Ezgu maqsad yo‘lida birlashaylik!
Barchangizni eng ulug‘, eng aziz bayram - O‘zbekistonimiz mustaqillikka erishgan kunning o‘ttiz uch yilligi bilan chin qalbimdan tabriklayman.
Aytish kerakki, mamlakatimizda istiqlol yillarida olib borilgan keng ko‘lamli islohotlar natijasida biz juda katta yutuqlarga erishdik. Milliy davlatchiligimiz poydevori mustahkamlanib, davlatimiz suvereniteti, chegaralarimiz daxlsizligi ta'minlandi. Jamiyatimizda tinchlik va osoyishtalik, millatlararo totuvlik, qonun ustuvorligini ta'minlash, inson huquq, erkinliklari va qonuniy manfaatlarini ta'minlash hamda ro‘yobga chiqarish yo‘lida ulkan ishlar amalga oshirildi.
Davlatimiz rahbari boshchiligida bugun kombinatda amalga oshirilayotgan investitsiyaviy loyihalarimiz ham aynan mamlakatimiz mustaqilligi tufayli olib borilmoqda.
Hozirgi jahondagi tahlikali siyosiy vaziyatda hech bir mamlakatda bunday yirik mega loyihalar amalga oshirilmayapti. Buni kombinatga tashrif buyurayotgan Yevropa va Osiyoning yetakchi xorijiy kompaniyalari vakillari ham tasdiqlamoqda. Ular O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev rahbarligida olib borilayotgan istiqbolli va keng qamrovli bu islohotlar butun xalqimiz hayotida ijobiy o‘zgarishlar va salmoqli natijalar berishini, mamlakatimiz taraqqiyot sari dadil odimlayotganini aytishmoqda.
So‘nggi besh yilni olsak, 2017-yilda mis ishlab chiqarish hajmi 120 ming tonnani tashkil etgan bo‘lsa, hozir esa 148,5 ming tonna ishlab chiqarayapmiz. Yurtboshimiz topshirig‘i bilan joriy yilda ushbu ko‘rsatkichni 170 ming tonnaga yetkazishni rejalashtirganmiz. Mega loyihalarimiz muvaffaqiyatli amalga oshirilsa, ishlab chiqarish quvvatlarimiz bir necha barobarga oshadi. Bu esa o‘z navbatida qo‘shimcha qiymatli mahsulotlarni ishlab chiqarish uchun imkoniyatlarimizni kengaytiradi.
Kuni kecha Xitoyda biznes-forum o‘tkazib keldik. Biznes-forumda kombinat kelajagi va loyihalari to‘g‘risidagi ma'lumotlar Xitoy kompaniyalarida katta qiziqish uyg‘otdi. OKMKda mavjud imkoniyatlar u bilan hamkorlik qilish manfaatli ekanligini yana bir marta tasdiqladik. Natijada ular O‘zbekistonga investitsiya kiritish uchun takliflar bera boshladi. Bu ishlarning barchasi albatta, mustaqilligimizni iqtisodiy jihatdan yanada mustahkamlanishiga xizmat qiladi.
Shu o‘rinda ta'kidlab o‘tish kerakki, mehnat jamoamiz yuqori mehnat marralarini zabt etayapti. Jumladan, yetti oylik bashorat rejalarimiz ortig‘i bilan bajarildi. Avgust oyi rejalarini ham yorug‘ yuz bilan ado etdik. Bu sharafli mehnat davlatimiz tomonidan munosib ravishda rag‘batlantirilmoqda. Xususan, kuni kecha Prezidentimizning Farmoniga ko‘ra, “O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan sanoat xodimi” faxriy unvoni bilan Sanoat temiryo‘l transporti boshqarmasi uchastka ustasi Abdirashidov Axror Normatovich mukofotlandi. Shuningdek, Texnologik transport boshqarmasi buldozer mashinisti Rahmonov Abdumavlon Abdukarimovich “Mehnat shuhrati” ordeniga sazovor bo‘ldi. Bu ikki ishchi-xodimimizning yuksak davlat mukofotiga munosib ko‘rilishi albatta, kombinatimizning e'tirof etilishidir.
Mustaqillik bayramini kombinatimiz mehnat ahli doim katta tantana va ko‘tarinki ruhda kutib oladi. Qutlug‘ ayyom arafasida biz bir qator obyektlarimizni foydalanishga topshirdik. Jumladan, Samarqand viloyati Kattaqo‘rg‘on tumanidagi “Ingichka” boyitish fabrikasining II navbatini ishga tushirdik. Yana “Yoshlik I” konining tog‘-kon transporti hamda siklik oqim texnologiyasining uskunalarini elektr energiyasi bilan ta'minlaydigan TP-8 texnologik raqamli podstansiya foydalanishga topshirildi. Bu obyektlarimiz ishga tushirilishi natijasida yuzlab yangi ish o‘rinlari ham yaratiladi.
OKMK Toshkent viloyatiga doimo ijtimoiy sohada yordam ko‘rsatib keladi. Bu yilgi bayram arafasida Oqqo‘rg‘on tumani “Eltamg‘ali” mahallasida 80 o‘rinli bolalar bog‘chasini qayta ta'mirlab, bolajonlarga tuhfa etdik. Shuningdek, ushbu mahallada 2 qavatli binoda 14 ta 2 xonali xonadonlar ham o‘z egalariga topshirildi. Bu xonadonlarda boquvchisini yo‘qotgan, ijtimoiy himoyaga muhtoj 14 ta oila istiqomat qilishadi.
Bundan tashqari, Ijtimoiy obyektlar boshqarmasi tasarrufidagi 12-sonli “Daryocha” bolalar bog‘chasi to‘liq ta'mirlangan holda yangicha qiyofa kasb etdi.
