+998 71 619 23 33Hurmatli Olmaliq kon-metallurgiya kombinati mehnatkashlari, ishlab chiqarish faxriylari, hamkasblar, do‘stlar va hamkorlar!
Joriy yilda biz jonajon kombinatimiz tarixida muhim voqelik - korxonamizning 75 yilligini nishonlayapmiz. Bu taqvimdagi shunchaki oddiy sana emas, balki uzviylik, mustahkamlik va ulkan yutuqlar ramzidir.
Poydevori bizdan oldingi avlodlarimiz tomonidan qo‘yilgan kombinatimizda bugun kelajak avlod uchun mustahkam asos yaratilmoqda.
Salkam bir asr ilgari “Qalmoqqir” kon maydonining o‘rganilishi kombinatimiz tashkil topishiga asos bo‘lgan edi.
Insoniyat uchun mislsiz fojea bo‘lgan Ikkinchi jahon urushidan keyingi og‘ir yillarda tashkil etilgan kombinat iqtisodiyotni tiklash zarur bo‘lgan davrda umidlarni to‘liq oqladi.
Ortda qolgan yillar kombinatimiz faoliyati va rivojida sinov va tajribalarga boy bo‘ldi. Ona Vatanimizning mustaqillikka erishishi esa barcha sohalar kabi Olmaliq kon-metallurgiya kombinatining mustaqil oyoqqa turishi, o‘z resurslaridan to‘la foydalanish imkonini berdi. Bugun biz O‘zbekiston rangli metallurgiyasi bayroqdori degan yuksak unvonni saqlab qolgan holda OKMKning ilk mehnat ahli boshlab bergan shonli an'analarni sharaf bilan davom ettirmoqdamiz. Biz muvaffaqiyatlar va qiyinchiliklarga to‘la uzoq, kezi kelganda ta'kidlash joizki, o‘ta mashaqqatli yo‘llarni bosib o‘tdik. Tariximizning har bir bosqichi davr ruhini, jamoamizning rivojlanish va taraqqiyotga intilishini aks ettiruvchi muhim pallalarga aylandi.
Bugun Respublikamizning ikkinchi yirik soliq to‘lovchisi sifatida OKMK yaxshi eksport salohiyatiga ega rangli va qimmatbaho metallar bozorining faol ishtirokchisi bo‘lib, mamlakatimiz iqtisodiyotiga salmoqli hissa qo‘shib kelmoqda.
Kombinatimiz nafaqat sohadagi yetakchi korxonalardan biri, balki ko‘plab mutaxassislar uchun haqiqiy maktab vazifasini o‘taganligi bilan faxrlanamiz. Biz professionallik, innovatsiya va sifatga urg‘u berdik, bu bizga raqobat bozorida munosib o‘rin egallash va ko‘plab kompaniyalar uchun ishonchli sherik bo‘lish imkonini berdi.
Bugun shuni ishonch bilan aytishimiz mumkinki, kombinatimiz ming-minglab insonlar uchun nafaqat ish joyi, balki taqdiri, tarixi, maqsadi bir bo‘lgan katta va ahil oila hamdir. Biz bir-birimizni qo‘llab-quvvatlaymiz, bilim va tajriba almashamiz, qiyinchiliklarni birgalikda yengib o‘tamiz. Mana shu hamjihatlik va hammaslaklik muvaffaqiyatlarimizning asosiy omilidir.
Bugun Olmaliq kon-metallurgiya kombinati yangi O‘zbekistonning yangi kombinati sifatida xalqaro maydonga chiqdi. Davlatimiz rahbarining ko‘magi va tashabbusi bilan biz kombinatimizda asrga tatigulik loyihalarini amalga oshirmoqdamiz.
Mavjud ishlab chiqarishni modernizatsiya qilish, “Yoshlik-I” konini o‘zlashtirish loyihasi doirasida yangi qurilgan va qurilayotgan ishlab chiqarish obyektlari kelgusida kombinatimizning iqtisodiy kuch-qudratini bir necha barobarga oshiradi. Bu esa yurtimiz ravnaqi, xalqimizning turmush farovonligini yanada yaxshilanishida munosib hissa bo‘lib qo‘shiladi.
Mamlakatimiz rahbari 2017-yilda “Yoshlik-I” koni va 2021-yilda 3-Mis boyitish fabrikasi qurilishlariga start bergan edi.
