OKMKda Taraqqiyot strategiyasidagi vazifalar ijrosi
Milliy matbuot markazida OKMK Axborot xizmati va markaz, UzReport TV telekanali hamkorligida “Olmaliq KMK” AJda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining "2022-2026 yillarga mo‘ljallangan Yangi O‘zbekistonning taraqqiyot strategiyasi to‘g‘risida"gi farmoni ijrosi" mavzusida matbuot anjumani o‘tkazildi.
Tadbirda OKMK boshqaruvi raisining xodimlar va ijtimoiy masalalar bo‘yicha o‘rinbosari Sa'di Shermatov, Nodir metallar va qattiq qotishmalar ishlab chiqarish bo‘yicha ilmiy ishlab chiqarish birlashmasi direktori Ilhom Asadov, birlashma direktorining ishlab chiqarish bo‘yicha o‘rinbosari Ulug‘bek Ro‘ziyev hamda OAV vakillari ishtirok etishdi.
Matbuot anjumani UzReport TV telekanali va telekanalning Youtube va Facebookdagi sahifalari orqali jonli efirga uzatildi.
Tadbir so‘z olgan Ilhom Asadov OAV vakillariga taraqqiyot strategiyasida OKMKga belgilab berilgan vazifalar ijrosi yuzasidan birlashma misolida ma'lumotlar berib o‘tdi.
Unga ko‘ra, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “2022-2026 yillarga mo‘ljallangan Yangi O‘zbekistonning taraqqiyot strategiyasi to‘g‘risidagi” farmonida Olmaliq kon-metallurgiya kombinati zimmasiga bir qator muhim vazifalar yuklatildi. Ushbu vazifalar ijrosini ta'minlash maqsadida  bugungi kunda bir qator ishlar amalga oshirilmoqda. Xususan, farmon ijrosi yuzasidan 2022 – 2024 yillarga mo‘ljallangan “Olmaliq KMK” AJ “Nodir metallar va qattiq qotishmalar ilmiy ishlab chiqarish birlashmasi”ni rivojlantirish va yangi mahsulotlarni o‘zlashtirish dasturi ishlab chiqildi.
Dastur ijrosi bo‘yicha amaliy ishlar boshlab yuborilgan. Jumladan, I yo‘nalish - Nodir metallardan yuqori qiymatli mahsulotlar ishlab chiqarish bo‘yicha umumiy qiymati 28,6 mln dollarlik 11 ta loyiha doirasida ishlar olib borilmoqda.
Xususan, “Ingichka” konidagi volfram qoldiqlarini qayta ishlashga jalb qilish (ikki bosqichda) ishlari boshlab yuborildi. Ayni vaqtda kombinat tomonidan Vazirlar Mahkamasining 2022 yil 26-apreldagi 198-F sonli farmoyishi ijrosini ta'minlash borasida “Ingichka” volfram konining texnogen chiqindilarini qayta ishlash, vol'fram konsentratini ajratib olish hisobiga yangi turdagi yuqori qo‘shilgan qiymatli eksportbop mahsulotlarni ishlab chiqarish ishlari bo‘yicha bir qator ishlar olib borilmoqda.
Dasturga muvofiq, volfram  konsentrati kombinatning “Nodir metallar va qattiq qotishmalar ishlab chiqarish bo‘yicha” Ilmiy ishlab chiqarish birlashmasiga yetkazib beriladi. Bu korxonada esa mahalliy mahsulotlar asosida volfram ishlab chiqarishni tiklash imkoniyati yaratiladi.
Ushbu yo‘nalishda Molibden ishlab chiqarishni oshirish ishlari 2022 yilning aprel oyida amalga oshirildi. Natijada yiliga 400 tn (17,2 mln doll) molibden ishlab chiqarilishiga erishiladi. Shuningdek, Nodir metallardan tayyor mahsulotlar ishlab chiqarish loyihalari joriy yilning oktyabr oyida ishga tushiriladi.
Mazkur yo‘nalishdagi loyihalar amalga oshishi natijasida 11ta mahsulot turlari(volfram 3 oksidi, volfram shtabigi, molibden shtabigi, volfram karbidi, VK,TK markali qattiq qotishmalar) ishlab chiqariladi va 165 ta yangi ish o‘rni yaratiladi. 23,1 mln. dollarlik mahsulotlar eksporti amalga oshiriladi.
Dasturning II yo‘nalishi - Mis asosida rangli metallarni qayta ishlash bo‘yicha umumiy qiymati 13,0 mln dollarlik 3 ta loyiha amalga oshirilishi belgilangan. Ayni kunlarda ushbu yo‘nalishda birlashmada Germaniyaning “Falk Porshe Technik Gmbh” kompaniyasi bilan qo‘shma korxona tashkil etildi. Ushbu qo‘shma korxonada Mis qotishmalarini (bronza, latun) ishlab chiqarish loyihasi 2023 yil noyabrda, misdan lenta va listlar ishlab chiqarishni tashkil etish loyihasi 2023 yil oktyabrda, Mis va uni qotishmalaridan kukun ishlab chiqarish 2024 yil fevral oyida ishga tushiriladi. Natijada 7ta yangi turdagi 258 mln dollarlik mahsulot ishlab chiqarilib, 145ta yangi ish o‘rni yaratiladi.
Ushbu yo‘nalishda shuningdek, “Falk Porshe Technik Gmbh” kompaniyasi bilan tashkil etilgan qo‘shma korxonada umumiy qiymati 19 mln dollar bo‘lgan 4ta loyiha ham amalga oshiriladi. Geokompozit materiallarni, kompozit shisha toladan mahsulotlarni ishlab chiqarish, kimyoviy chidamkor baklar va ventilyatsiya tizimlarini ishlab chiqarish, baklarni polimer material bilan qoplash, ruxlangan po‘lat simlar ishlab chiqarish kabi loyihalar 2024 yil avgust-noyabr oylarida ishga tushirilishi ko‘zda tutilgan. Mazkur loyihalar ishga tushishi natijasida 36,4 mln dollarlik 15ta yangi turdagi mahsulotlar ishlab chiqariladi va 155ta yangi ish o‘rni yaratiladi.
Dasturning III yo‘nalishi - Ilmiy ishlanmalarga asoslangan texnologiyalarni joriy etish bo‘yicha umumiy qiymati 8,7 mln dollar bo‘lgan 9 ta loyihalar amalga oshiriladi. Ushbu loyihalarning amalga oshirilishi natijasida yiliga 26,6 mlrd so‘mlik 12ta mahsulot turi ishlab chiqariladi.
Ushbu loyihani amalga oshirishda Janubiy Koreyaning KIRAM nodir metallar ilmiy ishlab chiqarish instituti bilan zamonaviy laboratoriya uskunalari bilan jihozlash bo‘yicha shartnomalar imzolandi.
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Fanlar Akademiyasining Umumiy anorganik ximiya instituti bilan qo‘shma ilmiy tekshirish laboratoriyasi tashkil etiladi. Bu maqsadlar uchun 1,2 mlrd so‘m mablag‘ ajratish va ilmiy ishlar olib borish uchun yo‘l xaritalarini tuzish rejalari kelishib olindi.
Dasturning IV yo‘nalishi - Foydalanilmayotgan ishlab chiqarish maydonlarida yangi quvvatlarni tashkil etishga oid loyihalar doirasida  umumiy qiymati 13,55 mln dollar bo‘lgan 6ta loyiha amalga oshirilishi rejalashtirilgan. Jumladan, yuqori issiqbardosh keramik mahsulotlar ishlab chiqarishni tashkil etish loyihasi 2024 yil fevral oyida, Additiv texnologiyalar (3D printer) uchun kukun ishlab chiqarishni tashkil etish loyihasi 2023 yil noyabr oyida, qurilish uchun quruq aralashmalar ishlab chiqarishni tashkil etish  hamda yangi turdagi mahsulotlarni ishlab chiqarishga yo‘naltirilgan loyihalari 2023 yilning mart oyida ishga tushirish ko‘zda tutilgan. Mazkur loyihalar ishga tushishi natijasida 90,58  mln. dollarlik mahsulot tayyorlanib, 277ta ish o‘rni yaratiladi.
2022–2025 yillarda sanoat mahsulotlarini ishlab chiqarish, eksportga yo‘naltirish, investisiyalarni o‘zlashtirish, mahalliylashtirish, yangi ish o‘rinlarini tashkil etish bo‘icha MAQSADLI KO‘RSATKIChLARga ko‘ra, 2022-2025 yillarda 3 536,6 mlrd so‘mlik sanoat mahsulotlari ishlab chiqariladi. 182,8 mln dollarlik mahsulotlar eksport qilinadi. Mahalliylashtirish dasturi bo‘yicha 1 510,3 mlrd so‘mlik mahsulot tayyorlanadi. E'tiborli jihat 2022-2025 yillarda 385ta yangi ish o‘rinlari yaratiladi.
Nodir metallar va qattiq qotishmalar ishlab chiqarish bo‘yicha ilmiy ishlab chiqarish birlashmasi tomonidan 2022 yil yanvar-iyul holatiga ko‘ra, 238,0 mlrd so‘mlik sanoat mahsulotlari ishlab chiqarilgan holda reja 175,5%ga bajarilganini alohida ta'kidlash joiz. 20,6 mln dollarlik mahsulot eksporti amalga oshirilib, reja 357,7%ga uddalangan. Mahalliylashtirish dasturi doirasida 42ta loyiha asosida 62 735,2  mln so‘mlik mahsulot ishlab chiqarilgan. Birlashma tomonidan  joriy yilning 7 oyida ishlab chiqarishdan 115,8 mlrd so‘mlik foyda olingan.
Shuningdek, matbuot anjumanida OAV vakillari o‘zlarini qiziqtirgan savollarga batafsil javob olishdi. Xususan, kombinatda kadrlar siyosati, ijtimoiy himoya mahsulotlar eksporti, mahalliylashtirish kabi masalalar bo‘yicha ham jurnalistlarga to‘liq ma'lumot berildi.

Performing the development tasks at the AMMC
On August 16, 2022, a press conference was held at the National Press Center of Uzbekistan on the topic “Implementation of the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan “On the Development Strategy of New Uzbekistan for 2022-2026” at Almalyk MMC JSC, organized by the information service of the AMMC, together with the center and TV channel "UzReport TV".
The event was attended by Deputy Chairman of the Board of Almalyk MMC JSC for personnel and social issues Sa’di Shermatov, Director of the Scientific and Production Association for the production of rare metals and hard alloys Ilkhom Asadov, Deputy Director of the Scientific and Production Association for the production of rare metals and hard alloys for the production of Ulugbek Ruziev, as well as representatives of the media.
During the event, Ilkhom Asadov informed the conference participants about the implementation of the tasks set for the AMMC in the Development Strategy.
By the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan “On the Development Strategy of New Uzbekistan for 2022-2026”, a number of important tasks are assigned to the Almalyk Mining and Metallurgical Plant, in order to ensure the implementation of which a number of works are currently being carried out. In particular, in pursuance of the decree, a program was developed for the development and development of new products by the research and production association of rare metals and hard alloys Almalyk MMC for 2022-2024.
To date, practical work has already begun on the implementation of this program. In particular, in the direction I – the production of high-value products from rare metals, work is underway within the framework of 11 projects for a total of 28.6 million US Dollars.
