Yevropa Ittifoqining Xalqaro hamkorlik bo‘yicha komissari OKMKda boʻldi
Joriy yilning 3-4-aprel kunlari mamlakatimiz Yevropa Ittifoqi va Markaziy Osiyo o‘rtasida bo‘lib o‘tadigan ilk sammitga mezbonlik qiladi. Bu ikki mintaqa hamkorligini kengaytirish va chuqurlashtirish borasidagi geosiyosiy manfaatlarni namoyish etishda muhim qadam. Mazkur tadbir oldidan 12-18-mart kunlari Yevropa Ittifoqining Xalqaro hamkorlik bo‘yicha yevrokomissari Yozef Sikela Markaziy Osiyoning 5 ta mamlakatiga tashrif buyurdi. Komissar mintaqa davlatlari orasidagi so‘nggi kunlarni O‘zbekistonda o‘tkazdi. Xususan, tashrif rejasiga ko‘ra, 17-mart kuni yevropalik mehmonlar OKMKda bo‘lishib, korxona faoliyati bilan yaqindan tanishishdi.
Delegatsiya tarkibidagi Yevropa Ittifoqi hamda Germaniya Federativ Respublikasining O‘zbekistondagi elchilari, Xalqaro sheriklik bo‘yicha yevrokommissar direktorati, Yevropa investitsiya hamda tiklanish va taraqqiyot banki vakillarini “Metallurg” MSda OKMK boshqaruv raisi Abdulla Xursanov kutib oldi.
Ma’lumot uchun: 2024-yil 5-aprel kuni Bryussel shahrida O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasida muhim xomashyo sohasida barqaror qiymat zanjirlarini rivojlantirish bo‘yicha o‘zaro anglashuv Memorandumi imzolangan. Bu yurtimizda ma’dan qazib olish sanoatini rivojlantirishga yordam berib, Yevropa Ittifoqi uchun mis va molibden kabi mahsulotlaridan foydalanish imkoniyatini beradi. Mazkur memorandum doirasida hamkorlar uchun aniq maqsadlar belgilangan yo‘l xaritasi ishlab chiqilgan.
Mehmonlar dastlab, OKMK boshqaruv raisi Abdulla Xursanov hamrohligida “Metallurg” madaniyat saroyi faoliyati hamda kombinat muzeyi bilan tanishdilar.
Kombinat tarixi aks etgan muzeyni ko‘zdan kechirgan mehmonlar “Qalmoqqir” va “Yoshlik-1” konlarida ham bo‘lishdi. Ta’kidlash kerakki, OKMK Yevropa Ittifoqining rivojlangan mamlakatlaridan biri Germaniya bilan manfaatli hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘ygan bo‘lib uning doirasida 2024-yil u yerdan asbob-uskunalar, butlovchi va ehtiyot qismlari import qilingan. Germaniyaga esa 2023-yil mis-katodi, mis katankasi va 2024-yil palladiy kukuni eksporti amalga oshirilgan.
Mehmonlarning navbatdagi manzili, yiliga 60 mln tonna ma’anni qayta ishlash quvvatiga ega 3-Mis boyitish fabrikasi boʻldi.
Yevropa delegatsiyasiga fabrikaning ishlab chiqarish quvvati, undagi texnologik jarayonlar va o‘rnatilayotgan uskunalar haqida toʻliq ma’lumot berildi.
Ma’lumot uchun: Bugungi kunda yirik ruda omborida beton ishlari 100% ga yakunlangan. Shamol qaytaruvchi metall qurilmalari montaj ishlari 100%ga bajarilgan. Ushbu ombor tagida joylashgan Germaniyaning AUMUND  kompaniyasida ishlab chiqarilgan 16 dona ruda ta’minlagichlarining o‘rnatish ishlari yakunlangan.
Oʻrta maydalash korpusida beton ishlari yakunlangan. Konusli oʻrta maydalagichlaridan jami 8 donasining montaj ishlari yakunlangan va 4 tasi ishga tushirilgan.
Mayda maydalash korpusida Germaniyada FLSmidth kompaniyasida ishlab chiqarilgan Presli mayda maydalagichlarining 6 donasining montaj ishlari yakunlangan.
Yanchish korpusida jami 12 ta sharli tegirmonlarning montaj ishlari yakunlangan. Ulardan 1 ta tegirmon ishga tushirildi.
