Media forum OKMKda davom ettirildi
Ma'lumki, O‘zbekiston Jurnalistlar uyushmasi va Toshkent viloyati hokimligi hamkorligida joriy yilning 30-iyul kuni Nurafshon shahrida “Ommaviy axborot vositalarida milliy kontent yaratish mas'uliyati” mavzusida respublika mediaforumi o‘z ishini boshladi.
30-31 iyul hamda 1-avgust kunlari o‘tkaziladigan mazkur respublika mediaforumida davlat va nodavlat markaziy ommaviy axborot vositalari vakillari, Qoraqalpog‘iston Respublikasi hamda har bir viloyatdan jurnalist va blogerlar ishtirok etishmoqda.
Mediaforum ishtirokchilari uchun bugun Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida press-tur tashkil etildi.
Press-tur davomida OAV vakillari Qalmoqqir konidagi ish jarayoni bilan tanishdilar. Shuningdek, jurnalistlar kombinatda amalga oshirilayotgan investitsiyaviy loyihalarni ko‘zdan kechirishdi.
Jumladan, “Yoshlik-1 konini o‘zlashtirish” investitsiyaviy loyihasi doirasida barpo etilayotgan 3-mis boyitish fabrikasining qurilish jarayoni, loyihaning ahamiyati jurnalistlarda katta taassurot qoldirdi.
Ayni paytda 3-Mis boyitish fabrikasi qurilish-montaj ishlari pudrat tashkiloti bilan tuzilgan EPC shartnomasi doirasida fabrikaning ishlab chiqarish sexlari uchun zarur bo‘lgan barcha asosiy texnologik uskuna va jihozlar qurilish-montaj maydoniga olib kelinib, o‘rnatish ishlari olib borilmoqda. Qurilish-montaj ishlarida texnik nazoratni amalga oshirish uchun “Worley Parsons” xorijiy kompaniyasi jalb qilingan. 3-Mis boyitish fabrikasining rudani qayta ishlash yillik quvvati 60 mln tonnaga ega. 3-Mis boyitish fabrikasi foydalanishga topshirilgandan so‘ng, 2 800 dan ziyod yangi ish o‘rinlari yaratiladi. Shuningdek, davlat byudjetiga yiliga qo‘shimcha 300 mln dollardan ortiq soliq tushumlari ta'minlanadi. Eksport hajmi 500 mln dollarga ortadi. E'tiborlisi MDH davlatlarida yagona bo‘lgan va zamonaviy avtomatlashtirilgan boshqaruv tizimiga ega bu fabrika kombinatning ma'danni qayta ishlash quvvatini 100 mln tonnaga yetkazadi.
Press-tur ishtirokchilarining navbatdagi manzili muhandislik maktabi bo‘ldi.
Muhandislik maktabi loyihasi O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 11-sentyabrdagi “O‘zbekiston – 2030” ctrategiyasini 2023-yilda sifatli va o‘z vaqtida amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-300-son qaroriga muvofiq amalga oshirilmoqda.
- Ushbu maktabni loyihalash ishlari Germaniyaning “Aurubis” kompaniyasining o‘quv markazi namunasida amalga oshirilgan. Maktab tinglovchilari bu yerda nafaqat nazariy balki amaliy mashg‘ulotlarni o‘tishlariga barcha sharoitlar yaratildi, deydi maktab direktori Bekzod Salimov. - Buning uchun maktabga 5 ta o‘q o‘zakli frezerlik uskunasi, 2 ta raqamli dasturiy boshqaruvli tokarlik dastgohi, 1 ta frezer uskunasi, metallarni kesuvchi lazer uskunasi, duradgorlik ish stol(verstak)lari ham olib kelinib, montaj qilindi.
Muhandislik maktabida birinchi bosqichda geologiya, konchilik ishi, kon sanoati transportlari, marksheyderlik ishi, foydali qazilmalarni boyitish, metallurgiya, mexanika, energetika, ishlab chiqarishni avtomatlashtirish yo‘nalishlarida faoliyat olib borayotgan kombinat ishchi xodimlari o‘qitiladi.
Ikkinchi bosqichda esa ushbu maktabda kombinat va O‘zbekistonning boshqa sanoat korxonalari uchun muhandis texnik xodimlarni tayyorlash rejalashtirilgan.
