Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida 2022-yil natijalari bo'yicha brifing
Bu haqda AOKAda o‘tkazilgan brifingda kombinat axborot xizmati rahbari Umida Qarshiboyeva ma'lum qildi:
Kombinat mehnat jamoasi tomonidan 2022-yilga belgilangan barcha vazifalar bajarilishiga erishildi.
Xususan, 2022-yilda 30,5 trln so‘mlik tovar mahsulotlari ishlab chiqarildi. (belgilangan reja 28 trl tashkil etadi.), prognoz 108,3 foizga bajarildi.
Mahsulotlar kesimida:
mis katodi — 148 516 tonna (loyiha quvvati 148 000 tonna)
metalli rux — 90,05 ming tonna
oltingugurt kislotasi — 815,0 ming tonna  ishlab chiqarildi.
qimmatbaho metallar rejasi:
oltin — rejasi 100,3%
kumush — rejasi xam 100,3 % bajarildi.
Shuningdek, nodir metallar: molibden — 1 177,2 tonna va 33,8 tonna volfram  34,5 tonna selen, 2,8 tonna tellur hamda 92,5 kg palladiy mahsuloti ishlab chiqarildi.
Investitsiya dasturi doirasida o‘z mablag‘lari va kreditlar hisobidan 788,8 mln dollar o‘zlashtirilib, o‘tgan yilga nisbatan 1,7 barobarga o‘sishiga erishildi. Bunda umumiy qiymati 1,3 trln so‘m bo‘lgan 15 ta loyiha, shu jumladan ijtimoiy sohada 5 ta ob'yekt (116,1 mlrd so‘m) foydalanishga topshirildi.
Jami 947,5 mln dollar qiymatdagi mahsulot eksport qilinib, prognoz 110,8 foizga bajarildi.
Mahalliylashtirish dasturi doirasida 334,1 mlrd so‘m miqdorda mahsulotlar ishlab chiqarildi yoki prognozga nisbatan 141,0 foizni tashkil etdi.
Raqamlashtirish dasturi bo‘yicha texnologik jarayonlarni avtomatlashtirishga qaratilgan 48 ta axborot tizimlari joriy qilinib, qog‘oz hujjat aylanishi 80 foizga va omborlardagi tovar-moddiy boyliklar qoldiqlari 260 mlrd so‘mga qisqartirildi hamda jami 237 mlrd so‘m iqtisod qilindi.
2022-yilda Kombinat tomonidan byudjetga 18,6 trln so‘m, ijtimoiy jamg‘armalarga 240,3 mlrd so‘m to‘lovlar amalga oshirildi.

Briefing on the Results of the Operation of the AMMC for 2022
In 2022, Almalyk Mining and Metallurgical Complex produced commercial products worth 30.5 trillion UZS.
The head of the information service of AMMC, Umida Karshiboeva, spoke about this at the briefing at AMMC.
The AMMC staff has fulfilled all the production targets set for 2022.
In particular, in 2022, commercial products worth 30.5 trillion UZS were produced (the forecast was 28 trillion UZS). The task in this direction was fulfilled by 108.3%.
In terms of products:
copper cathode – 148,516 tons (design capacity – 148,000 tons);
metal zinc – 90.05 thousand tons;
sulfuric acid – 815.0 thousand tons.
Forecasts for precious metals fulfilled for:
gold – 100.3%;
silver – 100.3%.
Rare metals produced:
molybdenum – 1,177.2 tons;
tungsten – 33.8 tons;
selenium – 34.5 tons;
tellurium – 2.8 tons;
palladium – 92.5 kg.
As part of the investment program, 788.8 million USD were utilized from own funds and loans. Compared to the previous year, an increase of 1.7 times was noted in this direction. 15 projects had been implemented with a total value of 1.3 trillion UZS, including the commissioning of 5 social facilities (worth 116.1 billion UZS).
During the reporting period, products totaling 947.5 million US dollars were exported, the forecast was fulfilled by 110.8%.
In the framework of the Localization Program, products worth 334.1 billion UZS were produced (the forecast was fulfilled by 141.0%).
As part of the Digitalization Program, 48 information systems were introduced aimed at automating the production processes, the paper document flow was reduced by 80%, as well as the volume of inventory balances (by 260 billion UZS), saving a total of 237 billion UZS.
In 2022, AMMC made payments to the state budget in the amount of 18.6 trillion UZS, and to social funds in the amount of 240.3 billion UZS.