+998 71 619 23 33Bu haqda AOKAda o‘tkazilgan brifingda Kombinat axborot xizmati rahbari Umida Qarshiboyeva ma'lum qildi:
Ko‘p ming sonli mehnat jamoasi sanalgan Olmaliq kon-metallurgiya kombinati 2023-yilni samarali natijalar bilan yakunladi. Mehnat jamoasi tomonidan 2023-yilda barcha ishlab chiqarish prognozlarining bajarilishi ta'minlandi.
Jumladan, 2023-yilda kombinat tomnidan 31,6 trln so‘mlik sanoat mahsulotlari ishlab chiqarildi. Bu belgilangan prognoz ko‘rsatkichi 106,1 foizga bajarilganini ko‘rsatadi
Turkiya, Rossiya, Qozog‘iston, Tojikiston, Indoneziya, Niderlandiya, Xitoy, Ozarbayjon, Polsha, Ispaniya, AQSh va Germaniya davlatlariga umumiy qiymati 661,9 mln dollar mahsulotlar eksport qilindi. Prognoz muddatidan oldin bajarilib, 102,6 foizni tashkil etadi.
Investisiya dasturiga kiritilgan 4 ta loyiha doirasida 1128,2 mln dollar o‘zlashtirildi(prognozga nisbatan 101,9 foiz), shundan 893,8 mln dollar (102,1 foiz) xorijiy kreditlar o‘zlashtirildi.
Mahalliylashtirish dasturi doirasida 147 ta loyiha bo‘yicha 429,0 mlrd so‘mlik mahsulot ishlab chiqarildi. Prognoz 119,9 foizga bajarildi.
Operatsion xarajatlarni maqbullashtirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar evaziga mahsulot tannarxini 404,7 mlrd so‘mga yoki 3,3 foizga pasaytirishga erishiladi.
Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida raqamli transformatsiya doirasida 2023-yilda 34 ta loyiha amalga oshirilib, ularning 12 tasini boshqaruv va biznes jarayonlari yo‘nalishi, 14 tasini ishlab chiqarishni avtomatlashtirish, 8 tasini kon-transport kompleksi hamda infratuzilma yo‘nalishi tashkil etadi.
OKMKda 2023-yilda biznes va texnologik jarayonlarni raqamlashtirish hamda ularni maqbullashtirish evaziga 224 mlrd so‘m iqtisod qilindi. Kombinat tomonidan 14,9 trln so‘m mablag‘ byudjet to‘lovlari uchun to‘lab berildi.
Olmaliq kon-metallurgiya kombinati nafaqat ishlab chiqarish sohasida balki ijtimoiy sohani qo‘llab-quvvatlash borasida ham salmoqli ishlarni amalga oshirdi.
Jumladan, 2023-yil - “Insonga e'tibor va sifatli ta'lim yili” davlat dasturi ijrosi yuzasidan amalga oshirilgan ishlarga alohida to‘xtalib o‘tamiz.
Xususan, Oqqo‘rg‘on tumani “Eltamg‘ali” MFY hududidagi qurilishi tugallanmagan bolalar bog‘chasi binosini qayta ta'mirlash uchun ham 10,3 mlrd so‘mlik homiylik yordami ko‘rsatildi.
"Saxovat va ko‘mak" jamg‘armasining moddiy-texnika bazasini mustahkamlash uchun( 500 mln. so‘m), Toshkent viloyatining ijtimoiy soha ob'yektlari isitish qozonlari va issiqlik tizimini ta'mirlash maqsadida( 22,2 mlrd so‘m) homiylik yordamlari ko‘rsatildi
Parkent tumani Qiziltog‘ shaharchasida joylashgan “Chotqol” madaniyat saroyining ta'mir ishlariga 11,8 mlrd so‘m mablag‘ yo‘naltirildi. Toshkent viloyati Mahalla hayriya jamoat fondining moddiy-texnik bazasini mustahkamlash uchun 1 mlrd so‘mlik, sportni rivojlantirish maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Dzyudo federatsiyasiga 5,5 mlrd so‘mlik homiylik yordamlari ko‘rsatildi.
Olmaliq shahridagi “Oydin” dehqon bozori old qismida yerosti piyodalar yo‘lagi qurilib, foydalanishga topshirildi. Ushbu yerosti yo‘lagi qurilishiga 3,4 mlrd. so‘m mablag‘ yo‘naltirildi.