- Xolmurod Salimov, O‘zbekiston Jurnalistlar uyushmasi raisi: Mamlakatimizning gigant korxonasi sanalgan Olmaliq kon-metallurgiya kombinatining faoliyati biz va jurnalistlar uchun har doim qiziq bo‘lgan. Shuning uchun mediaforum doirasida Respublikamiz jurnalistlari uchun kombinatda press-tur tashkil etishni rejalashtirgandik. Kombinat rahbariyati tomonidan taklifimiz qo‘llab-quvvatlandi. Jurnalistlar korxona faoliyati bilan yaqindan tanishib, katta taassurot olishdi. Ayniqsa, kombinatda amalga oshirilayotgan investitsiyaviy loyihalar, asr loyihasi, deya e'tirof etilayotgan “Yoshlik-1 koni” loyihasi bizni hayratlantirdi. Mazkur loyihalar mamlakatimiz iqtisodiy qudratini oshirishda muhim ahamiyat kasb etadi. Fursatdan foydalanib, bizga ushbu loyihalar bilan yaqindan tanishish imkoniyatini yaratib bergan OKMK rahbariyatiga O‘zbekiston Jurnalistlar uyushmasi rahbariyati nomidan o‘z minnatdorchiligimni bildirib qolaman. O‘ylaymanki, kelgusida ham kombinat bilan hamkorligimiz bardavomlik kasb etadi.
Press-tur davomida mamlakatimiz OAV vakillari kombinat faoliyati haqida to‘liq ma'lumotga ega bo‘lishdi.

Республиканский медиа-форум продолжился на АГМК
В рамках республиканского медиа-форума на тему «Ответственность за создание национального контента в средствах массовой информации», начавшего свою работу 30 июля в Нурафшане, 31 июля состоялся пресс-тур на Алмалыкский горно-металлургический комбинат.
В форуме, организованном Союзом журналистов Узбекистана совместно с хокимиятом Ташкентской области, принимают участие представители государственных и негосударственных центральных СМИ, а также журналисты и блогеры из Республики Каракалпакстан и различных областей нашей страны.
В ходе пресс-тура представители СМИ побывали на смотровой площадке рудника «Кальмакыр». Также гости ознакомились с ходом реализации инвестиционного проекта «Освоение месторождения «Ёшлик I», в рамках которого возводится новая медная обогатительная фабрика-3.
В настоящее время в рамках договора «EPC», подписанного с подрядной организацией, на строительную площадку медной обогатительной фабрики-3 доставлено основное технологическое оборудование, необходимое для производственных цехов предприятия. В настоящее время ведутся монтажные работы. Для осуществления технического контроля в строительно-монтажных работах привлечена зарубежная компания «Worley Parsons». Производственная мощность МОФ-3 по переработке руды составляет 60 млн тонн в год. Предусматривается, что ввод нового предприятия позволит открыть 2 800 новых рабочих мест. Кроме этого, ежегодный объем налоговых поступлений в государственный бюджет увеличится на 300 миллионов долларов США. Объем экспорта увеличится на 500 млн долларов США. Стоит отметить, что с запуском МОФ-3, единственной в странах СНГ и обладающей современной автоматизированной системой управления, мощность по переработке руды комбината достигнет 100 млн тонн.
Следующим пунктом посещения участников пресс-тура стала Инженерная школа комбината. Проект Инженерной школы реализуется в соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 11 сентября 2023 года № ПП-300 «О мерах по качественной и своевременной реализации Стратегии «Узбекистан-2030» в 2023 году».
- Прототипом для инженерной школы стал учебный центр компании «Aurubis». Здесь созданы все условия для получения не только теоретических знаний, но и практических навыков, - рассказал директор данной школы Бекзод Салимов. - Для школы приобретено всё необходимое оборудование – осевые фрезерные станки, токарные станки с цифровым программным управлением, лазерное оборудование для резки металлов и т.д.
На первом этапе в инженерной школе будут обучаться работники комбината, ведущие свою трудовую деятельность в следующих областях: геология, горное дело, горный транспорт, маркшейдерское дело, обогащение полезных ископаемых, металлургия, механика, энергетика, автоматизация производства.
На втором этапе здесь будут готовиться инженерно-технические работники для АГМК и других промышленных предприятий Республики Узбекистан.
Председатель Союза журналистов Узбекистана Холмурод Салимов: «Деятельность Алмалыкского горно-металлургического комбината – гиганта цветной металлургии нашей страны, всегда привлекала внимание представителей СМИ. И потому в рамках медиа-форума мы планировали организовать пресс-тур на АГМК, в котором примут участие журналисты всей нашей республики. Отрадно, что наше предложение было поддержано руководством комбината. Пользуясь случаем, от имени руководства Союза журналистов Узбекистана выражаю свою признательность руководству АГМК за предоставленную прекрасную возможность ознакомиться с деятельностью крупного предприятия, а также впечатляться инвестиционными мегапроектами, реализация которых имеет огромное значение для повышения экономической мощи нашей страны».