13 Yanvar 2024, 10:10 2393
Sizlarni 14-yanvar - Vatan himoyachilari kuni hamda Qurolli Kuchlarimizni tashkil topganligining 32 yilligi munosabati bilan samimiy tabriklayman.
Dunyoda sharafli kasblar ko‘p, ular orasida eng sharaflisi o‘z ona Vatani va xalqining tinchligi uchun xizmat qilishdir.
Bugungi kunda Milliy armiyamiz minglab o‘g‘lonlarimiz uchun  chinakam mardlik, fidoyilik, haqiqiy vatanparvarlik maktabiga aylandi. Bu haqiqatni yurtimizdagi barcha ota-onalar, butun xalqimiz g‘urur bilan, minnatdorchilik bilan e'tirof etadi.
Bu  o‘z navbatida davlatimiz tomonidan harbiy sohaga alohida e'tibor qaratilganligini ko‘rsatmoqda. Zero, bugungi kunda dunyodagi murakkab  geosiyosiy vaziyat ham sarhadlarimizning mustahkamligini yana kuchaytirishni taqazo etmoqda.
Davlatimiz rahbari ta'kidlaganidek, "Barchamiz bir fikrni yaxshi anglab olishimiz kerak: el-yurtimizning tinchligini ta'minlash maqsadida bugun mudofaa sohasida amalga oshirilayotgan islohotlarning qanchalik samara berishi armiya va xalqning birdamligiga bog‘liq".
Darhaqiqat, birdamlik - bu tinch va farovon hayotimizning bosh kafolatidir. Tinchliksevar va oliyjanob xalqimizning birdamligi, Xalq va Armiya birligi hamda Milliy armiyamiz qudratini yuksaltirishda, albatta  harbiylarning fidokorona mehnati mujassam.
Shu o‘rinda Olmaliq kon-metallurgiya kombinatining Mis kompleksida o‘z xizmat vazifalarini olib borayotgan Mudofaa vazirligining  toifalangan ob'yektlarni qo‘riqlash qo‘shinlari qo‘mondonligi harbiy qismi xizmatchilariga  alohida tashakkur bildirmoqchiman.
Ularning qishning qahratoni, yozning issiq jaziramasiga qaramay olib borayotgan fidoiy xizmati tufayli toifalangan ob'yektlarimizda xavfsizlik va tartib ta'minlanmoqda.
Shuningdek, kombinatning 50 dan ziyod tarkibiy bo‘linmalarida xizmat qilayotgan 1150 nafar Idoraviy harbiylashgan qo‘riqlash xizmati xodimlarining mehnati ham e'tirof va tahsinga loyiqdir.
Quvonarlisi, Idoraviy harbiylashgan qo‘riqlash xizmati xodimlari yildan yilga o‘z kasbiy mahoratini oshirishga e'tibor qaratishayapti. Bugungi kunda ularning shaxsiy tarkibini keng bilim va tafakkurga, yuqori jangovar  ko‘nikma, yuksak ma'naviy-axloqiy fazilatlarga ega, yangicha fikrlaydigan, murakkab sharoitida ham o‘z vazifasini  uddalashga qodir  professional kadrlar tashkil etmoqda.
Mana, 2023-yilda bu xizmat xodimlari Respublika miqyosida o‘tkaziladigan maxsus va harbiy-tibbiy tayyorgarlik bo‘yicha musobaqada ishtirok etishdi. Bu musobaqada ular O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi hamda mamlakatimizning eng katta korxonalarning shaxsiy tarkib a'zolari bilan nazariy va amaliy sinovlarda bellashib, finalga chiqishdi. Mana shunday nufuzli musobaqada kombinat jamoasi kuchli to‘rtlikdan o‘rin egalladi.
Ishonchim komilki, joriy yilda bo‘lib o‘tadigan musobaqada xodimlarimiz yanada shijoat bilan tayyorgarlik ko‘rib, shohsupaning eng yuqori o‘rinlariga  ham sazavor bo‘lishadi.
Barchangizni  shonli bayram bilan yana bir bor samimiy muborakbod etaman! Xalqimizga munosib va haqli ravishda faxrlana oladigan ishlaringiz bardavom bo‘lsin!

Поздравление председателя правления АГМК ко Дню защитников Родины
Дорогие труженики Алмалыкского горно-металлургического комбината, уважаемые военные и ветераны отрасли!
От всей души поздравляю вас с Днем защитников Родины и 32-й годовщиной образования Вооруженных Сил Республики Узбекистан. Из всей многочисленности профессий выделяется одна из самых важных и почетных – защищать Родину и служить своему народу, оберегая его мирную жизнь.
Сегодня наша национальная армия стала настоящей школой мужества, самоотверженности, истинного патриотизма для тысяч наших сыновей. Этот факт с гордостью и благодарностью признают все родители служащих, и весь наш народ.
Сегодня геополитическая обстановка, царящая в мире, требует укрепления наших границ. Потому в нашей стране особое внимание уделяется военной отрасли.
Как отметил Глава нашего государства: «Сегодня от единства армии и народа во многом зависит эффективность проводимых нами реформ с целью обеспечения мирной жизни в нашей стране».
Единство нашего миролюбивого народа и национальной армии является залогом спокойной и благополучной жизни всех граждан независимого Узбекистана. В нашей стабильности, возможности реализовывать намеченные планы, растить детей в мире и согласии, безусловно огромную роль играет национальная армия, все те, кто стоят на охране рубежей страны. А потому в интересах государства и каждого из нас - повышение мощи армии.
В связи с Днем защитников Родины выражаю отдельную благодарность военнослужащим воинской части войск охраны категорированных объектов Министерства обороны Республики Узбекистан, несущим службу в подразделениях медного комплекса Алмалыкского горно-металлургического комбината.
Благодаря вам, вашей неустанной службе, которую вы с честью несете, невзирая на летний зной и зимнюю стужу, обеспечивается безопасность и порядок на категорированных объектах комбината.
Также особого признания и похвалы заслуживают сотрудники ведомственной военизированной охраны, круглосуточно несущие службу на объектах более 50 структурных подразделений нашего предприятия.
Надо отметить, что сегодня трудовой коллектив ведомственной военизированной охраны состоит из профессионалов, обладающих современными знаниями, высокими духовно-нравственными качествами, отличной физической подготовкой и боевыми навыками, готовых выполнить свой долг даже в самых тяжелых условиях.
В 2023 году представители ВВО АГМК приняли участие в республиканских соревнованиях по специальной и военно-медицинской подготовке. Они состязались с сотрудниками служб ведомственной военизированной охраны министерств, крупных предприятий и организаций. По итогам соревнований наши парни вошли в четверку лучших команд.
С уверенностью могу сказать, что в этом году результаты их выступления будут лучше и они займут место на пьедестале почета.
Сердечно поздравляя вас с профессиональным праздником, выражаю глубокую благодарность вам, посвятившим свою жизнь великому делу, благородной и почётной миссии - защите Родины!