Brifing: OKMK tomonidan 2025-yilning 1-choragi ishlab chiqarish prognozlari ijrosi
Bu haqda AOKAda o‘tkazilgan brifingda "Olmaliq KMK” AJ Axborot xizmati rahbari Umida Qarshiboyeva ma'lum qildi.
Olmaliq kon-metallurgiya kombinati mehnat jamoasi tomonidan 2025-yilning 1-choragida barcha ishlab chiqarish prognozlari bajarildi
Jumladan, 1-chorak bo‘yicha 8,2 trln so‘mlik tovar mahsulotlari ishlab chiqarish belgilangan bo‘lib, amalda 9,1 trln so‘mlik tovar mahsulotlari tayyorlandi. Reja 113,9%ga bajarildi.
Shuningdek, prognoz bo‘yicha 1,7 mlrd so‘mlik xalq iste'moli mollari ishlab chiqarish belgilangandi, amalda esa 2,3 mlrd so‘mlik xalq iste'moli mollari tayyorlanib, reja 134,4%ga bajarildi.
Mis katodi ishlab chiqarish vazifasi 101,4%ga bajarilib, o‘sish sur'ati +101,7%ni tashkil etdi.
O‘z xom ashyomizdan mis  ishlab chiqarish prognozi 118,4%ga, rux ishlab chiqarish esa 102,7%ga bajarilgan.
1-chorakda shuningdek, mis kuporosi(100%), emallangan mis simlar(100%), texnik selen va tellur(100%), perrenat ammoniy(100,9%), palladiy kukuni(102,5%) kabi mahsulotlar ishlab chiqarish prognozlari ham bajarildi.
Eksportga to‘xtaladigan bo‘lsak,
Joriy yilning yanvar-mart holatiga ko‘ra, ekport prognozi 105,4%ga bajarilib, 101 mln 735 ming dollarlik mahsulotlar eksporti amalga oshirildi.
Xorijiy iste'molchilarga mis katodi, mis katankasi, rux, rux kuporosi, mis kuporosi, kadmiy, texnik tellur kabi mahsulotlar yuborilgan.
2025-yilda yangi bozorlar o‘zlashtirilishi ko‘zda tutilgan bo‘lib, xususan, Isroil va Marokash kabi davlatlarga mahsulotlar eksport qilinishi rejalashtirilgan.
Mahalliylashtirish dasturi doirasida 93 ta loyiha bo‘yicha 312,4 mlrd so‘mlik mahsulotlar ishlab chiqarildi, prognoz 104%ga bajarildi. Import o‘rnini bosish samaradorligi esa 24 mln dollarni tashkil qildi.
Yangi loyihalar bo‘yicha 252,7 mlrd so‘mlik mahalliylashtirilgan mahsulotlar ishlab chiqarildi.
Shuningdek, hisobot davrida mahalliylashtirilgan mahsulotlardan 364,2 ming dollarlik mahsulotlar eksporti amalga oshirildi.
Reja bo‘yicha 64 mln dollarlik mahsulotlar importi amalga oshirilishi kerak edi. Amalda esa 47,8 mln dollarlik mahsulot import qilindi va ushbu ko‘rsatkich rejaga nisbatan 75%ni tashkil etdi.
Importni qisqartirish bo‘yicha amalga oshirilgan chora-tadbirlar natijasida jami 11,6 mln dollar valyuta mablag‘lari tejalib, reja 129%ga bajarildi.
Kooperatsiya aloqalarini kengaytirish va mahalliy ishlab chiqaruvchilarni qo‘llab-quvvatlash orqali jami 436,8 mlrd so‘mlik mahalliy mahsulotlar xaridi amalga oshirilib, natijada reja 125%ga bajarilishiga erishildi.
Investisiya
“Olmaliq KMK” AJda investitsiya dasturi doirasida ham belgilangan vazifalar 1-chorakda bajarilishi ta'minlandi.
Xususan, birinchi chorak yakuni bo‘yicha 205,4 mln dollar mablag‘ o‘zlashtirilib, reja 102,1%ga bajarildi. To‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy kreditlar hisobidan 105,4 mln dollar o‘zlashtirilgan holda prognoz 101,7%ga ado etildi.
Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida 2025-yilda raqamlashtirish doirasida 21 ta loyiha amalga oshirilishi rejalashtirilgan. Joriy yilning 1-choragida 8 ta loyiha ishga tushirildi. Xususan, ishlab chiqarish jarayonlarini avtomatlashtirish va zamonaviy axborot tizimlarini qo‘llash, boshqaruv tizimi samaradorligini oshirish va ish yuritish jarayonini raqamlashtirish, Sun'iy intellekt tizimlarini rivojlantirish va Axborot xavfsizligini oshirish, IT sohasida xodimlarni o‘qitish va malakasini oshirish kabi yo‘nalishlar bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar tufayli bir qator natijalarga erishildi.
