Mehnat muhofazasi: Beparvolikka o‘rin yo‘q
Kuni kecha Mis boyitish fabrikasida mehnat muhofazasi va sanoat xavfsizligi sohasida 2025-yil yakunlari bo‘yicha rahbariyat, bosh mutaxassislar, sex rahbarlari, mutaxassislari, ishchi-xodimlari va kasaba uyushmasi qo‘mitasi faollari ishtirokida kengaytirilgan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Mis boyitish fabrikasi bosh muhandisi Alisher Ahmadaliyev raisligida o‘tkazilgan yig‘ilishda MBF mehnatni muhofaza qilish va xavfsizlik texnikasi bo‘limi boshlig‘i Muhammadjon Turg‘unov hamda ishlab chiqarish nazorati sektori boshlig‘i Nasrulla Ergashevlarning 2025-yil yakunlari bo‘yicha sexlardagi mehnat muhofazasi va sanoat havfsizligi holati, 3 pog‘onali nazoratning 3-pog‘onasida aniqlangan kamchiliklar bo‘yicha tanqidiy hisobotlari tinglandi. Tegishli mutassaddi xodimlarning faoliyatidagi kamchiliklar va yo‘l qo‘yilgan xatolar bo‘yicha tahlil qilinib, bosh muhandis tomonidan aniq ko‘rsatmalar berildi.
Tadbir davomida fabrika kasaba uyushmasi qo‘mitasi raisi Ulug‘bek Alimov mehnat muhafazasi bo‘yicha vakillarning faoliyatini joriy yilda yana-da samarali tashkil etish zarurligi, vakillarga faoliyati uchun zarur bo‘lgan barcha sharoitlarni yaratish kerakliga hamda eng faollari rag‘batlantirib borilishini tushuntirib o‘tdi.
Barcha mutaxassislarga inson hayoti va sog‘lig‘i himoyasi birinchi o‘rinda ekanligi, ularga xavfsiz mehnat sharoitlari yaratib berishda hamma birday mas’ul ekanliklari ta’kidlandi.

Охрана труда: беспечности места нет
На днях на медной обогатительной фабрике состоялось расширенное совещание по итогам 2025 года в сфере охраны труда и промышленной безопасности. В нём приняли участие руководство предприятия, главные специалисты, начальники цехов, инженерно-технические работники, представители трудового коллектива и профсоюзного комитета.
Совещание прошло под председательством главного инженера фабрики Алишера Ахмадалиева. В ходе встречи были заслушаны критические отчёты начальника отдела охраны труда и техники безопасности МОФ Мухаммаджона Тургунова и руководителя сектора производственного контроля Насруллы Эргашева. В докладах был детально проанализирован уровень состояния охраны труда и промышленной безопасности в цехах по итогам 2025 года, а также рассмотрены недостатки, выявленные на третьей ступени трёхступенчатого контроля.
Отдельное внимание уделили просчётам и упущениям в работе ответственных должностных лиц. По каждому выявленному факту был проведён разбор, а главный инженер дал конкретные поручения по устранению недостатков и недопущению подобных случаев в дальнейшем.
В ходе мероприятия председатель профсоюзного комитета фабрики Улугбек Алимов подчеркнул необходимость в текущем году повысить эффективность работы уполномоченных по охране труда. Он отметил, что им должны быть обеспечены все необходимые условия для полноценной деятельности, а наиболее активные представители будут поощряться.
Особо было акцентировано, что защита жизни и здоровья работников – безусловный приоритет. Создание безопасных условий труда является общей ответственностью каждого – от руководителя до рядового специалиста.