Flotatsiyalash sexida beton ishlari 100 % ga bajarilgan va Finlyandiyaning “METSO OUTOTEC” kompaniyasi tomonidan flotatsiyalash boʻlimi uchun hajmi 300 metr kubni tashkil etuvchi flotatsiyalash qurilmalari jami 6 ta boʻlimida montaj ishlari yakunlanib, 1 ta boʻlimining uskunalarini yurgazish ishlari amalga oshirilmoqda.
Finlyandiyaning “METSO OUTOTEC” kompaniyasida ishlab chiqarilgan diametri 17 metrni tashkil etuvchi 6 ta va 28 metrni tashkil etuvchi 2 ta quyultirgichlarning montaj ishlari yakunlangan. Bugungi kunda ushbu quyultirgichlarni ishga tushirish ishlari amalga oshirilmoqda.
Mehmonlar shuningdek, Germaniyaning “Aurubis” kompaniyasining oʻquv markazi namunasi asosida faoliyat yuritib kelayotgan Muhandislik maktabida ham boʻlishdi. Hozirda maktabda dars jarayonlari Frayberg texnika universiteti konchilik akademiyasining professor-oʻqituvchilari ishtirokida onlayn va oflayn formatda tashkillashtirilmoqda. Shu bilan birga Germaniya, AQSH, Yaponiya, Janubiy Koreya, Italiya kabi rivojlangan davlatlardan professor oʻqituvchilar dars berishmoqda. Dual ta’limga mo‘ljallangan Frayberg texnika universiteti konchilik akademiyasi, “Aurubis” AG va “GP Günter Papenburg” AG kompaniyalarining kadrlarni tayyorlash bo‘yicha ta’lim metodologiyalari asosida kombinat mutaxassislari, xorijiy hamkor tashkilotlar ishtirokida o‘quv dasturlari ishlab chiqilgan. Bundan tashqari, informatika va ingliz tili fanlari darslari chuqurlashtirilgan tartibda o‘qitilmoqda.
Yevropa Ittifoqining (YeI) Oʻzbekistondagi delegatsiyasi matbuot xizmati ma’lumotiga ko‘ra, yuqori martabali mulozim Oʻzbekistonda ham qator uchrashuvlar o‘tkazadi.
Xalqaro hamkorlik bo‘yicha komissar Yozef Sikela tashrif mobaynida YeI va Markaziy Osiyo oʻrtasidagi hamkorlikni mustahkamlash, mintaqaviy taraqqiyotni kuchaytirish, ish oʻrinlarini yaratish va barqaror iqtisodiy oʻsishni kuchaytirishga yoʻnaltirilgan "Global Gateway" tashabbusini kengaytirish masalalarini muhokama qiladi.
Komissar Yozef Sikela mintaqaga safari mobaynida "Global Gateway" strategiyasining transport, muhim xomashyo, raqamli aloqalar, suv, energetika va iqlim kabi yo‘nalishlariga oid bir qator hujjatlarni imzolashi kutilmoqda.
Ikki tomonlama samimiy ruhda oʻtgan uchrashuv davomida OKMK va Yevropa ittifoqi o‘rtasidagi modernizatsiya, ekologiya, investitsiyalar yo‘nalishlaridagi hamkorlikni rivojlanish istiqbollari muhokama qilindi. Xususan kombinatda qurilayotgan yangi mis kompleksini KfW IPEX-Bank va Yevropa investitsiya banki orqali moliyalashtirish imkoniyatlari hamda kreditlash mexanizmlari va grant dasturlari ko‘rib chiqildi.
Yozef Sikela: Biz bugun kombinat faoliyati bilan tanishdik. Dunyodagi eng katta konlardan birida bo‘ldik. Muhandislik maktabida ta'limga ko‘rsatilayotgan e'tibor tahsinga loyiq.