Jumladan, “E-Metrologiya” axborot tizimi ishga tushirilib, 46 mingta nazorat va o‘lchov asboblarni ma'lumotlar bazasi yaratildi. 2900 nafar foydalanuvchilarning elektron pochtasini himoyalandi. 5 ming tarmoq qurilmalarini monitoring qilish (NAC) tizimi yaratildi.
Reyting
Shuningdek, 2025-yil fevral oyida Sustainable Fitch reyting agentligi tomonidan kombinatga ESG Entity Rating «3» darajali reytingi va 56 ballni berildi. Bu kombinatning barqaror rivojlanish strategiyasini, shuningdek, ijobiy boshqaruv va ekologik profilini, tog‘-kon va metallurgiya sanoatiga xos ekologik muammolarni hisobga olgan holda faoliyat yuritishini bildiradi
Bu reyting Respublika kon-metallurgiya sanoati sohalari ichida eng yuqori ko‘rsatkich hisoblanadi.
Baholash kombinatning talablarga muvofiqligi, tasnif(taksonomiya)larga rioya qilishi, BMTning Barqaror rivojlanish maqsadlariga qo‘shgan hissasi hamda ESG mezonlarini biznes, strategiya va boshqaruvga integrasiya qilishini qamrab oladi.

Briefing: results of production activities of AMMC for the first quarter of 2025
This was reported by the head of the information service of the Almalyk Mining and Metallurgical Complex  Umida Karshiboeva at the briefing held at the Agency for Information and Mass Communications.
JSC “Almalyk Mining and Metallurgical Complex ” successfully completed production targets for the first quarter of 2025.
According to the results of the quarter, the volume of production of commercial products amounted to 9.1 trillion UZS with the planned 8.2 trillion – the forecast fulfillment was 113.9%. The production of consumer goods also exceeded the forecast: with a forecast of 1.7 billion UZS, products worth 2.3 billion were produced, which is 134.4% of the target.
The forecast for the production of cathode copper was fulfilled by 101.4%, and the growth rate was +101.7%. Copper production from own raw materials reached 118.4% of the forecast, zinc – 102.7%. Production forecasts for such items as copper sulfate, enameled copper wire, technical selenium and tellurium, ammonium perrhenate and palladium powder were also fully met.
Export
In January-March of this year, the export volume amounted to 101.7 million US dollars, which corresponds to 105.4% of the forecast. The exported products include cathode copper and copper rod, zinc, zinc and copper sulfate, cadmium and technical tellurium.
In 2025, the Complex  plans to expand the geography of supplies by entering the markets of Israel and Morocco.
Localization and Import Substitution Program
Within the framework of the Localization Program, 93 projects were implemented for a total of 312.4 billion UZS (104% of the forecast). The effect of import substitution amounted to 24 million USD. Under new projects, localized products were manufactured for 252.7 billion UZS, and the volume of their export amounted to 364.2 thousand dollars.
The actual volume of imports amounted to 47.8 million dollars with a forecast of 64 million - this is 75% of the forecast. Thanks to the measures taken to reduce imports, it was possible to save 11.6 million dollars in foreign currency, the plan was fulfilled by 129%.
Also, as part of supporting domestic producers and developing cooperation ties, local products were purchased for the amount of 436.8 billion UZS – the forecast was fulfilled by 125%.
Investments
During the reporting period, 205.4 million dollars (102.1% of the forecast) were spent within the framework of the investment program, of which 105.4 million were through direct foreign loans (the forecast was fulfilled by 101.7%).
Digitalization
In 2025, AMMC plans to implement 21 projects within the framework of digitalization. In the first quarter of this year, 8 of them were launched. The main areas are: automation of production processes, implementation of modern IT systems, improvement of management efficiency, development of artificial intelligence and information security, training of specialists.
Among the achieved results:
“E-Metrologiya” system with a database of 46 thousand measuring devices was launched;
E-mail accounts of 2900 users were protected;
A monitoring system for 5000 network devices (NAC) was implemented.
Ratings and recognition
In February 2025, the international rating agency Sustainable Fitch assigned AMMC an ESG rating of level "3" and 56 points, noting the sustainable development strategy, effective management and environmental responsibility of the plant. This is the highest indicator among enterprises in the mining and metallurgical industry of Uzbekistan. The assessment covers compliance with international standards, compliance with taxonomies, contribution to the implementation of the UN Sustainable Development Goals and integration of the ESG approach into strategy and business processes.
Certification
In February 2025, AMMC obtained the certificate of compliance with the international standard ISO 50001:2018, which is aimed at systematic energy management, cost reduction and minimization of environmental impact. The implementation of this standard contributes to more efficient use of energy resources and the introduction of modern technologies in production.