Olmaliq kon-metallurgiya kombinati ijtimoyi sohani qo‘llab quvvatlash borasida 2024-yilda amalga oshirgan ishlari bilan tanishtirib o‘tamiz. Aytish joizki, OKMK ishlab chiqarish ko‘rsatkichlarini bajarish barobarida respublikamizni ijtimoiy sohasini qo‘llab quvvatlash va rivojlantirish maqsadida salmoqli hissa qo‘shib keladi.
Xususan, joriy yilda kombinat homiyligida Namangan viloyati Pop tumanidagi Chodak qishlog‘ida yangi tikuvchilik fabrikasi ishga tushirildi. Kombinat tomonidan tikuv fabrikasi uchun Yaponiya va Xitoyda ishlab chiqarilgan tikuv mashinalari xarid qilindi va 520 nafar ayol ish bilan ta'minlandi.
Toshkent viloyati Oqqo‘rg‘on tumani “Eltamg‘ali” Mahallasida bolalar bog‘chasi va turar joy binosi foydalanishga topshirildi. 2 qavatli binoda joylashgan bolalar bog‘chasi 80 o‘ringa mo‘ljallangan bo‘lib, bino to‘liq barcha jihozlar bilan ta'minlandi. Shuningdek, 2 qavatli binoda 14 ta 2 xonali xonadonlar boquvchisini yo‘qotgan, ijtimoiy himoyaga muhtoj oilalarga berildi. Ushbu ta'mirlash ishlariga 7,33 mlrd so‘m sarflandi.
Toshkent viloyati Angren shahrida joylashgan 34-sonli ixtisoslashtirilgan maktab-internatga turar-joy binolarini ta'mirlash uchun qurilish materiallari ajratildi. Shuningdek, Angren shahrini ijtimoiy qo‘llab quvvatlash maqsadida 2 842 p/m issiqlik magistral quvurlari almashtirildi. Bugungi kunda qo‘shimcha 2 987 p/m issiqlik magistral quvurlarini almashtirish ishlari olib borilmoqda.
Toshkent viloyatining ijtimoiy soha obyektlarini (maktabgacha ta'lim tashkilotlari, maktablar, shifoxonalar, oilaviy poliklinikalar) isitish qozonlari va issiqlik tizimini ta'mirlash maqsadida 22,2 mlrd so‘m homiylik mablag‘i ajratildi.
Toshkentning Shayxontohur tumani mahallalaridagi ijtimoiy himoyaga muhtoj aholi qatlamlarini moddiy qo‘llab quvvatlash va hududlarini obodonlashtirish ishlariga 1 mlrd so‘m homiylik mablag‘i o‘tkazib berildi.
“Yunusobod siti” hududida podstansiya va 110 kV kabel tarmog‘ini qurish ishlariga amaliy yordam ko‘rsatildi. Ushbu ishlarga 210 mlrd so‘m mablag‘ sarflandi.
O‘zbekiston ko‘zi ojizlar jamiyati yurak-asab kasalliklari sihatgohi” binosidagi mavjud 2 ta liftlari xayriya mablag‘lari hisobidan yangisiga almashtirildi.
Shuningdek, 2024-yil fevral oyida elektr tarmog‘ida ko‘p uzilishlar bo‘layotgan mahallalar 1 ta 1000 kV kuchlanishli transformator bilan ta'minlandi.
Sirdaryo viloyati Sirdaryo tumanidagi 71-son maxsus maktab-internati qurilishiga 22,5 mlrd so‘mlik homiylik yordami ko‘rsatildi.
Bekobod shahridagi mahallalarni obodonlashtirish ishlariga 2 mlrd so‘m mablag‘ berildi.
Yangi yo‘l tumanidagi mahallalarni obodonlashtirish uchun 657 mln mablag‘ berildi.
Ayni kunlarda kombinat homiyligida Bekobod shahridagi ko‘p tarmoqli markaziy shahar poliklinikasida kapital ta'mirlash ishlari olib borilayapti. Ta'mir ishlari 2024-yilning oxiriga qadar tugallanishini belgilangan bo‘lib, kapital ta'mir ishlariga 2 mlrd so‘mdan oshiq mablag‘ yo‘naltirilishi ko‘zda tutilgan.
Olmaliq shahridagi “Hilol” jome masjidi hududini asfalt bilan qoplash uchun 820 mln so‘mlik homiylik ko‘rsatildi.
Ijtimoiy soha obyektlariga jami bo‘lib 652 kVtlik quyosh fotoelektr stansiyalari o‘rnatib berilgan.
