+998 71 619 23 33Joriy yilning 21-22 sentyabr kunlari Samarqand shahrida MDH davlatlarining “Yer qa'rini qidirish, foydalanish va muhofaza qilish” bo‘yicha Hukumatlararo kengashning XXVI sessiyasi bo‘lib o‘tdi.
Sessiyada Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston, Belarus va Rossiya delegatsiyalari hamda Olmaliq kon-metallurgiya geologiya sohasi vakillari ishtirok etishdi.
Tadbirda Tojikiston hukumati huzuridagi Geologiya Bosh boshqarmasi rahbari Oymuhammadzoda Ilhomjon Sulton Hukumatlararo kengashga raislik qiluvchi sifatida o‘tgan davr mobaynida amalga oshirilgan ishlar yuzasidan hisobot berdi. Shuningdek, Hukumatlararo kengash raisligi O‘zbekiston Respublikasi Tog‘-kon va geologiya vazirligiga o‘tgani ma'lum qildi.
Sessiya davomida geologiya sohasida mutaxassislarni tayyorlash va ularning malakasini oshirish, foydali qazilmalarning yangi noan'anaviy turlarini izlab topish, o‘zlashtirish, zamonaviy texnologiyalarni joriy etish kabi bir masalalar bo‘yicha soha mutaxassislariing takliflari, sohadagi ilmiy izlanishlar, ishlanmalar, geologiya qidiruv ishlari nitajalari muhokama etildi.
Sessiyada bir qator kelishuvlar ham imzolanib, keyingi XXVII sessiya Qirg‘iziston Respublikasida o‘tkazilishi rejalashtirildi.
- Nafisa Dulabova Tog‘-kon va geologiya vazirligi bo‘lim boshlig‘i, - Bugun sessiyani o‘tkazishdan asosiy ko‘zlangan maqsad aynan geologiya sohasida erishilayotgan yutuqlar bo‘yicha MDH davlatlari o‘rtasida o‘zaro tajriba almashish, ma'lumot almashish, kadrlar tayyorlash bo‘yicha hamkorlik qilishdan iborat. Shuningdek, sessiyada birinchi navbatda yurtimiz bilan qo‘shni davlatlar chegara hududlarida geologik tadqiqotlarni birgalikda olib borish, texnogen jarayon yoki tabiiy ravishda hosil bo‘ladigan xavfli hududlarning oldini olish, aholi havfsizligin ta'minlash bo‘yicha hamkorlik qilish, geologiya sohasida olib boriladigan barcha hududiy masshtabdagi tadqiqotlar, mineral xom ashyo bazasini kengaytirish amalga oshirilayotgan zamonaviy tadqiqotlarni o‘rtoqlashish, laboratoriya analitik sohasida ham hamkorlik qilish bosh maqsadimiz.
Masalan, xalqaro standartlarni, laboratoriya analitka sohasini rivojlantirmasak foydali qazilmalarni to‘g‘ri baholay olmaymiz. Shuning uchun qo‘shni davlatlar bilan bu borada hamkorlikda amalga oshiradigan loyihalarimiz ko‘p. Geologiya sohasi kadrlar masalasi birinich navbatda turadi. Kuchli geologlar kerak bo‘ladi. Buning uchun xorij tajribasini o‘rganish muhim sanaladi. Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston davlatlari bilan hamkorlikda geologiya qidiruv ishlari bo‘yicha hamkorlik qilishni rejalashtirganmiz. Bu bo‘yicha xodimlarimiz Qirg‘izistonda ham bo‘lishib, dala sharoitidagi geologik qidiruv ishlarini, olingan namunalarni kuzatishdi. Kelishuvga erishilsa, qo‘shni davlatda ham geologiya qidiruv ishlarini olib boramiz. Nodir va kamyob metallarni izlab topish va ularni ajratib olib texnologiyasi bo‘yicha hamkorlik qilish, aniqlangan hududlarni kon darajasiga yetkazish orqali mamlakatimiz iqtisodiyotiga hissa qo‘shishni ham maqsad qilganmiz. Yirik sanoat korxonasi bo‘lgan Olmaliq kon-metallurgiya kombinatini oladigan bo‘lsak, kombinatda ham kon geologiya qidiruv ishlari borasida salmoqli ishlar amalga oshirilayotganiga guvoh bo‘layapmiz. Bu bo‘yicha Rossiya, Qozog‘iston, Qirg‘iziston davlatlari geologiya xizmatlari hamkorlikda tadqiqotlar olib borish bo‘yicha qiziqish bildirishgan.
