05 Iyun 2025, 16:21 1772
Yosh avlodni jinoyatchilik, o‘g‘irlik, mayda bezorilik, giyohvandlik va zararli internet o‘yinlarining salbiy oqibatlaridan ogoh etish, ularni bu illatlardan asrash, foydali mashg‘ulotlarga jalb etish, mehnatga, kasbga bo‘lgan hurmatni shakllantirishda targʻibot tadbirlarining oʻrni muhim ahamiyatga ega.
Kuni kecha 3-mis boyitish fabrikasida boʻlib oʻtgan profilaktik seminarda ham jinoyatchilikning oldini olish, korrupsyaga qarshi kurashish, mehnat xavfsizligini taʼminlash va intizomni kuchaytirish masalalari muhokama qilindi.
Tadbirda fabrika rahbariyati, huquqni muhofaza qiluvchi organlar vakillari hamda ishchi-xodimlar ishtirok etishdi.
Kun tartibidagi masalalar yuzasidan so‘zga chiqqanlar, Olmaliq shahar ixtisoslashtirilgan prokuraturasi tomonidan taqdim etilgan qonun buzilish holatlari, ularning kelib chiqish sabablari hamda bu kabi vaziyatlarga imkon yaratib berayotgan omillarni bartaraf etish yuzasidan fabrikada kompleks chora-tadbirlarni amalga oshirish zarurligini taʼkidlashdi.
Tadbirda soʻz olganlar xizmat faoliyatida sodir etilgan hatto eng kichik ko‘rinishdagi huquqbuzarlik ham kelajakda jiddiy oqibatlarga sabab bo‘lishi mumkinligi va bu holat nafaqat xodimning xizmat obro‘siga, balki butun jamoaning ishonch va nufuziga putur yetkazishi haqida alohida toʻxtalib oʻtdilar.
Uchrashuvda Respublika miqyosida 2025 yilning 1-choragida yoshlar tomonidan sodir etilgan 6000 dan ortiq jinoyatlarning 700dan ziyodi voyaga yetmagan shaxslar ishtirokida yuz berganligi aytib oʻtildi. Afsuski, mazkur qonun buzilishi va mayda o‘g‘irlik holatlari kombinat tarkibiy bo‘linmalarida ham kuzatilayotganligi ma’lum qilinib har qanday jinoyatga jazo muqarrarligi ta’kidlandi.
Bundan tashqari, qurilish maydonida texnika talablariga rioya qilmaslikning og‘ir oqibatlari, ehtimoliy xatarlar hayotiy misollar orqali tushuntirilib, har bir xodim oʻzining shaxsiy xavfsizligi uchun javobgar ekanligi shuningdek korxonada korrupsiyaviy holatlatlarga chek qoʻyish choralari haqida aytib oʻtildi.
Profilaktik seminar soʻngida sex ishchi-xodimlari o‘rtasida huquqiy madaniyatni oshirish, qonunlarga soʻzsiz rioya etish talablarini tushuntirish va targʻibot tadbirlarni doimiy ravishda tashkil etish hamda bu boradagi ishlarini kuchaytirish rejalari belgilab olindi.

Профилактика правонарушений среди молодёжи — важная задача
Формирование у подрастающего поколения уважения к труду и профессии, вовлечение молодёжи в полезные занятия, а также предупреждение преступности, воровства, мелкого хулиганства, наркомании и негативного влияния вредных интернет-игр — всё это требует системной профилактической работы.
Именно этим вопросам было посвящено профилактическое мероприятие, прошедшее на днях на медной обогатительной фабрике-3. На семинаре обсуждались такие темы, как предотвращение преступлений, борьба с коррупцией, обеспечение трудовой дисциплины и повышение уровня производственной безопасности.
В мероприятии приняли участие представители руководства фабрики, сотрудники правоохранительных органов, а также работники предприятия.
Выступавшие, в том числе представители специализированной прокуратуры города Алмалыка, подчеркнули необходимость принятия комплексных мер по устранению причин правонарушений и факторов, способствующих их возникновению. Были приведены конкретные примеры нарушений закона и разобраны их корни.
Особое внимание участники уделили тому, что даже незначительные правонарушения в профессиональной деятельности могут повлечь за собой серьёзные последствия — как для отдельного работника, так и для репутации всего коллектива.
Также было озвучено, что только в первом квартале 2025 года по республике зарегистрировано свыше 6 000 преступлений, совершённых молодёжью, из которых более 700 — с участием несовершеннолетних. К сожалению, случаи правонарушений, в том числе мелких краж, отмечаются и в структурных подразделениях комбината. Отдельно подчёркивалась неизбежность наказания за любое преступление.
В ходе встречи были приведены примеры тяжёлых последствий нарушения техники безопасности на стройплощадках. Работникам напомнили об их личной ответственности за собственную безопасность. Также были озвучены меры по пресечению коррупционных проявлений на предприятии.
В завершение профилактического семинара были определены планы по системной работе в сфере правового просвещения работников, популяризации правовой культуры и обязательного соблюдения законов. Решено регулярно проводить подобные встречи и усилить разъяснительную работу на местах.