+998 71 619 23 33Joriy yilning 26-27-iyul kunlari Bo‘stonliq tumanida joylashgan “Oltin olma” pansionatida davlat organlari va tashkilotlari, shuningdek, mahalliy hokimliklar axborot xizmatlari rahbarlari uchun IV “Axborot xizmatlari faoliyati: ochiqlik, tezkorlik va xolislik bosh mezon” mavzusidagi Milliy konferensiya va uning doirasida Media-forum tashkil etildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi huzuridagi Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi hamda OKMK Axborot xizmati hamkorligida tashkil etilgan tadbirning ochilish marosimida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti matbuot kotibi Sherzod Asadov, AOKA direktori Asadjon Xodjayev, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati a'zosi Mahmudjon Parpiyev, “Olmaliq kon-metallurgiya kombinati” AJ boshqaruv raisi - Bosh direktor Abdulla Xursanov ishtirok etdi.
Tadbirni rasman ochib bergan Sherzod Asadov matbuot kotiblarining globallashuv, jadal islohotlar hamda istiqbolli rivojlanish davrida mas'uliyatlari, vazifalari, funksional jihatlari haqida to‘xtalib o‘tdi: - Axborot xizmati rahbari o‘z sohasida potensial bilim va tajribaga ega bo‘lishi, faoliyatini sifatli, shaffof, ochiq, tezkor yo‘lga qo‘yishi orqali davlat tomonidan amalga oshirilayotgan ishlarni xalqchillik bilan yetkazishda ko‘prik bo‘lishi lozim, dedi Sh. Asadov so‘zi davomida.
Konferensiyada so‘zga chiqqan AOKA direktori A.Xodjayev matbuot kotiblarining ishida integratsiyalash shart bo‘lgan zamonaviy, innovatsion texnologik yangilanishlar, media islohotlarni turli keyslar misolida izohlab berdi.
Konferensiyada so‘zga chiqqan Mahmudjon Parpiyev so‘z erkinligini ta'minlanishida qonunchilikka rioya qilish mezonlari to‘g‘risida to‘xtaldi.
Tadbirda so‘z olgan OKMK boshqaruvi raisi, senator Abdulla Xursanov so‘nggi yillarda mamlakatimizda so‘z erkinligi ta'minlash borasida amalga oshirilayotgan ishlar xususida to‘xtalib, jamiyat taraqqiyotida, olib borilayotgan islohotlarda OAV va jurnalistlarning o‘rni muhim ahamiyat kasb etishini ta'kidlab o‘tdi.
Media forum doirasida “Axborot xizmatlarining kampaniyalashgan holda ishlash mexanizmlari, sifatli media kontent yaratishda ommaviy axborot vositalari bilan hamkorlik masalalari” va “Axborot xizmatlari – 2030. Sun'iy intellekt imkoniyatlari va zamonaviy tendensiyalar” mavzularida panel sessiyalar ham o‘tkazildi. Panel sessiyalari davomida matbuot kotiblari tajribalari asosida axborot uzatishdagi yangicha yondashuvlar, normalarga rioya qilish qoidalari yuzasidan tajribalari bilan o‘rtoqlashib, taqdimotlar qilishdi.
Shuningdek, panel' sessiyalarida axborot xizmatlari va OAV xodimlari, media vakillari bilan ishlashda sifat ustuvorligini saqlab qolish, ko‘p tomonlama hamkorlik qilish, ijtimoiy tarmoqlar uchun kontent tayyorlashda e'tibor qaratish shart bo‘lgan jihatlar batafsil izohlandi.
Shu kuni media forum doirasida Axborot xizmatlari rahbarlari ishtirokida zamonaviy media-trendlar yuzasidan timbilding(Media-Quiz) o‘tkazildi. Ishtirokchilar guruhlarga bo‘lingan holda OAV tarixi, qonunchiligi, zamonaviy media-trendlar bo‘yicha o‘z bilimlarini sinovdan o‘tkazishdi.
Media-forumning ikkinchi kunida ishtirokchilar o‘rtasida “AOKA spartakiadasi” sport musobaqasi tashkil etildi. Unda ishtirokchilar stol tennisi, shaxmat, shashka, voleybol sport turlari bo‘yicha bellashdilar.
Bilimlar bellashuvi va sport musobaqalari g‘oliblari sertifikat va qimmatbaho sovg‘alar bilan taqdirlandi.
Ikki kun davom etgan tadbirlarda matbuot kotiblari faoliyatlarida samarali aks etadigan malaka va tajribalarga ega bo‘lishdi.

+998 71 619 23 33Национальная конференция и медиа-форум на эту тему состоялись 26-27 июля этого года в пансионате «Олтин Олма», расположенном в Бостанлыкском районе.
В этих мероприятиях, организованных Агентством информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента Республики Узбекистан совместно с информационной службой Алмалыкского горно-металлургического комбината участие, приняли участие руководители информационных служб государственных органов и организаций, а также местных хокимиятов.
Открыли мероприятие пресс-секретарь Президента Республики Узбекистан Шерзод Асадов, директор Агентства информации массовой коммуникации при Администрации Президента РУз Асаджон Ходжаев, член Сената Олий Мажлиса РУз Махмуджон Парпиев, председатель правления АО «Алмалыкский горно-металлургический комбинат» Абдулла Хурсанов.
Шерзод Асадов в своем выступлении остановился на обязанностях и задачах пресс-секретарей в период глобализации, активных реформ и перспективного развития: руководитель информационной службы должен обладать достаточными знаниями и опытом в своей области, быть мостом между государством и народом, оперативно и качественно информировать население, основываясь на принципах открытости и прозрачности.
Директор АИМК А. Ходжаев на примере различных кейсов рассказал о медиа-реформах, современных технологических решениях, которые следует интегрировать в работу пресс-секретарей.
Махмуджон Парпиев остановился на вопросах соблюдения законодательства в обеспечении свободы слова.
Председатель правления АО «Алмалыкский ГМК», сенатор Абдулла Хурсанов отметил реформы, проводимые в нашей стране по обеспечению свободы слова. Он также подчеркнул важную роль средств массовой информации в развитии этих реформ.
В рамках медиа-форума состоялись панельные сессии на такие темы, как «Механизмы работы информационных служб, вопросы взаимодействия со СМИ в создании качественного медиаконтента», «Информационные службы—2030. Возможности искусственного интеллекта и современные тенденции».
Также в ходе панельных сессий подробно разъяснены аспекты, на которые необходимо уделять особое внимание при работе с информационными службами и представителями СМИ. Кроме этого, говорилось о важности многостороннего сотрудничества при подготовке качественного контента для социальных сетей.
В первый же день в рамках медиа-форума также был проведен медиа-квиз тимбилдинг с участием руководителей информационных служб. Участники, разделившись на команды, проверили свои знания по истории СМИ, законодательству и современным медиа-тенденциям.
Во второй день участники медиа-форума приняли участие в «Спартакиада АИМК», которая включала в себя такие виды спорта, как настольный теннис, шашки и волейбол. Победители интеллектуальной игры и спортивных соревнований награждены сертификатами и ценными призами.