Yong‘inlar keltirgan zarar 615 milliard so‘mdan oshiqni tashkil etadi
Tilsiz yov bo‘lgan yong‘inning oldini olish, profilaktik tadbirlarni o‘tkazish va oylik doirasida Olmaliq kon-metallurgiya kombinatining tarkibiy bo‘linmalarida ham seminarlar, o‘quv-taktik mashg‘ulotlari o‘tkazib kelinmoqda.
Joriy yilning 28-may kuni Mis eritish zavodida bo‘lib o‘tgan ana shunday seminar va o‘quv mashg‘ulotlarida Favqulodda vaziyatlar vazirligi o‘ta muhim obyektlarning yong‘in xavfsizligini ta'minlashni tashkil etish boshqarmasi boshlig‘i Jahongir Soyipov, Toshkent viloyati Favqulodda vaziyatlar boshqarmasi boshlig‘i o‘rinbosari G‘ayrat Ibragimov, bo‘lim boshlig‘i Sherzod Ziyoyev, kombinat obyektlarida yong‘in xavfsizligini ta'minlashni tashkil etish bo‘limi boshlig‘i Adham Ahrorov, Fuqaro muhofazasi otryadi boshlig‘ining yong‘in xavfsizligi bo‘yicha o‘rinbosari Behzod Abulqosimov, zavod direktori v.b. Islom Umaraliyevlar ishtirok etishdi.
Seminar davomida metallurglar sodir bo‘layotgan yong‘inlar tahlili bilan tanishtirildi.
Ma'lumotlarga ko‘ra, joriy yilning o‘tgan 4 oyi davomida 3 231 ta yong‘in holatlari qayd etildi. Sodir bo‘lgan yong‘inlarda 31 nafar fuqaro vafot etgan bo‘lsa, 46 nafari turli darajadagi tan jarohatini oldi. Bu yong‘inlardan ko‘rilgan umumiy zarar 615 milliard so‘mdan oshib ketdi. Yong‘inlarning 70% aholi honadonlariga to‘g‘ri keladi. Ya'ni 2 578 ta yong‘in holati xonadonlarda ro‘y bergan. Kelib chiqayotgan yong‘inlarning tahlili shuni ko‘rsatadiki, nosoz elektr qurilmalaridan foydalanish, elektr kabellarining talabga javob bermasligi, oddiy yong‘in xavfsizligi qoidalariga amal qilinmaslik noxush holatlarga olib kelmoqda.
Seminarda yong‘in xavfsizligi bo‘yicha videorolik namoyish etildi.
Seminarning amaliy qismida zavodi ko‘ngilli yong‘in o‘chirish drujinasi sardori Mirzamurod Djurayev va obyektlarda yong‘in xavfsizligini ta'minlashni tashkil etish bo‘limi inspektori Alisher Absaitov birlamchi o‘t o‘chirish vositalari turlari, ularni qo‘llash, saqlash, foydalanish va ularga texnik xizmat ko‘rsatish tartibi bo‘yicha ko‘rgazmali tushuntirish ishlarini o‘tkazdi.
Seminar qatnashchilariga Fuqaro muhofazasi otryadi va OKMK yong‘indan muxofaza qiluvchi 51-kasbiylashgan yong‘in qutqaruv qismi maxsus o‘t o‘chirish va qutqaruv avtotransportlari, ularning shaxsiy tarkibi va vazifalari, qutqaruv va yong‘in o‘chirish asbob anjomlar, maxsus kiyimlar ko‘rgazmali namoyish etildi.
Seminarda ehtimoliy yong‘in zavod ko‘ngilli yong‘in o‘chirish drujina a'zolari va Olmaliq KMK” AJ yong‘indan muhofaza qiluvchi 51-kasbiylashgan yong‘in qutqaruv qismi yong‘in o‘chiruvchilari maxsus avtoransport va birlamchi o‘t o‘chirish vositalari yordamida hamkorlikdagi xarakatlar, yong‘in o‘chirish maxsus xizmatlariga xabar berish, yong‘in sodir bo‘lgan joyga ishchi xizmatchilar kelishini oldini olish, yong‘in o‘chirish va qutqaruv kuch vositalarini kutib olish va yong‘inni birgalikda  bartaraf qilish, o‘chirish usullari ko‘rsatib berildi.
Bu kabi tadbirlar yong‘in xavfsizligini ta'minlabgina qolmay, barchani ogohlikka va olov bilan doim e'tiborli bo‘lishga da'vat etadi.

Damage from fires exceeded 615 billion UZS
On May 20, the country launched a month-long campaign to ensure fire safety called "Stepped-up 30 Days". As part of this campaign, preventive measures, seminars, and tactical training are being held in the divisions of the Almalyk Mining and Metallurgical Complex.
On May 28, one of these seminars was held at the copper smelter. It was attended by the Head of the Department for ensuring fire safety of especially important facilities of the Ministry of Emergency Situations, Jahongir Soyipov, Deputy Head of the Tashkent Region Emergencies Department, Gayrat Ibragimov, Head of the department, Sherzod Ziyoyev, Head of the Department for organizing fire safety at the Complex's facilities, Adham Akhrorov, Deputy Head of civil defense for fire safety, Bekhzod Abulkasymov, and acting director of the plant, Islom Umaraliev.
The participants were presented with an analysis of the causes and consequences of the fires that occurred.
According to the data, 3,231 fires were registered in the country in the first 4 months of this year. As a result of the fires, 31 people died, 46 received various injuries, and the total damage exceeded 615 billion UZS. 70% of all fires (2,578 cases) occurred in the residential areas. The main causes are faulty electrical appliances, poor-quality cables and failure to comply with basic fire safety rules.
During the seminar, the educational video was shown, and practical instructions were also given. Mirzamurod Juraev, Commander of the plant's volunteer fire brigade, and inspector Alisher Absaitov spoke about the main types of primary fire extinguishing equipment, rules for their storage, use and maintenance.
The exhibition of fire and rescue equipment of the 51st professional fire and rescue squad of AMMC and civil defense was organized for the participants. Specialized vehicles, equipment, outfit and gear were also demonstrated. A fire simulation was also performed, during which the volunteer squad and firefighters of the 51st squad worked out joint actions: prompt notification, evacuation, elimination of the source of the fire, etc.
Such events not only help ensure fire safety, but also remind everyone of the need to be attentive and careful when handling fire.