Navro‘z - tinchlik, ezgulik va bunyodkorlik tantanasi!
Shu fayzli kunlarda biz butun O‘zbekistonning ko‘p millatli xalqi bilan birga intiqlik ila kutgan bahoriy bayram - qadimiy va hamisha navqiron Navro‘zni qarshi olmoqdamiz! Tabiatning uyg‘onishi, hayotning tantanasi, ezgulikning yovuzlik ustidan g‘alabasini ifoda etuvchi bu betakror va bag‘rikeng bayram bu yil ayniqsa, katta shodlik bilan kutib olinmoqda. Zero, joriy yilda bu bayram muborak Ramazon Hayiti bilan uyg‘un holda nishonlanib, sinovlarni yengib o‘tish, saxovat, birdamlik, kattalarga hurmat, muhtojlarga ko‘mak kabi insoniy fazilatlarning yanada yorqin namoyon bo‘layotgani bilan bog‘liq.
Biz bu qo‘shaloq qutlug‘ ayyomni yurtimiz hukumatiga, ayniqsa davlatimiz rahbari Shavkat Miromonovich Mirziyoyevga cheksiz minnatdorlik tuyg‘usi bilan qarshi olmoqdamiz.
U olib borayotgan oqilona siyosat tufayli bugun biz ushbu ulug‘ sana va bayramlarni tinchlik, ahillik va o‘zaro hamjihatlikda, musaffo osmon ostida, barcha millat va elat vakillari bilan birgalikda nishonlash baxtiga muyassar bo‘lmoqdamiz.
Bugun dunyoning ko‘plab hududlarida kechayotgan voqealarni kuzatar ekanmiz, farzandlarimizning hayoti va salomatligi uchun xavotirsiz yashash, tinch mehnat qilish, ertangi kunga ishonch bilan qarash imkoniyatini yanada chuqur qadrlaymiz.
Olmaliq kon-metallurgiya kombinati jamoasi esa bu kunlarda uch karra bayramni nishonlamoqdalar – 16-mart kuni Davlatimiz rahbari ko‘p minglik jamoamiz uchun faxr va butun O‘zbekistonga Navro‘z bayrami uchun sovg‘amiz bo‘lgan ulkan 3-Mis boyitish fabrikasini ishga tushirdi!
Ushbu tadbirga bag‘ishlangan nutqida Shavkat Miromonovich “Kimki mis sanoatida yuqori qiymat zanjirini yaratsa, kelajak sanoatini barpo etgan bo‘ladi. Qaysi davlat bu xomashyoni chuqur qayta ishlash uchun kuchli infratuzilma yaratsa, u minglab oilalarga daromad, hududlarga taraqqiyot, mamlakatga qudrat olib keladi.
Shu bois, biz islohotlarimizning ilk kunlaridan geologiya-qidiruv ishlariga alohida e’tibor qaratib, mavjud zaxiralar va ularni ishga solish bo‘yicha imkoniyatlarimizni belgilab oldik”, dedi Prezident.
Kombinat jamoasining fidokorona va matonatli mehnati barcha vazifalarni sharaf bilan ado etishga, reja ko‘rsatkichlarini to‘liq bajarishga, ishlab chiqarishni modernizatsiya qilish va mahalliylashtirish dasturlarini yanada kengaytirishga xizmat qilmoqda. Bu esa o‘z navbatida keng ko‘lamli ijtimoiy siyosatni amalga oshirish imkonini beradi. Faxriylar, ehtiyojmand oilalar, ijtimoiy muassasalar doimo e’tiborimiz markazida. Yurtimizning turli hududlarida ijtimoiy obyektlar qurilishi va rekonstruksiyasi, mehnat sharoitlarini yaxshilash va xodimlar hamda ularning oilalari sog‘lomligini ta’minlash bo‘yicha ishlar izchil davom etmoqda.
Ta’kidlash kerakki, kombinatimiz “Yashil makon” umummilliy loyihasining faol ishtirokchisi sifatida millionlab daraxt va ko‘chatlar ekishga erishdi. Biz nafaqat Olmaliq shahrini, balki barcha faoliyat yuritayotgan hududlarimizni ham ko‘kalamzorlashtirib, obodonlashtirmoqdamiz. Shu orqali shaharlarimiz yanada chiroy ochmoqda, aholining daromadi va turmush darajasi oshmoqda.
Zamon bilan hamnafas ravishda kombinatimiz o‘z faoliyatiga axborot texnologiyalarini keng joriy etmoqda, sun’iy intellekt imkoniyatlarini o‘zlashtirmoqda, “yashil” energetikani rivojlantirmoqda. Biz yoshlarga katta ishonch bilan qaraymiz - ishchilar, muhandis-texnik xodimlar, talabalar - o‘g‘il-qizlarimiz uchun yangi imkoniyatlar eshigini ochib bermoqdamiz.
Navro‘z - bu mo‘’tabar keksalarimizga yuksak ehtirom ramzi, kelajakni bunyod etuvchi yoshlar uchun ulkan imkoniyatlar bayramidir. Yosh avlodga qanday tarbiya bersak, qanday meros qoldirsak, ertangi kunimiz shunga bog‘liq.
Shu kunlarda ustozlarimiz, yolg‘iz qariyalar, faxriylar holidan xabar olishni unutmaylik. Ularga mehr va ehtirom ko‘rsataylik, bayram shodiyonasini ular bilan birga baham ko‘raylik.