Prezidentimiz rahnamoligida olib borilayotgan bu xayrli ishlarimiz aholida kelajakka bo‘lgan ishonchni mustahkamlaydi, odamlarimizni shijoat bilan ezgu maqsadlar yo‘lida birlashtirishga qodirligini ko‘rsatadi, deb o‘ylaman.
Bu yilgi bayram tantanalari ezgu g‘oyani o‘zida mujassam etgan “Bir bo‘lsak - yagona xalqmiz, birlashsak - Vatanmiz!” shiori ostida nishonlanmoqda. Ushbu bayram bilan Vatanimiz istiqboli yo‘lida fidokorona mehnat qilayotgan barcha hamkasblarni, jonajon shahrimiz aholisini chin dildan tabriklayman. Sizlarga sihat-salomatlik, ezgu ishlaringizda yutuq va omadlar, xonadoningizga tinchlik-xotirjamlik va fayzu baraka tilayman.

Мы едины в достижении благородных целей
Уважаемые труженики, ветераны труда Алмалыкского горно-металлургического комбината, дорогие алмалыкчане!
От всей души поздравляю вас с самым великим и дорогим для всех граждан нашей страны праздником – с 33-й годовщиной независимости Республики Узбекистан.
Широкомасштабные реформы, осуществленные в нашей стране в годы независимости, стали важной основой для укрепления национальной госу­дарственности и суверенитета, а также обеспечения неприкосновенности границ.
За годы независимости, особенно в последнее время, в Узбекистане под руководством главы государства проделана важная и очень нужная работа по обеспечению мира и спокойствия, религиозной толерантности и межнацио­нального согласия, верховенства закона, прав, свобод и интересов человека.
И во многом именно суверенитет дал возможность осуществления на Алмалыкском горно-металлургическом комбинате реализуемых сейчас крупных инвестпроектов.
Непростая геополитическая ситуация, складывающаяся в мире, стано­вится вызовом для многих стран. Но это не стало преградой для АГМК в продолжении работ по мегапроекту, масштаб которых признают ведущие компании Европы и Азии.
Недавно мы стали участника­ми бизнес-форума в Китае. Боль­шой интерес у китайских компаний вызвали проекты, реализуемые на АГМК. Мы еще раз подтвердили свой статус предприятия со значи­тельным потенциалом и надежно­стью в партнерстве. Это послужило приглашению АГМК к сотрудниче­ству компаниями из Китая и их жела­нию инвестировать в наши проекты.
Зарубежные гости отмечают прово­димые во главе с Шавкатом Мирзиё­евым перспективные и широкомас­штабные реформы, направленные на положительные изменения в жизни всего нашего народа, выражают уверенность в том, что страна идёт по пути прогресса и процветания в политической, социально-экономи­ческой и других сферах.
Наглядным примером высоких темпов роста в промышленности может служить и Алмалыкский гор­но-металлургический комбинат. В 2017 году объем производства меди составлял 120 тысяч тонн в год. На сегодняшний день эта цифра достиг­ла 148,5 тысячи тонн. По поручению главы государства в текущем году мы нацелены довести этот показа­тель до 170 тысяч тонн. Успешная реализация мегапроекта увеличит производственные мощности нашего предприятия в несколько раз. А это, в свою очередь, позволит расширить возможности для производства про­дукции с добавленной стоимостью.
Наш трудовой коллектив работает стабильно и регулярно добивается выполнения всех поставленных за­дач. За восемь месяцев текущего года нами выполнены практически все производственные показатели. И успех предприятия отмечается руководством страны.
Ко Дню независимости за достой­ный добросовестный труд указом Президента Республики Узбекистан почетное звание «Ўзбекистон Респу­бликасида хизмат кўрсатган саноат ходими» присвоено мастеру участка управления промышленного желез­нодорожного транспорта Ахрару Нарматовичу Абдирашидову, орде­ном «Мехнат шухрати» награжден машинист бульдозера управления технологического транспорта Абду­мавлян Абдукаримович Рахманов. Эти награды – признание труда всего многотысячного коллектива комбината.
В преддверии знаменательной даты вводится в эксплуатацию ряд производственных и социальных объектов. В частности, в этом году намечены запуск II очереди Ингич­кинской обогатительной фабрики, расположенной в Самаркандской об­ласти, открытие цифровой трансфор­маторной подстанции ТП-8, которая будет снабжать электроэнергией оборудование циклично-поточной технологии и горнотехнический комплекс карьера «Ёшлик I». Ввод в эксплуатацию данных объектов создаст сотни новых рабочих мест.
АГМК также активно участвует в поддержке социальной сферы.
В преддверии Дня независимости в Аккурганском районе сданы в экс­плуатацию детский сад на 80 мест и жилой двухэтажный дом на 14 двухкомнатных квартир, ключи от которых уже вручены их владельцам – людям, потерявшим кормильца и нуждающимся в социальной за­щите. Помимо этого, завершаются капитальные ремонтные работы в детском саду №12 «Дарёча» УСО.
Все проводимые в стране рефор­мы, инициированные Президентом и Правительством страны, с во­одушевлением воспринимаются народом Узбекистана и служат его единению в достижении намеченных благородных целей. Это отражено и в девизе, под которым в этом году проходят все праздничные меро­приятия: «Только сплоченные – мы единый народ, только вместе – мы сильная страна!».
От всей души поздравляю всех тружеников АГМК, ветеранов произ­водства, алмалыкчан, которые само­отверженно трудились и трудятся на достижение благородных целей по дальнейшему развитию и становле­нию нашей Родины, с главным празд­ником нашего государства! Здоровья, удачи, благополучия и счастья, мира и спокойствия всем вам и членам ваших семей!