Olmaliq kon-metallurgiya kombinati ijtimoyi sohani qo‘llab quvvatlash borasida 2024-yilda amalga oshirgan ishlari bilan tanishtirib o‘tamiz. Aytish joizki, OKMK ishlab chiqarish ko‘rsatkichlarini bajarish barobarida respublikamizni ijtimoiy sohasini qo‘llab quvvatlash va rivojlantirish maqsadida salmoqli hissa qo‘shib keladi.
Xususan, joriy yilda kombinat homiyligida Namangan viloyati Pop tumanidagi Chodak qishlog‘ida yangi tikuvchilik fabrikasi ishga tushirildi. Kombinat tomonidan tikuv fabrikasi uchun Yaponiya va Xitoyda ishlab chiqarilgan tikuv mashinalari xarid qilindi va 520 nafar ayol ish bilan ta'minlandi.
Toshkent viloyati Oqqo‘rg‘on tumani “Eltamg‘ali” Mahallasida bolalar bog‘chasi va turar joy binosi foydalanishga topshirildi. 2 qavatli binoda joylashgan bolalar bog‘chasi 80 o‘ringa mo‘ljallangan bo‘lib, bino to‘liq barcha jihozlar bilan ta'minlandi. Shuningdek, 2 qavatli binoda 14 ta 2 xonali xonadonlar boquvchisini yo‘qotgan, ijtimoiy himoyaga muhtoj oilalarga berildi. Ushbu ta'mirlash ishlariga 7,33 mlrd so‘m sarflandi.
Toshkent viloyati Angren shahrida joylashgan 34-sonli ixtisoslashtirilgan maktab-internatga turar-joy binolarini ta'mirlash uchun qurilish materiallari ajratildi. Shuningdek, Angren shahrini ijtimoiy qo‘llab quvvatlash maqsadida 2 842 p/m issiqlik magistral quvurlari almashtirildi. Bugungi kunda qo‘shimcha 2 987 p/m issiqlik magistral quvurlarini almashtirish ishlari olib borilmoqda.
Toshkent viloyatining ijtimoiy soha obyektlarini (maktabgacha ta'lim tashkilotlari, maktablar, shifoxonalar, oilaviy poliklinikalar) isitish qozonlari va issiqlik tizimini ta'mirlash maqsadida 22,2 mlrd so‘m homiylik mablag‘i ajratildi.
Toshkentning Shayxontohur tumani mahallalaridagi ijtimoiy himoyaga muhtoj aholi qatlamlarini moddiy qo‘llab quvvatlash va hududlarini obodonlashtirish ishlariga 1 mlrd so‘m homiylik mablag‘i o‘tkazib berildi.
“Yunusobod siti” hududida podstansiya va 110 kV kabel tarmog‘ini qurish ishlariga amaliy yordam ko‘rsatildi. Ushbu ishlarga 210 mlrd so‘m mablag‘ sarflandi.
O‘zbekiston ko‘zi ojizlar jamiyati yurak-asab kasalliklari sihatgohi” binosidagi mavjud 2 ta liftlari xayriya mablag‘lari hisobidan yangisiga almashtirildi.
Shuningdek, 2024-yil fevral oyida elektr tarmog‘ida ko‘p uzilishlar bo‘layotgan mahallalar 1 ta 1000 kV kuchlanishli transformator bilan ta'minlandi.
Sirdaryo viloyati Sirdaryo tumanidagi 71-son maxsus maktab-internati qurilishiga 22,5 mlrd so‘mlik homiylik yordami ko‘rsatildi.
Bekobod shahridagi mahallalarni obodonlashtirish ishlariga 2 mlrd so‘m mablag‘ berildi.
Yangi yo‘l tumanidagi mahallalarni obodonlashtirish uchun 657 mln mablag‘ berildi.
Ayni kunlarda kombinat homiyligida Bekobod shahridagi ko‘p tarmoqli markaziy shahar poliklinikasida kapital ta'mirlash ishlari olib borilayapti. Ta'mir ishlari 2024-yilning oxiriga qadar tugallanishini belgilangan bo‘lib, kapital ta'mir ishlariga 2 mlrd so‘mdan oshiq mablag‘ yo‘naltirilishi ko‘zda tutilgan.
Olmaliq shahridagi “Hilol” jome masjidi hududini asfalt bilan qoplash uchun 820 mln so‘mlik homiylik ko‘rsatildi.
Ijtimoiy soha obyektlariga jami bo‘lib 652 kVtlik quyosh fotoelektr stansiyalari o‘rnatib berilgan.
