Yuqori mehnat marralarini ko‘zlagan uchkastka
“Olmaliq KMK” AJ texnologik ishlab chiqarish zanjirida har bir korxonaning o‘ziga xos o‘rni bor. Kombinatni bir butun mexanizm, deb oladigan bo‘lsak, har korxona esa uning ajralmas murvatlaridir. Ishlab chiqarish zanjirida uzviy bir bo‘lagi sifatida qaraladigan Sanoat suv ta'minoti sexi faoliyati muhim ahamiyatga ega bo‘lib, kombinat korxonalarida ishlab chiqarish jarayonida bevosita texnik suvning o‘rni beqiyos hisoblanadi.
Bugungi kunda sexda 7 ta ishlab chiqarish uchastkalari faoliyat yuritib kelayapti. Sexning 2-uchastkasi faoliyati bilan tanishar ekanmiz, mazkur uchastka Mis boyitish fabrikasini texnik suv bilan ta'minlaydi. Uchastka boshlig‘i Hasan Kuchbayevning ma'lum qilishicha, avval texnik suv Mis boyitish fabrikasining chiqindi to‘plash omboridan kelgan. Hozirgi kunda ushbu ombor faoliyati vaqtinchalik to‘xtatilgani bois, suv 47 ta yerosti quduqlaridan olinmoqda. Uchastka MBFni soatiga 5000-7000 metr kub suv bilan ta'minlaydi. Texnik suvlarni o‘z manziliga yetkazishda 1-, 2- va 3-sonli suv quvurlaridan foydalaniladi. Hozirda “Sharxiya” karyerida kotlovan qazish ishlari amalga oshirilayotgani bois 3-sonli suv quvurini 1- va 2- sonli suv quvurlari yoniga o‘tkazish rejalashtirilmoqda. Shuningdek, “Yoshlik-1” konini o‘zlashtirish investitsiyaviy loyihasi doirasida barpo etilayotgan 3-mis boyitish fabrikasini texnik suv bilan ta'minalash maqsadida qo‘shimcha ravishda 10ta quduq burg‘ulanib, ushbu quduqlarga nasoslar qo‘yiladi.
Uchastka tomonidan MBFga texnik suvning yetkazib berilishini uzluksizligini ta'minlash maqsadida 4 tomoni 100metrga 100 metr, chuqurli 3 metr bo‘lgan, sig‘imi 30 000 metr kub suv saqlash zahira basseyni mavjud. Ushbu suv saqlash basseyni to‘liq ta'mirlandi. 2023-yili boshlangan ta'mir ishlarida Avtomobil transport boshqarmasi va Texnologik transport boshqarmasi texnika vositalari yordamida basseyn 90% pulpa qoldiqlaridan to‘liq tozalandi. Bu esa moboda avariya sodir bo‘lsa, 2-uchastka nasos stansiyasining maksimal quvvatida 4 soat davomida fabrikani texnik suv bilan ta'minlash imkonini beradi.
Ayni paytda uchastkada 2-sonli nasos joriy ta'mirga qo‘yilgan bo‘lib, D4000/95 rusumli ushbu nasos soatiga 4 ming metr kub suvni 95 metr balandlikka chiqarib beradi.
Uchastkada energiya tejamkorligi bo‘yicha ham samarali ishlari amalga oshirib kelinmoqda. Jumladan, 2023-yili uchastka hududiga 50 kVt quvvatli quyosh panellari o‘rnatildi.
Bundan tashqari, uchastka mehnat jamoasi “Yashil makon” umummilliy loyihasida ham faol ishtirok etib kelmoqda. Ular tomonidan loyiha doirasida 10 600 tup terak ko‘chalari, 18 000 terak qalamchalari, 900 tup mevali daraxt ko‘chatlari ekilib, parvarish qilinmoqda.
OKMKda amalga oshirilayotgan ishlab chiqarish tannarxini tushirish bo‘yicha ishlar doirasida Sanoat suv ta'minoti sexida ham salmoqli ishlar bajarilgan. Xususan, 2024-yilning yanvar-aprel holati bo‘yicha texnik va aylanma suv tannarxini tushirish bo‘yicha 1 455 000 000 so‘m mablag‘ tejamkorligiga erishilgan.
Uchastkada mehnat qilayotgan har bir ishchi-xodim o‘ziga yuklatilgan vazifaga vijdonan yondashadi. Bu esa yuqori ishlab chiqarish ko‘rsatkichlariga sabab bo‘lmoqda.

+998 71 619 23 33Each structural unit of the Almalyk Mining and Metallurgical Complex, whether main or auxiliary, is important in the overall production and technological chain of the enterprise.
One of these divisions is the industrial water supply workshop, which supplies the plant’s enterprises with process water. Today there are 7 sections in the workshop structure. The article will discuss the activities of the second section, which supplies the copper concentration plant with process water.
As the head of this site, Khasan Kuchbaev, said, previously process water came from the tailings pond of the MoF. Due to the fact that the operation of this storage facility is currently temporarily suspended, water is drawn from 47 wells. The volume of water used for the technical needs of the MoF is 5000-7000 cubic meters per hour.
To ensure uninterrupted supply of technical water to the MoF, a swimming pool with a capacity of 30,000 cubic meters was repaired. The repair work, which began in 2023, involved the technical means of the departments of automobile and technological transport. This reservoir is important because in the event of an accident, the pumping station of the second section will be able to provide the MOF with process water for 4 hours.
Currently, pump No. 2, brand D4000/95, is undergoing ongoing repairs. This equipment pumps out 4 thousand cubic meters of water per hour to a height of about 100 meters.
In order to provide technical water to the copper concentration plant-3, which is being built as part of the investment project “Development of the Yoshlik I deposit,” 10 new wells will be drilled and pumping equipment will be installed.
Effective energy saving work is also being carried out on the site. In particular, in 2023, solar panels with a capacity of 50 kW were installed on the site.
In addition, the site’s workforce actively participates in the national project “Green Region”. As part of the project, workers planted 10,600 poplar seedlings, 18,000 poplar cuttings and 900 fruit tree seedlings.
Good results were also achieved as part of the work to reduce the cost of process and recycled water. In particular, the industrial water supply workshop, as of January-April 2024, achieved savings in the amount of 1,455,000,000 soums.
Thanks to the conscientious work and professionalism of the site’s employees, the tasks assigned to the team are accomplished, and high production results are noted.