30-iyul kuni nishonlanadigan Xalqlar do‘stligi kuni mussafo osmon ostidagi hayotda yashash, mehnat qilish va rejalar tuzish, yangi marralarni belgilash va ularga erishish imkoniyatiga bo‘lgan ezgu niyatlarimizning tasdig‘idir.
Ushbu sana mamlakatimizda 2021-yildan nishonlanayotgan bo‘lsa-da alohida ayyom sifatida yurtdoshlarimiz qalbidan munosib joy egalladi. Yurtimizning turli burchaklarida an’analar tiklanmoqda, o‘zaro hurmat, hamjihatlik va bag‘rikenglik uning asosini tashkil etayotgani quvonchlidir.
130 dan ziyod millat va elatlar yashab kelayotgan, 16 ta diniy konfessiyalar faoliyat yuritayotgan mamlakatimiz uchun bu juda muhimdir. Bugungi kunda davlat ta’lim muassasalarida darslar 7 tilda o‘tilmoqda, O‘zbekiston milliy teleradiokompaniyasi o‘z ko‘rsatuvlarini 12 ta tilda efirga uzatayapti. Har bir diasporaning an’ana va udumlari, tili va madaniyati saqlab qolinishiga milliy madaniyat markazlari yaqindan ko‘mak berib borayapti.
Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida ham belgilab berilgan topshiriqlarni bajarilishida biz bilan yelkama-yelka turib, mehnat qilayotgan 33 ta millat vakillari o‘z kuch va g‘ayratlarini safarbar etib kelishmoqda.
Bosh Qomusimizda barcha fuqarolar millati, tili va diniy e’tiqodidan qat’iy nazar bir xil huquq va erkinliklarga ega ekanligi mustahkamlab qo‘yilgan. Ularga o‘z madaniyatlari, an’ana va udumlarini rivojlantirishning barcha imkoniyatlari ta’minlab berilgan. Mustaqilligimizning birinchi yillaridanoq yosh demokratik davlatimizda Baynamilal milliy markazi tashkil etilib, uning tarkibiga turli xalqlarning madaniyat markazlari kirgani fikrimizning yorqin dalilidir.
“Bir bo‘lsak – yagona xalqmiz, birlashsak – Vatanmiz!” shiori ostida mamlakatimiz mustaqilligining 33 yilligi nishonlanayotgani millatlararo bag‘rikenglik, tinchlik va barqarorlikga intilish maqsadlarimizning amaldagi ifodasidir.
HURMATLI HAMKASBLAR, DO‘STLAR!
Bugungi dunyoning ko‘plab mintaqalarida millatlar va konfenssiyalararo ziddiyatlar avjiga chiqqan murakkab davrda biz eng bebaho ne'mat sifatida tinchlik, jamiyatda fuqarolararo hamjihatlikni asrashimiz, yoshlar, farzandlarimizni bizning ko‘p millatli xalqimizning yuksak ma’naviy-ma’rifiy qadriyatlar ruhida tarbiyalashimiz kerak.
Xalqlar do‘stligi har birimizning intilishlarimiz asosi bo‘lib qolishini, ko‘p millatli O‘zbekiston xalqi baxtli va farovon hayot kechirishiga tilakdoshman.

Дружба, толерантность, взаимопонимание – залог мира и благополучия
Дорогие труженики Алмалыкского горно-металлур­гического комбината, ветераны производства, алмалыкчане!
День дружбы народов, который мы отмечаем 30 июля, подтверждает наше стремление к мирному небу, возможности жить, работать и строить планы, намечать новые рубежи и достигать их.
Этот день в календаре праздников страны появился совсем недавно – в 2021 году, но уже занимает достойное место в сердцах жителей республики, в разных ее уголках зарождаются традиции, основой которых становятся уважение, взаимопонимание, толерантность.
Это очень важно для нашей страны, где проживают 130 национальностей и народностей, действует 16 религиозных конфессий. В государственных образова­тельных учреждениях обучение ведется на 7 языках, на 12 языках транслирует свои передачи Национальная телерадиокомпа­ния Узбекистана. А сохранению обычаев и традиций, языка и культуры каждой из диаспор способствуют национальные культурные центры.
В нашей Конституции закреплено, что все граждане Республики Узбекистан не­зависимо от их национальности, языка и религии имеют равные права и свободы. Им обеспечены все возможности для раз­вития своей культуры, традиций и обычаев. Свидетельством этому служит тот факт, что с первых лет независимости в молодом го­сударстве был создан Интернациональный культурный центр, в состав которого вошли культурные центры разных народов.
В Алмалыкском горно-металлургического комбинате пле­чом к плечу трудятся представители 33 национальностей, объединив свои усилия на выполнение поставленных перед ком­бинатом задач.
Девиз «Только сплоченные – мы единый народ, только вместе – мы сильная стра­на!», под которым в этом году пройдет празднование 33-й годовщины независи­мости Узбекистана, стал ещё одним под­тверждением толерантности, стремления к сохранению мира и стабильности.
Дорогие коллеги, друзья!
В сегодняшнее непростое время, когда в разных регионах мира усиливается межэтническая и межконфессиональная напряженность, мы, как самое ценное, должны беречь мир, гражданское согласие в обществе, воспитывать молодежь, детей на основе высоких духовно-нравственных ценностей нашего многонационального народа.
Пусть дружба народов станет истинной потребностью каждого из нас!
Пусть будет счастливым и благополуч­ным многонациональный народ Узбеки­стана! Здоровья, успехов, мира каждому из вас!