Mehnat muhofazasi va sanoat xavfsizligi: sarhisob va galdagi vazifalar
Joriy yilning 11-dekabr kuni Markaziy ta’mirlash mexanika zavodi faollar zalida Mehnat muhofazasi va sanoat xavfsizligi bo‘yicha OKMKda 2025-yil 11 oy yakunlari hamda 2026-yil uchun vazifalarga bag‘ishlangan hisobot yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilishda Mehnat muhofazasi va sanoat xavfsizligi bo‘limi boshlig‘i Sh.Jo‘rayev, Olmaliq sanoat xavfsizligi inspeksiyasi boshlig‘i B.G‘ulomov hamda, Markaziy apparat Mehnat muhofazasi va sanoat xavfsizligi bo‘limi xodimlari, kombinat tarkibiy bo‘limlari mehnatni muhofaza qilish va sanoat xavfsizligi bulimlari xodimlari ishtirok etishdi.
Tadbirda kombinat bo‘linmalari kesimida 2025-yilning 11 oyi uchun MM va SX holati, 2026-yil uchun vazifalar, MM va SX ta’minlash maqsadida bo‘linmalarning toshqinlarga va qishki davrga tayyorgarligi, kombinatning 2026-yilga mo‘ljallangan MM va SX sohasidagi siyosati, bo‘linmalar xodimlarini tibbiy ko‘rikdan o‘tkazish masalalari bo‘yicha ishlarni tashkil etish, kombinatning barcha bo‘linmalarida 1-va 2-pog‘onali nazorat tekshiruvlari modulini joriy etish (raqamlashtirish), kombinat obyektlarida ishlab chiqarish nazorati masalalari ko‘rib chiqildi.
Jumladan, 2025-yilning 11 oyi davomida ishlab chiqarishdagi jarohatlanishlar oldingi olish bo‘yicha Mehnat muhofazasi va sanoat xavfsizligi bo‘limi tomonidan tarkibiy bo‘linmalarda jami 65 ta tekshiruv, shu jumladan 36 ta audit va 29 ta maqsadli tekshiruv o‘tkazilgan. Tekshiruvlar davomida 3695 ta qoidabuzarlik aniqlangan, ulardan 52%i tashkiliy va 48%i texnik qoidabuzarliklardir. Audit natijalari bo‘yicha 32 ta buyruq chiqarilib, 259 nafar muhandis texnik xodimlar intizomiy javobgarlikka tortildi. Ammo olib borilayotgan ishlarga qaramasdan, hisobot davrida 12 ta baxtsiz hodisaga yo‘l qo‘yilgan.
Shuningdek, yig‘ilishda kombinatning tarkibiy bo‘linmalarida uchinchi pogona tekshiruvlari tahlili ham taqdim etildi.
Tadbir davomida toshqinlar va qish mavsumida mehnatni muhofaza qilish talablariga rioya qilish bo‘yicha vazifalarning ijrosi, 2025-yilda ishchilarni o‘z vaqtida tibbiy ko‘rikdan o‘tkazish bo‘yicha olib borilayotgan ishlar bo‘yicha yuzasidan ham batafsil ma’lumotlar berildi.
Kombinatda sodir bo‘lgan baxtsiz hodisalarni ro‘yxatga olish tartibini tartibga solish maqsadida ushbu ma’lumotlar "Yagona milliy mehnat tizimi"ga kiritish markazlashtirilgan tartibda amalga oshirilishi bildirildi.

Occupational Safety and Industrial Safety: Summary and Future Tasks
On December 11 of this year, a report meeting on labor protection and industrial safety was held in the assembly hall of the Central Repair and Mechanical Plant at the Almalyk Mining and Metallurgical Complex, dedicated to the results of 11 months of 2025 and tasks for 2026.
The meeting was attended by the Head of the Department of Labor Protection and Industrial Safety Sh.Juraev, the Head of the Almalyk Industrial Safety Inspection B.Gulomov, as well as employees of the Department of Labor Protection and Industrial Safety from the Central Office, and employees of the labor protection and industrial safety departments from the structural subdivisions of the complex.
At the event, the following topics were discussed: the state of labor protection and industrial safety for 11 months of 2025, tasks for 2026, preparation of subdivisions for floods and the winter period to ensure labor protection and industrial safety, the complex's policy in the field of labor protection and industrial safety for 2026, organization of medical examinations for subdivision employees, implementation (digitalization) of a module for 1st and 2nd-level control checks in all subdivisions of the complex, and issues of production control at the complex's facilities.
In particular, during the 11 months of 2025, the Department of Labor Protection and Industrial Safety conducted a total of 65 inspections in structural subdivisions to prevent workplace injuries, including 36 audits and 29 targeted inspections. During these inspections, 3,695 violations were identified, of which 52% were organizational and 48% were technical. Based on the audit results, 32 orders were issued, and 259 engineering and technical personnel were subjected to disciplinary action. However, despite the ongoing efforts, 12 accidents occurred during the reporting period.
An analysis of third-tier inspections in the structural subdivisions of the plant was also presented at the meeting.
During the event, detailed information was also provided on the implementation of tasks related to compliance with labor protection requirements during flood and winter seasons, as well as on the ongoing work to ensure timely medical examinations of workers in 2025.
To streamline the procedure for registering accidents that occurred at the plant, it was announced that this information would be entered into the "Unified National Labor System" in a centralized manner.
At the meeting, it was emphasized that those responsible for the sector should take their work seriously.