Yong‘inlar keltirgan zarar 615 milliard so‘mdan oshiqni tashkil etadi
Tilsiz yov bo‘lgan yong‘inning oldini olish, profilaktik tadbirlarni o‘tkazish va oylik doirasida Olmaliq kon-metallurgiya kombinatining tarkibiy bo‘linmalarida ham seminarlar, o‘quv-taktik mashg‘ulotlari o‘tkazib kelinmoqda.
Joriy yilning 28-may kuni Mis eritish zavodida bo‘lib o‘tgan ana shunday seminar va o‘quv mashg‘ulotlarida Favqulodda vaziyatlar vazirligi o‘ta muhim obyektlarning yong‘in xavfsizligini ta'minlashni tashkil etish boshqarmasi boshlig‘i Jahongir Soyipov, Toshkent viloyati Favqulodda vaziyatlar boshqarmasi boshlig‘i o‘rinbosari G‘ayrat Ibragimov, bo‘lim boshlig‘i Sherzod Ziyoyev, kombinat obyektlarida yong‘in xavfsizligini ta'minlashni tashkil etish bo‘limi boshlig‘i Adham Ahrorov, Fuqaro muhofazasi otryadi boshlig‘ining yong‘in xavfsizligi bo‘yicha o‘rinbosari Behzod Abulqosimov, zavod direktori v.b. Islom Umaraliyevlar ishtirok etishdi.
Seminar davomida metallurglar sodir bo‘layotgan yong‘inlar tahlili bilan tanishtirildi.
Ma'lumotlarga ko‘ra, joriy yilning o‘tgan 4 oyi davomida 3 231 ta yong‘in holatlari qayd etildi. Sodir bo‘lgan yong‘inlarda 31 nafar fuqaro vafot etgan bo‘lsa, 46 nafari turli darajadagi tan jarohatini oldi. Bu yong‘inlardan ko‘rilgan umumiy zarar 615 milliard so‘mdan oshib ketdi. Yong‘inlarning 70% aholi honadonlariga to‘g‘ri keladi. Ya'ni 2 578 ta yong‘in holati xonadonlarda ro‘y bergan. Kelib chiqayotgan yong‘inlarning tahlili shuni ko‘rsatadiki, nosoz elektr qurilmalaridan foydalanish, elektr kabellarining talabga javob bermasligi, oddiy yong‘in xavfsizligi qoidalariga amal qilinmaslik noxush holatlarga olib kelmoqda.
Seminarda yong‘in xavfsizligi bo‘yicha videorolik namoyish etildi.
Seminarning amaliy qismida zavodi ko‘ngilli yong‘in o‘chirish drujinasi sardori Mirzamurod Djurayev va obyektlarda yong‘in xavfsizligini ta'minlashni tashkil etish bo‘limi inspektori Alisher Absaitov birlamchi o‘t o‘chirish vositalari turlari, ularni qo‘llash, saqlash, foydalanish va ularga texnik xizmat ko‘rsatish tartibi bo‘yicha ko‘rgazmali tushuntirish ishlarini o‘tkazdi.
Seminar qatnashchilariga Fuqaro muhofazasi otryadi va OKMK yong‘indan muxofaza qiluvchi 51-kasbiylashgan yong‘in qutqaruv qismi maxsus o‘t o‘chirish va qutqaruv avtotransportlari, ularning shaxsiy tarkibi va vazifalari, qutqaruv va yong‘in o‘chirish asbob anjomlar, maxsus kiyimlar ko‘rgazmali namoyish etildi.
Seminarda ehtimoliy yong‘in zavod ko‘ngilli yong‘in o‘chirish drujina a'zolari va Olmaliq KMK” AJ yong‘indan muhofaza qiluvchi 51-kasbiylashgan yong‘in qutqaruv qismi yong‘in o‘chiruvchilari maxsus avtoransport va birlamchi o‘t o‘chirish vositalari yordamida hamkorlikdagi xarakatlar, yong‘in o‘chirish maxsus xizmatlariga xabar berish, yong‘in sodir bo‘lgan joyga ishchi xizmatchilar kelishini oldini olish, yong‘in o‘chirish va qutqaruv kuch vositalarini kutib olish va yong‘inni birgalikda  bartaraf qilish, o‘chirish usullari ko‘rsatib berildi.
Bu kabi tadbirlar yong‘in xavfsizligini ta'minlabgina qolmay, barchani ogohlikka va olov bilan doim e'tiborli bo‘lishga da'vat etadi.

Ущерб от пожаров превысил 615 миллиард сумов
С 20 мая в стране стартовал месячник по обеспечению пожарной безопасности под названием «Ударные 30 дней». В рамках этой кампании в подразделениях Алмалыкского горно-металлургического комбината проводятся профилактические мероприятия, семинары и учебно-тактические тренировки.
28 мая на медеплавильном заводе состоялся один из таких семинаров. В нём приняли участие начальник управления по обеспечению пожарной безопасности особо важных объектов МЧС Джахонгир Сойипов, заместитель начальника УЧС Ташкентской области Гайрат Ибрагимов, начальник отдела Шерзод Зиёев, начальник отдела по организации противопожарной безопасности объектов комбината Адхам Ахроров, заместитель начальника гражданской обороны по пожарной безопасности Бехзод Абулкасымов, и.о. директора завода Ислом Умаралиев.
Участникам был представлен анализ причин и последствий произошедших пожаров.
Согласно данным, за первые 4 месяца текущего года в стране зарегистрировано 3 231 возгорание. В результате пожаров погиб 31 человек, 46 получили различные травмы, а общий ущерб превысил 615 миллиард сумов. 70% всех пожаров (2 578 случаев) произошли в жилом секторе. Основные причины — неисправные электроприборы, некачественные кабели и несоблюдение элементарных правил пожарной безопасности.
Во время семинара был показан обучающий видеоролик, а также проведён практический инструктаж. Мирзамурод Джураев, командир добровольной пожарной дружины завода, и инспектор Алишер Абсаитов рассказали об основных видах первичных средств пожаротушения, правилах их хранения, использования и обслуживания.
Для участников была организована выставка пожарно-спасательной техники 51-го профессионального пожарно-спасательного отряда АГМК и гражданской обороны. Также демонстрировались специализированные автомобили, оборудование, экипировка и снаряжение.
Также был смоделирован условный пожар, в ходе которого добровольная дружина и пожарные 51-го отряда отработали совместные действия: оперативное оповещение, эвакуация, ликвидация очага возгорания и др.
Подобные мероприятия не только способствуют обеспечению пожарной безопасности, но и напоминают каждому о необходимости быть внимательным и осторожным при обращении с огнём.