OKMK Odob-axloq komissiyasining murojaati
Kombinat Odob-axloq komissiyasi OKMK AJning barcha darajadagi rahbar hamda boshqaruv xodimlarini kundalik xizmat faoliyatida hamda shaxsiy hayotda yuksak masʼuliyat, kamtarlik va xizmatdagi odob-axloq qoidalariga qatʼiy rioya etishni, jamiyat va xalq oldidagi masʼuliyatni bir soniyaga ham unutmaslikni  hamda yuksak axloqiy fazilatlarga ega shaxs sifatida shaxsan namuna boʻlishingizni soʻraydi.
Kombinatning har bir xodimi, egallagan lavozimi yoxud ijtimoiy mavqeidan qatʼiy nazar, oʻz kundalik xizmat faoliyati va shaxsiy hayotida nafaqat qonunchilik talablariga, balki  xalqimiz  hamda insoniyat tomonidan  umumeʼtirof etilgan odob va  axloq  normalariga, xususan, kamtarlik va halollik tamoyillariga qatʼiy amal qilishi lozim.
Birinchidan, kombinat mehnat jamoasi, aholi hamda tadbirkorlar bilan muloqot chogʻida muomala madaniyatiga qatʼiy rioya eting, ularning dardu tashvishlarini, istaklarini va muammolarini diqqat bilan tinglang. Oʻz xizmat vazifalaringizni bajarishda esa yuksak kasbiy mahorat, madaniyat, halollik va adolat tamoyillariga amal qiling. Shuningdek, oʻz xizmat faoliyatingizda Kombinatimizning ishchanlik obroʻsi va nufuziga putur yetkazishi mumkin boʻlgan har qanday xatti-harakatlardan tiyilishni soʻrayman.
Ikkinchidan, Mehnat jamoasi va turli ommaviy tadbirlarda qatnashish jarayonida  kiyinish madaniyati, ozoda tashqi koʻrinish, rasmiy kiyinish uslubingiz va odob-axloqingiz bilan fuqarolar hamda oddiy insonlarning Kombinat rahbarlariga nisbatan hurmatini qozoning, kombinat nufuzi va obroʻsini oshirishga oʻz shaxsiy hissangizni qoʻshishni  rahbarlik  faoliyatingizning bosh maqsadiga aylantiring.
Uchinchidan, shaxsiy hayotingiz va kundalik turmush tarzingizda juda ham kamtar inson boʻling. Jamoatchilikning ortiqcha eʼtiborini tortadigan, ularning haqli eʼtirozlariga sabab boʻladigan, ayniqsa, dabdababozlik, kibr-havo hamda hashamatli turmush tarzini namoyon etuvchi holatlarga aslo yoʻl qoʻymang. Kombinatning rahbar xodimi sifatida, xizmatdan tashqaridagi vaqtda ham oʻz xulq-atvoringiz bilan kombinatning shaʼni va obroʻsiga salbiy taʼsir koʻrsatmasligingiz yuksak lavozimni egallab turgan rahbar sifatidagi  burchingiz ekanligini yana bir karra eslatib qolaman.
Yuqoridagilardan kelib chiqib, kombinatning barcha darajadagi rahbar va boshqaruv xodimlaridan, muhandis-texnik toifadagi jamoadoshlarimdan va barcha masʼullardan OKMK AJning odob-axloq Nizomida belgilangan qoidalariga ogʻishmay  rioya etishlarini soʻrayman.
Hurmatli hamkasblar, kombinatning odob-axloq qoidalari toʻgʻrisidagi Nizom talablarini buzish, pirovardida qonunchilik hujjatlariga muvofiq intizomiy yoxud boshqa turdagi javobgarlikka tortish uchun asos boʻlishini aslo unutmang.
Aziz hamkasblar, hurmatli rahbarlar, barchangizni “Olmaliq KMK”AJ xodimi” degan yuksak nomga munosib boʻlishga, shaxsiy hayotda hamda oʻzingiz rahbarlik qilayotgan mehnat jamoasida hamda el-yurt oldida ibrat va namuna boʻlishingizni soʻrayman.

Обращение Комиссии по этике АО «Алмалыкский ГМК»
Комиссия по этике комбината обращается ко всем руководителям и управленческому персоналу АО «Алмалыкский ГМК» с призывом неукоснительно соблюдать высокие стандарты ответственности, скромности и служебной этики как в профессиональной деятельности, так и в личной жизни. Важно ни на мгновение не забывать о своей ответственности перед обществом и народом, а также служить личным примером нравственного поведения.
Каждый работник комбината, независимо от занимаемой должности и социального статуса, обязан в своей повседневной деятельности и личной жизни строго придерживаться не только требований законодательства, но и общепризнанных норм морали и этики, в частности принципов честности и скромности.
Во-первых, при взаимодействии с трудовым коллективом, населением и представителями бизнеса необходимо строго соблюдать культуру общения, внимательно относиться к их обращениям, проблемам и ожиданиям. При исполнении служебных обязанностей следует руководствоваться высоким профессионализмом, добросовестностью, культурой поведения и принципами справедливости. Просим также воздерживаться от любых действий, способных нанести ущерб деловой репутации и авторитету комбината.
Во-вторых, участвуя в деятельности коллектива и общественных мероприятиях, придерживайтесь делового стиля одежды, опрятного внешнего вида и достойного поведения, способствующих укреплению уважения граждан к руководителям комбината. Повышение авторитета и престижа предприятия должно стать одной из ключевых целей вашей управленческой деятельности.
В-третьих, в личной жизни и повседневном поведении придерживайтесь принципов скромности. Недопустимы действия, привлекающие излишнее общественное внимание и вызывающие обоснованную критику, в особенности проявления показной роскоши, высокомерия и излишней демонстрации достатка. Напоминаем, что даже вне рабочего времени руководитель обязан своим поведением не допускать действий, способных нанести ущерб чести и репутации комбината.
Исходя из вышеизложенного, обращаемся ко всем руководителям, управленческому персоналу, инженерно-техническим работникам и ответственным лицам с требованием неукоснительно соблюдать положения Кодекса этики АО «Алмалыкский ГМК».
Уважаемые коллеги, следует помнить, что нарушение требований данного Кодекса может повлечь за собой дисциплинарную и иную ответственность в соответствии с законодательством.
Призываем всех вас быть достойными высокого звания работника АО «Алмалыкский ГМК», служить примером как в личной жизни, так и в возглавляемых вами коллективах и перед обществом.