20 Iyul 2026, 14:17 298
Bugun OKMK markaziy apparatida 2026-yil birinchi yarim yilligida amalga oshirilgan ishlar va kelgusidagi ustuvor vazifalarga bag‘ishlangan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda OKMK boshqaruv raisi Abdulla Xursanov, kombinat mas’ullari, tarkibiy bo‘linmalarning rahbarlari va bo‘lim boshliqlari ishtirok etishdi.
- Olmaliq kon-metallurgiya kombinati mehnat jamoasi tomonidan 2026-yilning birinchi yarim yilligi uchun belgilangan barcha ishlab chiqarish vazifalarini bajarilishi ta’minlandi, - deydi Abdulla Xursanov. - Xususan, 2026-yil yanvar-iyun holatiga ko‘ra, 30,9 trln so‘m tovar mahsulotlari ishlab chiqarilib, prognoz 133,3 foizga bajarildi. Kombinatning asosiy mahsuloti bo‘lgan mis katodini ishlab chiqarish prognozi 100,0 %ga ado etildi.
Birinchi yarim yillikda 493,4 mln dollarlik mahsulotlar eksporti amalga oshirilib, prognoz 148,6%ga bajarildi.
2026-yil uchun Investitsiya dasturiga “Olmaliq KMK” AJ bo‘yicha 7 ta yirik loyiha doirasida 294,6 mln dollar mablag‘larini o‘zlashtirilishi belgilangan bo‘lib, 6 oyda 142,8 mln dollar miqdorida investitsiyalar o‘zlashtirildi. Prognoz 101,9 %ga bajarilishi ta’minlandi. Mahalliylashtirish dasturi ham kombinatda samarali amalga oshirilmoqda. 2026-yilda dastur bo‘yicha 1511,1 mlrd. so‘mlik 40 ta loyihani amalga oshirish ko‘zda tutilgan. O‘tgan 6 oyda 35 ta loyiha asosida mahalliylashtirilgan mahsulotlar ko‘rsatkichi 649,8 mlrd. so‘mni yoki prognozga nisbatan 102,1 foizni tashkil etdi.
2026-yilga mo‘ljallangan ishlab chiqarish xarajatlarini qisqartirish bo‘yicha tashkiliy-texnik chora-tadbirlar kompleksi ishlab chiqilgan bo‘lib, unda ishlab chiqarish xarajatlarini 2301,5 mlrd. so‘mga yoki 13,2 foizga qisqartirish ko‘zda tutilgan.
Birinchi yarim yillik yakunlari bo‘yicha ishlab chiqarish xarajatlarini kamaytirish chora-tadbirlari kompleksini amalga oshirishdan kutilayotgan natija 1148,2 mlrd. so‘mni yoki 14,2 foizni tashkil etishi kutilmoqda.
Shuningdek, kombinat tomonidan birinchi yarim yillikda byudjetga 16,0 trln so‘m mablag‘ to‘lab berildi.
Tadbir davomida Prezidentimizning joriy yil 13-iyul kuni Bekobod shahriga tashrifi doirasida o‘tkazilgan qora metallurgiya sanoatini yana-da rivojlantirish, tarmoqning raqobatbardoshligini oshirish, ishlab chiqarish quvvatlarini kengaytirish va sohaga investitsiyalarni jalb etish masalalariga bag‘ishlangan yig‘ilishda belgilangan ustuvor vazifalarning Olmaliq kon-metallurgiya kombinatidagi ijrosi atroflicha tahlil qilindi.
Tanqidiy ruhda o‘tgan yig‘ilishda kun tartibidagi masalalar yuzasidan mas’ul rahbarlarning hisobotlari tinglandi. Muhokamalar davomida har bir rahbar zimmasiga ishchi-xodimlar uchun xavfsiz va munosib mehnat sharoitlarini yaratish, ularni ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash hamda mehnat unumdorligini oshirish bo‘yicha aniq vazifalar yuklatildi.

АГМК подводит итоги: результаты первого полугодия и приоритетные задачи на перспективу
Сегодня в центральном аппарате Алмалыкского горно-металлургического комбината состоялось совещание, посвящённое итогам деятельности предприятия за первое полугодие 2026 года и определению ключевых задач на предстоящий период.
В мероприятии приняли участие председатель правления АО «Алмалыкский ГМК» Абдулла Хурсанов, руководители структурных подразделений, начальники управлений и служб комбината.
Открывая совещание, Абдулла Хурсанов отметил, что трудовой коллектив предприятия успешно выполнил все производственные задачи, поставленные на первое полугодие текущего года.
- Коллектив Алмалыкского горно-металлургического комбината обеспечил выполнение всех намеченных производственных показателей. По итогам января-июня 2026 года объём произведённой товарной продукции составил 30,9 трлн сумов, что соответствует выполнению прогноза на 133,3%, - подчеркнул руководитель комбината.
За первые шесть месяцев текущего года АГМК экспортировал продукцию на сумму 493,4 млн долларов, обеспечив выполнение прогнозного показателя на 148,6%.
Особое внимание на совещании было уделено реализации инвестиционных проектов. В рамках Инвестиционной программы на 2026 год предусмотрено освоение 294,6 млн долларов по семи крупным проектам. По итогам первого полугодия объём освоенных инвестиций составил 142,8 млн долларов, что позволило выполнить прогноз на 101,9%.
Последовательно реализуется и программа локализации производства. В текущем году предусмотрено внедрение 40 проектов общей стоимостью 1,511 трлн сумов. За шесть месяцев в рамках 35 проектов произведена локализованная продукция на сумму 649,8 млрд сумов, что превышает прогнозный показатель и составляет 102,1% от прогноза.
Значительные результаты достигнуты и в вопросах повышения эффективности производства. В соответствии с утверждённым комплексом организационно-технических мероприятий в 2026 году планируется сократить производственные расходы на 2,301 трлн сумов, или на 13,2%. По итогам первого полугодия ожидаемый экономический эффект от реализации данных мер составит 1,148 трлн сумов, что соответствует снижению затрат на 14,2%.
За отчётный период комбинат также перечислил в государственный бюджет 16,0 трлн сумов платежей.
В ходе совещания был проведён детальный анализ исполнения задач, поставленных Президентом Республики Узбекистан в ходе состоявшегося 13 июля текущего года в городе Бекабаде совещания, посвящённого дальнейшему развитию чёрной металлургии, повышению конкурентоспособности отрасли, расширению производственных мощностей и привлечению инвестиций.
Совещание прошло в критическом духе и конструктивной атмосфере. Были заслушаны отчёты руководителей по вопросам повестки дня, дана оценка проделанной работе и определены дальнейшие направления деятельности. По итогам обсуждений перед руководителями поставлены конкретные задачи по обеспечению безопасных и достойных условий труда, усилению социальной поддержки работников, а также дальнейшему повышению производительности и эффективности работы предприятия.