Yevropa Ittifoqining Xalqaro hamkorlik bo‘yicha komissari OKMKda boʻldi
Joriy yilning 3-4-aprel kunlari mamlakatimiz Yevropa Ittifoqi va Markaziy Osiyo o‘rtasida bo‘lib o‘tadigan ilk sammitga mezbonlik qiladi. Bu ikki mintaqa hamkorligini kengaytirish va chuqurlashtirish borasidagi geosiyosiy manfaatlarni namoyish etishda muhim qadam. Mazkur tadbir oldidan 12-18-mart kunlari Yevropa Ittifoqining Xalqaro hamkorlik bo‘yicha yevrokomissari Yozef Sikela Markaziy Osiyoning 5 ta mamlakatiga tashrif buyurdi. Komissar mintaqa davlatlari orasidagi so‘nggi kunlarni O‘zbekistonda o‘tkazdi. Xususan, tashrif rejasiga ko‘ra, 17-mart kuni yevropalik mehmonlar OKMKda bo‘lishib, korxona faoliyati bilan yaqindan tanishishdi.
Delegatsiya tarkibidagi Yevropa Ittifoqi hamda Germaniya Federativ Respublikasining O‘zbekistondagi elchilari, Xalqaro sheriklik bo‘yicha yevrokommissar direktorati, Yevropa investitsiya hamda tiklanish va taraqqiyot banki vakillarini “Metallurg” MSda OKMK boshqaruv raisi Abdulla Xursanov kutib oldi.
Ma’lumot uchun: 2024-yil 5-aprel kuni Bryussel shahrida O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasida muhim xomashyo sohasida barqaror qiymat zanjirlarini rivojlantirish bo‘yicha o‘zaro anglashuv Memorandumi imzolangan. Bu yurtimizda ma’dan qazib olish sanoatini rivojlantirishga yordam berib, Yevropa Ittifoqi uchun mis va molibden kabi mahsulotlaridan foydalanish imkoniyatini beradi. Mazkur memorandum doirasida hamkorlar uchun aniq maqsadlar belgilangan yo‘l xaritasi ishlab chiqilgan.
Mehmonlar dastlab, OKMK boshqaruv raisi Abdulla Xursanov hamrohligida “Metallurg” madaniyat saroyi faoliyati hamda kombinat muzeyi bilan tanishdilar.
Kombinat tarixi aks etgan muzeyni ko‘zdan kechirgan mehmonlar “Qalmoqqir” va “Yoshlik-1” konlarida ham bo‘lishdi. Ta’kidlash kerakki, OKMK Yevropa Ittifoqining rivojlangan mamlakatlaridan biri Germaniya bilan manfaatli hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘ygan bo‘lib uning doirasida 2024-yil u yerdan asbob-uskunalar, butlovchi va ehtiyot qismlari import qilingan. Germaniyaga esa 2023-yil mis-katodi, mis katankasi va 2024-yil palladiy kukuni eksporti amalga oshirilgan.
Mehmonlarning navbatdagi manzili, yiliga 60 mln tonna ma’anni qayta ishlash quvvatiga ega 3-Mis boyitish fabrikasi boʻldi.
Yevropa delegatsiyasiga fabrikaning ishlab chiqarish quvvati, undagi texnologik jarayonlar va o‘rnatilayotgan uskunalar haqida toʻliq ma’lumot berildi.
Ma’lumot uchun: Bugungi kunda yirik ruda omborida beton ishlari 100% ga yakunlangan. Shamol qaytaruvchi metall qurilmalari montaj ishlari 100%ga bajarilgan. Ushbu ombor tagida joylashgan Germaniyaning AUMUND  kompaniyasida ishlab chiqarilgan 16 dona ruda ta’minlagichlarining o‘rnatish ishlari yakunlangan.
Oʻrta maydalash korpusida beton ishlari yakunlangan. Konusli oʻrta maydalagichlaridan jami 8 donasining montaj ishlari yakunlangan va 4 tasi ishga tushirilgan.
