Brifing: “Olmaliq KMK" AJda yoshlar siyosati bo‘yicha olib borilayotgan ishlar
Bu haqda joriy yilning 7-may kuni AOKAda o‘tkazilgan brifingda kombinat boshqaruv raisining yoshlar masalalari boʻyicha maslahtchisi Azamat Mavlonov ma'lum qildi.
Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida yoshlar siyosati ustuvor vazifa hisoblanadi. Kombinatda yoshlarni mehnat qilishi, o‘z salohiyatlarini namoyon etishlari uchun barcha sharoitlar yaratilgan. Bevosita raqamlarga to‘xtaladigan bo‘lsak bugungi kunda kombinatda jami yoshlar soni 11055 nafarni tashkil qiladi. Ularning 3083 nafarini ayollar tashkil etadi. 1351 nafari yoshlar oliy ma'lumotli bo‘lib, 658 nafari esa rahbar va muhandis texnik xodimlardir.
2023-yilda kombinatda yoshlar siyosatini olib borish, kadrlar zahirasini shakllantirish, ommaviy tadbirlar, ma'naviy-ma'rifiy soha, sport musobaqalari va ijtimoiy qo‘llab quvvatlashga doir salmoqli ishlar amalga oshirildi.
Shuningdek, o‘tgan yilda yosh mutaxassislarni rahbarlik lavozimlariga tayyorlash, ularni o‘z kasbiga nisbatan qiziqishlarini orttirish va kombinat kelajagi uchun kerakli kadrlar bo‘lib yetishishlari uchun bir qator chora-tadbirlar amalga oshirildi.  Jumladan, yoshlar o‘rtasida “Eng yaxshi yosh rahbar”, “Eng yaxshi yosh mexanik-2023”, “Eng yaxshi yosh boyituvchi-2023”, “Eng yaxshi yosh kimyogar-2023”, “Eng yaxshi yosh metallurg-2023”, “Eng yaxshi yosh konchi-muhandis-2023”, “Eng yaxshi yosh muhandis quruvchi-2023”, “Eng yaxshi geolog-2023”, “Eng yaxshi yosh energetik-2023”, “Mehnat muhofazasi va xavfsizlik texnikasi bo‘yicha eng yaxshi yosh muhandis” va boshqa kasb mahorati tanlovlari o‘tkazildi. Ushbu tanlovlarning g‘oliblari rahbarlik lavozimlariga tavsiya etilib, tajribali mutaxassislarga biriktirilgan holda “Ustoz-shogird” an'analariga ham e'tibor qaratilmoqda.
Yoshlarning bo‘sh vaqtini mazmunli tashkil qilish, intellektual salohiyatini oshirish maqsadida kombinat hamda Olmaliq shahri yoshlari o‘rtasida muntazam ravishda “Zakovat” intellektual o‘yinini liga tarzida o‘tkazish yo‘lga qo‘yildi.
Yoshlar o‘rtasida sog‘lom turmush tarzini keng targ‘ib qilish, ular o‘rtasida jismoniy sog‘lomlashtirish va sport tadbirlarini tashkil etish maqsadida o‘zida 12 ta sport turini qamrab oligan “Yoshlar spartakiadasi-2023” musobaqalari o‘tkazildi. Ushbu musobaqalarda 2500 nafardan ziyod sportga qiziqishi bor yoshlari ishtirok etishgan.
Shuningdek, “Yosh kitobxon-2023” ko‘rik-tanlovi, “Jonajon maktabimga kitob sovg‘a qilaman” loyihasi ham yoshlar o‘rtasida kitobga bo‘lgan qiziqishni oshishini ta'minlashi shubhasiz.
Olmaliq kon-metallurgiya kombinati Yoshlar ittifoqi kengashi tomonidan yoshlarni ijtimoiy ahvoliga, kombinat ishchi-xodimlarining farzandlariga, kombinat hayotida faol bo‘lgan yoshlarga muntazam e'tibor qaratib kelinmoqda.
Ayniqsa, iqtidorli yoshlarni qo‘llab-quvvatlash yo‘lida amalga oshirilayotgan ishlarimiz natijasida hozirda Germaniyaning Frayberg konchilik akademiyasida 2 nafar yosh mutaxassisimiz doktorantura bosqichida ta'lim olishmoqda. Shuningdek, 2 nafar yosh mutaxassisimiz ham Yaponiyaning Akita universitetida doktorantura bosqichida ta'limni davom ettirishmoqda.
