OKMKda mehnat muhofazasi va xavfsizlik texnikasi: III chorak sarhisobi
Kuni kecha “Metallurg” MSda mehnat muhofazasi va sanoat xavfsizligi bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar yuzasidan 2024-yilning III choragi yakunlari bo‘yicha yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda kombinat tarkibiy bo‘linmalari rahbarlari, MM va XT bo‘yicha mas'ullari va vakillari, kasaba uyushmasi qo‘mitalari raislari, tog‘-kon, geologiya va sanoat xavfsizligi nazorati inspeksiyasi vakillari ishtirok etishdi.
Yig‘ilishni "Olmaliq KMK" AJ boshqaruvi raisining o‘rinbosari - bosh muhandisi Sergey Larionov olib bordi. U OKMKda xavfsiz mehnat sharoitlarini ta'minlash bo‘yicha tizimli ishlar amalga oshirilayotganini ta'kidladi. Xususan, shaxsiy himoya vositalari bilan ta'minlash, davolash-profilaktika tadbirlari o‘tkazish, profilaktik tibbiy ko‘rikdan o‘tkazish, malaka oshirish, qayta tayyorlash va sanoat xavfsizligi sohasidagi bilimlarni oshirish, shuningdek, ish joylarida va ishlab chiqarishda mehnatni muhofaza qilish holatini tizimli nazorat qilish kabi ishlar olib borilmoqda.
Lekin mehnatni muhofaza qilish sohasida amalga oshirilgan ishlarga qaramasdan, joriy yilning sentyabr oyida 4 ta baxtsiz hodisaga, shu jumladan, Texnologik transport boshqarmasida o‘lim holatiga yo‘l qo‘yilgan. Baxtsiz hodisalar tahlili shuni ko‘rsatadiki, asosan barcha baxtsiz hodisalar rahbarlar va muhandis-texnik xodimlar tomonidan ish joylarida texnik va tashkiliy chora-tadbirlarning yetarli darajada tashkil etilmaganligi yoki jabrlanganlarning havfli hududda bo‘lganligi yoxud o‘z yo‘riqnomalarining oddiy talablariga rioya qilmaganligi kabi shaxsiy ehtiyotsizligi tufayli sodir bo‘lganligi ta'kidlandi.
Tadbirda Mehnatni muhofaza qilish va sanoat xavfsizligi bo‘yicha bosh muhandis o‘rinbosari Shuhrat Jo‘rayev 2024-yilning III choragida Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida mehnatni muhofaza qilish va sanoat xavfsizligi sohasida amalga oshirilgan ishlar yuzasidan hisobot berdi.
Hisobotda qayd etilishicha, kombinatda mehnatni muhofaza qilish bo‘yicha kompleks chora-tadbirlarni amalga oshirish uchun joriy yilning III choragida 34 trln 060 mln 600 ming so‘m (34 060,6 mln so‘m) sarflangan.
11 066 nafar xodim, shu jumladan 1502 nafar ayol davriy tibbiy ko‘rikdan o‘tkazildi.
1 ming 511 nafar xodimning malakasi oshirildi. 438 nafar xodim boshqa kasb bo‘yicha qayta tayyorlandi. 52 ta MTX sanoat xavfsizligi bo‘yicha o‘qitildi.
Hisobot davrida mehnat sharoitlarini yaxshilash va sanoat xavfsizligini ta'minlash bo‘yicha mehnatni muhofaza qilish va sanoat xavfsizligi bo‘limi tomonidan 8 ta audit va 16 ta tezkor-maqsadli tekshiruvlar o‘tkazildi. Bunda mehnatni muhofaza qilish va sanoat xavfsizligi talablarining 838 ta buzilishi aniqlandi, ularning 49%i tashkiliy va 51%i texnik xususiyatga ega.
Joriy yilning sentyabr oyida kombinat bo‘yicha farmoyish bilan kombinatning barcha tarkibiy bo‘linmalarida nazoratning 1- va 2-bosqichlari elektron jurnallarini yuritish joriy etildi.
2024-yilning III choragida Kombinat bo‘yicha 4 ta baxtsiz hodisaga, shu jumladan 3 ta og‘ir oqibatga, 1 ta o‘limga yo‘l qo‘yilgan.
Ta'sir qilish xavfi yuqori bo‘lgan asosiy kasblar reestri shakllantirildi, ilg‘or axborot texnologiyalarini qo‘llagan holda ushbu kasblar bo‘yicha 55 ta videorolik-yo‘riqnomalar ishlab chiqildi.
"CERT Intenational" xalqaro kompaniyasi tomonidan sog‘liqni saqlash va mehnat xavfsizligini ta'minlashni boshqarish tizimining ISO 45001:2018 birinchi kuzatuv auditi o‘tkazildi, uning davomida nomuvofiqliklar aniqlanmadi.
Tadbir davomida Tog‘-kon, geologiya va sanoat xavfsizligini nazorat qilish inspeksiyasi bilan birgalikda kombinatda 2024-yilning III choragida sodir bo‘lgan baxtsiz hodisalarning sabablari muhokama qilindi.
Texnologik transport boshqarmasi, Mis boyitish fabrikasi va Angren kon boshqarmasi mas'ullari ma'ruza qildilar.
