OKMK tomonidan investitsiya loyihasi doirasida amalga oshirilayotgan ishlar
Bugun O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi huzuridagi Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligida “OKMK tomonidan investitsiya loyihasi doirasida amalga oshirilayotgan ishlar” mavzusida matbuot anjumani o‘tkazildi.
Tadbirda OKMK Investitsiyalar va kapital qurilish departamenti boshlig‘i o‘rinbosari Obidjon Jonsaidov, “Yoshlik I” konini o‘zlashtirish” investitsiyaviy loyihasini amalga oshirish bo‘yicha Loyiha ofisi direktorining birinchi o‘rinbosari v.b. Aziz Muratov va Axborot xizmati boshlig‘i Umida Qarshiboyeva hamda OAV vakillari ishtirok etishdi.
Hozirgi paytda 2030-yilgacha kombinatni rivojlantirish konsepsiyasi tasdiqlanib, amalga oshirilmoqda. Uning doirasida ““Yoshlik I” konini o‘zlashtirish va 3-Mis boyitish fabrikasini qurilishi olib borilayapti, - deydi O.Jonsaidov. - Shuningdek, yangi metallurgiya majmuasini loyihalashtirish va qurish ishlari boshlanmoqda. Mazkur loyiha O‘zbekiston tarixidagi eng yirik investitsiya loyihalaridan biridir. Uning amalga oshirilishi natijasida kombinatning ishlab chiqarish quvvati bir necha barobarga oshirilishi ko‘zda tutilgan. Bu o‘z navbatida respublika yalpi ichki mahsuloti hajmi o‘sishiga ham xizmat qiladi. Hurmatli davlatimiz rahbarining tog‘-kon sanoatiga bo‘lgan e'tibori tufayli kombinat modernizatsiyasi amalga oshirilmoqda. Buni dalili sifatida raqamlarga murojaat qilamiz. 2012-2016 yillarda kombinat barqarorligi uchun 123 mln dollar sarflangan. 2017-2024 yillarda ushbu mablag‘ 35 baravarga oshib, 4,5 mlrd dollarga yetdi. Bu esa o‘z navbatida sanoat mahsulotlarini ishlab chiqarish hajmlarini 1,8 baravarga, mahalliylashtirish darajasini esa 7,7 baravarga oshirishga zamin yaratdi. 2030-yilga borib OKMKda ishlab chiqarish quvvatlarini, jumladan misni 500 ming tonnaga, oltin 50 tonnaga, kumush ishlab chiqarishni 270 tonnagacha oshirish maqsad qilingan. Bugungi kunga qadar 4 mlrd dollardan ortiq investitsiyalari o‘zlashtirildi. Ushbu yirik investitsiyaviy loyihani yakuniga yetkazish natijasida esa OKMKdagi ma'dan koni kattaligi bo‘yicha dunyoda eng yirik kon maqomiga ega bo‘ladi. Ushbu yo‘nalishda 2025-yilda 60 mln tonna quvvatga teng 3-Mis boyitish fabrikasi, 180 ming tonna quvvatga teng 6-son sulfat kislotasi sexi va Mis boyitish fabrikasida to‘liq avtomatlashtirilgan yangi nasos-gidrosiklon uskunalari foydalanishga topshiriladi. Hozirda 4-Mis boyitish fabrikasi va yangi metallurgiya majmuasi qurilishi doirasida uskunalar yetkazib berish boshlanadi.
Bundan tashqari, OKMK muqobil elektr manbalariga o‘tish maqsadida, Namangan viloyatidagi 500 MVt quyosh fotoelektr stansiyasidan 2026-yildan elektr energiyani harid qilishga kelishildi. Shuningdek, Toshkent viloyatida quriladigan 150 MVt FES ham kombinatga elektr energiyani 2027-yildan boshlab yetkazib berishni boshlaydi.
Yildan-yilga rivojlangan mamlakatlarning yirik ishbilarmonlari OKMKga qiziqish bildirmoqda. Xususan, so‘ngi bir yil ichida kombinat rahbariyati va mutaxassislari Yaponiya, Koreya, Germaniya, Finlyandiya, Buyuk Britaniya, Xitoy, Singapur kabi rivojlangan davlatlarning yuzlab investorlari bilan muloqot olib borib, yangi investitsion va innovatsion loyihalar ustida ish olib borishmoqda.
Misol uchun OKMK respublikada birinchilardan bo‘lib davlat kafolatisiz to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy kreditlarni jalb qilishni boshlagan bo‘lib, 2024-yilda ularni o‘zlashtirish ko‘rsatkichi 1,8 mlrd dollarga yetadi. Bu esa, o‘z navbatida, chet-el banklarining kombinatning moliyaviy holatiga ishonchi yuqori ekanligidan dalolat beradi.
Shuningdek, matbuot anjumanida 4-mis boyitish fabrikasi bo‘yicha ham ma'lumotlar taqdim etildi.
