishdi.
Tadbirda Olmaliq kon-metallurgiya kombinati boshqaruvi raisi Abdulla Xursanov va Olmaliq shahar hokimi Qobil Hamdamov ishtirok etishdi.
OKMK Kapital qurilish boshqarmasi yetakchi muhandisi G‘ulomali Altayevning ma'lum qilishicha, yerosti yo‘lagining uzunligi 33 metr, eni 4 metr, balandligi 2,5 metrni tashkil etadi. Kirish va chiqish qismiga jismoniy imkoniyati cheklanganlar uchun panduslar o‘rnatiladi. Tonnelning loyihasi Loyiha ishlari boshqarmasi tomonidan tayyorlandi.
Mazkur yer osti yo‘lagini qurish tender g‘olibi – “"Orion Prom Tex Servis” MChJ pudrat tashkiloti tomonidan amalga oshiriladi. Tashkilot ish yurtuvchisi Furqat Norboevning ta'kidlashicha, obyektda birinchi navbatda yo‘ldagi panjaralar olinib, qurilish jarayoniga tayyorlanadi. Yer osti yo‘lini qurish uchun 4,45 metr chuqurlik qazilib, yer ishlari boshlandi. Yer osti yo‘lini qurishga 55 kun shartnoma qilingan bo‘lib, 1 oy davomida esa yo‘l qatnovi tiklanadi. Undan keyin yer osti yo‘lida pardozlash ishlari davom etadi. Ushbu obyekt muddatidan oldin sifatli qilib topshirilishi rejalashtirilgan. Qurilish ishlariga 25 nafar quruvchi jalb qilindi. Shuningdek, yuk ko‘taruvchi maxsus og‘ir texnikalar, 10 ta avtosamosval, ekskavator, yuk ortuvchi va boshqa maxsus texnikalar safarbar etilgan.
Yer osti yo‘lagi qurilishi bois “Ehtirom” ko‘chasi Mirzo Ulug‘bek ko‘chasi bilan tutashgan joydan va “Totuvlik” ko‘chasi bilan kesishgan joyigacha yopildi. Shu munosabati bilan vaqtincha “shoh”bekatdan qatnaydigan marshrutlari taksi yo‘nalishlarining turish va ketish joylari o‘zgardi. “Olmaliq” shoh bekati boshlig‘i Shavkat Haydarovning ma'lum qilishicha, “Olmaliq-Chilonzor buyum bozori”, “Olmaliq – Rohat”, “Olmaliq – Sobir Rahimov” yo‘nalishlaridagi marshrutli taksilar Gilam fabrikasi oldidan, “Olmaliq – Ohangaron”, “Olmaliq - Angren”, “Olmaliq - Nurafshon” yo‘nalishlaridagi marshrutli taksilar Toshkent davlat texnika universiteti Olmaliq filiali binosi oldidan qatnashayapti.
Shuningdek, “Olmaliq – Piskent” yo‘nalishidagi marshrutli taksilar “Kimyogar” madaniyat saroyi ro‘parasida aholiga xizmat ko‘rsatayapti.
Mazkur yer osti yo‘lagi servaqatnov bo‘lgan “Oydin” dehqon bozori hududidagi tirbandliklarning oldini olish maqsadida barpo etilmoqda. Yer osti tonneli Olmaliq kon-metallurgiya kombinati mablag‘lari evaziga qurilishi belgilangan bo‘lib, ushbu qurilish jarayoniga 3,1 mlrd so‘m mablag‘ yo‘naltirilishi rejalashtirilgan.
Hurmatli hamshaharlar! Yer osti yo‘lagi qurilishi yakunlangunga qadar vaziyatni to‘g‘ri tushunishingizni va yo‘l harakati xavfsizligi qoidalariga rioya qilib, tirbandliklar hosil qilmasliklaringizni so‘rab qolamiz.

+998 71 619 23 33Today, in the area of the dehkan market "Oydin", the construction of an underground passage for pedestrians has begun.
Before the start of construction work, an event was held, in which the Chairman of the Board of JSC Almalyk MMC Abdulla Khursanov and the Head of Almalyk Town Administration Kobil Khamdamov took part.
According to Gulomali Altaev, the leading engineer of the capital construction department of the AMMC, the length of the underpass will be 33 meters, width – 4 meters, height – 2.5 meters. The entrance and exits of the transition will be equipped with ramps for people with disabilities. The transition project was prepared by the Design Works Department.
The construction work will be carried out by the winner of the tender, the contractor Orion Prom Tex Servis LLC. Furkat Norboev, the Chief clerk of the organization, noted that preparations for construction are currently underway on the territory. Earthworks have begun. The construction of the underpass, according to the plan, will take 55 days, and traffic will be restored within 1 month. Next, finishing work will begin. The object is planned to be put into operation ahead of schedule. 25 builders are involved in the work, dump trucks, excavators, truck cranes and other special equipment are involved.
This underpass is being built in order to prevent traffic congestion on the road in the area of the Oydin dekhkan market, where there is frequent increased traffic. Construction is being carried out at the expense of funds allocated by the Almalyk Mining and Metallurgical Complex. It is planned to allocate 3.1 billion UZS for construction work.
Dear citizens, before the completion of the construction of the underpass, we ask you to treat the situation with understanding and observing traffic safety rules, do not create traffic jams.
P.S. In connection with the construction work, Ekhtirom Street was blocked from the intersection with Mirzo Ulugbek Street to the intersection with Totuvlik Street. In connection with the construction of the underground passage at Oidine, the locations of parking lots and departures of fixed-route taxis running from the bus station and other parking lots have been temporarily changed.
So, the parking of fixed-route taxis of the Tashkent direction - "Almalyk - Chilanzar clothing market", "Almalyk - Rakhat", "Almalyk - st. Sabir Rakhimov is located near the former carpet factory. Sending along the routes "Almalyk - Akhangaran", "Almalyk - Angren", "Almalyk - Nurafshan" is made from the building of the Almalyk branch of the Tashkent State Technical University. The parking lot of vehicles following the route "Almalyk - Pskent" is located near the "Kimyogar". Transport departing from Almalyk to the villages of Telov, Podkhoz is based near the local history museum.