Brifing: OKMK tomonidan 2025-yilning 1-choragi ishlab chiqarish prognozlari ijrosi
Bu haqda AOKAda o‘tkazilgan brifingda "Olmaliq KMK” AJ Axborot xizmati rahbari Umida Qarshiboyeva ma'lum qildi.
Olmaliq kon-metallurgiya kombinati mehnat jamoasi tomonidan 2025-yilning 1-choragida barcha ishlab chiqarish prognozlari bajarildi
Jumladan, 1-chorak bo‘yicha 8,2 trln so‘mlik tovar mahsulotlari ishlab chiqarish belgilangan bo‘lib, amalda 9,1 trln so‘mlik tovar mahsulotlari tayyorlandi. Reja 113,9%ga bajarildi.
Shuningdek, prognoz bo‘yicha 1,7 mlrd so‘mlik xalq iste'moli mollari ishlab chiqarish belgilangandi, amalda esa 2,3 mlrd so‘mlik xalq iste'moli mollari tayyorlanib, reja 134,4%ga bajarildi.
Mis katodi ishlab chiqarish vazifasi 101,4%ga bajarilib, o‘sish sur'ati +101,7%ni tashkil etdi.
O‘z xom ashyomizdan mis  ishlab chiqarish prognozi 118,4%ga, rux ishlab chiqarish esa 102,7%ga bajarilgan.
1-chorakda shuningdek, mis kuporosi(100%), emallangan mis simlar(100%), texnik selen va tellur(100%), perrenat ammoniy(100,9%), palladiy kukuni(102,5%) kabi mahsulotlar ishlab chiqarish prognozlari ham bajarildi.
Eksportga to‘xtaladigan bo‘lsak,
Joriy yilning yanvar-mart holatiga ko‘ra, ekport prognozi 105,4%ga bajarilib, 101 mln 735 ming dollarlik mahsulotlar eksporti amalga oshirildi.
Xorijiy iste'molchilarga mis katodi, mis katankasi, rux, rux kuporosi, mis kuporosi, kadmiy, texnik tellur kabi mahsulotlar yuborilgan.
2025-yilda yangi bozorlar o‘zlashtirilishi ko‘zda tutilgan bo‘lib, xususan, Isroil va Marokash kabi davlatlarga mahsulotlar eksport qilinishi rejalashtirilgan.
Mahalliylashtirish dasturi doirasida 93 ta loyiha bo‘yicha 312,4 mlrd so‘mlik mahsulotlar ishlab chiqarildi, prognoz 104%ga bajarildi. Import o‘rnini bosish samaradorligi esa 24 mln dollarni tashkil qildi.
Yangi loyihalar bo‘yicha 252,7 mlrd so‘mlik mahalliylashtirilgan mahsulotlar ishlab chiqarildi.
Shuningdek, hisobot davrida mahalliylashtirilgan mahsulotlardan 364,2 ming dollarlik mahsulotlar eksporti amalga oshirildi.
Reja bo‘yicha 64 mln dollarlik mahsulotlar importi amalga oshirilishi kerak edi. Amalda esa 47,8 mln dollarlik mahsulot import qilindi va ushbu ko‘rsatkich rejaga nisbatan 75%ni tashkil etdi.
Importni qisqartirish bo‘yicha amalga oshirilgan chora-tadbirlar natijasida jami 11,6 mln dollar valyuta mablag‘lari tejalib, reja 129%ga bajarildi.
Kooperatsiya aloqalarini kengaytirish va mahalliy ishlab chiqaruvchilarni qo‘llab-quvvatlash orqali jami 436,8 mlrd so‘mlik mahalliy mahsulotlar xaridi amalga oshirilib, natijada reja 125%ga bajarilishiga erishildi.
Investisiya
“Olmaliq KMK” AJda investitsiya dasturi doirasida ham belgilangan vazifalar 1-chorakda bajarilishi ta'minlandi.
Xususan, birinchi chorak yakuni bo‘yicha 205,4 mln dollar mablag‘ o‘zlashtirilib, reja 102,1%ga bajarildi. To‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy kreditlar hisobidan 105,4 mln dollar o‘zlashtirilgan holda prognoz 101,7%ga ado etildi.
Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida 2025-yilda raqamlashtirish doirasida 21 ta loyiha amalga oshirilishi rejalashtirilgan. Joriy yilning 1-choragida 8 ta loyiha ishga tushirildi. Xususan, ishlab chiqarish jarayonlarini avtomatlashtirish va zamonaviy axborot tizimlarini qo‘llash, boshqaruv tizimi samaradorligini oshirish va ish yuritish jarayonini raqamlashtirish, Sun'iy intellekt tizimlarini rivojlantirish va Axborot xavfsizligini oshirish, IT sohasida xodimlarni o‘qitish va malakasini oshirish kabi yo‘nalishlar bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar tufayli bir qator natijalarga erishildi.