Aprel oyida OKMKda Muhandislik maktabi o‘z faoliyatini boshladi. Kombinat ehtiyojlari uchun professional muhandis-texnik xodimlarni qayta tayyorlash maqsadida Muhandislik maktabi barpo etildi. Maktabni loyihalash Germaniyaning “Aurubis” kompaniyasining o‘quv markazi namunasida amalga oshirildi. Muhandislik maktabida geologiya, konchilik ishi, kon sanoati transportlari, marksheyderlik ishi, foydali qazilmalarni boyitish, metallurgiya, mexanika, energetika, ishlab chiqarishni avtomatlashtirish yo‘nalishlarida faoliyat olib borayotgan mutaxassislar o‘qitiladi.
2024-yil may oyida Olmaliq shahrida joylashgan “Quruvchilar” bog‘i foydalanishga topshirildi. Kombinat ishchi-xodimlari tomonidan Obodonlashtirish va qurilish ishlari natijasida 3 150 daraxt ko‘chati va 25 000 tup gul ko‘chati ekildi. Yashil maydonlarni sug‘orish tizimi yangilandi. Yoritish tizimi ham yangilandi
2024-yil avgust oyida kombinat mehnat faxriylari uchun “Nuroniylar maskani” foydalanishga topshirildi. Maskanda faxriylar uchun turli xil adabiyotlarni mutolaa qilishlari, shaxmat, shashka kabi sport o‘yinlarini o‘ynashlariga hamda ovqatlanishlari uchun sharoitlar yaratilgan.
2024-yil oktyabr oyida Ijtimoiy obyektlar boshqarmasi tasarrufidagi 12-sonli “Daryocha” maktabgacha ta'lim tashkiloti to‘liq ta'mirlanib, foydalanishga topshirildi. Bog‘chaning ta'mir ishlariga 3,75 mlrd so‘m mablag‘ sarflandi.
Bundan tashqari, kombinat ishchi xodimlarning sharoitlarini yaxshilash borasida ham bir qator xayrli ishlarni bajarib kelmoqda. Xondiza kon boshqarmasida 200 o‘rinli yotoqxona foydalanishga topshirildi. Mazkur yotoqxona uzoq masofadan kelib konda ishlaydigan ishchi-xodimlar uchun mo‘ljallangan bo‘lib, qurilish ishlariga 5,1 mlrd so‘mdan oshiq mablag‘ sarflandi.
Joriy yilda shuningdek, OKMK futbol jamoasining akademiyasi tarbiyalanuvchilari uchun 2 ta futbol maydonlari foydalanishga topshirildi.
Shuningdek, kombinat tomonidan ishchi-xodimlarning salomatligini muhofaza etish maqsadida bepul tibbiy ko‘riklar tashkil etildi. O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirligi Milliy tibbiyot markazi tomonidan mobil angiograf tibbiy qurilmasi yordamida kombinatda mehnat qilayotgan 100 ga yaqin ayollar malakali shifokorlar tomonidan yurak qon tomir kasalliklari bo‘yicha tezkor tibbiy tekshiruvdan o‘tkazildi.
“100 matonatli ayol”, “Birgalikda bayram qilamiz”, “Biz birgamiz!”, “Matonatingiz oldida bosh egamiz!” “Yurakdan yurakka”aksiyasi shiorlari ostida ehtiyojmand va nogironligi bo‘lgan 1800 nafar kishi ijtimoiy va moddiy qo‘llab-quvvatlandi.
“O‘zbekiston bo‘ylab sayohat qil” shiori ostida turistik sayohatlar tashkil etilib, 1134 nafar ishchi-xodimga imtiyozli narxlarda yo‘llanmalar ajratildi. Shuningdek, ularning 532 nafariga bepul yo‘llanmalar berildi.
5451 nafar xodimlar va ularning oila a'zolari kombinat sanatoriy-profilaktoriysida hamda Respublika sanatoriyalarida sog‘lomlashtirildi.
Yozgi ta'til davrida kombinat ishchi-xodimlarining 4357 nafar farzandlari OKMK bolalar dam olish oromgohlarida dam olishdi. Shundan 342nafariga bepul yo‘llanmalar ajratildi.
Har oyda 1151 nafar kombinat nafaqaxo‘rlari, II jahon urushi mehnat fronti qatnashchilari, Baynalminal jangchilar hamda Chernobil AES avariyasini bartaraf etishda ishtirok etganlarga oziq-ovqat jamlanmalari berildi.
