OKMKda mehnat muhofazasi va xavfsizlik texnikasi: III chorak sarhisobi
Kuni kecha “Metallurg” MSda mehnat muhofazasi va sanoat xavfsizligi bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar yuzasidan 2024-yilning III choragi yakunlari bo‘yicha yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda kombinat tarkibiy bo‘linmalari rahbarlari, MM va XT bo‘yicha mas'ullari va vakillari, kasaba uyushmasi qo‘mitalari raislari, tog‘-kon, geologiya va sanoat xavfsizligi nazorati inspeksiyasi vakillari ishtirok etishdi.
Yig‘ilishni "Olmaliq KMK" AJ boshqaruvi raisining o‘rinbosari - bosh muhandisi Sergey Larionov olib bordi. U OKMKda xavfsiz mehnat sharoitlarini ta'minlash bo‘yicha tizimli ishlar amalga oshirilayotganini ta'kidladi. Xususan, shaxsiy himoya vositalari bilan ta'minlash, davolash-profilaktika tadbirlari o‘tkazish, profilaktik tibbiy ko‘rikdan o‘tkazish, malaka oshirish, qayta tayyorlash va sanoat xavfsizligi sohasidagi bilimlarni oshirish, shuningdek, ish joylarida va ishlab chiqarishda mehnatni muhofaza qilish holatini tizimli nazorat qilish kabi ishlar olib borilmoqda.
Lekin mehnatni muhofaza qilish sohasida amalga oshirilgan ishlarga qaramasdan, joriy yilning sentyabr oyida 4 ta baxtsiz hodisaga, shu jumladan, Texnologik transport boshqarmasida o‘lim holatiga yo‘l qo‘yilgan. Baxtsiz hodisalar tahlili shuni ko‘rsatadiki, asosan barcha baxtsiz hodisalar rahbarlar va muhandis-texnik xodimlar tomonidan ish joylarida texnik va tashkiliy chora-tadbirlarning yetarli darajada tashkil etilmaganligi yoki jabrlanganlarning havfli hududda bo‘lganligi yoxud o‘z yo‘riqnomalarining oddiy talablariga rioya qilmaganligi kabi shaxsiy ehtiyotsizligi tufayli sodir bo‘lganligi ta'kidlandi.
Tadbirda Mehnatni muhofaza qilish va sanoat xavfsizligi bo‘yicha bosh muhandis o‘rinbosari Shuhrat Jo‘rayev 2024-yilning III choragida Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida mehnatni muhofaza qilish va sanoat xavfsizligi sohasida amalga oshirilgan ishlar yuzasidan hisobot berdi.
Hisobotda qayd etilishicha, kombinatda mehnatni muhofaza qilish bo‘yicha kompleks chora-tadbirlarni amalga oshirish uchun joriy yilning III choragida 34 trln 060 mln 600 ming so‘m (34 060,6 mln so‘m) sarflangan.
11 066 nafar xodim, shu jumladan 1502 nafar ayol davriy tibbiy ko‘rikdan o‘tkazildi.
1 ming 511 nafar xodimning malakasi oshirildi. 438 nafar xodim boshqa kasb bo‘yicha qayta tayyorlandi. 52 ta MTX sanoat xavfsizligi bo‘yicha o‘qitildi.
Hisobot davrida mehnat sharoitlarini yaxshilash va sanoat xavfsizligini ta'minlash bo‘yicha mehnatni muhofaza qilish va sanoat xavfsizligi bo‘limi tomonidan 8 ta audit va 16 ta tezkor-maqsadli tekshiruvlar o‘tkazildi. Bunda mehnatni muhofaza qilish va sanoat xavfsizligi talablarining 838 ta buzilishi aniqlandi, ularning 49%i tashkiliy va 51%i texnik xususiyatga ega.
Joriy yilning sentyabr oyida kombinat bo‘yicha farmoyish bilan kombinatning barcha tarkibiy bo‘linmalarida nazoratning 1- va 2-bosqichlari elektron jurnallarini yuritish joriy etildi.
2024-yilning III choragida Kombinat bo‘yicha 4 ta baxtsiz hodisaga, shu jumladan 3 ta og‘ir oqibatga, 1 ta o‘limga yo‘l qo‘yilgan.
Ta'sir qilish xavfi yuqori bo‘lgan asosiy kasblar reestri shakllantirildi, ilg‘or axborot texnologiyalarini qo‘llagan holda ushbu kasblar bo‘yicha 55 ta videorolik-yo‘riqnomalar ishlab chiqildi.
"CERT Intenational" xalqaro kompaniyasi tomonidan sog‘liqni saqlash va mehnat xavfsizligini ta'minlashni boshqarish tizimining ISO 45001:2018 birinchi kuzatuv auditi o‘tkazildi, uning davomida nomuvofiqliklar aniqlanmadi.
Tadbir davomida Tog‘-kon, geologiya va sanoat xavfsizligini nazorat qilish inspeksiyasi bilan birgalikda kombinatda 2024-yilning III choragida sodir bo‘lgan baxtsiz hodisalarning sabablari muhokama qilindi.
Texnologik transport boshqarmasi, Mis boyitish fabrikasi va Angren kon boshqarmasi mas'ullari ma'ruza qildilar.
Shuningdek, yig‘ilishda 2024-yil IV choragiga mo‘ljallangan MM va SX sohasidagi vazifalar muhokama qilindi.
Jumladan, kombinatning tarkibiy bo‘linmalarida mehnatni muhofaza qilish, sanoat xavfsizligi holati ustidan nazoratni kuchaytirish va kasb kasalliklarining oldini olish, qo‘riqlash talablari buzilishiga yo‘l qo‘ygan xodimlarga nisbatan qattiq choralar ko‘rish kabi masalalar ko‘rib chiqildi.
