Men mehnatsevar jamoamdan faxrlanaman!
Hammamizga yaxshi ma'lum, may oyining uchinchi yakshanbasida biz o‘z kasb bayramimiz - konchilik va metallurgiya sanoati xodimlari kunini nishonlaymiz.
2020-2021 yillar davomida butun dunyoni qamrab olgan koronavirus pandemiyasi ko‘pgina davlatlar iqtisodiyotiga jiddiy zarar yetkazdi. Hattoki, xorij davlatlaridagi bir qator yirik sanoat korxonalari o‘z faoliyatini to‘xtatishga, ba'zilari ish o‘rinlarini qisqartirishga majbur bo‘lishdi. Mana shunday murakkab vaziyatda ham Olmaliq kon-metallurgiya kombinati faoliyatini barqaror davom ettirgan holda ish o‘rinlarini saqlab qolib, ishchi-xodimlar ijtimoiy muhofazasida ham muvaffaqiyatlarga erishganini e'tirof etish joiz.
Mamnuniyat bilan shuni aytmoqchimanki, biz bugun kasb bayramimizni barcha ishlab chiqarish vazifalarini uddalagan holda qarshi olayapmiz. Xususan, tovar mahsulotlari ishlab chiqarish bashorat ko‘rsatkichlari o‘tgan to‘rt oy davomida 121,8 foizni tashkil qildi. Mis, polimetall, oltin tarkibli rudalarni qazib olish, uni qayta ishlash, katodli mis, sulfat kislotasi, mis quvurlari, molibden va boshqa ko‘plab ko‘rsatkichlar yil boshidan beri ortig‘i bilan bajarildi.
Shu bilan birga investisiyaviy loyihalarimiz ham jadal sur'atlarda davom ettirilmoqda. “Yoshlik I” konini ochish ishlari olib borilayapti. 3-Mis boyitish fabrikasining bo‘lajak korpuslari bugun birin-ketin qad rostlamoqda.
Bu loyihalarimizning ahamiyati juda katta. Jahon bozorida mis va rangli metallarga bo‘lgan talab bugun nihoyatda yuqori. 2030-yilga borib bu talab 40 foizga ortishi kutilayapti. Demakki, kombinat tomonidan ishlab chiqarilayotgan misni endi chuqurroq qayta ishlash va yuqori qo‘shilgan qiymatdagi mahsulotlar ishlab chiqarishga o‘tishimiz zarur bo‘ladi. Chunki, bugungi kunda misdan olinadigan daromad 2,5 mlrd. dollarni tashkil etayotgan bo‘lsa, mis ishlab chiqarish yiliga 400 ming tonnaga ortishi bilan yaqin besh yilda bu ko‘rsatkich 7-8 mlrd. AQSh dollariga yetishi mumkin.
Bu yo‘nalishda biz bir qator dasturlar ishlab chiqdik. Xususan, Nodir metallar va qattiq qotishmalar ishlab chiqarish bo‘yicha Ilmiy ishlab chiqarish birlashmasi bazasida 2022- 2026 yillarga mo‘ljallangan mis va nodir metallar asosida yuqori qiymatli mahsulotlar ishlab chiqarish zanjirini kengaytirish dasturi ishlab chiqilgan. Loyihalarning umumiy bahosi 65 mln. dollarni tashkil etadi. Muhimi, qo‘shimcha ravishda 460 ta ish o‘rinlari ochiladi.
Ishlab chiqarishni mahalliylashtirish dasturi ham eng muhim yo‘nalishlardan biri bo‘lib qoladi. Joriy yil yakuniga qadar 130 mlrd. so‘mlik yangi loyihalar o‘zlashtiriladi. Mazkur yo‘nalishda topshiriq 340,0 mlrd. so‘m yoki 163%ga bajarilishi ko‘zda tutilmoqda. Shu bilan birga import o‘rnini bosish samaradorligi 31,2 mln. dollarni tashkil qiladi.
Shu o‘rinda kombinat ijtimoiy dasturlarga ham katta e'tibor qaratib kelayotganini ta'kidlab o‘tmoqchiman. Urush faxriylari, mehnat fronti qatnashchilari, yolg‘iz va ko‘makka muhtoj keksalar, homiylikka olingan ijtimoiy muassasalarga, kombinat mehnat faxriylariga moddiy va ma'naviy yordam berib kelinmoqda. Shuningdek kon-metallurgiya sanoati Olmaliq faxriylar Kengashi faoliyati ham qo‘llab-quvvatlab borilayapti. Ishchi-xodimlar mehnat va maishiy sharoitlarini yaxshilash OKMK rahbariyatining doimgidek diqqat markazida, ishchilar oshxonalari, ish taqsimoti xonalari, maishiy xonalar nazoratimiz ostida.