Ma'lumot o‘rnida: OKMK geologlarining asosiy vazifalaridan biri bu zaxiralarini ishlab chiqarishga jalb qilish va zaxiralar miqdorini ko‘paytirish hisoblanadi. Hozirgi vaqtda kombinat Respublikamizning 5 ta viloyatlarida joylashgan 20 ga yaqin mis, oltin, kumush, rux, qo‘rg‘oshin, volfram, nodir metallar hamda noruda konlarida qazib olish ishlari va geologik o‘rganish ishlarini olib bormoqda.
Sohaning investitsiyaviy jozibadorligini hamda xalqaro investitsiyalar oqimini oshirish uchun xalqaro standartlarning hisobot shakllariga o‘tish talab etiladi. Xalqaro miqyosida tan olingan standartlar orasida ajralib turuvchi JORC kodeksida mineral qidiruv natijalari va ma'dan zahiralari to‘g‘risidagi ommaviy hisobotni qo‘llab bo‘yicha muayyan standart, tavsiya va prinsiplar mavjud. Shulardan kelib chiqib, 2018-yilda kombinat dunyoning nufuzli kompaniyalaridan biri SRK Consulting (Buyuk Britaniya) bilan hamkorlik yo‘lga qo‘yildi.
Kompaniyaning tajribali mutaxassislari bilan hamkorlikda OKMKning barcha konlarini JORC kodeksi asosida qayta tasniflash maqsadida ulkan ishlar bajarildi.
Masalan, “Olmaliq” loyihasi Qalmoqqir va Yoshlik-I ma'dan maydonlarida shu kunga qadar tarixiy geologik ma'lumotlarni tahlil qilish maqsadida umumiy hajmda 2 522 dona (920 752 p.m.) 1931-2022 yillarda burg‘ilangan quduqlar, shu jumladan 514 dona (248 153 p.m.) 2019-2022 yillarda burg‘ilangan quduqlar natijalari bo‘yicha ma'lumotlar bazasi 3D ko‘rinishdagi karkas va blok modellari yaratildi.
Mazkur ma'lumotlar asosida dunyodagi eng ishonchli geologik ma'lumotlar bazasini yaratish ishlari bilan shug‘ullanuvchi MaksGeo kompaniyasining Datashed va Logchief dasturiy ta'minotlaridan foydalanildi.
O‘zbekistonda birinchilardan bo‘lib OKMKda JORC kodeksi talablari asosida ish olib borish yo‘lga qo‘yildi va geologlarimiz hozirgi vaqtda mustaqil ravishda JORC talablari asosida dastlabki geologik hujjatlashtirish ishlarini zamonaviy planshetlarda raqamli tarzda bajarishmoqda.
Kombinat geologiya sohasida raqamla ma'lumotlardan samarali foydalanish maqsadida ishlab chiqarishni avtomatlashtirish boshqarmasi mutaxassislari bilan hamkorlikda GEOLIMS dasturiy ta'minoti ishlab chiqildi va hozirda amalga keng qo‘llanilmoqda.
Hozirgi kungacha Qalmoqqir va Yoshlik-1 birlashgan konining yon qanotlar va chuqur gorizontlarini o‘rganish maqsadida 4 bosqichda geologiya qidiruv ishlari amalga oshirildi.
Olib borilgan geologiya qidiruv ishlari natijasida olingan kerna namunalarini saqlash va xujjatlashtirish maqsadida jami 60 ming kerna yashiklarini saqlash uchun mo‘ljallangan zamonaviy ko‘rinishda va katta hajmdagi 2 ta kern saqlash ombori qurilib foydalanishga topshirildi.
Shuni aytish joizki olib borilgan geologik qidiruv ishlari natijasida Qalmoqir va Yoshlik-1 birlashgan ma'dan konlari zaxira va resurslari qayta o‘rganib chiqildi va dunyodagi eng yirik ma'dan maydonlari sarasiga kiritildi.
Hozirgi kunda Olmaliq loyihasi (Qalmoqqir va Yoshlik 1) koni dunyodagi oltin-mis porfirli konlar bo‘yicha dunyoda:

+998 71 619 23 3322 сентября в Самарканде состоялась XXVI сессия Межправительственного совета по разведке, использованию и охране недр, в работе которой приняли участие члены Межправсовета и представители Белоруссии, Казахстана, России, Таджикистана, Узбекистана, исполнительного комитета СНГ, а также сферы геологии АО «Алмалыкский ГМК».
Заседание открыл председатель Межправсовета, начальник Главного управления геологии при правительстве Республики Таджикистан Оймухаммадзода Илхомджон Султон, который отчитался о проделанной работе в качестве председателя данного совета.
Также с приветственным словом выступил представитель исполнительного комитета СНГ.
В соответствии с Положением о Межправсовете, функции председателя Межправсовета переданы министру горнодобывающей промышленности и геологии Республики Узбекистан Бобиру Исламову.
