19 Noyabr 2025, 9:15 895
Markaziy ta’mirlash mexanika zavodi — kombinatda mahalliylashtirish dasturining asosiy ijrochisi hisoblanib, yillar davomida murakkab mexanik detallarni qayta tiklash, metallarga yuqori aniqlikda ishlov berish, zavod va fabrikalarning agregat va uskunalarini mukammal ta’mirlash kabi mas’uliyatli vazifalarni muvaffaqiyat bilan bajarib kelyapti. Bugun mazkur korxona zamonaviy sanoat talablari bilan hamnafas tarzda rivojlanib, texnik yangilanish davriga qadam qo‘ymoqda. Jumladan, so‘nggi yillarda zavod jahon standartlariga mos bo‘lgan dastgohlar bilan ta’minlanyapti. Xususan, mexanika-yig‘uv sexining Asbobsozlik va termik ishlov berish uchastkasida 5 oʻqli yangi frezerlash uskunasi ishga tushirilgani shular jumlasidandir.
MTMZ Raqamli dastgohlarga ishlov berish ustasi Muhammadali Dadaboyevning maʻlum qilishicha, “Avantek ML 800” frezerlash dastgohi yuqori darajadagi aniqlik va funksionalligi bilan ajralib turadi. Uskuna kuchli o'q bilan jihozlangan bo‘lib, daqiqasiga 12 ming aylanish tezligida ishlov berish imkoniyatiga ega. X, Y va Z o‘qlari bo‘yicha harakat oralig‘i mos ravishda 800, 685 va 630 millimetrni tashkil etadi. Jihoz stolining yuk ko‘tarish quvvati 320 kilogrammga teng bo‘lib, maksimal tezkor siljish tezligi daqiqasiga 60 metrni tashkil etadi. Uskunaning boshqaruvida Sinumerik 840D SL tizimi qo‘llanilgan. Shuningdek, dastgoh asboblar uchun mo‘ljallangan 40ta sig‘imga ega, bu esa jarayonlarning uzluksizligini ta’minlab vaqt tejalishiga xizmat qiladi.
Bundan tashqari, zavodning mexanika yig‘uv sexi o‘chirish klapanlarini ta’mirlash uchastkasiga ham keltirilgan maxsus frezerlash uskunasi ham yuqori samaradorlikni taʻminlamoqda.
O‘chirish klapanlarini ta’mirlash uchastkasi boshlig‘I Aziz Sarkaboyevning taʻkidlashicha, ilgari o‘chirish klapanlarini ta’mirlash va ishlab chiqarish jarayonlari burg‘ulash, frezerlash va tokarlik-karusel dastgohlari yordamida amalga oshirilgan bo‘lsa, endilikda har uchala bosqich birgina yangi uskuna orqali bajarilmoqda. Bu esa ortiqcha vaqt va energiya sarfining qisqartirilishiga xizmat qilyapti. Maxsus frezerlash dastgohining yuk ko‘tarish quvvati 2000 kg gacha bo‘lib, uning ishga tushirilishi natijasida mahsulot tayyorlash ko‘rsatkichlari 100tadan 130-140taga yetkazildi. Endilikda uchastkada mehnat unumdorligi ortib mahsulot sifatini yanada yaxshilashga zamin yaratildi.

+998 71 619 23 33Внедрение новых технологий на любом предприятии – ключевой фактор роста производительности, повышения качества продукции и увеличения объёмов выпуска. Модернизация не только способствует росту трудовой отдачи, но и снижает энергозатраты, оптимизируя себестоимость.
Центральный ремонтно-механический завод является основным исполнителем Программы локализации на Алмалыкском горно-металлургическом комбинате. На протяжении многих лет завод успешно решает ответственные задачи: восстановление сложных механических деталей, высокоточная обработка металлов, капитальный ремонт агрегатов и оборудования промышленных предприятий. Сегодня предприятие развивается в соответствии с современными требованиями промышленности и вступает в этап технического обновления. В последние годы завод оснащается станками, соответствующими международным стандартам. Так, на участке приборостроения и термообработки механосборочного цеха введён в эксплуатацию новый пятиосевой фрезерный станок.
По словам специалист по работе с цифровыми станками ЦРМЗ Мухаммадали Дадабоева, фрезерный станок «Avantek ML 800» отличается высокой точностью и широкими функциональными возможностями. Оборудование оснащено мощным шпинделем, обеспечивающим скорость обработки до 12 тысяч оборотов в минуту. Диапазон перемещений по осям X, Y и Z составляет соответственно 800, 685 и 630 мм. Стол выдерживает нагрузку до 320 кг, а максимальная скорость перемещения достигает 60 м/мин. Управление осуществляется системой «Sinumerik 840D SL». Кроме того, станок оснащён магазином на 40 инструментов, что обеспечивает непрерывность производственного процесса и экономию времени.
На участок ремонта запорных клапанов механосборочного цеха также поступило специализированное фрезерное оборудование, которое значительно повысило эффективность работы.
Как отметил начальник участка Азиз Саркабоев, ранее ремонт и изготовление запорных клапанов выполнялись на сверлильных, фрезерных и токарно-карусельных станках. Теперь все три операции выполняются на одном современном оборудовании, что позволяет существенно сократить затраты времени и энергии. Грузоподъёмность нового станка достигает 2 000 кг, а его ввод в эксплуатацию обеспечил рост выпуска продукции со 100 до 130-140 единиц. Это создало условия для повышения производительности труда и дальнейшего улучшения качества продукции.