Mayda maydalash korpusida Germaniyada FLSmidth kompaniyasida ishlab chiqarilgan Presli mayda maydalagichlarining 6 donasining montaj ishlari yakunlangan.
Yanchish korpusida jami 12 ta sharli tegirmonlarning montaj ishlari yakunlangan. Ulardan 1 ta tegirmon ishga tushirildi.
Flotatsiyalash sexida beton ishlari 100 % ga bajarilgan va Finlyandiyaning “METSO OUTOTEC” kompaniyasi tomonidan flotatsiyalash boʻlimi uchun hajmi 300 metr kubni tashkil etuvchi flotatsiyalash qurilmalari jami 6 ta boʻlimida montaj ishlari yakunlanib, 1 ta boʻlimining uskunalarini yurgazish ishlari amalga oshirilmoqda.
Finlyandiyaning “METSO OUTOTEC” kompaniyasida ishlab chiqarilgan diametri 17 metrni tashkil etuvchi 6 ta va 28 metrni tashkil etuvchi 2 ta quyultirgichlarning montaj ishlari yakunlangan. Bugungi kunda ushbu quyultirgichlarni ishga tushirish ishlari amalga oshirilmoqda.
Mehmonlar shuningdek, Germaniyaning “Aurubis” kompaniyasining oʻquv markazi namunasi asosida faoliyat yuritib kelayotgan Muhandislik maktabida ham boʻlishdi. Hozirda maktabda dars jarayonlari Frayberg texnika universiteti konchilik akademiyasining professor-oʻqituvchilari ishtirokida onlayn va oflayn formatda tashkillashtirilmoqda. Shu bilan birga Germaniya, AQSH, Yaponiya, Janubiy Koreya, Italiya kabi rivojlangan davlatlardan professor oʻqituvchilar dars berishmoqda. Dual ta’limga mo‘ljallangan Frayberg texnika universiteti konchilik akademiyasi, “Aurubis” AG va “GP Günter Papenburg” AG kompaniyalarining kadrlarni tayyorlash bo‘yicha ta’lim metodologiyalari asosida kombinat mutaxassislari, xorijiy hamkor tashkilotlar ishtirokida o‘quv dasturlari ishlab chiqilgan. Bundan tashqari, informatika va ingliz tili fanlari darslari chuqurlashtirilgan tartibda o‘qitilmoqda.
Yevropa Ittifoqining (YeI) Oʻzbekistondagi delegatsiyasi matbuot xizmati ma’lumotiga ko‘ra, yuqori martabali mulozim Oʻzbekistonda ham qator uchrashuvlar o‘tkazadi.
Xalqaro hamkorlik bo‘yicha komissar Yozef Sikela tashrif mobaynida YeI va Markaziy Osiyo oʻrtasidagi hamkorlikni mustahkamlash, mintaqaviy taraqqiyotni kuchaytirish, ish oʻrinlarini yaratish va barqaror iqtisodiy oʻsishni kuchaytirishga yoʻnaltirilgan "Global Gateway" tashabbusini kengaytirish masalalarini muhokama qiladi.
Komissar Yozef Sikela mintaqaga safari mobaynida "Global Gateway" strategiyasining transport, muhim xomashyo, raqamli aloqalar, suv, energetika va iqlim kabi yo‘nalishlariga oid bir qator hujjatlarni imzolashi kutilmoqda.
Ikki tomonlama samimiy ruhda oʻtgan uchrashuv davomida OKMK va Yevropa ittifoqi o‘rtasidagi modernizatsiya, ekologiya, investitsiyalar yo‘nalishlaridagi hamkorlikni rivojlanish istiqbollari muhokama qilindi. Xususan kombinatda qurilayotgan yangi mis kompleksini KfW IPEX-Bank va Yevropa investitsiya banki orqali moliyalashtirish imkoniyatlari hamda kreditlash mexanizmlari va grant dasturlari ko‘rib chiqildi.
Yozef Sikela: Biz bugun kombinat faoliyati bilan tanishdik. Dunyodagi eng katta konlardan birida bo‘ldik. Muhandislik maktabida ta'limga ko‘rsatilayotgan e'tibor tahsinga loyiq.
