Yoshlar OKMKning Muhandislik maktabi faoliyati bilan tanishtirildi
Bugungi kunda mamlakatimizda yoshlar bilan ishlash tizimini takomillashtirish, ularning bandligini ta’minlash hamda kasb-hunarga yo‘naltirish borasida keng qamrovli islohotlar izchil davom ettirilmoqda. Ayniqsa, hududlarda tashkil etilayotgan uchrashuv va tadbirlar o‘g‘il-qizlarning qiziqishlarini qo‘llab-quvvatlash, ularni zamonaviy mutaxassisliklarga jalb etishda muhim o‘rin tutyapti.
Ana shu tashabbuslar doirasida joriy yilning 25–26-mart kunlari Olmaliq ixtisoslashtirilgan prokurori Rasul Matxalikov va uning o’rinbosari, Toshkent viloyati IIBB OKMKdagi IIB xodimlari hamda Yoshlar ishlari agentligi vakillari tomonidan mahallalarardagi uyushmagan yoshlar kombinatning Muhandislik maktabi faoliyati bilan tanishtirildi.
Dastlab mutasaddilar tomonidan bugungi kunda yoshlar uchun yaratilayotgan keng imkoniyatlar, xususan, davlatimiz rahbari tomonidan har payshanba “Yoshlar kuni” sifatida belgilanganligi, bu orqali ularning muammolarini o‘rganish va amaliy yechimlar topishga alohida e’tibor qaratilayotgani haqida batafsil ma’lumotlar berildi. Shuningdek, yoshlarning bo‘sh vaqtlarini mazmunli tashkil etish, ularni kasb-hunar egallashga yo‘naltirish hamda doimiy ish bilan ta’minlash borasida olib borilayotgan tizimli ishlar alohida qayd etildi.
Tadbir davomida yoshlar Muhandislik maktabining o‘quv-amaliyot xonalari bilan yaqindan tanishtirilib, muassasada yaratilgan zamonaviy shart-sharoitlar, ilg‘or texnologiyalar va innovatsion dastgohlar haqida batafsil ma’lumotga ega bo‘ldilar. Bundan tashqari, ular amaliy mashg‘ulotlar jarayonini bevosita kuzatishib, o‘zlarini qiziqtirgan savollariga soha mutaxassislaridan atroflicha javob olishdi.
OKMKning Muhandislik maktabida 2 kun davom etgan tadbir yoshlarning kasb tanlashga bo‘lgan qiziqishini yanada oshirish, ularni aniq maqsad sari yo‘naltirish hamda kelgusida yetuk va raqobatbardosh mutaxassislar bo‘lib shakllanishlariga mustahkam zamin yaratish yo’lida muhim qadam bo’ldi.

Инженерная школа АГМК – новые возможности для молодёжи
Сегодня в нашей стране последовательно продолжается масштабная работа по совершенствованию системы взаимодействия с молодёжью, обеспечению её занятости и профессиональной ориентации. Особую роль в этом играют встречи и мероприятия, проводимые на местах: они помогают поддерживать интересы юношей и девушек и привлекать их к современным востребованным профессиям.
В рамках этих инициатив 25-26 марта текущего года специализированный прокурор Алмалыка Расул Матхаликов, его заместитель, сотрудники органов внутренних дел при АГМК ГУВД Ташкентской области, а также представители Агентства по делам молодёжи организовали встречи с неорганизованной молодёжью. В ходе мероприятий ребят познакомили с деятельностью инженерной школы комбината.
Сначала участникам подробно рассказали о широких возможностях, которые сегодня создаются для молодёжи. В частности, было отмечено, что по инициативе главы государства каждый четверг объявлен Днём молодёжи – это позволяет системно изучать возникающие проблемы и находить для них практические решения. Также особое внимание было уделено вопросам организации содержательного досуга, профессионального обучения и обеспечения стабильной занятости молодых людей.
В ходе мероприятия молодёжь смогла ближе познакомиться с учебно-практическими аудиториями инженерной школы, узнать о созданных здесь современных условиях, передовых технологиях и инновационном оборудовании. Кроме того, участники наблюдали за ходом практических занятий и получили исчерпывающие ответы на интересующие их вопросы от специалистов.
Двухдневное мероприятие, прошедшее в инженерной школе АГМК, стало важным шагом на пути повышения интереса молодёжи к выбору профессии, её ориентирования на достижение конкретных целей, а также формирования в будущем квалифицированных специалистов.