Kasb bayrami arafasida “Bahor” mehmonxonasining qo‘shimcha yangi binosi, Mis eritish zavodida yangi ta'mirdan chiqarilgan ishchilar oshxonasi, Metallurgiya sexida konverter toshqollarini maydalash uchastkasi, Angren shahrida yangi chiqindi xo‘jaligi foydalanishga topshirildi. Ohangaron rayonida ikkita maktabgacha ta'lim tashkilotlari ham foydalanishga topshirilmoqda, kombinat mehnatkashlari uchun ko‘p qavatli uylarni qurish davom ettirilayapti, yozgi dam olish mavsumiga qadar “Moviy tog‘lar” dam olish zonasining rekonstruksiya ishlarini yakunlash rejalashtirilgan, Tibbiy-sanitar qismni kapital ta'mirlashga kirishiladi va tug‘ruq kompleksini kapital ta'miri uchun hujjatlar tayyorlanmoqda. Olmaliq va bo‘linmalarimiz joylashgan boshqa aholi punktlarini obodonlashtirish borasida bir qator ishlar olib borilmoqda.
Oldimizda nihoyatda katta ishlar turibdi. Har bir yo‘nalish yetarlicha moliyaviy mablag‘ talab qiladi. Shunga qaramay, ishchi-xodimlarning farovon turmushini oshirish bilan shug‘ullanishda davom etamiz: bir martalik to‘lovlar, bayramlarga mukofot pullari, sabzavotlar berilishi va boshqalar shular jumlasidandir. Jamoa shartnomasida nazarda tutilgan moddiy yordam to‘lovlari va davolanish uchun to‘lovlar qisqartirilmay berib borilmoqda. Kasb bayrami arafasida barcha kombinat ishchi-xodimlariga bir martalik bir oklad miqdorida mukofot puli berilishi haqida buyruq imzolandi.
Qadrli kombinatimizning zahmatkash ishchi-xodimlari! Sizlarni kasb bayramingiz bilan yana bir bor muborakbod etar ekanman, barchangizga mustahkam sog‘lik, oilangizga tinchlik- omonlik, Vatanimiz va kombinatimiz ravnaqi yo‘lidagi ishlaringizda ulkan muvaffaqiyatlar tilayman!

I am proud of the professional team!
We are all well aware that on the third Sunday in May we celebrate our professional holiday - the Mining and Metallurgy Workers’ Day.
The globe-spanning coronavirus pandemic of 2020-2021, has severely damaged the economies of most countries. A number of even large industrial enterprises in foreign countries have been forced to suspend their activities, and some have had to cut jobs. It should be recognized that even in such a difficult situation, the Almalyk Mining and Metallurgical Complex stably continues its activities, achieving success in preserving jobs and social protection of workers.
I am pleased to say that today we meet our professional holiday, coping with all production tasks. in particular, the forecast indicators of commercial production for the last four months amounted to 121.8 percent. Indicators for production of copper, polymetallic and gold-containing ores, their processing, production of copper cathode, sulfuric acid, copper pipes, molybdenum and many other indicators from the beginning of the year are exceeded.
At the same time, our investment projects continue at a rapid pace, overburden excavation work at the Yoshlik I deposit is also underway, and the future buildings of Copper Concentrator No. 3 are being built one by one.
The importance of these projects is enormous. The demand for copper and non-ferrous metals in the world market today is incredibly high. This demand is expected to increase by 40 percent by 2030. This means that we need to move to a deeper processing of the copper produced by the plant and produce products with higher added value, because today the revenue from the sale of copper is 2.5 billion U.S. dollars, with an increase in copper production by 400 thousand tons in the next five years, this figure will be 7-8 billion U.S. dollars. We have developed a number of programs in this area. In particular, on the basis of the research and production association for the production of rare metals and hard alloys a program was developed to expand the production chain of products with high added value based on copper and rare metals for the years 2022-2026. The total cost of the projects is 65 million US Dollars. It is important to note that 460 additional jobs will be created.
The production localization program will also remain one of the most important. New projects worth 130 billion UZ Soums will be mastered by the end of this year. In this direction the task is planned to be fulfilled by 340.0 billion UZ Soums, or 163%. The effectiveness of import substitution is estimated at 31.2 million US Dollars.
I would like to note that the plant also pays great attention to social programs. War veterans, participants of the labor front, lonely and needy elderly people, assigned social institutions, veterans of labor of the plant are provided with material and moral assistance. The activities of the Almalyk Regional Council of Veterans of the Mining and Metallurgical Industry are also supported. Improvement of working and living conditions of employees is constantly in the focus of attention of AMMC’s management; the workers' canteens, pre-shift meetings, amenity rooms are under our control.
On the eve of the professional holiday, the Vesna hotel, the overhauled work canteen at the copper smelter, the slag crushing section at the Copper Plant, the new tailings storage facility in Angren and others were put into operation. In the Akhangaran district two pre-school educational organizations are being commissioned, the construction of apartment buildings for the Complex workers continues, the reconstruction of the Sinegorye recreation area for the summer recreation season is planned to be completed, the overhaul of the primary healthcare unit will begin and the documents for the overhaul of the maternity complex will be prepared. There are a number of improvement works in Almalyk and other settlements where our subdivisions are located.
We have a lot of work to do. Each area requires significant financial investments. Nevertheless, we continue to improve the well-being of our employees: lump sum payments, holiday bonuses, handout of vegetables, etc., financial aid payments and medical treatment payments provided for in the collective agreement are provided without cuts. In connection with the professional holiday an order was signed about one-time bonus in the amount of official (monthly) salary or wage rate of all employees of the plant.
Dear AMMC workers! Congratulating you on your professional holiday, I wish you all good health, peace and prosperity in the family, great success in the work for the benefit of the motherland and our plant!