2023-yilda shuningdek, kombinat poliklinikasi mukammal ta'mirlanib, foydalanishga topshirildi. Ushbu tibbiy maskanning ta'mirlash ishlariga 12,8 mlrd.so‘m mablag‘ sarflandi.
Kombinat tomonidan yana Olmaliq shahar tug‘ruq kompleksi tumanlararo perinatal markazga aylantirildi. Ushbu markaz ta'miriga 13,6 mlrd so‘m mablag‘ sarflandi.
Shuningdek, Olmaliq shahrining infratuzilmasini yanada yaxshilash maqsadida shahar ko‘chalari, turar joy va ijtimoiy ob'yektlar atroflarida obodonlashtirish ishlari olib borilib, bugungi kunga qadar 75 ming m2 shahar asosiy va ichki yo‘llari asfaltlashtirildi. Ushbu ishlarga 7,5 mlrd so‘m mablag‘ sarflandi.

Брифинг: Итоги деятельности Алмалыкского горно-металлургического комбината за 2023 год
Трудовой коллектив Алмалыкского горно-металлургического комбината завершил 2023 год с высокими результатами, выполнив все производственные задания за 2023 год.
В частности, в 2023 году со стороны АГМК произведено промышленной продукции на общую сумму 31,6 трлн сумов. Прогноз в этом направлении выполнен на 106,1%.
В такие страны, как Турция, Россия, Казахстан, Таджикистан, Индонезия, Нидерланды, Китай, Азербайджан, Польша, Испания, США и Германия, экспортировано продукции на общую сумму 661,9 млн долларов США. Выполнение прогноза составило 102,6%.
В рамках 4 проектов, включенных в инвестиционную программу, освоено 1 128,2 млн долларов США (прогноз выполнен на 101,9% к прогнозу). В том числе, 893,8 млн долл. США (102,1%) – иностранные кредиты.
В рамках Программы локализации по 147 проектам произведено продукции на 429,0 млрд сумов, прогноз выполнен на 119,9%.
За счет мер, проводимых по оптимизации операционных расходов, будет достигнуто снижение себестоимости продукции на 404,7 млрд сумов (3,3%).
В 2023 году в рамках цифровой трансформации на Алмалыкском горно-металлургическом комбинате реализовано 34 проекта, из которых 12 связаны с совершенствованием систем управления бизнес-процессами, 14 – автоматизацией производства, 8 – автоматизацией горнотранспортного комплекса и инфраструктуры.
В 2023 году на АГМК в результате работ по цифровизации и оптимизации технологических и бизнес-процессов сэкономлено 224 млрд сумов. В госбюджет со стороны комбината выплачено 14,9 трлн сумов.
Наряду с достижением высоких результатов в производстве, Алмалыкский горно-металлургический комбинат выполнил большой объем работы по поддержке социальной сферы.
В частности, в рамках реализации Государственной программы 2023 года – «Год заботы о человеке и качественного образования» проведена реконструкция недостроенного здания детского сада на территории МСГ «Элтамгали» Аккурганского района с приспособлением под жилье и детский сад. На это выделено 10,3 млрд сумов.
На укрепление материально-технической базы фонда «Саховат ва кумак» (500 млн сумов), а также на ремонт котлов и систем отопления объектов социальной сферы Ташкентской области оказана спонсорская поддержка на сумму 22,2 млрд сумов.
При спонсорстве Алмалыкского горно-металлургического комбината проведена капитальная реконструкция Дворца культуры «Чаткал», расположенного в Красногорске Паркентского района. На ремонт ДК было выделено 11,8 млрд сумов.
На укрепление материально-технической базы благотворительного общественного фонда «Махалла» Ташкентской области со стороны АГМК выделен 1 миллиард сумов. В целях развития спорта Федерации дзюдо Республики Узбекистан выделено 5,5 миллиарда сумов.
Около дехканского рынка «Ойдин» при спонсорской поддержке комбината построен подземный пешеходный переход. На строительство данного объекта выделено 3,4 миллиарда сумов.
Также в 2023 году проведена капитальная реконструкция медико-санитарной части АГМК. На это со стороны комбината было выделено 12,8 миллиарда сумов.
При спонсорской поддержке комбината Алмалыкский городской родильный комплекс преобразован в межрайонный перинатальный центр. На реконструкцию данного объекта было выделено 13,6 миллиарда сумов.
В целях дальнейшего улучшения инфраструктуры Алмалыка проведены работы по благоустройству улиц города, социальных объектов, уложено асфальта на площади 75 тыс. квадратных метров. На данные работы было выделено 7,5 миллиарда сумов.