Konchilik va metallurgiya sanoati xodimlari kuni - professionallar bayrami
Barchangizni kasb bayramimiz – O‘zbekiston Respublikasi konchilik va metallurgiya sanoati xodimlari kuni bilan chin qalbimdan muborakbod etaman!
Bu yil jonajon kombinatimizning tashkil topganiga 75 yil to‘ladi. Bu tarixiy va shonli sana bilan har qancha faxrlansak arziydi.
Bugun nafaqat mamlakatimizda, balki dunyoda o‘rni va mavqei tobora yuksalib borayotgan kombinatimiz uchun yangi davr, yangi hayot boshlandi, desak aslo mubolag‘a bo‘lmaydi.
Muhtaram Prezidentimiz Shavkat Miromonovichning tashabbuslari va qo‘llab-quvvatlashlari tufayli Siz qadrli mehnat jamoamiz bilan birgalikda yirik tarixiy loyihalarni muvaffaqiyatli amalga oshirmoqdamiz. Bir vaqtning o‘zida yangi konlarni o‘zlashtirish, bir qator zavod va fabrikalar, ishlab chiqarish majmualarining barpo etilishi zamirida aslida mislsiz iroda, qat'iy shijoat va juda katta mehnat yotibdi.
Bugungi kunda asosiy vazifamiz - “Yoshlik I” konini o‘zlashtirish” investitsiya loyihasining ijrosi bo‘lib qolmoqda. Bu bizning istiqbolimiz bo‘lib, kelgusi yillarda rudani qayta ishlash hajmini 160 million tonnaga, katodli mis olish hajmini 400 ming tonnaga yetkazish imkonini beradi. Bunga 2 ta mis boyitish fabrikasi hamda metallurgiya majmuasini qurish va foydalanishga topshirish hisobiga erishilmoqda.
Tog‘-kon mashinalari va temiryo‘l texnikalari uchun ehtiyot qismlarni ishlab chiqarishga ixtisoslashtiriladigan “HG-AMMC” qo‘shma korxonasining qurilishi ham muhim ahamiyatga molik ishlarimizdan yana biridir.
Korxonamiz oldiga qo‘yilgan ishlab chiqarish rejalari ham to‘liq bajarilmoqda. Xususan, o‘tgan to‘rt oyda 10,9 trln. so‘mlik mahsulot ishlab chiqardik yoki bashorat ko‘rsatkich 115,4 foizni tashkil qildi. Yil boshidan beri 177,8 mln. dollarlik mahsulotlar eksport qilinib, reja 105,0 foizga bajarildi. Shu o‘rinda ta'kidlash joizki, o‘z ishining ustasi bo‘lgan fidoyi insonlardan iborat ko‘p ming kishilik jamoamiz tomonidan ishlab chiqarishning yuqori ko‘rsatkichlari ta'minlanyapti.
Mahalliylashtirish dasturi doirasida joriy yilda rekord hajmdagi - 1,5 trln. so‘mlik mahsulot ishlab chiqarishni maqsad qilganmiz. 2030-yilgacha 25 ta yangi turdagi nodir mahsulotlar ishlab chiqarishni o‘z ichiga olgan Kukunli metallurgiyasi dasturi bo‘yicha ham ishlar boshlab yuborilgan.
Ta'kidlash joizki, Respublikamiz yalpi ichki mahsulotida yuqori ulushni ta'minlab kelayotgan kombinatimiz aholi farovonligini ta'minlashga qaratilgan davlat dasturlari va ijtimoiy masalalar yechimida ham faol ishtirok etib kelmoqda.
Birgina joriy yilning o‘zida Namangan viloyatining “Chodak” qishlog‘ida o‘quv markazi va tikuvchilik fabrikasi foydalanishga topshirilib, ushbu hududda yashovchi 500 nafar xotin-qizlar ish bilan ta'minlandi. Surxondaryo viloyatining “Xondiza” kon boshqarmasida umumiy yotoqxona qurib bitkazildi, Oqqo‘rg‘on tumanida maktabgacha ta'lim muassasasi va ijtimoiy himoyaga muhtoj oilalar uchun turar-joyda rekonstruksiya ishlari yakunlandi.
