+998 71 619 23 33Toshkent davlat iqtisodiyot universitetida “Ustav fondida davlat ulushi 50 foiz va undan ortiq bo‘lgan yirik korxonalarda xalqaro standartlar asosida o‘tkaziladigan audit turlari, “Masofaviy audit” ATdan foydalanish imkoniyatlari hamda korrupsiyaga qarshi ichki nazorat tizimini samarali boshqarish omillari” mavzusiga bag‘ishlangan o‘quv-amaliy seminar bo‘lib o‘tdi.
Hisob palatasi, Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi va Bosh prokuratura bilan hamkorlikda tashkil etilgan tadbirda yirik korxonalar rahbarlari, ichki audit, moliya-iqtisod, komplayens nazorati va xavflarni boshqarish bo‘linmalari masʼul xodimlari ishtirok etdi.
Jumladan, ushbu tadbirda Olmaliq kon-metallurgiya kombinati rahbaryati va masu’ullari ham qatnashdi.
Seminarda ustav fondida davlat ulushi 50 foiz va undan ortiq bo‘lgan yirik korxonalarda xalqaro standartlar asosida o‘tkaziladigan audit turlari, "Manfaatlar to‘qnashuvi to‘g‘risida"gi qonun bilan o‘rnatilgan talablar va mexanizmlarni samarali joriy etish, davlat xaridlari to‘g‘risidagi qonunchilik hujjatlari talablariga rioya etilishi, kapital qurilish ishlarini amalga oshirish tartiblari, biznes-rejalarni ishlab chiqish kabi masalalar muhokama qilindi.
Seminar doirasida Hisob palatasi va Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi o‘rtasida o‘zaro hamkorlik Memorandumi va uning doirasida amalga oshiriladigan chora-tadbirlar Dasturi imzolandi.
Hamkorlik doirasida birgalikda korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha ichki nazorat tizimini samarali faoliyat ko‘rsatishini ta’minlashga chora-tadbirlarni oshirish, axborot tizimlari orqali real vaqt rejimida idoralararo ma’lumotlar almashinuvini yo‘lga qo‘yish, shuningdek, davlat xaridlari sohasida qonunchilik ijrosini ta’minlash tahliliy ma’lumotlar tayyorlash va o‘zaro almashish va boshqa choralarni amalga oshirish nazarda tutilgan.

+998 71 619 23 33A training and practical seminar on the topic “Audit of large enterprises with a state share in the authorized capital of 50% or more, conducted on the basis of international standards, the possibility of using “remote audit” using information technology, as well as effective factors in managing internal control in the fight against corruption” was held at the Tashkent State University of Economics.
The event, organized with the support of the Accounts Chamber, the Anti-Corruption Agency and the Prosecutor General’s Office, was attended by heads of large enterprises, responsible persons of such departments as internal audit, compliance control, risk management, etc.
In particular, the seminar was also attended by the management and responsible persons of the Almalyk Mining and Metallurgical Complex.
During the seminar, issues related to the types of audits carried out in large enterprises with a state share of 50% or more, the implementation of effective mechanisms and requirements established by the Law on “Conflict of Interest”, compliance with legislation in the field of public procurement, as well as the procedure for carrying out capital construction work and developing business plans were discussed.
As part of the event, a memorandum of cooperation and a Program of activities to be carried out within the framework of this agreement were signed between the Accounts Chamber and the Anti-Corruption Agency.
The cooperation will be aimed at increasing the effectiveness of internal control in the fight against corruption, establishing the exchange of information between departments in real time through information systems, as well as ensuring compliance with legislation in the field of public procurement, preparing and exchanging analytical data and other measures.