30-iyul kuni nishonlanadigan Xalqlar do‘stligi kuni mussafo osmon ostidagi hayotda yashash, mehnat qilish va rejalar tuzish, yangi marralarni belgilash va ularga erishish imkoniyatiga bo‘lgan ezgu niyatlarimizning tasdig‘idir.
Ushbu sana mamlakatimizda 2021-yildan nishonlanayotgan bo‘lsa-da alohida ayyom sifatida yurtdoshlarimiz qalbidan munosib joy egalladi. Yurtimizning turli burchaklarida an’analar tiklanmoqda, o‘zaro hurmat, hamjihatlik va bag‘rikenglik uning asosini tashkil etayotgani quvonchlidir.
130 dan ziyod millat va elatlar yashab kelayotgan, 16 ta diniy konfessiyalar faoliyat yuritayotgan mamlakatimiz uchun bu juda muhimdir. Bugungi kunda davlat ta’lim muassasalarida darslar 7 tilda o‘tilmoqda, O‘zbekiston milliy teleradiokompaniyasi o‘z ko‘rsatuvlarini 12 ta tilda efirga uzatayapti. Har bir diasporaning an’ana va udumlari, tili va madaniyati saqlab qolinishiga milliy madaniyat markazlari yaqindan ko‘mak berib borayapti.
Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida ham belgilab berilgan topshiriqlarni bajarilishida biz bilan yelkama-yelka turib, mehnat qilayotgan 33 ta millat vakillari o‘z kuch va g‘ayratlarini safarbar etib kelishmoqda.
Bosh Qomusimizda barcha fuqarolar millati, tili va diniy e’tiqodidan qat’iy nazar bir xil huquq va erkinliklarga ega ekanligi mustahkamlab qo‘yilgan. Ularga o‘z madaniyatlari, an’ana va udumlarini rivojlantirishning barcha imkoniyatlari ta’minlab berilgan. Mustaqilligimizning birinchi yillaridanoq yosh demokratik davlatimizda Baynamilal milliy markazi tashkil etilib, uning tarkibiga turli xalqlarning madaniyat markazlari kirgani fikrimizning yorqin dalilidir.
“Bir bo‘lsak – yagona xalqmiz, birlashsak – Vatanmiz!” shiori ostida mamlakatimiz mustaqilligining 33 yilligi nishonlanayotgani millatlararo bag‘rikenglik, tinchlik va barqarorlikga intilish maqsadlarimizning amaldagi ifodasidir.
HURMATLI HAMKASBLAR, DO‘STLAR!
Bugungi dunyoning ko‘plab mintaqalarida millatlar va konfenssiyalararo ziddiyatlar avjiga chiqqan murakkab davrda biz eng bebaho ne'mat sifatida tinchlik, jamiyatda fuqarolararo hamjihatlikni asrashimiz, yoshlar, farzandlarimizni bizning ko‘p millatli xalqimizning yuksak ma’naviy-ma’rifiy qadriyatlar ruhida tarbiyalashimiz kerak.
Xalqlar do‘stligi har birimizning intilishlarimiz asosi bo‘lib qolishini, ko‘p millatli O‘zbekiston xalqi baxtli va farovon hayot kechirishiga tilakdoshman.

Friendship, tolerance, mutual understanding are the key to peace and prosperity
Dear workers of the Almalyk Mining and Metallurgical Combine, the production veterans, Almalyk residents!
Peoples’ Friendship Day, which we celebrate on July 30, confirms our desire for a peaceful sky, the opportunity to live, work and make plans, set new goals and achieve them.
This day appeared in the country’s holiday calendar quite recently - in 2021, but already occupies a worthy place in the hearts of the republic’s residents, in its different corners, traditions are born, the basis of which are respect, mutual understanding, tolerance.
This is very important for our country, where 130 nationalities and ethnic groups live, 16 religious denominations operate. In state educational institutions, instruction is conducted in 7 languages, the National Television and Radio Company of Uzbekistan broadcasts its programs in 12 languages. And national cultural centers contribute to the preservation of customs and traditions, the language and culture of each of the diasporas.
Our Constitution stipulates that all citizens of the Republic of Uzbekistan, regardless of their nationality, language and religion, have equal rights and freedoms. They are provided with all the opportunities to develop their culture, traditions and customs. Evidence of this is the fact that from the first years of independence, an International Cultural Center was created in the young state, which included cultural centers of different nations.
Representatives of 33 nationalities work shoulder to shoulder at the Almalyk Mining and Metallurgical Plant, combining their efforts to fulfill the tasks set before the plant.
The motto “Only united - we are one people, only together - we are a strong country!”, under which this year the celebration of the 33rd anniversary of Uzbekistan’s independence will be held, has become another confirmation of tolerance, the desire to maintain peace and stability.
Dear colleague Friends!
In today’s difficult times, when interethnic and interfaith tensions are increasing in different regions of the world, we, as the most valuable thing, must protect peace, civil harmony in society, educate youth and children on the basis of the high spiritual and moral values of our multinational people.
Let the friendship of peoples become a true need of each of us!
Let the multinational people of Uzbekistan be happy and prosperous! Health, success, peace to each of you!