Qisqa muddatda shahrimizdagi uzoq yillar foydalanilmay kelgan Quruvchilar bog‘ini yangitdan bunyod etib, hamshaharlarimizga bayram sovg‘asi sifatida tuhfa etmoqdamiz. Biz bu yo‘nalishdagi islohotlarni, xalqimiz farovonligi yo‘lidagi xayrli ishlarimizni sobitqadamlik bilan davom etamiz.
Men O‘zbekiston tarixidagi eng yirik investitsiya loyihalari amalga oshirilayotgan kombinatimizning har bir ishchi-xodimi, ahil va fidoyi mehnat jamoasi yagona maqsadlar yo‘lida birlashib, o‘zini bugungi bunyodkorlik ishlariga daxldor, deb bilishiga ishonaman.
Sizlar bilan yangi natija va yangi marralarni birgalikda zabt etamiz. Mehnat jamoamizni kasb bayrami bilan muborakbod etar ekanman, har biringizga, oila a'zolaringizga salomatlik, omad, baxt, farovonlik tilayman! Tinchlik, barqarorlik va hamjihatlik bizning yaratuvchalik maqsadlarimizga hamroh bo‘lib qolsin!

+998 71 619 23 33Уважаемые труженики Алмалыкского горно-металлургического комбината! Дорогие ветераны производства!
От всего сердца поздравляю вас с профессиональным праздником – Днём работников горной и металлургической промышленности!
В этом году исполняется 75 лет со дня образования нашего родного комбината.
И нам есть, чем гордиться! Алмалыкский горно-металлургический комбинат всегда был в авангарде экономики Узбекистана. Являясь одним из самых крупных предприятий страны, АГМК обеспечивает значительные доли в ВВП.
Так было и так есть! АГМК всегда был надежной опорой в решении государственных программ и социальных вопросов, направленных на повышение благосостояния и качества жизни населения. Не сдаем своих позиций мы и сегодня, решая многочисленные задачи, поставленные перед нами правительством страны.
За четыре месяца текущего года нами произведено товарной продукции на 10,9 трлн сумов, прогноз выполнен на 115,4 процента. Экспортировано продукции на 177,8 млн долларов, или 105,0 процента к заданию. И, в связи с этим, я хочу отметить весь наш многотысячный трудовой коллектив профессионалов, благодаря которым мы достигаем столь высоких результатов в решении производственных задач.
Стоит отметить масштабную работу по Программе локализации, в рамках которой в этом году будет произведено продукции в рекордном объеме – 1,5 трлн сумов. Начали работу по программе порошковой металлургии, с освоением до 2030 года 25 новых видов сложной продукции.
Но главная задача комбината – это реализация инвестиционного проекта «Освоение месторождения «Ёшлик I». Это наша перспектива, обеспечивающая в ближайшие годы доведение объемов переработки руды до 160 млн тонн, выработки катодной меди до 400 тыс. тонн в год. Указанное достигается за счет строительства и ввода в эксплуатацию двух медных обогатительных фабрик и нового металлургического комплекса. Но воплощение производственной перспективы, даже столь грандиозной, не снимает с нас ответственности в решении социальных вопросов. Только в этом году были сданы учебный центр и швейная фабрика в поселке Чадак, что позволило трудоустроить 500 жительниц этого района, общежитие в Хандизе, завершена реконструкция дошкольного образовательного учреждения и дома для нуждающихся в социальной защите семей в Аккурганском районе. В короткие сроки была проведена реконструкция парка «Строитель» в Алмалыке, открытие которого пройдет в праздничные дни. Благоустроительные работы, направленные на создание благоприятных условий проживания в городе, мы будет продолжать и в дальнейшем.
Из значимых начинаний ближайшего времени я бы назвал еще создание совместного предприятия «HG-AMMC», где намечено производство запасных частей для горных машин и железнодорожной техники.
Мне бы хотелось, чтобы каждый труженик комбината чувствовал сопричастность всему, что происходит сегодня на АГМК, в том числе и грандиозному инвестиционному проекту, являющемуся одним из крупнейших в истории Узбекистана, а также единство в достижении поставленных целей.
Поздравляя наш трудовой коллектив с профессиональным праздником, хочу пожелать каждому из вас, членам ваших семей здоровья, удачи, счастья, семейного благополучия!