Ushbu fabrikaning qurilishiga joriy yilning 15-oktyabr kuni Prezident Shavkat Mirziyoyevning Olmaliq kon-metallurgiya kombinatiga tashrifi davomida start berilgan edi. 4-sonli MBFning ishga tushirilishi natijasida mis ishlab chiqarish hajmi sezilarli darajada oshadi. Bu esa misdan yangi turdagi mahsulotlar ishlab chiqarish imkonini yaratadi. Fabrika va uning infratuzilmalari foydalanishga topshirilganidan so‘ng, 3 mingdan ortiq ish o‘rinlari yaratiladi. Fabrikada yiliga 60 mln tonna ma'dan qayta ishlanib, 800 ming tonnadan ortiq mis konsentrati ishlab chiqariladi. Hozirda mutaxassislar tomonidan loyihaoldi ishlari amalga oshirilmoqda. E'tiborga molik jihati ushbu fabrika ishlab chiqarish jarayonida yuqori texnologik, ekologik xavfsiz va tejamkor texnologiyalar qo‘llanishini belgilangan bo‘lib, fabrikada zamonaviy texnologiyalar joriy etiladi, deydi A.Muratov.
Tadbir davomida kombinatda ishga kirish tartibi, ishchi-xodimlarga yaratilgan shart-sharoitlar bo‘yicha ham ma'lumotlar berildi. OAV vakillari o‘zlarini qiziqtirgan savollarga batafsil javob olishdi.

+998 71 619 23 33A press conference on this topic was held today at the Agency for Information and Mass Communications under the Administration of the President of the Republic of Uzbekistan.
It was attended by Deputy Head of the Department of Investments and Capital Construction of the Almalyk Mining and Metallurgical Complex Obid Jansaidov, Acting First Deputy Director of the Project Office for the Implementation of the Investment Project “Development of the Yoshlik I Deposit” Aziz Muratov, Head of the Information Service Umida Karshiboeva, as well as representatives of the media.
- Currently, the Concept for the development of the complex until 2030 has been approved and is being implemented. Within the framework of the Concept, the development of the Yoshlik I deposit and the construction of copper concentrator No. 3 are being carried out, noted O. Jansaidov. - Work has also begun on the design and construction of a new metallurgical complex. This project is one of the largest in the history of Uzbekistan. As a result of its implementation, it is envisaged that the production capacity of the AMMC will increase several times, which, in turn, will contribute to the growth of the gross domestic product of Uzbekistan. Thanks to the attention of the head of our state to the mining industry, the complex is being modernized. The following figures can serve as confirmation of our words. In 2012-2016, 123 million US dollars were spent on the complex sustainability. In 2017-2024, this amount increased 35 times and reached 4.5 billion US dollars. This allowed to increase the volume of industrial production by 1.8 times, and the level of localization by 7.7 times. By 2030, it is planned to increase copper production to 500 thousand tons, gold to 50 tons and silver to 270 tons. To date, more than 4 billion US dollars of investments have been utilized. As a result of the implementation of this major investment project, the AMMC ore deposit will attain the status of the largest in the world. In that regard, in 2025, Copper Concentrator No. 3 with a capacity of 60 million tons, sulfuric acid shop No. 6 with a capacity of 180 thousand tons, as well as new fully automated pump-hydrocyclone units at the copper concentrator will be put into operation. Currently, it is planned to begin the delivery of equipment as part of the construction of Copper Concentrator-4 and a new metallurgical complex.
In addition, in order to switch to alternative energy sources, an agreement was reached to purchase electricity from a 500 MW solar photovoltaic power plant in the Namangan region starting in 2026. Also, a 150 MW solar power plant, which will be built in the Tashkent region, will begin supplying electricity to the complex in 2027.
The interest of large entrepreneurs from developed countries in the AMMC is increasing from year to year. In particular, over the past year, the complex management and specialists have held dialogue with hundreds of investors from countries such as Japan, Korea, Germany, Finland, Great Britain, China, and Singapore. They are currently working on new investment and innovation projects.
AMMC was one of the first in the republic to start attracting direct foreign loans without a state guarantee; in 2024, their utilization rate will reach 1.8 billion US dollars. This, in turn, indicates the high level of confidence of foreign banks in the financial condition of the complex.
Also during the press conference, information about the Copper Concentrator-4 was presented.
As A. Muratov said, the construction of this factory was started on October 15 of this year during the visit of President Shavkat Mirziyoyev to the Almalyk Mining and Metallurgical Complex. As a result of the commissioning of Copper Concentrator No. 4, the volume of copper production will increase significantly, which will allow to establish the production of new types of products from it. As a result of the commissioning of this concentrator and its infrastructure facilities, more than 3 thousand jobs will be created. The concentrator will process 60 million tons of ore per year and produce more than 800 thousand tons of copper concentrate. At present, specialists are carrying out front end engineering design. It is worth noting that the concentrator will use modern, environmentally friendly and cost-effective technologies.
During the event, explanations were given regarding employment at AMMC, and information was provided on the conditions created for the complex employees. Media representatives received from specialists the detailed answers to their questions.