Тематическая часть сессии была посвящена обсуждению ряда актуальных вопросов, направленных на развитие сотрудничества государств – участников СНГ в сфере геологии и недропользования. Была представлена подробная информация о результатах работы геологических служб государств – участников СНГ с октября 2022 года по сентябрь 2023 года по выполнению решений XXV сессии Межправсовета, о ходе реализации перспективного плана совместных работ государств – участников СНГ по разведке на 2023-2030 годы. Также обсуждались такие вопросы, как обучение и повышение квалификации, поиск новых видов полезных ископаемых, их использование, внедрение современных технологий, научных исследований, разработок, результатов геологоразведочных работ месторождений.
В ходе сессии был подписан ряд документов, а следующую, XXVII, сессию планируется провести в Кыргызстане.
- Основная цель проведения данного мероприятия - обмен опытом, информацией, сотрудничество по подготовке кадров между странами СНГ, - поделилась начальник отдела Министерства горнодобывающей промышленности и геологии Республики Узбекистан Нафиса Дулабова. - Также обсуждалось проведение совместных геологических исследований на приграничных территориях нашей страны и соседних стран, предотвращение техногенных или природных чрезвычайных ситуаций, сотрудничество по обеспечению безопасности населения. Наша главная цель – делиться современными исследованиями и проводить лабораторные анализы.
Если мы не разработаем международные стандарты в области лабораторного анализа, мы не сможем правильно оценивать полезные ископаемые. Поэтому у нас есть много проектов, которые мы реализуем совместно с соседними странами. Вопрос кадров в области геологии стоит на первом месте. Для этого важно изучать зарубежный опыт. Мы планируем сотрудничать с Казахстаном, Кыргызстаном и Таджикистаном в области геологоразведки. В связи с этим наши сотрудники находились в Кыргызстане и наблюдали за геологоразведочными работами в полевых условиях и за взятием проб.
Мы также стремимся внести свой вклад в экономику нашей страны путем поиска редких металлов и сотрудничества по технологиям их добычи. Если взять Алмалыкский горно-металлургический комбинат, который является крупным промышленным предприятием, то здесь проводятся масштабные работы в области геологоразведки.
Для справки: одна из основных задач геологов АГМК - вовлечение имеющихся запасов в добычу и увеличение объёмов запасов. В настоящее время комбинат проводит горные работы и геологические исследования меди, золота, серебра, цинка, свинца, вольфрама, редких металлов и руд почти 20 месторождений, расположенных в пяти регионах нашей республики.
В целях повышения инвестиционной привлекательности отрасли и притока международных инвестиций необходимо было перейти на формы отчетности международных стандартов. Кодекс JORC содержит конкретные стандарты, рекомендации и принципы для поддержки публичной отчетности о результатах разведки полезных ископаемых и минеральных запасах. Исходя из этого, в 2018 году комбинат наладил сотрудничество с одной из самых престижных компаний мира - SRK Consulting (Великобритания). Совместно с опытными специалистами этой компании была проделана большая работа по переклассификации запасов всех рудников АГМК на основе Кодекса JORC.
Стоит отметить, что АО «Алмалыкский ГМК» первым в стране провел пересчет запасов месторождений в соответствии с требованиями данного Кодекса. Геологи комбината сразу ведут оцифровку информации, используя для этих целей специальные планшеты, предназначенные для работы в полевых условиях.
В рамках проекта «Алмалык» были проанализированы исторические и современные геологические данные месторождений «Кальмакыр» и «Ёшлик I»: с 1931 по 2022 годы было пробурено 2522 скважины (920752 п.м), в том числе 514 скважин (248153 п.м) в 2019-2022 годах. На их основе создана база данных, 3D каркасные и блочные модели.
Для обработки информации использовалось программное обеспечение Datashed и Logchief компании MaxGeo. Специалистами управления автоматизации производства было разработано программное обеспечение «ГеоЛИМС», которое помогло систематизировать и оцифровать собранные данные, которыми теперь удобно пользоваться.
На сегодняшний день проведено 4 этапа геологоразведочных работ с целью изучения боковых флангов и глубоких горизонтов рудника «Кальмакыр» и карьера «Ёшлик I».
Для хранения образцов керна построены и сданы в эксплуатацию 2 современных кернохранилища, рассчитанных на 60000 ящиков. Это – одно из самых больших кернохранилищ в Узбекистане.
Проведенные геологические исследования позволили произвести пересчет запасов полезных ископаемых рудника «Кальмакыр» и карьера «Ёшлик I» и включить их в число крупнейших горнодобывающих месторождений мира.
В настоящее время месторождения «Кальмакыр» и «Ёшлик I» проекта «Алмалык» среди золото-медно-порфировых месторождений занимают: