OKMKda Taraqqiyot strategiyasidagi vazifalar ijrosi
Milliy matbuot markazida OKMK Axborot xizmati va markaz, UzReport TV telekanali hamkorligida “Olmaliq KMK” AJda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining "2022-2026 yillarga mo‘ljallangan Yangi O‘zbekistonning taraqqiyot strategiyasi to‘g‘risida"gi farmoni ijrosi" mavzusida matbuot anjumani o‘tkazildi.
Tadbirda OKMK boshqaruvi raisining xodimlar va ijtimoiy masalalar bo‘yicha o‘rinbosari Sa'di Shermatov, Nodir metallar va qattiq qotishmalar ishlab chiqarish bo‘yicha ilmiy ishlab chiqarish birlashmasi direktori Ilhom Asadov, birlashma direktorining ishlab chiqarish bo‘yicha o‘rinbosari Ulug‘bek Ro‘ziyev hamda OAV vakillari ishtirok etishdi.
Matbuot anjumani UzReport TV telekanali va telekanalning Youtube va Facebookdagi sahifalari orqali jonli efirga uzatildi.
Tadbir so‘z olgan Ilhom Asadov OAV vakillariga taraqqiyot strategiyasida OKMKga belgilab berilgan vazifalar ijrosi yuzasidan birlashma misolida ma'lumotlar berib o‘tdi.
Unga ko‘ra, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “2022-2026 yillarga mo‘ljallangan Yangi O‘zbekistonning taraqqiyot strategiyasi to‘g‘risidagi” farmonida Olmaliq kon-metallurgiya kombinati zimmasiga bir qator muhim vazifalar yuklatildi. Ushbu vazifalar ijrosini ta'minlash maqsadida  bugungi kunda bir qator ishlar amalga oshirilmoqda. Xususan, farmon ijrosi yuzasidan 2022 – 2024 yillarga mo‘ljallangan “Olmaliq KMK” AJ “Nodir metallar va qattiq qotishmalar ilmiy ishlab chiqarish birlashmasi”ni rivojlantirish va yangi mahsulotlarni o‘zlashtirish dasturi ishlab chiqildi.
Dastur ijrosi bo‘yicha amaliy ishlar boshlab yuborilgan. Jumladan, I yo‘nalish - Nodir metallardan yuqori qiymatli mahsulotlar ishlab chiqarish bo‘yicha umumiy qiymati 28,6 mln dollarlik 11 ta loyiha doirasida ishlar olib borilmoqda.
Xususan, “Ingichka” konidagi volfram qoldiqlarini qayta ishlashga jalb qilish (ikki bosqichda) ishlari boshlab yuborildi. Ayni vaqtda kombinat tomonidan Vazirlar Mahkamasining 2022 yil 26-apreldagi 198-F sonli farmoyishi ijrosini ta'minlash borasida “Ingichka” volfram konining texnogen chiqindilarini qayta ishlash, vol'fram konsentratini ajratib olish hisobiga yangi turdagi yuqori qo‘shilgan qiymatli eksportbop mahsulotlarni ishlab chiqarish ishlari bo‘yicha bir qator ishlar olib borilmoqda.
Dasturga muvofiq, volfram  konsentrati kombinatning “Nodir metallar va qattiq qotishmalar ishlab chiqarish bo‘yicha” Ilmiy ishlab chiqarish birlashmasiga yetkazib beriladi. Bu korxonada esa mahalliy mahsulotlar asosida volfram ishlab chiqarishni tiklash imkoniyati yaratiladi.
Ushbu yo‘nalishda Molibden ishlab chiqarishni oshirish ishlari 2022 yilning aprel oyida amalga oshirildi. Natijada yiliga 400 tn (17,2 mln doll) molibden ishlab chiqarilishiga erishiladi. Shuningdek, Nodir metallardan tayyor mahsulotlar ishlab chiqarish loyihalari joriy yilning oktyabr oyida ishga tushiriladi.
Mazkur yo‘nalishdagi loyihalar amalga oshishi natijasida 11ta mahsulot turlari(volfram 3 oksidi, volfram shtabigi, molibden shtabigi, volfram karbidi, VK,TK markali qattiq qotishmalar) ishlab chiqariladi va 165 ta yangi ish o‘rni yaratiladi. 23,1 mln. dollarlik mahsulotlar eksporti amalga oshiriladi.
Dasturning II yo‘nalishi - Mis asosida rangli metallarni qayta ishlash bo‘yicha umumiy qiymati 13,0 mln dollarlik 3 ta loyiha amalga oshirilishi belgilangan. Ayni kunlarda ushbu yo‘nalishda birlashmada Germaniyaning “Falk Porshe Technik Gmbh” kompaniyasi bilan qo‘shma korxona tashkil etildi. Ushbu qo‘shma korxonada Mis qotishmalarini (bronza, latun) ishlab chiqarish loyihasi 2023 yil noyabrda, misdan lenta va listlar ishlab chiqarishni tashkil etish loyihasi 2023 yil oktyabrda, Mis va uni qotishmalaridan kukun ishlab chiqarish 2024 yil fevral oyida ishga tushiriladi. Natijada 7ta yangi turdagi 258 mln dollarlik mahsulot ishlab chiqarilib, 145ta yangi ish o‘rni yaratiladi.
Ushbu yo‘nalishda shuningdek, “Falk Porshe Technik Gmbh” kompaniyasi bilan tashkil etilgan qo‘shma korxonada umumiy qiymati 19 mln dollar bo‘lgan 4ta loyiha ham amalga oshiriladi. Geokompozit materiallarni, kompozit shisha toladan mahsulotlarni ishlab chiqarish, kimyoviy chidamkor baklar va ventilyatsiya tizimlarini ishlab chiqarish, baklarni polimer material bilan qoplash, ruxlangan po‘lat simlar ishlab chiqarish kabi loyihalar 2024 yil avgust-noyabr oylarida ishga tushirilishi ko‘zda tutilgan. Mazkur loyihalar ishga tushishi natijasida 36,4 mln dollarlik 15ta yangi turdagi mahsulotlar ishlab chiqariladi va 155ta yangi ish o‘rni yaratiladi.
Dasturning III yo‘nalishi - Ilmiy ishlanmalarga asoslangan texnologiyalarni joriy etish bo‘yicha umumiy qiymati 8,7 mln dollar bo‘lgan 9 ta loyihalar amalga oshiriladi. Ushbu loyihalarning amalga oshirilishi natijasida yiliga 26,6 mlrd so‘mlik 12ta mahsulot turi ishlab chiqariladi.
Ushbu loyihani amalga oshirishda Janubiy Koreyaning KIRAM nodir metallar ilmiy ishlab chiqarish instituti bilan zamonaviy laboratoriya uskunalari bilan jihozlash bo‘yicha shartnomalar imzolandi.
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Fanlar Akademiyasining Umumiy anorganik ximiya instituti bilan qo‘shma ilmiy tekshirish laboratoriyasi tashkil etiladi. Bu maqsadlar uchun 1,2 mlrd so‘m mablag‘ ajratish va ilmiy ishlar olib borish uchun yo‘l xaritalarini tuzish rejalari kelishib olindi.
Dasturning IV yo‘nalishi - Foydalanilmayotgan ishlab chiqarish maydonlarida yangi quvvatlarni tashkil etishga oid loyihalar doirasida  umumiy qiymati 13,55 mln dollar bo‘lgan 6ta loyiha amalga oshirilishi rejalashtirilgan. Jumladan, yuqori issiqbardosh keramik mahsulotlar ishlab chiqarishni tashkil etish loyihasi 2024 yil fevral oyida, Additiv texnologiyalar (3D printer) uchun kukun ishlab chiqarishni tashkil etish loyihasi 2023 yil noyabr oyida, qurilish uchun quruq aralashmalar ishlab chiqarishni tashkil etish  hamda yangi turdagi mahsulotlarni ishlab chiqarishga yo‘naltirilgan loyihalari 2023 yilning mart oyida ishga tushirish ko‘zda tutilgan. Mazkur loyihalar ishga tushishi natijasida 90,58  mln. dollarlik mahsulot tayyorlanib, 277ta ish o‘rni yaratiladi.
2022–2025 yillarda sanoat mahsulotlarini ishlab chiqarish, eksportga yo‘naltirish, investisiyalarni o‘zlashtirish, mahalliylashtirish, yangi ish o‘rinlarini tashkil etish bo‘icha MAQSADLI KO‘RSATKIChLARga ko‘ra, 2022-2025 yillarda 3 536,6 mlrd so‘mlik sanoat mahsulotlari ishlab chiqariladi. 182,8 mln dollarlik mahsulotlar eksport qilinadi. Mahalliylashtirish dasturi bo‘yicha 1 510,3 mlrd so‘mlik mahsulot tayyorlanadi. E'tiborli jihat 2022-2025 yillarda 385ta yangi ish o‘rinlari yaratiladi.
Nodir metallar va qattiq qotishmalar ishlab chiqarish bo‘yicha ilmiy ishlab chiqarish birlashmasi tomonidan 2022 yil yanvar-iyul holatiga ko‘ra, 238,0 mlrd so‘mlik sanoat mahsulotlari ishlab chiqarilgan holda reja 175,5%ga bajarilganini alohida ta'kidlash joiz. 20,6 mln dollarlik mahsulot eksporti amalga oshirilib, reja 357,7%ga uddalangan. Mahalliylashtirish dasturi doirasida 42ta loyiha asosida 62 735,2  mln so‘mlik mahsulot ishlab chiqarilgan. Birlashma tomonidan  joriy yilning 7 oyida ishlab chiqarishdan 115,8 mlrd so‘mlik foyda olingan.
Shuningdek, matbuot anjumanida OAV vakillari o‘zlarini qiziqtirgan savollarga batafsil javob olishdi. Xususan, kombinatda kadrlar siyosati, ijtimoiy himoya mahsulotlar eksporti, mahalliylashtirish kabi masalalar bo‘yicha ham jurnalistlarga to‘liq ma'lumot berildi.

Исполнение задач Стратегии развития на АГМК
16 августа 2022 года в Национальном пресс-центре Узбекистана прошла пресс-конференция на тему «Исполнение Указа Президента Республики Узбекистан «О стратегии развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы» в АО «Алмалыкский ГМК», организованная информационной службой АГМК, совместно с центром и телеканалом «UzReport TV».
В мероприятии приняли участие заместитель председателя правления АО «Алмалыкский ГМК» по персоналу и социальным вопросам Саъди Шерматов, директор научно-производственного объединения по производству редких металлов и твердых сплавов Илхом Асадов, заместитель директора научно-производственного объединения по производству редких металлов и твердых сплавов по производству Улугбек Рузиев, а также представители средств массовой информации.
В ходе мероприятия Илхом Асадов проинформировал участников конференции о реализации задач, поставленных перед АГМК в Стратегии развития.
Указом Президента Республики Узбекистан «О стратегии развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы» на Алмалыкский горно-металлургический комбинат возложен ряд важных задач, в целях обеспечения выполнения которых в настоящее время проводится ряд работ. В частности, во исполнение указа разработана программа развития и освоения новой продукции научно-производственным объединением редких металлов и твердых сплавов «Алмалыкский ГМК» на 2022-2024 годы.
На сегодняшний день уже начата практическая работа по реализации данной программы. В частности, по I направлению – производство высокоценных изделий из редких металлов, ведутся работы в рамках 11 проектов на общую сумму 28,6 млн долларов США.
В частности, начаты работы по вовлечению (в два этапа) в переработку вольфрамовых остатков месторождения «Ингичка». В настоящее время во исполнение распоряжения Кабинета Министров № 198-Ф от 26 апреля 2022 года проводится ряд работ по переработке техногенных отходов вольфрамового месторождения «Ингичка», производству новых видов экспортоориентированной продукции с высокой добавленной стоимостью за счет извлечения вольфрамового концентрата.
В соответствии с программой вольфрамовый концентрат будет доставляться в научно-производственное объединение по производству редких металлов и твердых сплавов комбината, что позволит восстановить производство вольфрама на основе местной продукции.
В апреле 2022 года были проведены работы по увеличению производства молибдена. В результате этих работ ожидается достижение ежегодного производства 400 т молибдена (17,2 млн долл.). Кроме этого, в октябре текущего года будут запущены проекты по производству готовых изделий из редких металлов.
В результате реализации проектов данного направления будет производиться 11 видов продукции (трехокись вольфрама, вольфрамовые и молибденовые штабики, карбид вольфрама, твердые сплавы марок ВК, ТК). Будет создано 165 новых рабочих мест. На экспорт будет поставляться продукции на сумму 23,1 млн долларов США.
II направление программы – намечена реализация 3 проектов по переработке цветных металлов на основе меди на общую сумму 13,0 млн долларов США. В рамках этого направления создано совместное предприятие с немецкой компанией «Falk Porsche Technik GmbH». Проект по производству медных сплавов (бронза, латунь) на этом предприятии будет запущен в ноябре 2023 года, проект по организации производства медных лент и листов – в октябре 2023 года, проект по производству порошка из меди и ее сплавов – в октябре 2024. В результате будет произведено 7 новых видов продукции на 258 миллионов долларов США и создано 145 новых рабочих мест.
Также в этом направлении на совместном с компанией «Falk Porsche Technic Gmbh» предприятии будет реализовано 4 проекта на общую сумму 19 млн долларов США. В августе-ноябре 2024 года планируется реализовать такие проекты, как производство геокомпозитных материалов, изделий из композитного стекловолокна, производство химически стойких баков и систем вентиляции, покрытие баков полимерным материалом, производство оцинкованной стальной проволоки. В результате реализации данных проектов будет налажено производства 15 новых видов продукции на сумму 36,4 млн долларов США и создано 155 новых рабочих мест.
III направление программы – будет реализовано 9 проектов (общей стоимостью 8,7 млн. долларов США) по внедрению технологий, основанных на научных разработках. В результате реализации этих проектов будет производиться 12 видов продукции на сумму 26,6 млрд сумов в год.
В ходе реализации данного проекта подписаны контракты с южнокорейским научно-производственным институтом редких металлов «KIRAM» на оснащение НПО современным лабораторным оборудованием.
Также будет организована совместная научно-исследовательская лаборатория с Институтом общей неорганической химии Академии Наук Республики Узбекистан. Для реализации этих целей согласованы планы по выделению 1,2 млрд сумов и составлению дорожных карт для проведения научных работ.
IV направление программы – в рамках проектов по созданию новых мощностей на неиспользуемых производственных площадях – планируется реализовать 6 проектов общей стоимостью 13,55 млн долларов США. В частности, предусмотрена реализация следующих проектов: проект по организации производства высокотемпературной керамической продукции – в феврале 2024 года, проект по организации производства порошка для аддитивных технологий (3D-принтеров) – в ноябре 2023 года, проекты по организации производства сухих строительных смесей и производству новых видов продукции – в марте 2023 года. В результате реализации этих проектов будет произведено продукции на сумму 90,58 млн долларов США. Также будет создано 277 новых рабочих мест.
В соответствии с целевыми показателями по производству промышленной продукции, экспортоориентированности, освоению инвестиций, локализации, созданию новых рабочих мест в 2022-2025 годах будет произведено промышленной продукции на сумму 3 536,6 млрд сумов. На экспорт будет поставляться продукции на 182,8 млн долларов США. По программе локализации будет изготавливаться продукция на 1 510,3 млрд сумов. Стоит отметить, что в 2022-2025 годах будет создано 385 новых рабочих мест.
Научно-производственным объединением по производству редких металлов и твердых сплавов по состоянию на январь-июль 2022 года произведено промышленной продукции на сумму 238,0 млрд сумов, прогноз выполнен на 175,5%. Экспортировано продукции на сумму 20,6 млн. долларов, прогноз в этом направлении выполнен на 357,7%.  В рамках Программы локализации на основе 42 проектов произведено продукции на сумму 62 735,2 млн сумов. За 7 месяцев 2022 года объединением получена прибыль в размере 115,8 млрд сумов.
В ходе мероприятия представители СМИ получили подробные ответы на интересующие их вопросы. В частности, ответственными лицами комбината была представлена информация по таким вопросам, как кадровая политика комбината, социальная защита, экспорт продукции и локализация.