O‘lkamizga fasllar kelinchagi bahor kirib keldi. Qalblarga surur baxsh etuvchi iliq shabboda va tabiat uyg‘onishidan ko‘zlar quvonadi, yuraklar hapqiradi...
Hammayoqda yangilanish, yangi hayotga intilish ko‘zga tashlanadi. Yurtimizga eng qadimiy bahoriy ayyom, go‘zallik, mehr va muruvvat timsoli - Navro‘z kirib kelmoqda.
Biz bu ayyomni ochiq chehra, yurak tug‘yonlari va yaratuvchanlik kayfiyati bilan qarshi olamiz. Zero, Olmaliq kon-metallurgiya kombinati oldiga qo‘yilgan mamlakatimiz iqtisodiy salohiyatini yuksaltirish va aholi farovonligini oshirishga yo‘naltirilgan keng qamrovli vazifalarni to‘liq amalga oshirib kelmoqda. Ko‘zlangan barcha maqsadlarimizga erishish uchun bor imkoniyatlarni ishga solgan holda kelajagimiz uchun ulkan poydevorni qo‘yib bormoqdamiz.
Jumladan, “Yoshlik I” konini o‘zlashtirish megaloyihasi bo‘yicha muhim ob'yektlarning qurilishi yakuniy pallaga kirgan: ma'dan qazib olish karyeri foydalanishga tayyor holatda, ma'dan tashuvchi magistral konveyer liniyasi sinovdan o‘tkazildi, 3-sonli Mis boyitish fabrikasining birinchi navbatini ishga tushirishga hozirlik ko‘rilmoqda. Yordamchi sohalarning yangi korxona va sexlarini qurish ishlari Ohak zavodi, Portlatish materiallari zavodi va Suv ta'minoti sexida yakuniga yetkazilish arafasida.
Mazkur investitsiya loyihasi nafaqat ma'dan qazib olish va qayta ishlash hajmini oshiradi, balki kombinatning jahon rangli metallar bozoridagi mavqeini yanada mustahkamlaydi, chunki ayni damda bunyod etilayotgan ishlab chiqarishlar halqaro standartlar talabiga to‘liq javob beradi. Bugungi barcha harakatlarimiz kombinat mahsulotlarini ko‘paytirish va sifatini oshirish, shu jumladan, ularni chuqur qayta ishlash hisobiga “yashil iqtisodiyot”ni rivojlantirishga qaratilgan.
Bunga albatta, mahsulot turini kengaytirish va raqobatbardoshlikni oshirish hamda mahsulotlarning tannarxini pasaytirish hisobiga erishamiz. Buning uchun yonilg‘i-energiya resurslarini iqtisod qilish, ishlab chiqarishni modernizatsiyalash, texnologiyalarni takomillashtirishga alohida e'tibor berilmoqda.
Belgilangan vazifalarning muvaffaqiyatli amalga oshirilishida kombinatdagi tarixiy voqeliklarda shaxsan ishtirok etayotgan davlatimiz rahbari Shavkat Miromonovich Mirziyoyevning qo‘llab-quvvatlashlari muhim ahamiyat kasb etmoqda. Har bir yangi loyihaning topshirilishi biz maqsad qilingan istiqbollarga tobora yaqinlashish, kelajak, yangi rejalar, g‘oyalar va bunyodkorlik marralariga qo‘yilgan qadamdir.
Navro‘z ayyomini nishonlar ekanmiz, biz maftunkor bahorning kirib kelishi - tabiatning uyg‘onishi va yangilanib borayotganiga quvonib, yurtimizda tinchlik va xotirjamlik hukm surayotgani, hayotimiz go‘zallashib borayotganini yanada teran anglaymiz va his qilamiz. Biz har doim boshimiz uzra musaffo osmon va issiq taftli quyosh nurlarini qadrlaymiz.
Ko‘p millatli zaminimizda do‘stona aloqalar va hamjihatlikni saqlash, mamlakatimizda yashayotgan barcha xalqlarning an'analari va udumlarini e'zozlashga intilamiz. Shu sababli ham kombinat mehnat jamoasi ijtimoiy muassasalarda xayriya tadbirlarini uyushtirish, ijtimoiy himoyaga muhtoj va ishlab chiqarish tufayli boquvchisini yo‘qotgan oilalarga saxovatini ayamaydi. An'anaga muvofiq, mehnat faxriylari uchun bayramlar tashkillashtiriladi, shahrimizni obodonlashtirish va ko‘kalamzorlashtirish ishlarini davom ettirib, hamshaharlarimiz bilan birga Navro‘zning shodliklarini baham ko‘ramiz.
Joriy yilda Olmaliq kon-metallurgiya kombinatining 75 yilligi nishonlanadi va shu sababli 2024 yil barchamiz uchun tarixiy voqeliklarga boy bo‘ladi: bir nechta sanoat va ijtimoiy ob'yektlar ishga tushiriladi. Xususan, 8 mart arafasida Chodak qishlog‘ida 520 ish o‘rinli tikuvchilik fabrikasi foydalanishga topshirildi. Shuningdek, Muhandislik maktabini foydalanishga topshirishga tayyorgarlik ketmoqda. Yil davomida “Ingichka” boyitish fabrikasining ikkinchi navbati, “Nuroniy” muassasasi ham foydalanishga topshiriladi, quruvchilar parki, zamonaviy kutubxona va kombinat muzeyi, Simpoziumlar saroyi, “Zomin” sanatoriysi, ochiq osmon ostidagi tog‘-kon ishlab chiqarish muzeyini qurish, rekonstruksiyadan so‘ng 12-sonli Maktabgacha ta'lim tashkilotini foydalanishga topshirish rejalashtirilgan.