Joriy yilning 15-oktyabr kuni Prezidentimizning Olmaliq kon-metallurgiya kombinatiga tashrifi chog‘ida 4-Mis boyitish fabrikasi qurilishiga tamal toshi qo‘yildi. Albatta, bu voqeliklar kombinatimiz hayotida unutilmas tarixiy sanalarga aylandi va OKMKni olamshumul yutuq va marralar sari undamoqda.
Kombinatimizning yangi davri, yangi tarixi yaratilayotgan bugungi qizg‘in jarayonda zamonaviy, yashil texnologiyalarga asoslangan yangi zavod va fabrikalarni boshqarishda shubhasiz, biz yosh mutaxassislarga tayanamiz.
Prezidentimiz tashabbusi bilan tashkil etilgan Muhandislik maktabimiz ayni shu ezgu maqsadda o‘z faoliyatini boshladi. Davlatimiz rahbari kuni kecha shahrimizga tashrifi chog‘ida ushbu maktab faoliyati bilan yaqindan tanishib, u yerda malaka oshirayotgan yosh mutaxassislarga katta ishonch bildirdi.
Yoshlarga g‘amxo‘rlik qilish, ular uchun munosib mehnat sharoiti yaratish, o‘qitish va qayta tayyorlash bizning asosiy vazifalarimizdandir. Biz o‘z bilim va tajribamizni keyingi avlodlarga yetkazishni majburiyat, burch deb bilamiz va buni, albatta amalga oshiramiz!
Olmaliq kon-metallurgiya kombinati erishayotgan yutuqlarda hamkorlarimizning o‘rni beqiyos. O‘z navbatida men hamkorlarimizga ishonch va qo‘llab-quvvatlab kelayotganliklari uchun minnatdorchilik bildirib o‘taman. Bizning obro‘-e'tiborimiz, ishonchli hamkor sifatida nom qozonishimiz sizning biz bilan hamkor va hayrixohlikda sharafli mehnat yo‘lini tanlaganingiz natijasidir.
Shuningdek, kombinatimiz erishgan natijalardagi munosib hissasi uchun barcha faxriylarimizga, mehnat jamoamizga cheksiz minnatdorchilik bildiramiz.
Biz keksalarimiz, fidoyi mehnat jamoamiz va ularning oila a'zolarining ijtimoiy himoyasi yo‘lidagi xayrli ishlarni izchil davom ettiramiz. Respublikamizdagi ijtimoiy institutlar, sog‘liqni saqlash va xalq ta'limi sohalarini qo‘llab-quvvatlash yo‘lidagi xayrli ishlarga hissa qo‘shishni o‘zimiz uchun sharaf deb bilamiz. Olmaliqliklar, shu bilan birga bo‘linmalarimiz joylashgan boshqa aholi punktlarida istiqomat qilayotganlar uchun qulay turmush sharoitlarini yaratish borasidagi ishlarimiz davomiylik kasb etadi.
Zero, Davlatimiz rahbari ta'kidlaganlaridek, bugun oldimizda odamlarni rozi qilishdan muhimroq vazifa yo‘q.
Olmaliq kon-metallurgiya kombinatining 75 yilligi nishonlanayotgan bugungi kunda mehnat jamoamiz hayotida yangi bosqich boshlandi. Shuni ishonch bilan ta'kidlaymanki, mana shunday yuqori malakali, o‘z ishining ustalari bilan bizni oldinda yangi marralar, yangi zafarlar kutmoqda! Barchangizga shijoatli mehnatingiz, professionalligingiz va fidoyiligingiz uchun tashakkur! Sizlarga baxt-saodat, mustahkam sog‘lik, ulkan zafarlar, ishonch va istiqbolli kelajakni yaratish yo‘lidagi faoliyatingizda muvaffaqiyat va cheksiz faxr-iftixor tuyg‘usini tilayman!

75 лет истории: Достижения, исследования, новые горизонты
Уважаемые труженики Алмалыкского горно-металлургического комбината, ветераны производства, коллеги, друзья и партнеры!
В этом году мы отмечаем выдающееся событие - 75-летие нашего предприятия. И это не просто дата в календаре, а символ преемственности, стойкости и выдающихся достижений, основу которым заложили наши предшественники, как мы закладываем ее сейчас для будущих поколений.
Без малого век назад исследование месторождения «Кальмакыр» послужило основой для создания нашего комбината.
Созданный в тяжелые послевоенные годы комбинат полностью оправдал ожидания в период, когда требовалось восстановление экономики.
