Konchilik va metallurgiya sanoati xodimlari kuni - professionallar bayrami
Barchangizni kasb bayramimiz – O‘zbekiston Respublikasi konchilik va metallurgiya sanoati xodimlari kuni bilan chin qalbimdan muborakbod etaman!
Bu yil jonajon kombinatimizning tashkil topganiga 75 yil to‘ladi. Bu tarixiy va shonli sana bilan har qancha faxrlansak arziydi.
Bugun nafaqat mamlakatimizda, balki dunyoda o‘rni va mavqei tobora yuksalib borayotgan kombinatimiz uchun yangi davr, yangi hayot boshlandi, desak aslo mubolag‘a bo‘lmaydi.
Muhtaram Prezidentimiz Shavkat Miromonovichning tashabbuslari va qo‘llab-quvvatlashlari tufayli Siz qadrli mehnat jamoamiz bilan birgalikda yirik tarixiy loyihalarni muvaffaqiyatli amalga oshirmoqdamiz. Bir vaqtning o‘zida yangi konlarni o‘zlashtirish, bir qator zavod va fabrikalar, ishlab chiqarish majmualarining barpo etilishi zamirida aslida mislsiz iroda, qat'iy shijoat va juda katta mehnat yotibdi.
Bugungi kunda asosiy vazifamiz - “Yoshlik I” konini o‘zlashtirish” investitsiya loyihasining ijrosi bo‘lib qolmoqda. Bu bizning istiqbolimiz bo‘lib, kelgusi yillarda rudani qayta ishlash hajmini 160 million tonnaga, katodli mis olish hajmini 400 ming tonnaga yetkazish imkonini beradi. Bunga 2 ta mis boyitish fabrikasi hamda metallurgiya majmuasini qurish va foydalanishga topshirish hisobiga erishilmoqda.
Tog‘-kon mashinalari va temiryo‘l texnikalari uchun ehtiyot qismlarni ishlab chiqarishga ixtisoslashtiriladigan “HG-AMMC” qo‘shma korxonasining qurilishi ham muhim ahamiyatga molik ishlarimizdan yana biridir.
Korxonamiz oldiga qo‘yilgan ishlab chiqarish rejalari ham to‘liq bajarilmoqda. Xususan, o‘tgan to‘rt oyda 10,9 trln. so‘mlik mahsulot ishlab chiqardik yoki bashorat ko‘rsatkich 115,4 foizni tashkil qildi. Yil boshidan beri 177,8 mln. dollarlik mahsulotlar eksport qilinib, reja 105,0 foizga bajarildi. Shu o‘rinda ta'kidlash joizki, o‘z ishining ustasi bo‘lgan fidoyi insonlardan iborat ko‘p ming kishilik jamoamiz tomonidan ishlab chiqarishning yuqori ko‘rsatkichlari ta'minlanyapti.
Mahalliylashtirish dasturi doirasida joriy yilda rekord hajmdagi - 1,5 trln. so‘mlik mahsulot ishlab chiqarishni maqsad qilganmiz. 2030-yilgacha 25 ta yangi turdagi nodir mahsulotlar ishlab chiqarishni o‘z ichiga olgan Kukunli metallurgiyasi dasturi bo‘yicha ham ishlar boshlab yuborilgan.
Ta'kidlash joizki, Respublikamiz yalpi ichki mahsulotida yuqori ulushni ta'minlab kelayotgan kombinatimiz aholi farovonligini ta'minlashga qaratilgan davlat dasturlari va ijtimoiy masalalar yechimida ham faol ishtirok etib kelmoqda.
Birgina joriy yilning o‘zida Namangan viloyatining “Chodak” qishlog‘ida o‘quv markazi va tikuvchilik fabrikasi foydalanishga topshirilib, ushbu hududda yashovchi 500 nafar xotin-qizlar ish bilan ta'minlandi. Surxondaryo viloyatining “Xondiza” kon boshqarmasida umumiy yotoqxona qurib bitkazildi, Oqqo‘rg‘on tumanida maktabgacha ta'lim muassasasi va ijtimoiy himoyaga muhtoj oilalar uchun turar-joyda rekonstruksiya ishlari yakunlandi.
Qisqa muddatda shahrimizdagi uzoq yillar foydalanilmay kelgan Quruvchilar bog‘ini yangitdan bunyod etib, hamshaharlarimizga bayram sovg‘asi sifatida tuhfa etmoqdamiz. Biz bu yo‘nalishdagi islohotlarni, xalqimiz farovonligi yo‘lidagi xayrli ishlarimizni sobitqadamlik bilan davom etamiz.
Men O‘zbekiston tarixidagi eng yirik investitsiya loyihalari amalga oshirilayotgan kombinatimizning har bir ishchi-xodimi, ahil va fidoyi mehnat jamoasi yagona maqsadlar yo‘lida birlashib, o‘zini bugungi bunyodkorlik ishlariga daxldor, deb bilishiga ishonaman.
Sizlar bilan yangi natija va yangi marralarni birgalikda zabt etamiz. Mehnat jamoamizni kasb bayrami bilan muborakbod etar ekanman, har biringizga, oila a'zolaringizga salomatlik, omad, baxt, farovonlik tilayman! Tinchlik, barqarorlik va hamjihatlik bizning yaratuvchalik maqsadlarimizga hamroh bo‘lib qolsin!

+998 71 619 23 33Dear workers of Almalyk Mining and Metallurgical Combine!
I wholeheartedly congratulate you on your professional holiday – the Mining and Metallurgical Industry Workers' Day!
This year marks the 75th anniversary of our native plant establishment.
And we have something to be proud of! Almalyk Mining and Metallurgical Combine has always been at the forefront of the Uzbek economy. Being one of the largest enterprises in the country, AMMC provides significant shares in the GDP.
So it was and it is! AMMC has always been a reliable support in solving government programs and social issues aimed at improving the well-being and quality of population life. We are not giving up our positions today, solving numerous tasks set by the country government for us.
In the four months of this year, we produced 10.9 trillion UZS worth of commercial products, the forecast was fulfilled by 115.4 percent. Products worth 177.8 million dollars or 105.0 percent of the target were exported. And, in this regard, I want to mention our entire team of thousands of professionals, thanks to whom we achieve such high results in solving production tasks.
It is worth noting the large–scale work on the localization program, which will produce products in record volume - 1.5 trillion UZS this year. Work has begun on the powder metallurgy program, with the development of 25 new types of complex products by 2030.
But the main task of the Combine is the implementation of the investment project "Development of the Yoshlik I deposit". This is our perspective, which in the coming years will bring the volume of ore processing to 160 million tons, and the production of cathode copper to 400 thousand tons per year. This is achieved through the construction and commissioning of 2 copper processing plants and a new metallurgical complex.
I would like every worker of the plant to feel immersiveness to this grandiose investment project, which is one of the largest unity in achieving this goal in the history of Uzbekistan.
But the embodiment of the production perspective, even such a grandiose one, does not relieve us of responsibility in solving social issues. This year alone, the training center and the sewing factory in the Chadak village were commissioned, which allowed 500 residents of the area to be employed, the hostel in Khandiz, the reconstruction of the preschool educational institution and the house for families in need of social protection in the Akkurgan district was completed. The opening of the park of the Combine's builders is scheduled for the professional holiday.
Among the significant initiatives in the near future, I would also name the creation of the “HG-AMMC” joint venture, where the production of spare parts for mining machines and railway equipment is planned."
I congratulate our work team on a professional holiday, I want to wish each of you, your family members, health, good luck, happiness, and family well-being!