Aprel oyida OKMKda Muhandislik maktabi o‘z faoliyatini boshladi. Kombinat ehtiyojlari uchun professional muhandis-texnik xodimlarni qayta tayyorlash maqsadida Muhandislik maktabi barpo etildi. Maktabni loyihalash Germaniyaning “Aurubis” kompaniyasining o‘quv markazi namunasida amalga oshirildi. Muhandislik maktabida geologiya, konchilik ishi, kon sanoati transportlari, marksheyderlik ishi, foydali qazilmalarni boyitish, metallurgiya, mexanika, energetika, ishlab chiqarishni avtomatlashtirish yo‘nalishlarida faoliyat olib borayotgan mutaxassislar o‘qitiladi.
2024-yil may oyida Olmaliq shahrida joylashgan “Quruvchilar” bog‘i foydalanishga topshirildi. Kombinat ishchi-xodimlari tomonidan Obodonlashtirish va qurilish ishlari natijasida 3 150 daraxt ko‘chati va 25 000 tup gul ko‘chati ekildi. Yashil maydonlarni sug‘orish tizimi yangilandi. Yoritish tizimi ham yangilandi
2024-yil avgust oyida kombinat mehnat faxriylari uchun “Nuroniylar maskani” foydalanishga topshirildi. Maskanda faxriylar uchun turli xil adabiyotlarni mutolaa qilishlari, shaxmat, shashka kabi sport o‘yinlarini o‘ynashlariga hamda ovqatlanishlari uchun sharoitlar yaratilgan.
2024-yil oktyabr oyida Ijtimoiy obyektlar boshqarmasi tasarrufidagi 12-sonli “Daryocha” maktabgacha ta'lim tashkiloti to‘liq ta'mirlanib, foydalanishga topshirildi. Bog‘chaning ta'mir ishlariga 3,75 mlrd so‘m mablag‘ sarflandi.
Bundan tashqari, kombinat ishchi xodimlarning sharoitlarini yaxshilash borasida ham bir qator xayrli ishlarni bajarib kelmoqda. Xondiza kon boshqarmasida 200 o‘rinli yotoqxona foydalanishga topshirildi. Mazkur yotoqxona uzoq masofadan kelib konda ishlaydigan ishchi-xodimlar uchun mo‘ljallangan bo‘lib, qurilish ishlariga 5,1 mlrd so‘mdan oshiq mablag‘ sarflandi.
Joriy yilda shuningdek, OKMK futbol jamoasining akademiyasi tarbiyalanuvchilari uchun 2 ta futbol maydonlari foydalanishga topshirildi.
Shuningdek, kombinat tomonidan ishchi-xodimlarning salomatligini muhofaza etish maqsadida bepul tibbiy ko‘riklar tashkil etildi. O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirligi Milliy tibbiyot markazi tomonidan mobil angiograf tibbiy qurilmasi yordamida kombinatda mehnat qilayotgan 100 ga yaqin ayollar malakali shifokorlar tomonidan yurak qon tomir kasalliklari bo‘yicha tezkor tibbiy tekshiruvdan o‘tkazildi.
“100 matonatli ayol”, “Birgalikda bayram qilamiz”, “Biz birgamiz!”, “Matonatingiz oldida bosh egamiz!” “Yurakdan yurakka”aksiyasi shiorlari ostida ehtiyojmand va nogironligi bo‘lgan 1800 nafar kishi ijtimoiy va moddiy qo‘llab-quvvatlandi.
“O‘zbekiston bo‘ylab sayohat qil” shiori ostida turistik sayohatlar tashkil etilib, 1134 nafar ishchi-xodimga imtiyozli narxlarda yo‘llanmalar ajratildi. Shuningdek, ularning 532 nafariga bepul yo‘llanmalar berildi.
5451 nafar xodimlar va ularning oila a'zolari kombinat sanatoriy-profilaktoriysida hamda Respublika sanatoriyalarida sog‘lomlashtirildi.
Yozgi ta'til davrida kombinat ishchi-xodimlarining 4357 nafar farzandlari OKMK bolalar dam olish oromgohlarida dam olishdi. Shundan 342nafariga bepul yo‘llanmalar ajratildi.
Har oyda 1151 nafar kombinat nafaqaxo‘rlari, II jahon urushi mehnat fronti qatnashchilari, Baynalminal jangchilar hamda Chernobil AES avariyasini bartaraf etishda ishtirok etganlarga oziq-ovqat jamlanmalari berildi.
2024-yilda 278 nafar ayollar, 35 nafar nogironligi bo‘lgan shaxslar, 14 nafar chin yetim va vasiylikka olinganlar kombinatga ishga qabul qilingan.
Olmaliq shahridagi ko‘p qavatli uylarni, mahallalarni va ijtimoiy obyektlarni ta'mirlash ishlariga 7,5 mlrd so‘m mablag‘ sarflandi.
Yashil makon loyiha doirasida jami 243 gektar yer maydoniga 1,5mln daraxt ko‘chatlari ekildi.