Jumladan, “E-Metrologiya” axborot tizimi ishga tushirilib, 46 mingta nazorat va o‘lchov asboblarni ma'lumotlar bazasi yaratildi. 2900 nafar foydalanuvchilarning elektron pochtasini himoyalandi. 5 ming tarmoq qurilmalarini monitoring qilish (NAC) tizimi yaratildi.
Reyting
Shuningdek, 2025-yil fevral oyida Sustainable Fitch reyting agentligi tomonidan kombinatga ESG Entity Rating «3» darajali reytingi va 56 ballni berildi. Bu kombinatning barqaror rivojlanish strategiyasini, shuningdek, ijobiy boshqaruv va ekologik profilini, tog‘-kon va metallurgiya sanoatiga xos ekologik muammolarni hisobga olgan holda faoliyat yuritishini bildiradi
Bu reyting Respublika kon-metallurgiya sanoati sohalari ichida eng yuqori ko‘rsatkich hisoblanadi.
Baholash kombinatning talablarga muvofiqligi, tasnif(taksonomiya)larga rioya qilishi, BMTning Barqaror rivojlanish maqsadlariga qo‘shgan hissasi hamda ESG mezonlarini biznes, strategiya va boshqaruvga integrasiya qilishini qamrab oladi.

Брифинг: Итоги производственной деятельности АО «Алмалыкский ГМК» за I квартал 2025 года
Об этом сообщила руководитель информационной службы Алмалыкского горно-металлургического комбината Умида Каршибоева на брифинге, состоявшемся в Агентстве информации и массовых коммуникаций.
АО «Алмалыкский горно-металлургический комбинат» успешно выполнил производственные задания за первый квартал 2025 года.
По итогам квартала объём производства товарной продукции составил 9,1 трлн сумов при запланированных 8,2 трлн — выполнение прогноза составило 113,9%. Производство товаров народного потребления также превысило прогноз: при прогнозе в 1,7 млрд сумов было выпущено продукции на 2,3 млрд, что составляет 134,4% от намеченного.
Прогноз по выпуску катодной меди выполнен на 101,4%, а темпы роста составили +101,7%. Производство меди из собственного сырья достигло 118,4% от прогноза, цинка — 102,7%.
Также полностью выполнены производственные прогнозы по таким позициям, как медный купорос, эмалированный медный провод, технический селен и теллур, перренат аммония и палладиевый порошок.
За январь-март текущего года объем экспорта составил 101,7 млн долларов США, что соответствует 105,4% от прогнозируемого. Среди экспортируемой продукции — катодная медь и медная катанка, цинк, цинковый и медный купорос, кадмий и технический теллур.
В 2025 году комбинат планирует расширить географию поставок, выйдя на рынки Израиля и Марокко.
Программа локализации и импортозамещения
В рамках Программы локализации было реализовано 93 проекта на сумму 312,4 млрд сумов (104% от прогноза). Эффект от замещения импорта составил 24 млн долларов. По новым проектам произведено локализованной продукции на 252,7 млрд сумов, а объём её экспорта составил 364,2 тыс. долларов.
Фактический объём импорта составил 47,8 млн долларов при прогнозе в 64 млн — это 75% от прогнозируемого. Благодаря принятым мерам по сокращению импорта удалось сэкономить 11,6 млн долларов валютных средств, выполнение плана составило 129%.
Также в рамках поддержки отечественных производителей и развития кооперационных связей было закуплено местной продукции на сумму 436,8 млрд сумов — прогноз выполнен на 125%.
Инвестиции
За отчетный период в рамках инвестиционной программы освоено 205,4 млн долларов (102,1% от прогноза), из них 105,4 млн — за счёт прямых иностранных кредитов (выполнение прогноза — 101,7%).
В 2025 году на АГМК запланирована реализация 21 проекта в рамках цифровизации. В первом квартале текущего года запущены 8 из них. Основные направления: автоматизация производственных процессов, внедрение современных ИТ-систем, повышение эффективности управления, развитие искусственного интеллекта и информационной безопасности, обучение специалистов.
В числе достигнутых результатов:
Запущена система «E-Metrologiya» с базой данных 46 тыс. измерительных приборов;
Защищены электронные почтовые аккаунты 2900 пользователей;
Внедрена система мониторинга 5000 сетевых устройств (NAC).
Рейтинги и признание
В феврале 2025 года международное рейтинговое агентство «Sustainable Fitch» присвоило АГМК ESG-рейтинг уровня «3» и 56 баллов, отметив устойчивую стратегию развития, эффективное управление и экологическую ответственность комбината. Это — наивысший показатель среди предприятий горно-металлургической отрасли Узбекистана.
Оценка охватывает соответствие международным стандартам, соблюдение таксономий, вклад в реализацию Целей устойчивого развития ООН и интеграцию ESG-подхода в стратегию и бизнес-процессы.
Сертификация
В феврале 2025 года АГМК получил сертификат соответствия международному стандарту ISO 50001:2018, который направлен на системное управление энергопотреблением, снижение расходов и минимизацию экологического воздействия. Внедрение этого стандарта способствует более эффективному использованию энергоресурсов и внедрению современных технологий в производство.