13 Yanvar 2024, 10:10 2393
Sizlarni 14-yanvar - Vatan himoyachilari kuni hamda Qurolli Kuchlarimizni tashkil topganligining 32 yilligi munosabati bilan samimiy tabriklayman.
Dunyoda sharafli kasblar ko‘p, ular orasida eng sharaflisi o‘z ona Vatani va xalqining tinchligi uchun xizmat qilishdir.
Bugungi kunda Milliy armiyamiz minglab o‘g‘lonlarimiz uchun  chinakam mardlik, fidoyilik, haqiqiy vatanparvarlik maktabiga aylandi. Bu haqiqatni yurtimizdagi barcha ota-onalar, butun xalqimiz g‘urur bilan, minnatdorchilik bilan e'tirof etadi.
Bu  o‘z navbatida davlatimiz tomonidan harbiy sohaga alohida e'tibor qaratilganligini ko‘rsatmoqda. Zero, bugungi kunda dunyodagi murakkab  geosiyosiy vaziyat ham sarhadlarimizning mustahkamligini yana kuchaytirishni taqazo etmoqda.
Davlatimiz rahbari ta'kidlaganidek, "Barchamiz bir fikrni yaxshi anglab olishimiz kerak: el-yurtimizning tinchligini ta'minlash maqsadida bugun mudofaa sohasida amalga oshirilayotgan islohotlarning qanchalik samara berishi armiya va xalqning birdamligiga bog‘liq".
Darhaqiqat, birdamlik - bu tinch va farovon hayotimizning bosh kafolatidir. Tinchliksevar va oliyjanob xalqimizning birdamligi, Xalq va Armiya birligi hamda Milliy armiyamiz qudratini yuksaltirishda, albatta  harbiylarning fidokorona mehnati mujassam.
Shu o‘rinda Olmaliq kon-metallurgiya kombinatining Mis kompleksida o‘z xizmat vazifalarini olib borayotgan Mudofaa vazirligining  toifalangan ob'yektlarni qo‘riqlash qo‘shinlari qo‘mondonligi harbiy qismi xizmatchilariga  alohida tashakkur bildirmoqchiman.
Ularning qishning qahratoni, yozning issiq jaziramasiga qaramay olib borayotgan fidoiy xizmati tufayli toifalangan ob'yektlarimizda xavfsizlik va tartib ta'minlanmoqda.
Shuningdek, kombinatning 50 dan ziyod tarkibiy bo‘linmalarida xizmat qilayotgan 1150 nafar Idoraviy harbiylashgan qo‘riqlash xizmati xodimlarining mehnati ham e'tirof va tahsinga loyiqdir.
Quvonarlisi, Idoraviy harbiylashgan qo‘riqlash xizmati xodimlari yildan yilga o‘z kasbiy mahoratini oshirishga e'tibor qaratishayapti. Bugungi kunda ularning shaxsiy tarkibini keng bilim va tafakkurga, yuqori jangovar  ko‘nikma, yuksak ma'naviy-axloqiy fazilatlarga ega, yangicha fikrlaydigan, murakkab sharoitida ham o‘z vazifasini  uddalashga qodir  professional kadrlar tashkil etmoqda.
Mana, 2023-yilda bu xizmat xodimlari Respublika miqyosida o‘tkaziladigan maxsus va harbiy-tibbiy tayyorgarlik bo‘yicha musobaqada ishtirok etishdi. Bu musobaqada ular O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi hamda mamlakatimizning eng katta korxonalarning shaxsiy tarkib a'zolari bilan nazariy va amaliy sinovlarda bellashib, finalga chiqishdi. Mana shunday nufuzli musobaqada kombinat jamoasi kuchli to‘rtlikdan o‘rin egalladi.
Ishonchim komilki, joriy yilda bo‘lib o‘tadigan musobaqada xodimlarimiz yanada shijoat bilan tayyorgarlik ko‘rib, shohsupaning eng yuqori o‘rinlariga  ham sazavor bo‘lishadi.
Barchangizni  shonli bayram bilan yana bir bor samimiy muborakbod etaman! Xalqimizga munosib va haqli ravishda faxrlana oladigan ishlaringiz bardavom bo‘lsin!

+998 71 619 23 33Dear workers of the Almalyk Mining and Metallurgical Complex, dear military and industry veterans!
I sincerely congratulate you on the Day of Defenders of the Motherland and the 32nd anniversary of the formation of the Armed Forces of the Republic of Uzbekistan. Of all the many professions, one of the most important and honorable stands out - to defend the Motherland and serve one’s people, protecting their peaceful life.
Today our national army has become a real school of courage, dedication, and true patriotism for thousands of our sons. This fact is recognized with pride and gratitude by all parents of employees and our entire people.
Today, the geopolitical situation prevailing in the world requires strengthening our borders. That is why our country pays special attention to the military sector.
As the Head of our state noted: “Today, the effectiveness of the reforms we are carrying out in order to ensure a peaceful life in our country largely depends on the unity of the army and the people.”
The unity of our peace-loving people and the national army is the key to a calm and prosperous life for all citizens of independent Uzbekistan. In our stability, the ability to implement our plans, raise children in peace and harmony, the national army, and all those who guard the country’s borders, certainly play a huge role. Therefore, it is in the interests of the state and each of us to increase the power of the army.
In connection with the Day of Defenders of the Motherland, I express special gratitude to the military unit of the troops guarding categorized facilities of the Ministry of Defense of the Republic of Uzbekistan, serving in the units of the copper complex of the Almalyk Mining and Metallurgical Complex.
Thanks to you, your tireless service, which you carry out with honor, despite the summer heat and winter cold, safety and order are ensured at the classified facilities of the plant.
Also, the employees of departmental paramilitary security, who serve around the clock at the facilities of more than 50 structural divisions of our enterprise, deserve special recognition and praise.
It should be noted that today the workforce of departmental paramilitary security consists of professionals with modern knowledge, high spiritual and moral qualities, excellent physical fitness and combat skills, ready to fulfill their duty even in the most difficult conditions.
In 2023, representatives of the Departmental paramilitary security of AMMC took part in republican competitions in special and military medical training. They competed with employees of departmental paramilitary security services of ministries, large enterprises and organizations. According to the results of the competition, our guys entered the top four teams.
I can say with confidence that this year the results of their performance will be better and they will take a place on the podium.
Heartily congratulating you on your professional holiday, I express my deep gratitude to you, who dedicated your life to a great cause, a noble and honorable mission - the defense of the Motherland!