Sport sohasida OKMK faol. Xususan, 2024-yilning may va avgust oylarida gandbol bo‘yicha Toshkentda bo‘lib o‘tgan Markaziy Osiyo ochiq chempionatida Oliy liga OKMK erkaklar jamoasi 1-o‘rinni, ayollar jamoasi 2-o‘rinni egalladi. O‘zbekiston Respublikasi Mustaqilligi kubogi bahslarida gandbolchi erkaklar 1-o‘rin, ayollar jamoasi 3-o‘rinni qo‘lga kiritishdi. Gandbol bo‘yicha OKMK erkaklar va ayollar jamoasi mamlakat chempioni bo‘lishdi. “OKMK-W” ayollar futbol jamoasi mamlakat chempionatida ikkinchi o‘rin sohibi bo‘lishdi. Futbol bo‘yicha OKMK PFK jamoasi superligada mavsumni 47 ochko to‘plagan holda kumush medal bilan yakunladi. 11-dekabr kuni OKMK jamoasiga Feyr-pley sovrini tantanali ravishda topshirildi.
Olmaliq kon-metallurgiya kombinati ijtimoiy sohani qo‘llab quvvatlash borasidagi ishlari davom ettiradi. Zero, oldimizga qo‘yilgan ustuvor yo‘nalishlardan biri bu xalq farovonligini oshirishga xizmat qilishdir.

+998 71 619 23 33В Агентстве информации и массовой коммуникации с участием руководителя информационной службы АО «Алмалыкский ГМК» Умиды Каршибаевой был проведен брифинг, в ходе которого была представлена информация о проделанной в 2024 году работе по поддержке социальной сферы.
Стоит отметить, Алмалыкский горно-металлургический комбинат наряду с выполнением производственных показателей вносит весомый вклад в поддержку и развитие социальной сферы нашей страны.
В частности, в марте 2024 года в поселке Чадак Папского района Наманганской области была введена в эксплуатацию новая швейная фабрика, построенная при финансовой поддержке АГМК. Здесь создано 520 новых рабочих мест.
В августе были введены в эксплуатацию детская образовательная организация и жилой дом, построенные при спонсорстве АГМК в махалле «Элтамгали» Аккурганского района. Детский сад расположен в отдельно стоящем 2-х этажном здании и рассчитан на 80 мест. Учреждение оборудовано полностью. Обновлены системы горячего и холодного водоснабжения, канализация, отопление. В двухэтажном здании жилого дома имеется 14 двухкомнатных квартир. Их собственниками стали 14 семей, потерявших кормильца и нуждающихся в социальной защите. На эти работы было выделено 7,33 млрд сумов.
Специализированной школе-интернату №34 в Ангрене Ташкентской области выделены строительные материалы для ремонта жилых помещений. Кроме этого, в целях социальной поддержки Ангрена заменены 2 842 погонных метра магистральных труб. На сегодняшний день ведутся работы по замене ещё 2 987 п/м труб.
На осуществление ремонта котлов и отопительной системы объектов социальной сферы Ташкентской области (дошкольные образовательные организации, школы, больницы, семейные поликлиники) было направлено 22,2 млрд сумов спонсорских средств.
В целях материальной поддержки нуждающихся в социальной защите жителей махаллей Шайхантахурского района, а также организации благоустроительных работ на этих территориях выделены спонсорские средства в размере 1 млрд сумов.
Строительство подстанции (ПС 110 кВ) и кабельной сети на территории «Юнусобод Сити» проспонсировано со стороны АГМК.
За счет благотворительных средств в здании санатория сердечно-неврологических заболеваний Общества слепых Узбекистана заменены 2 лифта на новые.
На строительство специализированной школы-интерната №71, расположенной в Сырдарьинской области, была выделена спонсорская помощь в размере 22,5 млрд сумов.
На благоустройство махаллей Бекабада оказана спонсорская помощь в размере 2 млрд сумов.
На асфальтирование территории мечети «Хилол» в Алмалыке выделено 820 млн сумов.
На благоустройство махаллей Янгиюльского района было направлено 657 млн сумов.
На объектах социальной сферы установлены солнечные фотоэлектрические станции мощностью 652 кВт.
В настоящее время при спонсорстве АГМК ведутся работы по капитальному ремонту центральной многопрофильной городской поликлиники Бекабада. Реконструкцию, на которую направлены средства в размере 2 млрд сумов, планируется завершить до конца 2024 года.
Инженерная школа, построенная в целях переподготовки профессиональных инженерно-технических работников АГМК, начала свою деятельность в апреле 2024 года. Прототипом для инженерной школы стал учебный центр компании «Aurubis», являющейся крупным представителем медной промышленности в Европе. В зависимости от направления и тем занятия проводятся с участием иностранных преподавателей.
