Men mehnatsevar jamoamdan faxrlanaman!
Hammamizga yaxshi ma'lum, may oyining uchinchi yakshanbasida biz o‘z kasb bayramimiz - konchilik va metallurgiya sanoati xodimlari kunini nishonlaymiz.
2020-2021 yillar davomida butun dunyoni qamrab olgan koronavirus pandemiyasi ko‘pgina davlatlar iqtisodiyotiga jiddiy zarar yetkazdi. Hattoki, xorij davlatlaridagi bir qator yirik sanoat korxonalari o‘z faoliyatini to‘xtatishga, ba'zilari ish o‘rinlarini qisqartirishga majbur bo‘lishdi. Mana shunday murakkab vaziyatda ham Olmaliq kon-metallurgiya kombinati faoliyatini barqaror davom ettirgan holda ish o‘rinlarini saqlab qolib, ishchi-xodimlar ijtimoiy muhofazasida ham muvaffaqiyatlarga erishganini e'tirof etish joiz.
Mamnuniyat bilan shuni aytmoqchimanki, biz bugun kasb bayramimizni barcha ishlab chiqarish vazifalarini uddalagan holda qarshi olayapmiz. Xususan, tovar mahsulotlari ishlab chiqarish bashorat ko‘rsatkichlari o‘tgan to‘rt oy davomida 121,8 foizni tashkil qildi. Mis, polimetall, oltin tarkibli rudalarni qazib olish, uni qayta ishlash, katodli mis, sulfat kislotasi, mis quvurlari, molibden va boshqa ko‘plab ko‘rsatkichlar yil boshidan beri ortig‘i bilan bajarildi.
Shu bilan birga investisiyaviy loyihalarimiz ham jadal sur'atlarda davom ettirilmoqda. “Yoshlik I” konini ochish ishlari olib borilayapti. 3-Mis boyitish fabrikasining bo‘lajak korpuslari bugun birin-ketin qad rostlamoqda.
Bu loyihalarimizning ahamiyati juda katta. Jahon bozorida mis va rangli metallarga bo‘lgan talab bugun nihoyatda yuqori. 2030-yilga borib bu talab 40 foizga ortishi kutilayapti. Demakki, kombinat tomonidan ishlab chiqarilayotgan misni endi chuqurroq qayta ishlash va yuqori qo‘shilgan qiymatdagi mahsulotlar ishlab chiqarishga o‘tishimiz zarur bo‘ladi. Chunki, bugungi kunda misdan olinadigan daromad 2,5 mlrd. dollarni tashkil etayotgan bo‘lsa, mis ishlab chiqarish yiliga 400 ming tonnaga ortishi bilan yaqin besh yilda bu ko‘rsatkich 7-8 mlrd. AQSh dollariga yetishi mumkin.
Bu yo‘nalishda biz bir qator dasturlar ishlab chiqdik. Xususan, Nodir metallar va qattiq qotishmalar ishlab chiqarish bo‘yicha Ilmiy ishlab chiqarish birlashmasi bazasida 2022- 2026 yillarga mo‘ljallangan mis va nodir metallar asosida yuqori qiymatli mahsulotlar ishlab chiqarish zanjirini kengaytirish dasturi ishlab chiqilgan. Loyihalarning umumiy bahosi 65 mln. dollarni tashkil etadi. Muhimi, qo‘shimcha ravishda 460 ta ish o‘rinlari ochiladi.
Ishlab chiqarishni mahalliylashtirish dasturi ham eng muhim yo‘nalishlardan biri bo‘lib qoladi. Joriy yil yakuniga qadar 130 mlrd. so‘mlik yangi loyihalar o‘zlashtiriladi. Mazkur yo‘nalishda topshiriq 340,0 mlrd. so‘m yoki 163%ga bajarilishi ko‘zda tutilmoqda. Shu bilan birga import o‘rnini bosish samaradorligi 31,2 mln. dollarni tashkil qiladi.
Shu o‘rinda kombinat ijtimoiy dasturlarga ham katta e'tibor qaratib kelayotganini ta'kidlab o‘tmoqchiman. Urush faxriylari, mehnat fronti qatnashchilari, yolg‘iz va ko‘makka muhtoj keksalar, homiylikka olingan ijtimoiy muassasalarga, kombinat mehnat faxriylariga moddiy va ma'naviy yordam berib kelinmoqda. Shuningdek kon-metallurgiya sanoati Olmaliq faxriylar Kengashi faoliyati ham qo‘llab-quvvatlab borilayapti. Ishchi-xodimlar mehnat va maishiy sharoitlarini yaxshilash OKMK rahbariyatining doimgidek diqqat markazida, ishchilar oshxonalari, ish taqsimoti xonalari, maishiy xonalar nazoratimiz ostida.
Kasb bayrami arafasida “Bahor” mehmonxonasining qo‘shimcha yangi binosi, Mis eritish zavodida yangi ta'mirdan chiqarilgan ishchilar oshxonasi, Metallurgiya sexida konverter toshqollarini maydalash uchastkasi, Angren shahrida yangi chiqindi xo‘jaligi foydalanishga topshirildi. Ohangaron rayonida ikkita maktabgacha ta'lim tashkilotlari ham foydalanishga topshirilmoqda, kombinat mehnatkashlari uchun ko‘p qavatli uylarni qurish davom ettirilayapti, yozgi dam olish mavsumiga qadar “Moviy tog‘lar” dam olish zonasining rekonstruksiya ishlarini yakunlash rejalashtirilgan, Tibbiy-sanitar qismni kapital ta'mirlashga kirishiladi va tug‘ruq kompleksini kapital ta'miri uchun hujjatlar tayyorlanmoqda. Olmaliq va bo‘linmalarimiz joylashgan boshqa aholi punktlarini obodonlashtirish borasida bir qator ishlar olib borilmoqda.