Shuningdek, yig‘ilishda 2024-yil IV choragiga mo‘ljallangan MM va SX sohasidagi vazifalar muhokama qilindi.
Jumladan, kombinatning tarkibiy bo‘linmalarida mehnatni muhofaza qilish, sanoat xavfsizligi holati ustidan nazoratni kuchaytirish va kasb kasalliklarining oldini olish, qo‘riqlash talablari buzilishiga yo‘l qo‘ygan xodimlarga nisbatan qattiq choralar ko‘rish kabi masalalar ko‘rib chiqildi.
Shunngdek, ijro apparatining MM va SX bo‘limi hamda tarkibiy bo‘linmalarining MM va XT bo‘limlari tomonidan o‘tkaziladigan tekshiruvlar samaradorligini oshirishni ta'minlash lozimligi ta'kidlandi.
Kombinat bo‘linmalarida ish o‘rinlarini mehnat sharoitlari va asbob-uskunalarning jarohatlash xavfliligi bo‘yicha attestasiyadan o‘tkazish qayd etildi.
Yig‘ilish yakunida Sergey Larionov jarohatlanish va kasb kasalliklariga yo‘l qo‘ymaslik maqsadida mutasaddilarni tegishli xulosalar chiqarishga chaqirdi. Kombinatning butun mehnat jamoasining asosiy vazifasi yillik prognozlarni bajarish, shu bilan birga joriy yil oxirigacha va bundan keyin baxtsiz hodisalarga yo‘l qo‘ymaslik ekanligini ta'kidlab o‘tdi.

Meeting on the results of the third quarter of 2024
Issues of labor protection and industrial safety are under – the special control of the management and the Trade Union Council of JSC “Almalyk MMC”
The results of the work carried out at AMMC in the field of labor protection and industrial safety for the third quarter of 2024 were discussed during a meeting held in the “Metallurg” Palace of Culture on October 29
The meeting was attended by heads of AMMC departments, persons responsible for labor protection and industrial safety, trade union leaders, labor protection representatives, chief specialists of AMMC, representatives of the Trade Union Council, representatives of the Inspectorate for Control of Mining, Geological and Industrial Safety and other responsible persons.
The meeting was chaired by Deputy Chairman of the Board - Chief Engineer of JSC Almalyk MMC Sergey Larionov, who noted that the AMMC is carrying out systematic work to ensure safe working conditions, in particular: providing PPE, medical and preventive measures, preventive medical examinations, advanced training, retraining and improving knowledge in the field of industrial safety, as well as systematic monitoring of the state of labor protection in the workplace and at production facilities. But despite the work done in the field of labor protection, in September of this year there were 4 accidents, including fatal ones in DTT. An analysis of accidents shows that basically all accidents occurred due to insufficient organization of technical and organizational measures at workplaces on the part of managers and line engineering and technical workers or due to the personal carelessness of the victims, who were in the danger zone or did not comply with the basic requirements of their instructions.
A report on the results of work in the field of labor protection and industrial safety at the Almalyk Mining and Metallurgical Complex in the third quarter of 2024 was presented by Deputy Chief Engineer for Labor Protection and Industrial Safety Shukhrat Juraev.
The report noted that 34 trillion 060 million 600 thousand soums (34,060.6 million soums) were spent on the implementation of comprehensive measures to ensure labor safety at the plant in the third quarter of this year.
Periodic medical examinations of 11,066 employees were conducted, including 1,502 women.
1,511 employees received advanced training. 438 employees were retrained in another profession. 52 engineering and technical personnel received industrial safety training.
During the reporting period, the Occupational Health and Safety Department conducted 8 audits and 16 operational and targeted inspections to improve working conditions and ensure industrial safety, while 838 violations of labor safety and industrial safety requirements were identified, 49% of which were organizational and 51% technical.
In September of this year, the plant issued an order to introduce the maintenance of electronic logs of 1 and 2 levels of control in all structural divisions of the Complex.
In the third quarter of 2024, 4 accidents were committed at the Complex, including 3 with a serious outcome, 1 with a fatal outcome.
A register of the main professions with a high risk of exposure has been formed, 55 instructional videos for these professions have been developed using advanced information technologies.
The international company CERT International conducted the first surveillance audit of the occupational health and safety management system ISO 45001:2018, during which no non-conformities were found.
The second item on the agenda, together with the Inspectorate for Control of Mining, Geological and Industrial Safety, was the analysis of the causes of accidents that occurred at the Complex in the third quarter of 2024.
Also, reports were made by responsible persons of the technological transport department, copper concentrator and Angren mine administration.
Also during the meeting, tasks for the fourth quarter of 2024 in the field of occupational safety and health were discussed.
Including strengthening control over the state of labor protection, industrial safety and prevention of occupational diseases in the structural divisions of the Complex. Taking strict measures against employees who violated safety requirements.
-           Ensuring increased efficiency of inspections carried out by the Occupational Safety and Health Department of the executive office and Occupational Safety and Health of the structural divisions of the Complex.
-           Conducting certification of workplaces for working conditions and equipment injury hazard in the divisions of Complex.
At the end of the meeting, Sergey Larionov, in order to prevent injuries and occupational diseases, called on responsible persons to draw appropriate conclusions. The main task of the entire workforce of the Complex is to fulfill the annual plan, but at the same time to prevent accidents until the end of the current year and in the future.