Shunngdek, ijro apparatining MM va SX bo‘limi hamda tarkibiy bo‘linmalarining MM va XT bo‘limlari tomonidan o‘tkaziladigan tekshiruvlar samaradorligini oshirishni ta'minlash lozimligi ta'kidlandi.
Kombinat bo‘linmalarida ish o‘rinlarini mehnat sharoitlari va asbob-uskunalarning jarohatlash xavfliligi bo‘yicha attestasiyadan o‘tkazish qayd etildi.
Yig‘ilish yakunida Sergey Larionov jarohatlanish va kasb kasalliklariga yo‘l qo‘ymaslik maqsadida mutasaddilarni tegishli xulosalar chiqarishga chaqirdi. Kombinatning butun mehnat jamoasining asosiy vazifasi yillik prognozlarni bajarish, shu bilan birga joriy yil oxirigacha va bundan keyin baxtsiz hodisalarga yo‘l qo‘ymaslik ekanligini ta'kidlab o‘tdi.

ОТ И ТБ на АГМК: совещание по итогам III квартала 2024 года
Вопросы охраны труда и промышленной безопасности – на особом контроле руководства и Совета профсоюза работников АО «Алмалыкский ГМК»
Итоги работы, проделанной на АГМК в сфере охраны труда и промышленной безопасности за III квартал 2024 года, были обсуждены в ходе совещания, состоявшегося во дворце культуры «Металлург» 29 октября
В совещании приняли участие руководители подразделений АГМК, ответственные по ОТ и ПБ, профсоюзные лидеры, уполномоченные по охране труда, главные специалисты АГМК, представители Совета профсоюза, представители Инспекции по контролю горнодобывающей, геологической и промышленной безопасности и другие ответственные лица.
Вел совещание заместитель председателя правления – главный инженер АО «Алмалыкский ГМК» Сергей Ларионов, который отметил, что на АГМК проводится системная работа по обеспечению безопасных условий труда, в частности: по обеспечению СИЗ, лечебно-профилактические мероприятия, профилактический медицинский осмотр, повышение квалификации, переподготовка и повышение знаний в области промышленной безопасности, а также системный контроль состояния охраны труда на рабочих местах и на производстве. Но несмотря на проделанную работу в сфере охраны труда в сентябре текущего года были допущены 4 несчастных случая, в том числе со смертельным исходом в УТТ. Анализ несчастных случаев показывает, что в основном все несчастные случаи произошли из-за недостаточной организации технических и организационных мероприятий на рабочих местах со стороны руководителей и линейных ИТР или из-за личной неосторожности пострадавших, которые находились в опасной зоне или не соблюдали элементарные требования своих инструкций.
С отчётом об итогах работы в сфере ОТ и ПБ на Алмалыкском горно-металлургическом комбинате в III квартале 2024 года выступил заместитель главного инженера по охране труда и промышленной безопасности Шухрат Жураев.
В докладе было отмечено, что на реализацию комплексных мероприятий по охране труда комбината в III квартале текущего года было затрачено 34 трлн 060 млн 600 тысяч сумов (34 060,6 млн. сумов).
Проведены периодические медицинские осмотры работников в количестве 11 066 человек, в том числе женщин 1502 человек.
Повышены квалификации 1 511 работников. Прошли переподготовку по другой профессии 438 работников. 52 ИТР прошли обучение по промышленной безопасности.
За отчетный период отделом ОТ и ПБ проведено 8 аудитов и 16 оперативно-целевых проверок по улучшению условий труда и обеспечению промышленной безопасности, при этом выявлено 838 нарушений требований охраны труда и промышленной безопасности, 49% которых составляет организационного и 51% технического характера.
В сентябре текущего года распоряжением по комбинату во всех структурных подразделениях комбината внедрено ведение электронных журналов 1 и 2 ступеней контроля.
В III квартале 2024 года по Комбинату было допущено 4 несчастных случая, в том числе с тяжелым исходом - 3, со смертельным исходом – 1.
Сформирован реестр основных профессий с высоким риском воздействия, разработаны 55 видеороликов-инструкций по этим профессиям с применением передовых информационных технологий.
Международной компанией «CERT International» проведён первый наблюдательный аудит системы менеджмента охраны здоровья и обеспечения безопасности труда ISO 45001:2018, в ходе которого несоответствий не выявлено.
Вторым пунктом повестки дня совместно с Инспекцией по контролю горнодобывающей, геологической и промышленной безопасности обсуждался анализ причин несчастных случаев, происшедших на комбинате в III квартале 2024 года.
Также с докладами выступили ответственные лица управления технологического транспорта, медной обогатительной фабрики и Ангренского рудоуправления.
Также в ходе совещания были обсуждены задачи на IV квартал 2024 год в сфере ОТ и ПБ.
В том числе, усиление контроля за состоянием охраны труда, промышленной безопасности и предотвращение профессиональных заболеваний в структурных подразделениях комбината. Принятие жестких мер к работникам, допустившим нарушения требований охраны.
- Обеспечение повышения эффективности проверок, проводимых со стороны отдела ОТ и ПБ исполнительного аппарата и ОТ и ТБ структурных подразделений комбината.
- Проведение аттестации рабочих мест по условиям труда и травмоопасности оборудования в подразделениях комбината.
В завершении совещания Сергей Ларионов с целью недопущения травматизма и профессиональных заболеваний призвал ответственных лиц сделать соответствующие выводы. Основная задача всего трудового коллектива комбината выполнить годовой план, но при этом до окончания текущего года и в дальнейшем не допускать несчастных случаев.