20 Iyul 2026, 14:17 298
Bugun OKMK markaziy apparatida 2026-yil birinchi yarim yilligida amalga oshirilgan ishlar va kelgusidagi ustuvor vazifalarga bag‘ishlangan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda OKMK boshqaruv raisi Abdulla Xursanov, kombinat mas’ullari, tarkibiy bo‘linmalarning rahbarlari va bo‘lim boshliqlari ishtirok etishdi.
- Olmaliq kon-metallurgiya kombinati mehnat jamoasi tomonidan 2026-yilning birinchi yarim yilligi uchun belgilangan barcha ishlab chiqarish vazifalarini bajarilishi ta’minlandi, - deydi Abdulla Xursanov. - Xususan, 2026-yil yanvar-iyun holatiga ko‘ra, 30,9 trln so‘m tovar mahsulotlari ishlab chiqarilib, prognoz 133,3 foizga bajarildi. Kombinatning asosiy mahsuloti bo‘lgan mis katodini ishlab chiqarish prognozi 100,0 %ga ado etildi.
Birinchi yarim yillikda 493,4 mln dollarlik mahsulotlar eksporti amalga oshirilib, prognoz 148,6%ga bajarildi.
2026-yil uchun Investitsiya dasturiga “Olmaliq KMK” AJ bo‘yicha 7 ta yirik loyiha doirasida 294,6 mln dollar mablag‘larini o‘zlashtirilishi belgilangan bo‘lib, 6 oyda 142,8 mln dollar miqdorida investitsiyalar o‘zlashtirildi. Prognoz 101,9 %ga bajarilishi ta’minlandi. Mahalliylashtirish dasturi ham kombinatda samarali amalga oshirilmoqda. 2026-yilda dastur bo‘yicha 1511,1 mlrd. so‘mlik 40 ta loyihani amalga oshirish ko‘zda tutilgan. O‘tgan 6 oyda 35 ta loyiha asosida mahalliylashtirilgan mahsulotlar ko‘rsatkichi 649,8 mlrd. so‘mni yoki prognozga nisbatan 102,1 foizni tashkil etdi.
2026-yilga mo‘ljallangan ishlab chiqarish xarajatlarini qisqartirish bo‘yicha tashkiliy-texnik chora-tadbirlar kompleksi ishlab chiqilgan bo‘lib, unda ishlab chiqarish xarajatlarini 2301,5 mlrd. so‘mga yoki 13,2 foizga qisqartirish ko‘zda tutilgan.
Birinchi yarim yillik yakunlari bo‘yicha ishlab chiqarish xarajatlarini kamaytirish chora-tadbirlari kompleksini amalga oshirishdan kutilayotgan natija 1148,2 mlrd. so‘mni yoki 14,2 foizni tashkil etishi kutilmoqda.
Shuningdek, kombinat tomonidan birinchi yarim yillikda byudjetga 16,0 trln so‘m mablag‘ to‘lab berildi.
Tadbir davomida Prezidentimizning joriy yil 13-iyul kuni Bekobod shahriga tashrifi doirasida o‘tkazilgan qora metallurgiya sanoatini yana-da rivojlantirish, tarmoqning raqobatbardoshligini oshirish, ishlab chiqarish quvvatlarini kengaytirish va sohaga investitsiyalarni jalb etish masalalariga bag‘ishlangan yig‘ilishda belgilangan ustuvor vazifalarning Olmaliq kon-metallurgiya kombinatidagi ijrosi atroflicha tahlil qilindi.
Tanqidiy ruhda o‘tgan yig‘ilishda kun tartibidagi masalalar yuzasidan mas’ul rahbarlarning hisobotlari tinglandi. Muhokamalar davomida har bir rahbar zimmasiga ishchi-xodimlar uchun xavfsiz va munosib mehnat sharoitlarini yaratish, ularni ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash hamda mehnat unumdorligini oshirish bo‘yicha aniq vazifalar yuklatildi.

Summary at AMMC: Work Done, Priorities for the Future
Today, the meeting was held at the Central Office of AMMC dedicated to the work carried out in the first half of 2026 and future priority tasks.
The event was attended by the Chairman of the Board of AMMC, Abdulla Khursanov, the managers, heads of structural divisions and heads of departments of Complex.
- The staff of the Almalyk Mining and Metallurgical Complex ensured the fulfillment of all the production tasks set for the first half of 2026, – sayd Abdulla Khursanov. – In particular, as of January-June 2026, 30.9 trillion UZS of saleable products were produced, and the forecast was fulfilled for 133.3%. The forecast for the production of copper cathodes, the main product of the Complex, was fulfilled by 100.0%.
In the first half of the year, products worth $ 493.4 million were exported, and the forecast was fulfilled by 148.6%.
The Investment Program for 2026 provided for disbursement of $ 294.6 million within the framework of 7 major projects of the Almalyk Mining and Metallurgical Complex, and investments in the amount of $ 142.8 million were made in 6 months. The forecast was fulfilled by 101.9%. The localization program is also being effectively implemented at Complex. In 2026, the program envisages the implementation of 40 projects worth 1,511.1 billion UZS. Over the past 6 months, the indicator of localized products based on 35 projects amounted to 649.8 billion UZS, or 102.1 percent of the forecast.
The set of organizational and technical measures to reduce production costs for 2026 has been developed, which provides for a reduction in production costs by 2,301.5 billion UZS, or 13.2%.
The expected result from the implementation of the set of measures to reduce production costs according to the results of the first half of the year is expected to be 1,148.2 billion UZS, or 14.2%.
The plant also paid 16.0 trillion UZS to the budget in the first half of the year.
During the event, the meeting was held devoted to the further development of the ferrous metallurgy industry, increasing its competitiveness, expanding production capacity, and attracting investment in the sector. The implementation of priority tasks at Almalyk Mining and Metallurgical Complex was analyzed in detail. The meeting took place during the President's visit to the town of Bekabad on 13 July this year.
The meeting, which was held in a critical spirit, heard the reports from responsible managers on the issues on the agenda. During the discussions, each manager was given specific tasks to create safe and decent working conditions for employees, provide them with social support, and increase labor productivity.