05 Iyun 2025, 16:21 1772
Yosh avlodni jinoyatchilik, o‘g‘irlik, mayda bezorilik, giyohvandlik va zararli internet o‘yinlarining salbiy oqibatlaridan ogoh etish, ularni bu illatlardan asrash, foydali mashg‘ulotlarga jalb etish, mehnatga, kasbga bo‘lgan hurmatni shakllantirishda targʻibot tadbirlarining oʻrni muhim ahamiyatga ega.
Kuni kecha 3-mis boyitish fabrikasida boʻlib oʻtgan profilaktik seminarda ham jinoyatchilikning oldini olish, korrupsyaga qarshi kurashish, mehnat xavfsizligini taʼminlash va intizomni kuchaytirish masalalari muhokama qilindi.
Tadbirda fabrika rahbariyati, huquqni muhofaza qiluvchi organlar vakillari hamda ishchi-xodimlar ishtirok etishdi.
Kun tartibidagi masalalar yuzasidan so‘zga chiqqanlar, Olmaliq shahar ixtisoslashtirilgan prokuraturasi tomonidan taqdim etilgan qonun buzilish holatlari, ularning kelib chiqish sabablari hamda bu kabi vaziyatlarga imkon yaratib berayotgan omillarni bartaraf etish yuzasidan fabrikada kompleks chora-tadbirlarni amalga oshirish zarurligini taʼkidlashdi.
Tadbirda soʻz olganlar xizmat faoliyatida sodir etilgan hatto eng kichik ko‘rinishdagi huquqbuzarlik ham kelajakda jiddiy oqibatlarga sabab bo‘lishi mumkinligi va bu holat nafaqat xodimning xizmat obro‘siga, balki butun jamoaning ishonch va nufuziga putur yetkazishi haqida alohida toʻxtalib oʻtdilar.
Uchrashuvda Respublika miqyosida 2025 yilning 1-choragida yoshlar tomonidan sodir etilgan 6000 dan ortiq jinoyatlarning 700dan ziyodi voyaga yetmagan shaxslar ishtirokida yuz berganligi aytib oʻtildi. Afsuski, mazkur qonun buzilishi va mayda o‘g‘irlik holatlari kombinat tarkibiy bo‘linmalarida ham kuzatilayotganligi ma’lum qilinib har qanday jinoyatga jazo muqarrarligi ta’kidlandi.
Bundan tashqari, qurilish maydonida texnika talablariga rioya qilmaslikning og‘ir oqibatlari, ehtimoliy xatarlar hayotiy misollar orqali tushuntirilib, har bir xodim oʻzining shaxsiy xavfsizligi uchun javobgar ekanligi shuningdek korxonada korrupsiyaviy holatlatlarga chek qoʻyish choralari haqida aytib oʻtildi.
Profilaktik seminar soʻngida sex ishchi-xodimlari o‘rtasida huquqiy madaniyatni oshirish, qonunlarga soʻzsiz rioya etish talablarini tushuntirish va targʻibot tadbirlarni doimiy ravishda tashkil etish hamda bu boradagi ishlarini kuchaytirish rejalari belgilab olindi.

+998 71 619 23 33Forming respect for labor and profession in the younger generation, involving young people in useful activities, as well as preventing crime, theft, petty hooliganism, drug addiction and the negative impact of harmful Internet games – all this requires systematic preventive work.
These were the issues that were the focus of a preventive event held recently at the Copper Concentrator Plant-3. The seminar discussed such topics as crime prevention, combating corruption, ensuring labor discipline and improving industrial safety.
The event was attended by representatives of the plant's management, law enforcement officers, and employees of the enterprise.
The speakers, including representatives of the specialized prosecutor's office of the town of Almalyk, emphasized the need to take comprehensive measures to eliminate the causes of offenses and the factors that contribute to their occurrence. Specific examples of violations of the law were given and their roots were analyzed. The participants paid special attention to the fact that even minor violations in professional activities can entail serious consequences – both for an individual employee and for the reputation of the entire team.
It was also announced that in the first quarter of 2025 alone, over 6,000 crimes committed by young people were registered in the republic, of which over 700 involved minors. Unfortunately, cases of offenses, including petty thefts, are also noted in the structural divisions of the plant. The inevitability of punishment for any crime was separately emphasized.
During the meeting, examples of serious consequences of violations of safety regulations at construction sites were given. Workers were reminded of their personal responsibility for their own safety. Measures to suppress corruption at the enterprise were also announced.
At the end of the preventive seminar, plans were defined for systematic work in the field of legal education of employees, popularization of legal culture and mandatory compliance with laws. It was decided to hold such meetings regularly and to strengthen explanatory work at the local level.