В мае 2024 года введен в эксплуатацию парк «Строителей», расположенный в Алмалыке. В связи с тем, что парк площадью 7,5 гектаров находится на наклонной поверхности, специалисты произвели также земельные работы. Проведены электричество и водоснабжение. В результате озеленительных и строительных работ посажено 3 150 саженцев деревьев, 25 000 саженцев цветов. Обновлена система орошения зеленых насаждений. Также обновлена система освещения, установлено 20 солнечных прожекторов.
В августе 2024 года введен в эксплуатацию комплекс «Нуронийлар маскани», организованный в здании общежития №2 управления социальных объектов. В этом учреждении созданы условия для проведения содержательного досуга ветеранов труда АГМК. Здесь они могут насладиться чтением произведений художественной литературы, играть в шашки и шахматы.
31 октября 2024 года состоялось открытие дошкольной образовательной организации № 12 управления социальных объектов после капитального ремонта, проведенного при спонсорстве АГМК. На ремонтные работы детского сада было выделено 3,75 млрд сумов.
Кроме этого, комбинат осуществляет ряд работ по улучшению условий для своих работников. В январе 2024 года для тружеников рудоуправления «Хандиза» АГМК, приезжающих издалека, было возведено новое общежитие на 200 мест. 24 числа состоялась торжественная церемония открытия данного объекта.
В текущем году также введены в эксплуатацию 2 футбольных поля для воспитанников академии футбольной команды АГМК.
В августе 2024 года около 100 женщин прошли срочное квалифицированное медицинское обследование на предмет сердечно-сосудистых заболеваний. Национальным медицинским центром Министерства здравоохранения Республики Узбекистан с помощью мобильного ангиографа в Алмалыкском городском медицинском объединении был организован медицинский осмотр работниц комбината, имеющих сердечные заболевания. В общей сложности около 100 женщин прошли срочное медицинское обследование, проведенное высококвалифицированными врачами.
В рамках акций, проведенных под девизами «100 матонатли аёл», «Биргаликда байрам қиламиз», «Биз биргамиз!», «Матонатигиз олдида бош эгамиз!» «Юракдан юракка», была оказана социальная и материальная поддержка 1 800 нуждающимся и лицам с ограниченными возможностями.
Под девизом «Ўзбекистон бўйлаб саёҳат қил» организованы туристические экскурсии. 1 134 работникам выделены путевки по льготным ценам, 532 из них получили путевки бесплатно.
Более 5 тысяч работников и члены их семей были оздоровлены в санаториях-профилакториях Алмалыкского горно-металлургического комбината и республиканских здравницах.
В летний оздоровительный сезон текущего года 4 357 детей работников АГМК отдохнули в детских лагерях комбината. 342 из них получили бесплатные путевки.
Ежемесячно 1151 пенсионеру АГМК, участникам трудового фронта Второй мировой войны, воинам-интернационалистам, участникам ликвидации аварии на Чернобыльской АЭС были переданы продуктовые наборы.
В 2024 году на АГМК были трудоустроены 278 женщин, 35 лиц с инвалидностью, 14 круглых сирот и находящихся под опекой.
На ремонт многоквартирных домов, махаллей и социальных объектов Алмалыка было направлено 7,5 млрд сумов.
В рамках проекта «Яшил макон» («Зелёный край») на 243 гектарах земли посажено 1,5 млн саженцев различных фруктовых и декоративных деревьев.
Также высокую результативность продемонстрировали спортсмены АГМК. В частности, команда ПФК АГМК по футболу завершила сезон в Суперлиге с серебряной медалью, набрав 47 очков. В 2018 году команда АГМК впервые в своей истории выиграла Кубок Узбекистана. В 2019 и 2020 годах наши футболисты выходили в финал Кубка Узбекистана. В 2020 и 2021 годах стали обладателями бронзовых медалей. Кроме этого, команда приняла участие в групповом этапе Лиги чемпионов Азии сезона 2023/2024. 11 декабря футболисты АГМК были удостоены победы в номинации «Фейр-плей».
На международном турнире женская команда по футболу «OKMK FA» U-13 завоевала серебряную медаль. 12 ноября в матче 26-го тура между командами высшей лиги XXX Чемпионата Узбекистана женская команда по футболу «OKMK-W» одержала победу над командой «Пахтакор-W» со счетом 7:0 и впервые досрочно заняла второе место в «Женской Высшей лиге-2024».
По итогам открытого чемпионата Центральной Азии по гандболу, прошедшего в столице нашей страны, мужская команда АГМК заняла первое место, женская команда – второе место. На соревнованиях Кубка независимости Узбекистана гандболисты комбината стали обладателями золотых медалей, гандболистки – бронзовых медалей. Также обе команды становились чемпионами страны.
Алмалыкский горно-металлургический комбинат продолжит работу по поддержке социальной сферы, ведь одной из приоритетных задач, поставленных перед нами, является повышение благосостояния народа.