Navro‘zi olam odamlar qalbida mehr-oqibat, yaxshilik va birdamlik kabi ezgu amallarni uyg‘otadi.
Fursatdan foydalanib, barcha kombinat ishchi-xodimlarini va hamshaharlarimizni azaliy qadriyatlarimizni o‘zida mujassam etgan bu fayzli shodiyona kunlarda ko‘ngli yarim, mehr-e'tiborga muhtoj hamda keksa nuroniylarimizni ziyorat qilib, ularga bayram quvonchini ulashishga chaqiraman. Muborak Ramazon oyining ulug‘ kunlarida hech kim e'tiborimizdan chetda qolmasin.
Rivoyatlarda keltirilishicha, agar inson Navro‘z kunlarida yetti qozonda pishgan bahorning qadim ayyomi bosh taomi - sumalakdan tatib, o‘zining orzulari ro‘yobini so‘rasa, albatta amalga oshadi deyishadi. Shunday ekan, yetti qozonda samimiy niyatlar aytilib pishirilgan sumalakdan tanovul qilishingizni va barcha ezgu orzularingiz amalga oshishini tilayman!

С тобой, Навруз, мир светом озарится!
Наступила весна, повеял теплый ветер, сердца радуются пробуждению природы... Везде и во всем чувствуются обновление, стремление к новой жизни: в нашу страну приходит самый древний праздник весны, символ красоты, добра и милосердия – На­вруз.
Мы встречаем его с открытым сердцем, устремлениями в будущее, созидательным настроем.
Ведь поставленные перед коллективом Алмалыкского горно-металлургического комбината масштабные задачи, направленные на укрепление экономического потенциала страны и повышение благосостояния насе­ления в целом, воплощаются практически в полном объеме. Сегодня мы делаем всё для того, чтобы в самом ближайшем будущем завершить намеченное, создав колоссальный задел на будущее.
В частности, на финишной прямой нахо­дится строительство объектов главного на сегодняшний день инвестиционного проекта освоения месторождения «Ёшлик I»: прак­тически построен карьер для добычи руды, прошел апробацию циклично-поточный конвейер, готовится к пуску первая очередь медной обогатительной фабрики №3. Завер­шается строительство новых предприятий и цехов вспомогательной сферы на известковом заводе, заводе взрывчатых материалов, в цехе промводоснабжения.
Текущий год для нас – время подведения итогов первого этапа расширения предпри­ятия, по сути, создания второго горно-ме­таллургического комбината, путь к вопло­щению главной цели, следуя по которому, помимо всего прочего, обеспечим работой тысячи молодых людей.
Данный мегапроект не только увеличит добычу и переработку руды, но и укрепит наши позиции на мировом рынке цветных металлов, так как все, что делается сейчас, находится в полном соответствии с требо­ваниями международных стандартов. И все, за что бы мы ни брались, ориентировано на дальнейшее продвижение выпускаемой на АГМК продукции, в том числе и за счет глу­бокой переработки, которая в эру развития «зеленой» экономики завоевывает все более прочные позиции.
Это и расширение ассортимента, и по­вышение конкурентоспособности, которая складывается, в том числе, за счет снижения себестоимости на ее производство. Для до­стижения этого, мы продолжаем уделять внимание экономии топливно-энергетических ресурсов, модернизации производства, усо­вершенствованию технологий.
В успешной реализации всего намечен­ного огромное значение имеет поддержка Главы государства Шавката Миромоновича Мирзиёева, лично принимающего участие во всех исторических событиях, происходящих на АГМК. Завершение каждого нового про­екта – это приближение к ранее намеченной перспективе, шаг в будущее, к новым планам, новым идеям, новым созидательным рубежам.
Празднуя Навруз, мы не только радуемся наступлению весны – обновлению и пробуж­дению природы, но и еще полнее ощущаем, насколько благополучна жизнь, когда вокруг царят мир и спокойствие. Мы всегда ценили и ценим чистое небо, ясное солнце, стараемся сохранить дружеские и толерантные отно­шения на нашей многонациональной земле, сохранить традиции и обычаи живущих в Уз­бекистане народов. Потому радость Навруза трудовой коллектив комбината делит со всеми, проводя благотворительные мероприятия в социальных учреждениях, оказывая беско­рыстную помощь семьям, нуждающимся в со­циальной защите и потерявшим кормильца на производстве, организовывая праздники для ветеранов труда, а также озеленение и благо­устройство города, чтобы всем его жителям было хорошо и уютно.
В этом году мы отмечаем 75-летие Алмалык­ского горно-металлургического комбината, и потому год у нас очень насыщенный: запла­нировано открытие нескольких промышлен­ных и социальных объектов. В преддверии 8 Марта мы открыли швейную фабрику на 520 рабочих мест в поселке Чадак. В течение юбилейного года также будут открыты Ин­женерная школа в Алмалыке, вторая очередь Ингичкинской обогатительной фабрики, учреждение «Нуроний», запланированы стро­ительство современной библиотеки и музея комбината, Дворца симпозиумов, санатория «Заамин», музея горнорудного производства под открытым небом, парка Строителей, после реконструкции примет малышей ДОО №12.
Пользуясь случаем, я призываю и всех го­рожан, и всех работников одного из ведущих предприятий страны проникнуться духом до­бра и милосердия, дружбы и согласия, оказав помощь нуждающимся, навестив пожилых родственников и соседей, встретившись с бывшими коллегами и ветеранами производ­ства. Пусть ни один человек в эти дни благо­словенного месяца Рамадан не останется без внимания.
Бытует поверье, что если человек в дни На­вруза угостится сумаляком – главным блюдом этого весеннего праздника, из семи котлов и загадает желание, то оно сбудется. Так вот, я желаю всем отведать сумаляка из семи котлов, чтобы осуществились даже самые заветные желания!