Shu bilan birga 22-mart - Mahalla tizimi xodimlari kuni bilan ham barcha faollarni samimiy tabriklayman. Bu jamoat institutining ahamiyati va mas’uliyati juda yuksak ekanini joriy yil mamlakatimizda “Mahallani rivojlantirish va jamiyatni yuksaltirish yili” deb e’lon qilingani ham yaqqol tasdiqlaydi.
Har birimiz turli millat vakillari, turli yosh va kasb egalari yashaydigan mahallada hayot kechiramiz. Ammo barchamizni birlashtiradigan narsa - bu Vatanga muhabbat, farovon kelajak sari intilishdir. Biz bir mahallada yashab, birga quvonamiz, birga bayram qilamiz, an’analarimizni asraymiz.
Shunday ekan, “Navro‘zni ulug‘lash - insonni ulug‘lashdir!” shiori ostida nishonlanayotgan bu muborak bayram har bir xonadonga tinchlik, ezgulik va baraka olib kirsin!
Barcha ezgu niyatlarimiz ro‘yobga chiqsin, oldimizga qo‘ygan yuksak marralarga erishishda Alloh madadkor bo‘lsin! Yaratgan barcha duolarimizni qabul aylasin, muqaddas Ramazon Hayiti barchamizga xayr-baraka olib kelsin!

Navruz is a celebration of peace, goodness and creation!
Dear Workers of Almalyk Mining and Metallurgical Complex, Respected Production Veterans, Almalyk Residents!
These days, together with the multinational people of Uzbekistan, we celebrate the beloved spring holiday – the ancient and young Navruz! Symbolizing the renewal of nature, the celebration of life, with wonderful, friendly spirit, this year it is enhanced by the joy of overcoming challenges, demonstrating generosity, unity, respect for elders, and helping those in need through prayer and charity, which, along with a reverence for peace, form the basis of the celebration of the holy Ramadan Hayit.
We celebrate it with a sense of great gratitude to President Shavkat Miromonovich Mirziyoyev, whose policy allow us to truly rejoice in these significant events for our people, experiencing them in peace and harmony among all nations and peoples under the clear skies of a blessed land.
Looking at what is happening in many countries today, we begin to especially appreciate the opportunity to raise children without fear for their lives and health, and the conditions for constructive labor, when everyone may work with pleasure, seeing the prospects and results of what’s done.
These days, the workers of AMMC are celebrating the triple holiday – on 16 March, the head of state launched the grand Copper Processing Plant No. 3, a source of pride for our thousands of employees and our gift to all of Uzbekistan for Navruz!
In his speech dedicated to this event, Shavkat Mirziyoyev noted that those who build a high-value-added chain in the copper industry will lay the foundation for the industry of the future. A country that creates a sustainable infrastructure for the deep processing of this raw material will bring income to thousands of families, development to the regions, and strength to the state. Therefore, from the very first days of our reforms, we have placed special emphasis on geological exploration, identifying existing reserves and our capabilities for their development. And today, the Complex activities are aimed at achieving these goals.
The heroic and dedicated job of the entire AMMC team that honorably fulfills all the assigned tasks and expands the scope of production modernization and reconstruction programs, enables us to implement the comprehensive social policy. We always pay close attention to veterans of the industry, the families in need of support, and social institutions supported by the Complex. We are carrying out extensive work on construction and reconstruction of the social facilities located in many regions of the country, and we continue to implement the measures aimed at creating favorable working conditions and improving the health of employees and their families.
It's worth noting that our Complex is also an active participant in the nationwide "Yashil Makon" project, which has already planted over 1.5 million trees and other green plantings. We are landscaping and improving Almalyk, our city-forming town, and all the communities where our divisions are located. We are among those who are transforming cities, increasing incomes and improving the standard of living of the country's population.
Keeping pace with the times, the Complex is widely incorporating IT technologies into its activities, expanding the use of artificial intelligence which is studied starting in kindergarten, and developing green energy. We actively engage young people in all matters – workers, engineering and technical staff, and students – both male and female, opening up new opportunities for their professional and academic growth.
Navruz is a celebration of deep recognition of our esteemed elders, a celebration of prospects for those who will shape the future of the republic, in whose hands lies our maturity. The well-being of each of us depends on how we raise our youth and the legacy we leave behind.
I would like to take this opportunity to especially congratulate local government activists on Mahalla Workers' Day, celebrated nationwide on 22 March. The importance and relevance of this public institution, the enormous trust and responsibility placed upon it, is demonstrated by the fact that this year has been declared the Year of Mahalla and Society Development in Uzbekistan.
Each of us lives in a mahalla with neighbors of different nationalities, people of different ages and education levels, working in a variety of fields, some single, some with many children. But everyone is united by love for their native land and a desire to create a prosperous future for the country that will bring stability and prosperity to everyone. We preserve the customs and traditions of all who are willing to share them, and together we share the joy of the New Day.
So may the blessed Navruz, which we celebrate this year under the motto "Glorifying Navruz is glorifying human!", bring peace, goodness, and prosperity to every home! May interethnic harmony, tolerance, friendship, cooperation, and mutual understanding remain the shining symbols of our lives!
May all our ambitious plans be realized, and the lofty goals we set for ourselves be achieved! And may the Almighty accept all prayers offered during the holy month of Ramadan, and may the holiday of Ramadan Hayit bring about the fulfillment of good hopes and aspirations!
In this regard, I would like to urge everyone to pay attention to their mentors, lonely neighbors, and veterans of their industries during these days: take the time to visit, show respect, talk, and involve in the festivities.
Dear workers of Almalyk Mining and Metallurgical Complex, esteemed veterans of production, and residents of Almalyk!