O‘zbekiston ozodligining shahodati
O‘zbekiston Respublikasining Konstitutsiyasi eng avvalo, Vatanimiz ozodligining shahodati sifatida qadrli bo‘lib, xalqimizning buguni va kelajagini huquqiy kafolatlovchi muhim hujjatdir sifatida fuqarolarning baxtli yashashi, turmushi yanada farovon bo‘lishi uchun ham xizmat qilmoqda.
Konstitutsiyamiz shukuhi kezib yurgan shu kunlarda mamlakatimizning barcha sohalarida bo‘lgani kabi Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida ham yurt ravnaqi yo‘lida keng ko‘lamli yaratuvchanlik va bunyodkorlik ishlari amalga oshirilayotganligini mamnuniyat va iftixor bilan e'tirof etib o‘tishim lozim.
O‘tgan davr mobaynida oldimizga qo‘yilgan rejadagi vazifalarni izchil amalga oshirilishi natijasida iqtisodiyot, qurilish, yangi texnologiyalarni ishlab chiqarishga tatbiq etishda ulkan yutuqlarni qo‘lga kiritdik.
Birgina joriy yildagi ko‘plab ijtimoiy va ishlab chiqarish soha obyektlarining qad rostlashi, sanoatning jadal sur'atlar bilan rivojlanayotganligi buning yorqin misolidir.
Albatta, ushbu muvaffaqiyatlar Sizlarning fidokorona mehnatingiz samarasidir. Bugun, jamoamizda mehnat qilayotgan har bir ishchi-xodim, millati, tili va dinidan qat'iy nazar, o‘zini bu o‘zgarish va yangilanishlarning bevosita ishtirokchisi, bunyodkori sifatida his etayotgani quvonarlidir.
Yangi O‘zbekistonning Yangi kombinatini barpo etishdek sharafli yo‘lda har bir ishchi-xizmatchining konstitutsiyaviy huquqlarini himoya qilish, yanada munosib mehnat sharoitlarini yaratish borasida diqqatga molik ishlar olib borilayapti.
Ishlab chiqarishni rivojlantirish, quvvatlarni kengaytirish, raqobatbardoshlikni oshirish yo‘lidagi misli ko‘rilmagan ishlarimiz qizg‘in davom ettirilmoqda. Kelajak bunyodkorlari sifatida maydonga chiqayotgan yoshlarning tashabbus va g‘oyalarini qo‘llab-quvvatlash borasidagi ishlarimiz ham yuqori bosqichga ko‘tarilmoqda.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev Oliy Majlis Qonunchilik palatasi majlisidagi nutqida 2025-yilni yurtimizda “Atrof-muhitni asrash va “yashil” iqtisodiyot yili” deb e'lon qilishni taklif etdi. Bu ayniqsa biz uchun yangi vazifa va mas'uliyatlarni belgilaydi. “Yashil” texnologiyalarni joriy etish, suvni tejash, ko‘kalamzor hududlarni keskin ko‘paytirish, chiqindilar muammosini hal qilish, eng muhimi, aholi salomatligini mustahkamlash kabi masalalar ustuvor ahamiyat kasb etadi.
Biz ham Konstitusiyamizda belgilangan ezgu maqsadlarni ro‘yobga chiqarish, “yashil” iqtisodiyotni takomillashtirish, aholi farovonligini oshirish, ijtimoiy sohani rivojlantirish bo‘yicha katta-katta vazifalarni o‘z oldimizga qo‘yganmiz.
Bu ulkan ishlarni Siz bilan birgalikda amalga oshiramiz. Ularning barcha-barchasi, hech shubhasizki, o‘zining mantiqiy yakuniga yetkaziladi, ko‘zlangan maqsadlarga erishamiz!
Konstitutsiyamiz bergan imkoniyatlar go‘zal va betakror O‘zbekistonimizning barcha fuqarolari qatori har birimizning hayotimizga baxt-saodat va quvonch olib kelsin. Bu shukuhli kunda Sizlarga uzoq umr, mustahkam sog‘lik, ezgu ishlaringizga rivoj, oilangizga tinchlik-xotirjamlik  tilayman!

The Constitution is testation of the independence of Uzbekistan
I cordially congratulate you on the 32nd anniversary of adoption of the Constitution of our country!
The Constitution of the Republic of Uzbekistan is, first of all, evidence of the freedom of our Motherland, the main document legally guaranteeing the present and future of our people, laying the foundations for their happy and prosperous life.
I am pleased and proud to note that during the celebration of the yet another anniversary of the adoption of our Constitution by all sectors of Uzbekistan, large-scale creative and constructive work is also being carried out at the Almalyk Mining and Metallurgical Complex aimed at the further prosperity of our country.
In recent years, as a result of consistent implementation of the tasks set before us, we have achieved enormous success in the fields of economics, construction, and the introduction of new technologies into production.
A striking example is the construction of social and industrial facilities and the intensive development of new technologies in production. All these successes are the result of your dedicated work. I would like to note that every representative of the complex workforce, regardless of ethnicity, language and religion, is a direct participant and creator of the changes and updates taking place today.
And on this difficult, responsible and honorable path that we are overcoming, building a new complex in New Uzbekistan, fastidious work is carried out daily to protect the constitutional rights of each worker, to create more dignified working conditions.
Our pioneering work on development and modernization of production, increasing capacity, and improving the competitiveness of manufactured products continues at full speed. Our work in supporting of the initiatives and ideas of young people who act as builders of the future is also at a high level.
In his speech at a meeting of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis, President Shavkat Mirziyoyev proposed to declare the year 2025 to be the Year of Environmental Protection and Green Economy in our country. This offers us new challenges and new responsibilities. Priority issues include the introduction of “green” technologies, water conservation, a sharp increase in green areas, solving the waste disposal problem and, most importantly, improving public health.
We have also defined large-scale tasks for the implementation of the noble goals defined by our Constitution, improvement of the “green” economy, increasing of the well-being of the population, and development of the social sphere.
Together we shall achieve our goals. All of them, without a doubt, will be brought to their logical conclusion!
May the opportunities provided by our Constitution bring happiness and joy to the lives of each of us and to the lives of all citizens of our beautiful and unique Uzbekistan. On this special day, I would like to wish you long life, good health, success in all good endeavors, and well-being in your family!