+998 71 619 23 33Misga bo‘lgan talab dunyoda kundan kunga oshib boryapti. OKMKning istiqbolli loiyhalari esa mis metallini hajmini oshirishga qaratilgan. Shu bois ham bugungi kunda dunyoning yetakchi kompaniyalari OKMK bilan hamkorlik aloqalrini yo‘lga qo‘yish mavjud aloqalarni yanada kengaytirish borasida kombinatga tashrif buyirishmoqda.
Kuni kecha mazkur yo‘nalishda Xitoy Xalq Respublikasining Zhejiang Wanma kompaniyasi vakillari Olmaliq shahrida bo‘lishdi.
Dastavval, kombinat rahbariyati va xitoy delegatsiyasi vakillari o‘rtasida muzokaralar olib borildi.
Unda har ikkala tomon ishlab chiqarish texnologiyasi, korxonaning tarixi va kelajakdagi rejalari, raqamlashtirish borasida erishayotgan natijalar, ishchi xodimlarga yaratilgan shart-sharotlar borasida fikr almashdilar.
Mazkur kompaniyaning OKMK kelishidan ko'zlangan asosiy maqsadi hamkorlik aloqalarini yo'lga qo'yishdan iboratdir.
Ma'lumot uchun: Zhejiang Wanma kompaniyasi milliy taraqqiyotga yo'naltirilgan yuqori texnologiyali korxona bo'lib, sim va kabellar, polimer materiallar, zaryadlovchi qurilmalar va yangi energiya yo‘nalishida uskuna hamda texnik qurilmalar yetkazib berish bo'yicha mamlakatda yetakchi o‘rinda turadi. Unga 1989-yilda asos solingan.
Muzokaralardan so'ng Xitoylik mehmonlar Qalmoqqir konida bo'lishdi. Ular ma’danlarni qazib olish, olib chiqish va fabrikalarga yetkazib berish jarayonlari bilan tanishdilar. Shuningdek, konning zahirasi, tarixi to'g'risidagi ma`lumotga ega bo`lishdi.
MDH davlatlarida yogona ishlab chiqarish quvvati 60 million tonna rudani qayta ishlash imkoniyatiga ega bo'lgan 3-mis boyitish fabrikasidagi bunyodkorlik ishlari ham mehmonlar e'tiboridan chetda qolmadi.
Tashrif davomida mehmonlarga qurilish jarayonlari, fabrikaning imkoniyatlari, zamonaviy uskunalar bilan jihozlanishi to'g'risida ma'lumot berildi. Bu esa ularda katta taassurot qoldirdi.
Muxtasar aytganda halqaro hamkorlik nafaqat taraqqiyotning muhim omili hisoblanadi balki do‘stlik aloqalarini ham mustahkamlaydi.

+998 71 619 23 33Как известно, Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев и председатель Китайской Народной Республики Си Цзиньпин 18 мая приняли Программу развития всестороннего стратегического партнёрства в новую эпоху между двумя странами на 2023−2027 годы.
В их присутствии также был подписан 41 документ между государственными учреждениями и компаниями. В их числе: Соглашение между правительствами Узбекистана и Китая о технико-экономическом сотрудничестве; Меморандум о взаимопонимании между Министерством инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана и Министерством коммерции КНР по продвижению приоритетных инвестиционных проектов и многое другое.
В рамках этой работы на Алмалыкском горно-металлургическом комбинате побывали представители компании из Китайской Народной Республики «Zhejiang Wanma Co., Ltd».
Данная компания, основанная в 2009 году, специализируется на производстве линий электропередач, распределительных сетей, а также различных проводов, в том числе для компьютерных систем.
С ведущими специалистами китайской компании встретились представители руководства Алмалыкского горно-металлургического комбината. В ходе встречи гостям была представлена подробная информация о деятельности структурных подразделений АГМК, перспективах развития, реализуемых инвестиционных проектах. В свою очередь представители китайской компании ознакомили участников встречи с выпускаемой продукцией, предоставляемыми услугами.
Также в ходе экскурсии гости побывали на смотровых площадках рудника «Кальмакыр» и строящейся медной обогатительной фабрики-3.