+998 71 619 23 33Toshkent davlat iqtisodiyot universitetida “Ustav fondida davlat ulushi 50 foiz va undan ortiq bo‘lgan yirik korxonalarda xalqaro standartlar asosida o‘tkaziladigan audit turlari, “Masofaviy audit” ATdan foydalanish imkoniyatlari hamda korrupsiyaga qarshi ichki nazorat tizimini samarali boshqarish omillari” mavzusiga bag‘ishlangan o‘quv-amaliy seminar bo‘lib o‘tdi.
Hisob palatasi, Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi va Bosh prokuratura bilan hamkorlikda tashkil etilgan tadbirda yirik korxonalar rahbarlari, ichki audit, moliya-iqtisod, komplayens nazorati va xavflarni boshqarish bo‘linmalari masʼul xodimlari ishtirok etdi.
Jumladan, ushbu tadbirda Olmaliq kon-metallurgiya kombinati rahbaryati va masu’ullari ham qatnashdi.
Seminarda ustav fondida davlat ulushi 50 foiz va undan ortiq bo‘lgan yirik korxonalarda xalqaro standartlar asosida o‘tkaziladigan audit turlari, "Manfaatlar to‘qnashuvi to‘g‘risida"gi qonun bilan o‘rnatilgan talablar va mexanizmlarni samarali joriy etish, davlat xaridlari to‘g‘risidagi qonunchilik hujjatlari talablariga rioya etilishi, kapital qurilish ishlarini amalga oshirish tartiblari, biznes-rejalarni ishlab chiqish kabi masalalar muhokama qilindi.
Seminar doirasida Hisob palatasi va Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi o‘rtasida o‘zaro hamkorlik Memorandumi va uning doirasida amalga oshiriladigan chora-tadbirlar Dasturi imzolandi.
Hamkorlik doirasida birgalikda korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha ichki nazorat tizimini samarali faoliyat ko‘rsatishini ta’minlashga chora-tadbirlarni oshirish, axborot tizimlari orqali real vaqt rejimida idoralararo ma’lumotlar almashinuvini yo‘lga qo‘yish, shuningdek, davlat xaridlari sohasida qonunchilik ijrosini ta’minlash tahliliy ma’lumotlar tayyorlash va o‘zaro almashish va boshqa choralarni amalga oshirish nazarda tutilgan.

Практический семинар по управлению рисками на крупных предприятиях
В Ташкентском государственном экономическом университете состоялся учебно-практический семинар на тему «Аудит крупных предприятий с долей государства в уставном капитале 50% и более, проводимый на основе международных стандартов, возможности использования «удаленного аудита» с применением информационных технологий, а также эффективные факторы управления внутренним контролем в борьбе с коррупцией».
В мероприятии, организованном при поддержке Счетной палаты, Агентства по борьбе с коррупцией и Генеральной прокуратуры, приняли участие руководители крупных предприятий, ответственные лица таких подразделений, как внутренний аудит, комплаенс-контроль, управление рисками и др.
В частности, в семинаре также приняли участие руководство и ответственные лица Алмалыкского горно-металлургического комбината.
В ходе семинара обсуждались вопросы, касающиеся видов аудита, проводимых в крупных предприятиях с долей государства 50% и более, внедрения эффективных механизмов и требований, установленных Законом о «Конфликте интересов», соблюдения законодательства в области государственных закупок, а также порядок проведения капитальных строительных работ и разработки бизнес-планов.
В рамках мероприятия между Счетной палатой и Агентством по борьбе с коррупцией были подписаны меморандум о сотрудничестве и Программа мероприятий, которые будут осуществляться в рамках этого соглашения.
Сотрудничество будет направлено на повышение эффективности внутреннего контроля в борьбе с коррупцией, установление обмена информацией между ведомствами в режиме реального времени через информационные системы, а также обеспечение соблюдения законодательства в сфере государственных закупок, подготовку и обмен аналитическими данными и другие меры.