2024-yilda 278 nafar ayollar, 35 nafar nogironligi bo‘lgan shaxslar, 14 nafar chin yetim va vasiylikka olinganlar kombinatga ishga qabul qilingan.
Olmaliq shahridagi ko‘p qavatli uylarni, mahallalarni va ijtimoiy obyektlarni ta'mirlash ishlariga 7,5 mlrd so‘m mablag‘ sarflandi.
Yashil makon loyiha doirasida jami 243 gektar yer maydoniga 1,5mln daraxt ko‘chatlari ekildi.
Sport sohasida OKMK faol. Xususan, 2024-yilning may va avgust oylarida gandbol bo‘yicha Toshkentda bo‘lib o‘tgan Markaziy Osiyo ochiq chempionatida Oliy liga OKMK erkaklar jamoasi 1-o‘rinni, ayollar jamoasi 2-o‘rinni egalladi. O‘zbekiston Respublikasi Mustaqilligi kubogi bahslarida gandbolchi erkaklar 1-o‘rin, ayollar jamoasi 3-o‘rinni qo‘lga kiritishdi. Gandbol bo‘yicha OKMK erkaklar va ayollar jamoasi mamlakat chempioni bo‘lishdi. “OKMK-W” ayollar futbol jamoasi mamlakat chempionatida ikkinchi o‘rin sohibi bo‘lishdi. Futbol bo‘yicha OKMK PFK jamoasi superligada mavsumni 47 ochko to‘plagan holda kumush medal bilan yakunladi. 11-dekabr kuni OKMK jamoasiga Feyr-pley sovrini tantanali ravishda topshirildi.
Olmaliq kon-metallurgiya kombinati ijtimoiy sohani qo‘llab quvvatlash borasidagi ishlari davom ettiradi. Zero, oldimizga qo‘yilgan ustuvor yo‘nalishlardan biri bu xalq farovonligini oshirishga xizmat qilishdir.

+998 71 619 23 33A briefing was held at the Agency for Information and Mass Communications with the participation of the head of the information service of JSC “Almalyk MMC” Umida Karshibaeva, during which information was presented on the work done in 2024 to support the social sphere.
It is worth noting that the Almalyk Mining and Metallurgical Complex, along with the fulfillment of production indicators, makes a significant contribution to the support and development of the social sphere of our country.
In particular, in March 2024, a new garment factory, built with the financial support of AMMC, was put into operation in the village of Chadak, Pap district, Namangan region. 520 new jobs were created here.
In August, a children's educational organization and a residential building, built with the sponsorship of AMMC in the “Eltamgali” mahalla of Aqqurgan district, were put into operation. The kindergarten is located in a separate 2-storey building and is designed for 80 children. The institution is fully equipped. The hot and cold water supply systems, sewerage, and heating have been updated. The two-story residential building has 14 two-room apartments. They are owned by 14 families who have lost their breadwinner and are in need of social protection. 7.33 billion UZS were allocated for these works.
Specialized Boarding School No. 34 in Angren, Tashkent region, was allocated building materials for the repair of residential premises. In addition, 2,842 linear meters of main pipes were replaced for the purpose of social support for Angren. Work is currently underway to replace another 2,987 linear meters of pipes.
22.2 billion UZS of sponsorship funds were allocated for the repair of boilers and heating systems of social facilities in Tashkent region (preschool educational organizations, schools, hospitals, family clinics).
In order to provide financial support to residents of the mahallas of the Shaykhantakhur district in need of social protection, as well as to organize improvement works in these territories, sponsorship funds in the amount of 1 billion UZS were allocated.
The construction of a substation (PS 110 kV) and a cable network on the territory of "Yunusobod City" was sponsored by AMMC.
At the expense of charitable funds, 2 elevators were replaced with new ones in the building of the sanatorium for cardiovascular and neurological diseases of the Society of the Blind of Uzbekistan.
Sponsorship assistance in the amount of 22.5 billion UZS was allocated for the construction of Specialized Boarding School No. 71, located in the Syrdarya region.
Sponsorship assistance in the amount of 2 billion UZS was provided for the improvement of the mahallas of Bekabad.
820 million UZS were allocated for asphalting the territory of the “Khilol” mosque in Almalyk.
657 million UZS were allocated for the improvement of the mahallas of the Yangiyul district. Solar photovoltaic stations with a capacity of 652 kW have been installed at social facilities.