In particular, work has begun on involving (in two stages) the processing of tungsten residues from the Ingichka deposit. Currently, in pursuance of the order of the Cabinet of Ministers No. 198-F dated April 26, 2022, a number of works are being carried out to process industrial waste from the Ingichka tungsten deposit, to produce new types of export-oriented products with high added value by extracting tungsten concentrate.
In accordance with the program, tungsten concentrate will be delivered to the research and production association for the production of rare metals and hard alloys of the plant, which will allow the restoration of tungsten production based on local products.
In April 2022, work was carried out to increase the production of molybdenum. As a result of these works, an annual production of 400 tons of molybdenum (17.2 million USD) is expected. In addition, projects for the production of finished products from rare metals will be launched in October this year.
As a result of the implementation of projects in this area, 11 types of products will be produced (tungsten trioxide, tungsten and molybdenum rods, tungsten carbide, hard alloys of grades VK, TK). 165 new jobs will be created. Products worth 23.1 million US Dollars will be exported.
The direction II of the program – it is planned to implement 3 projects for the processing of non-ferrous metals based on copper for a total of 13.0 million US Dollars. As part of this direction, a joint venture was established with the German company Falk Porsche Technik GmbH. The project for the production of copper alloys (bronze, brass) at this enterprise will be launched in November 2023, the project for organizing the production of copper tapes and sheets – in October 2023, the project for the production of powder from copper and its alloys – in October 2024. As a result, 7 new products will be produced for 258 million US Dollars and 145 new jobs will be created.
Also in this direction, a joint venture with Falk Porsche Technic GmbH will implement 4 projects for the total amount of USD 19 million. In August-November 2024, it is planned to implement such projects as the production of geocomposite materials, composite fiberglass products, the production of chemically resistant tanks and ventilation systems, the coating of tanks with polymer material, the production of galvanized steel wire. As a result of the implementation of these projects, the production of 15 new types of products in the amount of 36.4 million US Dollars will be launched and 155 new jobs will be created.
The direction III of the program - 9 projects will be implemented (total value of 8.7 million US dollars) for the introduction of technologies based on scientific developments. As a result of the implementation of these projects, 12 types of products will be produced in the amount of 26.6 billion UZS per year.
During the implementation of this project, contracts were signed with the South Korean Research and Production Institute of Rare Metals "KIRAM" to equip the Scientific-Production Association with modern laboratory equipment.
A joint research laboratory will also be organized with the Institute of General Inorganic Chemistry of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan. To achieve these goals, plans have been agreed to allocate 1.2 billion UZS and draw up road maps for scientific work.
The direction IV of the program – within the framework of projects for the creation of new capacities on unused production areas - it is planned to implement 6 projects with a total cost of 13.55 million US dollars. In particular, the implementation of the following projects is envisaged: a project to organize the production of high-temperature ceramic products – in February 2024, a project to organize the production of powder for additive technologies (3D printers) – in November 2023, projects to organize the production of dry building mixtures and the production of new types of products – in March 2023. As a result of the implementation of these projects, products worth 90.58 million US Dollars will be produced. 277 new jobs will also be created.
In accordance with the targets for the production of industrial products, export orientation, development of investments, localization, creation of new jobs, industrial products worth 3,536.6 billion UZS will be produced in 2022-2025. Products worth 182.8 million US dollars will be exported. Under the localization program, products worth 1,510.3 billion UZS will be manufactured. It is worth noting that 385 new jobs will be created in 2022-2025.
As of January-July 2022, the Scientific-Production Association for the production of rare metals and hard alloys produced industrial products worth 238.0 billion UZS, the forecast was fulfilled by 175.5%. Products worth $20.6 million were exported, the forecast in this direction was fulfilled by 357.7%. Within the framework of the Localization Program, on the basis of 42 projects, products were produced in the amount of 62,735.2 million UZS. For 7 months of 2022, the association received a profit in the amount of 115.8 billion UZS.
During the event, media representatives received detailed answers to their questions. In particular, the responsible persons of the plant provided the information on such issues as the personnel policy of the plant, social protection, export of products and localization.