28 Yanvar 2022, 13:21 4765
«Yoshlik I» konini o‘zlashtirish» investitsion loyihasini amalga oshirish uchun yangi kon transport uskunalarining kelishi, shuningdek, «Yoshlik I» konida kon kapital qazib olish, kon ochish ishlari hajmining oshishi munosabati bilan hamda kon ishlarini sifatli boshqarishni ta'minlash uchun konda ikkita kar'er tashkil etildi.
«Shimoliy-g‘arbiy Baliqti» va «Barakali» kar'erlari «Olmaliq KMK» AJning boshqaruv raisi A. Xursanovning 2021-yil 13-avgustdagi 001020-sonli buyrug‘iga asosan tashkil etildi.
Hozirda «Yoshlik I» konining 830-595 gorizontlarida kapital qazib olish va ustki qatlamni ochish ishlari olib borilib, konni o‘zlashtirish boshlangandan buyon 106,7 mln. m kubdan ortiq tashish ishlari bajarildi.
Kon amalga oshirilayotgan ishlarga 2 dona EKG-10, 15 dona EKG-15M, 6 dona EKG-20 va 1 dona EKG-20KM 25 m3li ekskavatorlar, burg‘ulash ishlarini olib borish uchun 18 dona SBSh-250 burg‘ulash uskunalari, tog‘ jinslarini tashish uchun 29 dona BelAZ 75307 va 54 dona BelAZ 75131 rusumli avtosamosvallari jalb etilgan.

На месторождении «Ёшлик-I» созданы два карьера
Инвестиционный проект «Освоение месторождения «Ёшлик-I» реализуется в соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 1 марта 2017 года №ПП-2807 «О мерах по расширению производственных мощностей АО «Алмалыкский ГМК» на базе месторождения «Ёшлик-I».
В рамках реализации этого проекта приобретена новая горнотранспортная техника. Увеличился объем горно-капитальных и вскрышных работ. Вследствие чего для обеспечения качественного управления горными работами на месторождении созданы два карьера.
На основании приказа председателя правления АО «Алмалыкский ГМК» А. Хурсанова №001020 от 13 августа 2021 года созданы карьеры «Северо-западный Баликти» и «Баракали».
В настоящее время на 830-595 горизонтах месторождения «Ёшлик-I» ведутся горно-капитальные и вскрышные работы. С момента начала освоения месторождения выполнено более 106,7 млн кубометров вскрышных работ.
Для выполнения работ на месторождении задействованы два экскаватора ЭКГ-10, пятнадцать ЭКГ-15, шесть ЭКГ-20 и один ЭКГ-20КМ, восемнадцать буровых установок СБШ-250, двадцать девять автосамосвалов БелАЗ 75307 и пятьдесят четыре БелАЗ 75131.