Shu yo‘nalishda 2024-yilda ham ishlarimizni davom ettirgan holda iste'doli yoshlarimizning Germaniya va Xitoy davlatlarining yetakchi oliy dargohlarida o‘qitishni maqsad qilganmiz.
Iqtidorli yoshlar tomonidan bildirilgan ratsionalizatorlik takliflarini ishlab chiqarishga tatbiq etish ishlari ko‘rib chiqilmoqda.
Ma'lumki, kombinat yoshlarining malakasini doimiy oshirish, ularni o‘z ustilarida uzluksiz ishlashlarini ta'minlash va zahira kadrlar bilan ishlashni rivojlantirish maqsadida “Muhandislar maktabi” qurildi. Ushbu maktabda ham iqtidorli yoshlar o‘z malakalarini oshirishadi.
Shuningdek, bu ishlab chiqarishda xorij tajribasini qo‘llash orqali samaradorlikni yanada oshirish maqsadida chet tillarini o‘rganish istagidagi yoshlarga til o‘rganish kurslari tashkil etilishi rejalashtirilgan.
Yoshlar o‘rtasida jinoyatchilikni oldini olish, ularni turli oqimlar ta'siridan himoya qilish, ularning bo‘sh vaqtlarini mazmunli tashkil etish borasidagi amaliy ishlar ham o‘z samarasini bermoqda.
O‘ylaymanki, kelgusida ham yoshlarni qo‘llab-quvvatlash borasida amalga oshirayotgan ishlarimiz bardavomlik kasb etib, nafaqat kombinatimiz ravnaqiga balki respublikamizning rivoji uchun ya'ni Yangi O‘zbekistonni barpo etishda asosiy omil bo‘lib xizmat qiladi.

+998 71 619 23 33On May 7, Azamat Mavlonov, Advisor to the Chairman of the Board of JSC “Almalyk MMC” on Youth Issues, spoke about the implementation of youth policy at the Almalyk Mining and Metallurgical Complex at a briefing at AIMC.
One of the priority tasks at the Almalyk Mining and Metallurgical Complex is youth policy. It is worth noting that the plant has created all the conditions for young people to not only work, but also to realize their potential.
To date, the total number of young people at the Almalyk Mining and Metallurgical Complex is 11,055 people. Of these, 3,083 are girls. 1,351 young workers have higher education, 658 hold management positions and are engineering and technical workers.
In 2023, the plant carried out a lot of work to implement youth policy, form a personnel reserve, hold mass and spiritual and educational events, sports competitions and social support for young people.
In addition, in 2023, various professional skills competitions were held, aimed at preparing young specialists for management positions, increasing their interest in the profession. In particular, the following competitions were held among the plant’s youth: “Best Young Manager”, “Best Young Mechanic-2023”, “Best Young Enrichment Engineer-2023”, “Best Young Chemist-2023”, “Best Young Metallurgist-2023”, “Best Young Mining Engineer-2023”, “Best Young Civil Engineer-2023”, “Best Young Geologist-2023”, “Best Young Power Engineer-2023”, “Best Young Occupational Health and Safety Engineer”. The winners of these competitions were recommended for management positions and assigned to experienced specialists for advanced training, continuing the tradition of “Mentor-student”.
In order to organize meaningful leisure time for young people, to increase their intellectual potential, the intellectual game “Zakovat” is held on a regular basis, in which young people not only from AMMC, but also from the city take part.
In order to widely promote a healthy lifestyle among young people, to organize physical education, health and sports events, the “Youth sports and athletic contest-2023” competitions were held in 12 sports. More than 2,500 young workers took part in these competitions.
In order to increase the interest of young people in reading books, the competition “Young Book Lover-2023” and the project “I will give a book to my beloved and native school” were held.
The Council of the Youth Union of the Almalyk Mining and Metallurgical Complex pays special attention to active youth and children of the employees of Complex.
Currently, thanks to the support of especially gifted youth, 2 of our young specialists are studying for a doctorate at the Freiberg Mining Academy (Germany). Two more of our young specialists are continuing their doctoral studies at Akita University in Japan. We intend to continue working in this direction this year.
The issue of introducing rationalization proposals put forward by the talented youth of the plant into production is being considered.
In order to create conditions for self-development and advanced training of the youth of Complex, a modern Engineering School has been built.
It is also planned to organize language courses for young people who want to learn foreign languages in the near future.
Along with this, practical work is being fruitfully carried out to prevent crime among young people, to protect them from the negative influence of alien movements and destructive ideas.