Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida 2022-yil natijalari bo'yicha brifing
Bu haqda AOKAda o‘tkazilgan brifingda kombinat axborot xizmati rahbari Umida Qarshiboyeva ma'lum qildi:
Kombinat mehnat jamoasi tomonidan 2022-yilga belgilangan barcha vazifalar bajarilishiga erishildi.
Xususan, 2022-yilda 30,5 trln so‘mlik tovar mahsulotlari ishlab chiqarildi. (belgilangan reja 28 trl tashkil etadi.), prognoz 108,3 foizga bajarildi.
Mahsulotlar kesimida:
mis katodi — 148 516 tonna (loyiha quvvati 148 000 tonna)
metalli rux — 90,05 ming tonna
oltingugurt kislotasi — 815,0 ming tonna  ishlab chiqarildi.
qimmatbaho metallar rejasi:
oltin — rejasi 100,3%
kumush — rejasi xam 100,3 % bajarildi.
Shuningdek, nodir metallar: molibden — 1 177,2 tonna va 33,8 tonna volfram  34,5 tonna selen, 2,8 tonna tellur hamda 92,5 kg palladiy mahsuloti ishlab chiqarildi.
Investitsiya dasturi doirasida o‘z mablag‘lari va kreditlar hisobidan 788,8 mln dollar o‘zlashtirilib, o‘tgan yilga nisbatan 1,7 barobarga o‘sishiga erishildi. Bunda umumiy qiymati 1,3 trln so‘m bo‘lgan 15 ta loyiha, shu jumladan ijtimoiy sohada 5 ta ob'yekt (116,1 mlrd so‘m) foydalanishga topshirildi.
Jami 947,5 mln dollar qiymatdagi mahsulot eksport qilinib, prognoz 110,8 foizga bajarildi.
Mahalliylashtirish dasturi doirasida 334,1 mlrd so‘m miqdorda mahsulotlar ishlab chiqarildi yoki prognozga nisbatan 141,0 foizni tashkil etdi.
Raqamlashtirish dasturi bo‘yicha texnologik jarayonlarni avtomatlashtirishga qaratilgan 48 ta axborot tizimlari joriy qilinib, qog‘oz hujjat aylanishi 80 foizga va omborlardagi tovar-moddiy boyliklar qoldiqlari 260 mlrd so‘mga qisqartirildi hamda jami 237 mlrd so‘m iqtisod qilindi.
2022-yilda Kombinat tomonidan byudjetga 18,6 trln so‘m, ijtimoiy jamg‘armalarga 240,3 mlrd so‘m to‘lovlar amalga oshirildi.

Брифинг по итогам деятельности АГМК за 2022 год
За 2022 год Алмалыкским горно-металлургическим комбинатом произведено товарной продукции на сумму 30,5 трлн сумов.
Об этом рассказала руководитель информационной службы АГМК Умида Каршибоева на брифинге в АИМК.
Трудовым коллективом АГМК выполнены все производственные задачи, поставленные на 2022 год.
В частности, за 2022 год произведено товарной продукции на сумму 30,5 трлн сумов (прогноз составлял 28 трлн сумов). Задание в этом направлении выполнено на 108,3%.
В разрезе продукции произведено:
медного катода – 148 516 тонн (проектная мощность – 148 000 тонн);
цинка металлического – 90,05 тыс. тонн;
серной кислоты – 815,0 тыс. тонн.
Прогнозы по драгоценным металлам выполнены:
золото – 100,3%;
серебро – 100,3%.
Редких металлов произведено:
молибдена — 1 177,2 тонны;
вольфрама – 33,8 тонны;
селена – 34,5 тонны;
теллура – 2,8 тонны;
палладия – 92,5 кг.
В рамках инвестиционной программы за счет собственных средств и кредитов освоено 788,8 млн долларов США. Относительно предыдущего года в этом направлении отмечен рост в 1,7 раза. Реализовано 15 проектов общей стоимостью в 1,3 трлн сумов, в том числе введено в эксплуатацию 5 объектов социальной сферы (на 116,1 млрд. сумов).
За отчетный период экспортировано продукции на общую сумму 947,5 млн долларов США, прогноз выполнен на 110,8%.
В рамках Программы локализации произведено продукции на сумму 334,1 млрд сумов (прогноз выполнен на 141,0%).
В рамках Программы цифровизации внедрены 48 информационных систем, направленных на автоматизацию технологических процессов, сокращен бумажный документооборот на 80%, а также объем складских остатков товарно-материальных ценностей (на 260 миллиардов сумов), сэкономлено в общей сложности 237 миллиардов сумов.
В 2022 году со стороны АГМК произведено платежей в бюджет на сумму 18,6 трлн сумов, в социальные фонды – на сумму 240,3 млрд сумов.