Bundan tashqari, amalga oshirilayotgan loyihalar kelgusi 20 yilda muvaqqatiyatli bajarilsa bu 400 yillik farovon kelajakni anglatadi. Bu avlodlar uchun bu eng yaxshi ishdir. Bundan ham muhimi Yevropa Ittifoqi va Oʻzbekiston oʻrtasidagi hamkorlik salohiyatidir. Nodir metallar qazib olish, xom ashyoni qayta ishlash qayta tiklanadigan energiya hamda raqamli va yashil iqtisodiyotga o‘tish haqidagi hamkorlik masalalari bizni quvontirdi. Biz yurtingizni tark etishdan oldidan juda mamnunmiz va Yevropaning 50 millionga yaqin va Markaziy Osiyoning 80 million aholisi farovon kelajak uchun birlashishidan xursandmiz.

18 March 2025, 14:34 1935
On April 3-4 this year, our country will host the first summit between the European Union and Central Asia. This is an important event that underlines the desire to expand and deepen cooperation between the regions.
Ahead of the summit, from March 12 to 18, EU Commissioner for International Cooperation Jozef Sikela visited five Central Asian countries. He completed his visit in Uzbekistan, where on March 17 he visited the Almalyk Mining and Metallurgical Complex (AMMC) and got acquainted with its activities.
The delegation included the EU and German ambassadors to Uzbekistan, representatives of the European Commission’s Directorate for International Partnerships, the European Investment Bank, and the European Bank for Reconstruction and Development. Abdulla Khursanov, Chairman of the Board of Almalyk MMC JSC, met the guests at the Metallurg Palace of Culture.
For information: On April 5, 2024, in Brussels, Uzbekistan and the European Union signed a Memorandum of Understanding aimed at developing sustainable value chains in the field of strategic raw materials. This document will help develop the mining industry of Uzbekistan and provide the EU with access to such important resources as copper and molybdenum. As part of the memorandum, a “Roadmap” with specific goals of cooperation was developed.
The guests visited the Metallurg Palace of Culture and the complex museum, where they got acquainted with the history of the enterprise. Then they went to the “Kalmakyr” and “Yoshlik I” deposits.
It should be noted that AMMC actively cooperates with Germany. As part of this partnership, equipment, components and spare parts were imported from Germany in 2024, and copper cathode and copper rod were sent to Germany in 2023. In 2024, palladium powder was also exported.
The next stop for the European delegation was a copper concentrator capable of processing 60 million tons of ore per year. The guests were given a detailed account of the technological processes and equipment installed at the plant.
The guests also visited an engineering school modeled on the training center of the German company Aurubis. Currently, the educational process at the school takes place both online and offline with the participation of teachers from the Mining Academy of the Freiberg University of Technology. In addition, lectures are given here by professors and teachers from Germany, the USA, Japan, South Korea and Italy. To train specialists, training programs were developed with the participation of experts from the complex and foreign partners. They are based on the dual education methods used at the Mining Academy of Freiberg, as well as in the companies Aurubis and GP Günter Papenburg. The school pays special attention to in-depth study of computer science and English.
According to the press service of the EU Delegation to Uzbekistan, European Commissioner Jozef Sikela will also hold a number of meetings with officials of our country. During his visit, he will discuss issues of strengthening cooperation between the EU and Central Asia, promoting regional development, creating jobs and ensuring sustainable economic growth. Particular attention will be paid to expanding the Global Gateway initiative, aimed at developing transport infrastructure, extracting strategic raw materials, digital communications, energy, water resources and the environment. During the visit, Jozef Sikela is expected to sign a number of documents related to the implementation of the Global Gateway in the region.
During the meeting at AMMC, the parties discussed prospects for cooperation in the field of enterprise modernization, ecology and investment attraction. In particular, the possibilities of financing the construction of a new copper complex through loans from KfW IPEX-Bank and the European Investment Bank, as well as lending mechanisms and grant programs were considered.