Currently, with the sponsorship of AMMC, major repairs are underway at the central multidisciplinary city polyclinic of Bekabad. The reconstruction, for which funds in the amount of 2 billion UZS have been allocated, is planned to be completed by the end of 2024.
The engineering school, built for the purpose of retraining professional engineering and technical workers of AMMC, began its activities in April 2024. The prototype for the engineering school was the training center of the Aurubis company, a major representative of the copper industry in Europe. Depending on the direction and topics, classes are held with the participation of foreign teachers.
In May 2024, the “Stroiteley” Park located in Almalyk was put into operation. Due to the fact that the park with an area of 7.5 hectares is located on a sloping surface, specialists also carried out earthworks. Electricity and water supply were provided. As a result of landscaping and construction works, 3,150 tree seedlings and 25,000 flower seedlings were planted. The irrigation system of green spaces was updated. The lighting system was also updated, 20 solar floodlights were installed.
In August 2024, the “Nuroniylar Maskani” complex, organized in the building of hostel No. 2 of the social facilities department, was put into operation. This institution has created conditions for meaningful leisure for veterans of AMMC labor. Here they can enjoy reading fiction, play checkers and chess.
On October 31, 2024, the opening of preschool educational organization No. 12 of the social facilities department took place after a major overhaul carried out with the sponsorship of AMMC. 3.75 billion UZS were allocated for the repair work of the kindergarten.
In addition, the enterprise is carrying out a number of works to improve conditions for its employees. In January 2024, a new dormitory for 200 people was built for workers of the “Khandiza” mine department of AMMC, who come from afar. On the 24th, a grand opening ceremony of this facility was held.
This year, 2 football fields for the pupils of the AMMC football team academy were also put into operation.
In August 2024, about 100 women passed urgent qualified medical examination for cardiovascular diseases. The National Medical Center of the Ministry of Health of the Republic of Uzbekistan organized a medical examination of female workers of the plant with heart diseases using a mobile angiograph in the Almalyk City Medical Association. In total, about 100 women underwent an urgent medical examination conducted by highly qualified doctors.
As part of the campaigns held under the slogans "100 Matonatli Ayol", "Birgalikda Bayram Qilamiz", "Biz Birgamiz!", "Matonatigiz Oldida Bosh Egamiz!" "Yurakdan Yurakka", social and material support was provided to 1,800 needy people and people with disabilities.
Under the motto "Travel around Uzbekistan" tourist excursions were organized. 1,134 employees were given discounted vouchers, 532 of them received free vouchers.
More than 5 thousand employees and their family members were treated in the sanatoriums and health resorts of the Almalyk Mining and Metallurgical Complex and republican health resorts.
During the summer health season of the current year, 4,357 children of AMMC employees rested in the children's camps of the plant. 342 of them received free vouchers.
Every month, 1,151 AMMC pensioners, participants in the labor front of the Second World War, internationalist soldiers, and participants in the liquidation of the Chernobyl accident were given food packages. In 2024, 278 women, 35 people with disabilities, 14 full orphans and those under guardianship were employed at AMMC.
7.5 billion UZS were allocated for the repair of apartment buildings, mahallas and social facilities in Almalyk.
As part of the Yashil Makon (Green Land) project, 1.5 million seedlings of various fruit and ornamental trees were planted on 243 hectares of land.
AMMC athletes also demonstrated high performance. In particular, the PFC AMMC football team finished the season in the Super League with a silver medal, scoring 47 points. In 2018, the AMMC team won the Uzbekistan Cup for the first time in its history. In 2019 and 2020, our football players reached the final of the Uzbekistan Cup. In 2020 and 2021, they became the owners of bronze medals. In addition, the team took part in the group stage of the Asian Champions League of the 2023/2024 season. On December 11, the AMMC football players were awarded the victory in the Fair Play nomination.
At the international tournament, the women's football team "OKMK FA" U-13 won a silver medal. On November 12, in the match of the 26th round between the teams of the top league of the XXX Championship of Uzbekistan, the women's football team "OKMK-W" defeated the team "Pakhtakor-W" with a score of 7:0 and for the first time ahead of schedule took second place in the "Women's Top League-2024".
According to the results of the open Central Asian handball championship, held in the capital of our country, the men's team of AMMC took first place, the women's team – second place. At the competitions of the Independence Cup of Uzbekistan, the handball players of the plant became the owners of gold medals, the handball players – bronze medals. Both teams also became national champions.
Almalyk Mining and Metallurgical Complex will continue to work to support the social sphere, because one of the priority tasks set before us is to improve the well-being of the people.