Bundan tashqari, amalga oshirilayotgan loyihalar kelgusi 20 yilda muvaqqatiyatli bajarilsa bu 400 yillik farovon kelajakni anglatadi. Bu avlodlar uchun bu eng yaxshi ishdir. Bundan ham muhimi Yevropa Ittifoqi va Oʻzbekiston oʻrtasidagi hamkorlik salohiyatidir. Nodir metallar qazib olish, xom ashyoni qayta ishlash qayta tiklanadigan energiya hamda raqamli va yashil iqtisodiyotga o‘tish haqidagi hamkorlik masalalari bizni quvontirdi. Biz yurtingizni tark etishdan oldidan juda mamnunmiz va Yevropaning 50 millionga yaqin va Markaziy Osiyoning 80 million aholisi farovon kelajak uchun birlashishidan xursandmiz.

Комиссар Евросоюза по международному сотрудничеству посетил АГМК
3–4 апреля текущего года наша страна станет площадкой для первого саммита между Европейским Союзом и Центральной Азией. Это – важное событие, которое подчеркивает стремление к расширению и углублению сотрудничества между регионами.
В преддверии саммита, с 12 по 18 марта, еврокомиссар ЕС по международному сотрудничеству Йозеф Сикела посетил пять стран Центральной Азии. Свой визит он завершил в Узбекистане, где 17 марта побывал на Алмалыкском горно-металлургическом комбинате (АГМК) и ознакомился с его деятельностью.
В составе делегации были послы ЕС и Германии в Узбекистане, представители Директората Еврокомиссии по международному партнерству, Европейского инвестиционного банка, а также Европейского банка реконструкции и развития. Во Дворце культуры «Металлург» гостей встретил председатель правления АО «Алмалыкский ГМК» Абдулла Хурсанов.
Для справки: 5 апреля 2024 года в Брюсселе Узбекистан и Европейский Союз подписали Меморандум о взаимопонимании, направленный на развитие устойчивых цепочек добавленной стоимости в сфере стратегического сырья. Этот документ поможет развивать горнодобывающую отрасль Узбекистана и обеспечит ЕС доступ к таким важным ресурсам, как медь и молибден. В рамках меморандума была разработана «Дорожная карта» с конкретными целями сотрудничества.
Гости посетили Дворец культуры «Металлург» и музей комбината, где познакомились с историей предприятия. Затем они отправились на месторождения «Кальмакыр» и «Ёшлик I».
Следует отметить, что АГМК активно сотрудничает с Германией. В рамках этого партнерства в 2024 году из Германии были импортированы оборудование, комплектующие и запасные части, а в 2023 году в ФРГ были отправлены медный катод и медная катанка. В 2024 году также начался экспорт палладиевого порошка.
Следующей остановкой европейской делегации стала медная обогатительная фабрика, способная перерабатывать 60 млн тонн руды в год. Гостям подробно рассказали о технологических процессах и оборудовании, установленном на фабрике.
Гости также посетили инженерную школу, созданную по образцу учебного центра немецкой компании «Aurubis». В настоящее время образовательный процесс в школе проходит как в онлайн-, так и в офлайн-формате с участием преподавателей Горной академии Фрайбергского технического университета. Кроме этого, лекции здесь читают профессоры и преподаватели из Германии, США, Японии, Южной Кореи и Италии. Для подготовки специалистов были разработаны учебные программы с участием экспертов комбината и зарубежных партнеров. В их основе — методики дуального образования, применяемые в Горной академии Фрайберга, а также в компаниях «Aurubis» и «GP Günter Papenburg». Особое внимание в школе уделяется углубленному изучению информатики и английского языка.
По данным пресс-службы представительства ЕС в Узбекистане, еврокомиссар Йозеф Сикела также проведет ряд встреч с официальными лицами нашей страны. В ходе своего визита он обсудит вопросы укрепления сотрудничества между ЕС и Центральной Азией, содействия региональному развитию, создания рабочих мест и обеспечения устойчивого экономического роста. Особое внимание будет уделено расширению инициативы «Global Gateway», направленной на развитие транспортной инфраструктуры, добычу стратегического сырья, цифровые коммуникации, энергетику, водные ресурсы и экологию. Ожидается, что в рамках визита Йозеф Сикела подпишет ряд документов, связанных с реализацией Global Gateway в регионе.
Во время встречи на АГМК стороны обсудили перспективы сотрудничества в области модернизации предприятия, экологии и привлечения инвестиций. В частности, рассматривались возможности финансирования строительства нового медного комплекса за счет кредитов «KfW IPEX-Bank» и Европейского инвестиционного банка, а также механизмы кредитования и грантовые программы.