Oldimizda nihoyatda katta ishlar turibdi. Har bir yo‘nalish yetarlicha moliyaviy mablag‘ talab qiladi. Shunga qaramay, ishchi-xodimlarning farovon turmushini oshirish bilan shug‘ullanishda davom etamiz: bir martalik to‘lovlar, bayramlarga mukofot pullari, sabzavotlar berilishi va boshqalar shular jumlasidandir. Jamoa shartnomasida nazarda tutilgan moddiy yordam to‘lovlari va davolanish uchun to‘lovlar qisqartirilmay berib borilmoqda. Kasb bayrami arafasida barcha kombinat ishchi-xodimlariga bir martalik bir oklad miqdorida mukofot puli berilishi haqida buyruq imzolandi.
Qadrli kombinatimizning zahmatkash ishchi-xodimlari! Sizlarni kasb bayramingiz bilan yana bir bor muborakbod etar ekanman, barchangizga mustahkam sog‘lik, oilangizga tinchlik- omonlik, Vatanimiz va kombinatimiz ravnaqi yo‘lidagi ishlaringizda ulkan muvaffaqiyatlar tilayman!

+998 71 619 23 33Дорогие труженики Алмалыкского горно-металлургического комбината!
Всем нам хорошо известно, что в третье воскресенье мая мы отмечаем свой профессиональный праздник - День работников горной и металлургической промышленности.
Пандемия коронавируса, охватившая весь мир в течение 2020-2021 годов, нанесла серьезный ущерб экономике большинства стран. Ряд даже крупных промышленных предприятий в зарубежных странах был вынужден приостановить свою деятельность, а некоторые - сократить рабочие места. Следует признать, что даже в такой сложной ситуации Алмалыкский горно-металлургический комбинат стабильно продолжает свою деятельность, добивается успехов в сохранении рабочих мест и социальной защите работников.
С удовольствием хочу сказать, что сегодня мы встречаем наш профессиональный праздник, справляясь со всеми производственными задачами. В частности, прогнозные показатели производства товарной продукции за последние четыре месяца составили 121,8 процента. Показатели по добыче медных, полиметаллических, золотосодержащих руд, их переработка, производству катодной меди, серной кислоты, медных труб, молибдена и многие другие показатели с начала года перевыполнены.
В то же время наши инвестиционные проекты продолжаются быстрыми темпами. Ведутся и вскрышные работы на месторождении «Ёшлик I». Будущие корпуса медной обогатительной фабрики №3 строятся один за другим.
Важность этих проектов огромна. Спрос на медь и цветные металлы на мировом рынке сегодня невероятно высок. Ожидается, что к 2030 году этот спрос увеличится на 40 процентов. Это означает, что нам необходимо перейти на более глубокую переработку меди, производимой комбинатом, и выпускать продукцию с более высокой добавленной стоимостью. Потому что сегодня доход от продажи меди составляет 2,5 млрд долларов США, при росте производства меди на 400 тыс. тонн в ближайшие пять лет этот показатель составит 7-8 млрд долларов США. В этом направлении мы разработали ряд программ. В частности, на базе научно-производственного объединения по производству редких металлов и твердых сплавов разработана программа расширения цепочки производства продукции с высокой добавленной стоимостью на основе меди и редких металлов на 2022-2026 годы. Общая стоимость проектов составляет 65 млн долларов США. Важно отметить, что дополнительно будет создано 460 рабочих мест.
Программа локализации производства также останется одной из важнейших. До конца этого года будут освоены новые проекты на сумму 130 млрд сумов. В этом направлении планируется выполнение задания на 340,0 млрд сумов, или 163%. При этом эффективность импортозамещения оценивается в 31,2 млн долларов.
Хочу отметить, что комбинат также уделяет большое внимание социальным программам. Ветеранам войны, участникам трудового фронта, одиноким и нуждающимся пожилым людям, закрепленным социальным учреждениям, ветеранам труда комбината оказывается материальная и моральная помощь. Также поддерживается деятельность Алмалыкского регионального Совета ветеранов горно-металлургической промышленности. Улучшение условий труда и быта работников постоянно находится в центре внимания руководства АГМК, рабочие столовые, раскомандировки, бытовые помещения находятся под нашим контролем.
В преддверии профессионального праздника сданы в эксплуатацию гостиница «Весна», капитально отремонтированная рабочая столовая на медеплавильном заводе, участок дробления шлаков на МПЗ, новое хвостохранилище в городе Ангрен и др. В Ахангаранском районе сдаются в эксплуатацию две дошкольные образовательные организации, продолжается строительство многоквартирных домов для тружеников комбината, планируется завершить работы по реконструкции зоны отдыха «Синегорье» к летнему оздоровительному сезону, приступить к капитальному ремонту медико-санитарной части и подготовить документы на капитальный ремонт родильного комплекса. Проводится ряд работ по благоустройству Алмалыка и других населенных пунктов, в которых расположены наши подразделения.
Впереди у нас огромная работа. Каждое направление требует значительных финансовых вложений. Тем не менее, мы продолжаем заниматься повышением благосостояния наших сотрудников: единовременные выплаты, премии к праздникам, выделение овощей и т.д. Выплаты материальной помощи и оплата лечения, предусмотренные Коллективным договором, предоставляются без сокращений. В связи с профессиональным праздником подписан приказ о единовременном премировании в размере должностного (ежемесячного) оклада или тарифной ставки всех работников комбината.
Дорогие труженики АГМК! Поздравляя вас с профессиональным праздником, желаю всем вам крепкого здоровья, мира и благополучия в семье, больших успехов в работе на благо Родины и нашего комбината!