30 Aprel 2025, 16:44 17849
Joriy yilning 29-aprel kuni "Metallurg" madaniyat saroyida Butunjahon mehnat muhofazasi kuniga bag’ishlab "Mehnat muhofazasining yangi bosqichi: Ish joyida sunhiy intellekt va raqamlashtirishning roli" mavzusidagi seminar o‘tkazildi.
OKMK bosh muhandisi Sergey Larionov olib borgan seminarda O‘zbekiston Respublikasi Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi, Tog‘-kon sanoati va geologiya sohasini nazorat qilish inseksiyasi, Sanoat radiatsiya va yadro xavfsizligi qo‘mitasi, O‘zbekiston kasaba uyushmalari federatsiyasi, Sog‘liqni saqlash vazirligining sanitariya, gigiyena va kasb kasalliklari ilmiy-tadqiqot instituti vakillari, shuningdek OKMK tarkibiy bo‘linmalari rahbarlari, bosh muhandislari, mehnat muhofazasi va xavfsizlik texnikasi bo‘limlari boshliqlari ishtirok etishdi.
Tadbir avvalida Sergey Larionov so‘zga chiqib, mehnat muhofazasini takomillashtirish bugungi kunda nafaqat ishlab chiqarish samaradorligini oshirishda, balki inson salomatligini muhofaza qilishda ham muhim omillaridan biri ekanligini ta’kidladi.
Seminarda 2024-yilda mehnatni muhofaza qilish va sanoat xavfsizligi sohasida amalga oshirilgan ishlar hamda 2025-yilga mo‘ljallangan vazifalar shuningdek, kasb kasalliklarining oldini olish chora-tadbirlari to‘g‘risidagi kombinat mehnat muhofazasi va sanoat xavfsizligi bo‘limi boshlig‘i Shuhrat Jo‘rayevning hisoboti tinglandi.
So‘zga chiqqanlar ish joylarida xavfsizlik madaniyatini shakllantirishda sun’iy intellekt imkoniyatlarining tobora kengayib borayotgani haqida atroflicha ma’lumot berdilar.
Seminarda sana munosabati bilan bir guruh soha vakillari Faxriy Yorliq va qimmatbaho sovgʻalar bilan taqdirlaishdi.
Tadbir doirasida maxsus kiyim-kechak va shaxsiy himoya vositalari ko‘rgazmasi ham tashkil etildi. Seminarning amaliy qismida ishtirokchilar Yoshlik I va Qalmoqqir konlariga tashrif buyurib, u yerda ishchilarga yaratilgan mehnat sharoitlari hamda xavfsizlik choralari to‘g‘risida ma’lumotlarga ega bo‘lishdi.
Keyingi manzil 3-Mis boyitish fabrikasi bo‘ldi. Mehmonlar fabrikaning qurilish jarayonlari va xodimlar uchun yaratiladigan mehnat sharoitlari, xavfsizlik texnologiyalarini integratsiya qilish rejalari haqida batafsil ma’lumotlar olishdi.
Seminar so‘nggida ishtirokchila Muhandislik maktabi faoliyati bilan ham tanishishdi.
Butunjahon mehnatni muhofaza qilish kuni munosabati bilan o‘tkazilgan seminar zamonaviy texnologiyalar asrida sanoat xavfsizligini ta’minlash borasida tizimli yondashuvni shakllantirish, sun’iy intellekt imkoniyatlaridan foydalanish bo‘yicha amaliy bilim va tajriba almashish uchun muhim maydon vazifasini o‘tadi.

AMMC hosted the labor protection seminar
On April 28, many countries celebrate World Day for Safety and Health at Work. A seminar held on April 29 at the “Metallurg” Hall of Culture was dedicated to this date.
It was attended by the management and persons responsible for labor protection and safety of “Almalyk MMC” JSC, representatives of the State Mine Engineering Inspectorate, the Research Institute of Sanitation, Hygiene and Occupational Diseases under the Ministry of Health and others.
An exhibition of special clothing and personal protective equipment was organized especially for the seminar participants in the reception area of the “Metallurg” Hall of Culture. During the seminar, the head of the Occupational Health and Safety Department, Shukhrat Juraev, made a presentation entitled “Improving the state of occupational health and safety and digitalization of occupational health and safety processes at “Almalyk Mining and Metallurgical Complex ” JSC”.
Deputy Head of the Almalyk Mine Engineering Inspection Zakhiriddin Berdikulov reported on “Prospects for the Application of Artificial Intelligence in the Field of Occupational Health and Industrial Safety.”
The following topics were also discussed: “The state of occupational diseases in the republic and principles of prevention” (Speaker: Doctor of Medical Sciences, Professor, Director of the Research Institute of Sanitation, Hygiene and Occupational Diseases under the Ministry of Health Mukaddas Khamrakulova);
“Priority of measures for the prevention of occupational diseases at the enterprises of “Almalyk Mining and Metallurgical Complex ” JSC” (Speakers: Chief Occupational Pathologist of the Ministry of Health, Professor Gulnara Agzamova and Chief Consultant of the Occupational Pathologist of the Ministry of Health, Candidate of Medical Sciences, Associate Professor Sharifa Makhmudova);
The chief physician of the Medical and Sanitary Department of the Council of the Trade Union of Workers of “Almalyk Mining and Metallurgical Complex ” JSC, Abdujabbor Tukhtabaev, gave a detailed “Analysis of general and occupational morbidity among workers of the Complex  structural divisions”. He also spoke about measures to prevent general and occupational diseases.
During the seminar, an awards ceremony was held, where employees of the structural divisions of AMMC who made a worthy contribution to the cause of labor safety were recognized.
It should be added that the theoretical part of the seminar was continued by a walking tour, during which the participants of the event got acquainted with the implementation of the investment project “Development of the Yoshlik I deposit”, visiting the viewing platforms of the Kalmakyr and Yoshlik I mines, the copper concentrator-3 under construction, with the activities of the Council of the Trade Union of AMMC Workers and the conditions for training of highly qualified personnel in the engineering school of the Complex.