Прошедшие годы были наполнены испытаниями и накоплением опыта в деятельности и развитии нашего комбината.  А обретение независимости нашей Родиной позволило Алмалыкскому горно-металлургическому комбинату, как и всем отраслям промышленности, стать самостоятельным, в полной мере используя свои ресурсы. Сегодня мы с честью продолжаем дело первых тружеников АГМК, сохраняя высокое звание флагмана цветной металлургии Узбекистана.  Мы прошли долгий и порой нелегкий путь, наполненный как успехами, так и вызовами. Каждый этап нашей истории становился важной вехой, отражавшей дух времени и стремление нашего коллектива к развитию и совершенствованию.
Сегодня, являясь вторым по величине налогоплательщиком республики, АГМК является активным участником рынка цветных и драгоценных металлов с хорошим экспортным потенциалом и вносит значительный вклад в экономику нашей страны.
Мы гордимся тем, что наш комбинат стал не только одним из ведущих предприятий отрасли, но и настоящей школой для многих специалистов. Мы сделали упор на профессионализм, инновации и качество, что позволило нам занять достойное место на конкурентном рынке и стать надежным партнером для многих компаний.
Сегодня мы можем с уверенностью сказать, что наш комбинат - это не только рабочее место для тысяч и тысяч людей, но и большая и дружная семья с одной судьбой, историей, одной целью. Мы поддерживаем друг друга, обмениваемся знаниями и опытом, вместе преодолеваем трудности. Именно эта сплоченность и единство являются ключевыми факторами нашего успеха.
Алмалыкский горно-металлургический комбинат вышел на международную арену как новое предприятие Нового Узбекистана. При поддержке и по инициативе главы нашего государства мы реализуем сегодня, без преувеличения, проект века.
Модернизация существующего производства, новые и строящиеся производственные мощности в рамках проекта освоения месторождения «Ёшлик I» в будущем увеличат экономическую мощь комбината в несколько раз. Это будет достойным вкладом в процветание нашей страны, дальнейшее улучшение благосостояния нашего народа.
Президентом Узбекистана в 2017 году был дан старт строительству карьера «Ёшлик I», в 2017 году - строительству медной обогатительной фабрики №3.
15 октября текущего года в ходе визита Президента на Алмалыкский горно-металлургический комбинат было положено начало возведению медной обогатительной фабрики №4. Эти события стали незабываемыми историческими датами в деятельности комбината, и вдохновляют коллектив АГМК на новые достижения.
В новой истории нашего комбината мы, несомненно, опираемся на молодых специалистов, которым предстоит управлять новыми заводами и фабриками, основанными на современных, экологически чистых технологиях.
Повышать квалификацию кадров АГМК призвана инженерная школа, созданная по инициативе Президента. Глава государства во время своего визита в наш город внимательно ознакомился с ее деятельностью и выразил большое доверие молодым специалистам, проходящим там обучение.
Забота о молодежи, достойные условия труда, обучение их, переподготовка – одна из наших главных задач. Мы обязаны передать свои знания и опыт следующим поколениям, и мы делаем это!
Большую роль в достижениях Алмалыкского горно-металлургического комбината играют
наши партнеры, которых я бы хотел поблагодарить за доверие и поддержку. Многие из вас - важная часть истории комбината. А наша репутация и надежность - результат вашего выбора работать с нами.
Мы также выражаем безграничную благодарность всем нашим ветеранам, нашему трудовому коллективу за достойный вклад в результаты, достигнутые нашим комбинатом.
Неотъемлемой составляющей деятельности АГМК является сильная социальная политика, поддерживающая не только ветеранов своего производства, заботящаяся о здоровье, отдыхе, досуге тружеников и членов их семей, но и социальные учреждения республики, объекты здравоохранения и народного образования. Немало делается для создания благоприятных условий для проживания алмалыкчан и жителей других населенных пунктов, где расположены наши подразделения.
Ведь, как подчеркнул глава нашего государства, сегодня перед нами нет более важной задачи, чем забота о человеке, обеспечение его интересов.
Год 75-летнего юбилея Алмалыкского горно-металлургического комбината стал началом нового этапа в жизни нашего трудового коллектива. Могу с уверенностью утверждать, что с такими высококлассными мастерами своего дела впереди нас ждут новые достижения, новые высоты и новые победы!
Спасибо вам за ваш самоотверженный труд, профессионализм и преданность делу!
Счастья вам всем, крепкого здоровья, больших успехов, уверенности и чувства гордости от сопричастности к великим делам создания будущего!